Odpowiedz na ten temat

BŁĘDY DOTYCZĄCE URZĄDZANIA DOMU

• Emmi 2007.02.08 [12:16]
    hata//usmiech.gif My też poraz pierwszy zmierzyliśmy się z budową domu. Wybraliśmy projekt z gotowych katalogów. Pewnych zmian dokonaliśmy typu usunięcie jakiejś działowej ściany czy zmieniejszenie otworu okiennego, ale na wszystko odrazu dostaliśmy zgodę.
    według mnie ważne jest:
    - kuchnia: czy wystarczająco widna - sprawdzić ilość okien na metraż pomieszczenia.
    - jak pada komin, na przykład kiedy ma być kuchnia gazowa, to czy odpowiada wam, że kuchnia wypadnie przy drzwiach wejściowych do kuchni
    - metraż pokoi - w projekcie często mebelki rozrysowane są zbyt bogato wobec realiów metrażowych - warto rozrysować sobie na papierze milimetrowym jak naprawdę wygląda metraż.
    - łazienki kiedy są na piętrach w miarę jedna pod drugą - mniej rur idzie, bo tylko pionem.
    - czym większa kubatura - tym więcej ogrzewania
    - ilość okien i drzwi, które trzeba później kupić
    - prosty dach - taniej
    - kotłownia musi mieć odpowiedni metraż ( inni rozliczają to w m3 ) do rodzaju ogrzewania czyli pieca.
    - jak najmniej okien dachowych
    - garderoby i pomieszczenia gospodarcze - przydają się w domu, a przynajmniej miejsce na szafy wnękowe
    - balkony lepiej jak są wiszące, niż wsparte na stropie pomieszczenia poniżej, często na wykuszu, ponieważ ucieka ciepło stropem, zwiększa kubaturę.

a w ogóle polecam poradniki muratora.
    ,, Każde marzenie dane jest nam wraz z mocą potrzebną do jego spełnienia,,
  • hata 2007.02.08 [12:18]
    U mnie w projekcie
    jest mini korytarzyk, a potem drugie drzwi do holu. Też bym te drukie drzwi pominęła, ale mąż ostrzega przed wychłodzeniem. A tem mini jeas tak mini, że jedynie co się zmieści to... lustro na ścianie. No i rozbieranie z ciuchów to odbywać sie będzi i tak w holu. ???

• Emmi 2007.02.08 [12:20]
    pomarańczowy duszku ,,do Emmi,, //usmiech.gif jestem z okolic Warszawy.

• hata 2007.02.08 [12:23]
    Emmi,
    większość z tych porad jest ok. Biorę je pod uwagę. Gorzej bo mąż chce balkoni z tyłu domu zrobić u góry na salonem- logia. A to jednak tak to ciepło ucieka? No a jak się liczy ten metraż w kuchni co do okien? Bp ja w kichni mam jedno mieć a nie wiem czy nie dołożyć w jadalni przy stole?
  • hata 2007.02.08 [12:27]
    Emmi kwiatek.gif

Sprawdziłam usmiech.gif , łazienki w jednym pionie. Ale trochę mnie marti, że kuchnia ma stać właśnie przy wejściu z holu- bez drzwi, ale z jednej strony kuchni będzie scianka. Nie wiem, czy się przyzwyczaję ? smutas.gif
  • hata 2007.02.08 [12:34]
    Emmi kwiatek.gif

Czy mogłabyś mi zdradzić nazwę waszego projektu?
    A mieszkasz pod Warszawą - z której jej strony? usmiech.gif
  • AlkaPrim 2007.02.08 [13:38]
    Uważam, że wiatrołap jest konieczny. Ogranicza straty ciepła co jest bardzo ważne zwłaszcza zimą.

• Emmi 2007.02.08 [16:20]
    hata//usmiech.gif My kupowaliśmy projekt z 6 lat temu i jego już nie ma, tzn. jest coś ala, ale takiego już nie. Właśnie lodże zabierają ciepło. Budujemy się w stronę Mińska Mazowieckiego. Mamy obecnie dom w stanie surowym i tak jak teraz kombinujemy jak go wykończyć, to też przychodzi nam pare zmian, które by się przydały, ale trudno. Nie wiem, czy zawsze da się wszystko przewidzieć. Całe życie mieszkałam w bloku więc trudno mi przewidzieć realia mieszkania w domu. Bardzo pomagają PORADNIKI muratora.
    Co do urządzenia kuchennego przy wejściu, to przyznam się, że jest to średni pomysł. Wychowałam się w bloku z takim i jeszcze w podłużnej, wąskiej kuchni - rozpacz pechowiec.gif W domu też niestety mam kuchenkę przy drzwiach, ale kuchnia jest znacznie szersza więc jakoś to ujdzie, chociaż za szczęśliwa to nie jestem.
    Wydaje mi się, że ważne też jest wejście do domu, nie może być za wąskie, bo meble niby są wnoszone w elementach, ale nie wszystkie i trzeba je jakoś wnieść.
    Odradzano mi dom piętrowy z racji biegania po schodach. Nie mieliśmy wyboru, nasza działka też jest wąska. Przyznam się, że jeszcze w nim nie mieszkam, a schodów mam już dosyć.

• Emmi 2007.02.08 [16:28]
    acha! wybierając projekt domu pamietaj o wymaganych odstępach od granic działki. Myśmy jak przystało na prawdziwych blokowców, wybraliśmy sobie domek naszych marzeń, który ledwo zmieścił się na dzałce i musiał zostać obrucony. Nasza wizja, że wejscie i tarasy wychodzące na stronę przez nas wytypowaną, uleciała z wiatrem smutas.gif Taras, z którego widok miał być na działkę, został obrucony i mam w stronę sąsiada pechowiec.gif Takie drobiazgi ale wkurzają zly.gif I tak dobrze, że udało się tak obrucić, że do garażu jest dobry wjazd.
    Garaż teraz- my mamy połączony z domem. Czy leje czy śnieży możemy wejść, czy coś wnieść prosto z garażu do domu, a nie biegać po dworze.
    Teraz bym wiecej zwróćiła uwagę na garderoby i różne schowanka, ale trudno. To wiem teraz.
    Projektów przejrzeliśmy bardzo dużo i oglądając dopiero naświetlała nam się wizja tego co niby chcemy. Sporo firm wysyła gratisowo katalogi, warto poszukać w necie.

• Emmi 2007.02.08 [16:40]
    Znów zapomniałam. Z oknem w kuchni chodziło mi o to, żeby kuchnia nie była za ciemna. Czyli zwrócić uwagę na kształ i rozmiar kuchni i miejsce z oknem. Jeśli jest duża kuchnia i małe okno - duże prawdopodobieństwo, że będzie w niej ciemno, albo jamnikowata kuchnia i nieduże okno na jej końcu.
    Myśmy wybrali sobie bardzo ładny domek, ilość pokoi, wygląd - wszystko pasowało, wszystko ślicznie rozrysowane. I nagle dopatrzyliśmy się, że pomieszczenia to klitki pechowiec.gif
    Jak masz poddasze, to często w katalogach masz dwie miary, jedną w nawiasie. Oni podają metraż podłogi w pomieszczeniu i w nawiasie metraż, jaki jest do chodzenia, bo skosy od dachu zabiorą Ci trochę pomieszczenia. Jeśli masz jeden wymiar, to przyjrzyj się jak idą skosy od dachu i od podanego metraża odejmij z 2 m w każdym pomieszczeniu.
    Warto też zwrócić uwagę na którą stronę świata wychodzą okna. W katalogach masz podane przy obrazku domu z dachem stronę północną. I dopasować do działki. Nie każdy lubi mieć sypailnie od wschodniej strony i koło 4.15 pobudkę słoneczka oczko.gif Czy ,,wiecznie ciemny,, salon.
  • hata 2007.02.08 [16:45]
    Emmi,
    wielkie dzięki kwiatek.gif

Napisałaś się niesamowicie, ale wierz mi nie na darmo. Jak wróci mąż jeszcze mu poczytam, bo póki co możemy jeszcze wszystko ,,dopracować\".

• hata 2007.02.08 [16:49]
    Emmi,
    jakbyś chciała rzucić fachowym okiem na mój projekt to jest to Sopran (bez numerku- najmniejszy) na stronie ,,Domy w stylu". Jestem ciekawa czy masz coś podobnego. Moja działka jest też wąska. I okien na sąsiadów nie planujemy.
  • Emmi 2007.02.08 [16:50]
    hata//usmiech.gif Cieszę się, że mogłam pomóc, ale ja fachowcem nie jestem niestety... ale zaraz zajrzę do Twojego projektu usmiech.gif

• hata 2007.02.08 [16:51]
    U mnie kuchnia będzie na północny- wschód, a salon na południowy-zachód i zachód. Więc tylko sypialnię mogę wybrać- chłodą albo dogrzaną słoneczkiem usmiech.gif
  • Emmi 2007.02.08 [16:55]
    podrzuć mi link do tej firmy, bo mnie jakieś dziwactwa wyskakują

• hata 2007.02.08 [16:55]
    Schody na poddasze mnie troszke też zastanawiają.
    Interesuje mnie, jak one się sprawdziają ( chodzenie tam i z powrotem) jeśli jest tam sfera nocna: sypialnia, garderoba, czy pokój do pracy???
    Wiem, właśnie z muratora i ładnego domu, że ludzie pomstują na schody. Ale ja tak sobie dumam, że górka ma też swój urok. ???
  • Emmi 2007.02.08 [16:56]
    podrzuć mi link do tej strony, bo mnie dziwactwa wyskakująusmiech.gif

• hata 2007.02.08 [16:56]
    Schody na poddasze mnie troszke też zastanawiają.
    Interesuje mnie, jak one się sprawdziają ( chodzenie tam i z powrotem) jeśli jest tam sfera nocna: sypialnia, garderoba, czy pokój do pracy???
    Wiem, właśnie z muratora i ładnego domu, że ludzie pomstują na schody. Ale ja tak sobie dumam, że górka ma też swój urok. ???
  • Emmi 2007.02.08 [16:58]
    podrzuć mi link, bo nie mogę znaleść.

• Emmi 2007.02.08 [17:01]
    My na górze mamy właśnie tylko tzw spanie, dlatego zdecydowałam się na piętrowy domek. Bo znów parterowy to tylko łamany, a lepszy jest dom w tzw bryle, nie ucieka tak ciepło.

• hata 2007.02.08 [17:05]
    Kolorystyka tego domku jest ciekawa.
    Ale ja ,,choruję" na szary dach, żółtawe ściany i żywo miodowo-brązową stolarkę. usmiech.gif
  • Emmi 2007.02.08 [17:27]
    Domek fajnyusmiech.gif
    Zastanawiałam się nad tymi oknami nad garażem... one są w tym pokoiku na górze, nie możnaby ich przenieść na ścianę? Mniejszy problem z dachem, no i łatwiej potem coś z tymi oknami zrobić jak są normalne, ale to tak sobie tylko na głos pomyślałam oczko.gif Garaż ciemny.
    Jest tu fajny kształ kuchni i wydaje mi się, że kuchenka przy wejściu absolutnie nie będzie stanowiła problemu, bo tak wchodząc jakby na lewo jest fajny kąt do gotowania. Ktoś stojąc przy kuchni nie zastawia przejścia.
    Nie wiem jakie będziecie mieli ogrzewanie, tu raczej nie ma miejsca na przykład na kotłownię na węgiel. Chyba że w tym pomieszczeniu przy garażu, to wtedy polecałabym nawet małe okno, którym można będzie wsypać materiał grzewczy bezpośrednio z przyczepy a nie nosić wiaderkami - ale to tak na marginesie. To ,,wygryzione ,, w salonie trochę zabierze Wam ciepła, ale kubatura nie jest duża.
    A tak to z sypialń musisz odjąć przynajmniej po 1 metrze (do 1,5 m) Ten pokój nad garażem to jakiś niski...Zwróć uwagę jaka jest wysokość podana pokoju nad garażem.

• hata 2007.02.08 [17:41]
    Emmi,
    dzięki kwiatek.gif
    Jeżeli chodzi o okna w garażu to pomyślę, bo tym bokiem oddalamy się od sąsiada. A że pokój niższy to nie zauważyłam. On wychodzi na ,,półpietrze\" bo garaż jest niżej.
    A ten ,,ząbek\" w salonie chcemy właśnie wyrównać i salon o niego się powiększy. Teraz mamy ciemny garaż i jakoś nie przeszkadza. Ale pewnie dlatego, że korzystamy rzadziej, a potem to będzie jako spiżarka i tp. wielofunkcyjny to może okienko by się przydało.
    Ogrzewanie będzie na opał, a kotłownia ma właśnie z tyłu drzwi.

Dałaś mi kilka znaków zapytania oczko.gif i dzięki, bo może coś wreszcie postanowimy odnośnie balkonu z tyłu. Chyba jednak zdecydujemy się na tył taki jak w Sopranie 4, ale z bocznymi sciankami, tak jak na zdjęciach z realizacji prywatnej. Na całej scianie domu, wystający, pod dachem i z bocznymi sciankami.

• to ja.. 2007.02.08 [17:42]
    Dziewczyny..pomozecie mi w wyborze koloru firanek do lazienki? Jest ona dosc duza, kafelki sa do polowy sciany, moze do 2/3 wysokosci w kolorze brudnego rozu z fioletem (taka mieszanka rozu i fioletu, wcale nie ladna),pozostala czesc sciany pomalowana farba w kolorze jasnego rozu, rowniez sufit. Chcialabym zakupic firanki w takim kolorze, aby w pewien sposob upiekszyc to pomieszczenie. Moge liczyc na Wasze sugestie?
    Dziekuje!
  • Emmi 2007.02.08 [17:47]
    hata//usmiech.gif jeśli dobrze pamiętam, to ściana z oknem - 4 m. od granicy, ściana bez okna - 3 m od granicy. Więc ta zmiana okien rzutuje na całość. zajrzałam w pomiary to pomimo, że są bokiem i ciężko dojrzeć, to niby jest tam coś na 2 z hakiem m, ale mnie zaniepokoiło jakieś oznaczenie 1, 68 bodaj że pechowiec.gif Dokładnie to sprawdźcie, aby z tego fajnego metrażu pokoju nad garażem jakaś kliszka nie wyszła oczko.gif

• Emmi 2007.02.08 [17:54]
    Soprano 4 jest ciut większy a kubatura taka samausmiech.gif Taki balkon ciepła nie zabierze oczko.gif

• Emmi 2007.02.08 [17:55]
    prawie taka sama, chodzi mni, że niewiele się zwiększyła.
    Tylko działka ciut większa musi być.

• Emmi 2007.02.08 [17:59]
    W Sporanie 4 masz chyba lepiej rozwiązany ten pokój nad garażem, nawet jakiś schowek się znalazł. I chyba pokoje większe. Soprano 4 robi wrażenie praktyczniejszego, ale to kwestia gustu.
  • pf 2007.02.08 [18:03]
    hata -> jak masz możliwość rozważ przeniesienie okna w pokoju nad garażem na ściane, ja dużo czytałam że dachowe są mało praktyczne, jak śniegu napada to ciemno jak w.. oczko.gif Swoją drogą też jestem w trakcie budowy i szukałam projektu właśnie z takim półpięterkiem (pokój nad garażem) usmiech.gif

Odpowiedz na ten temat