Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość pytam sie bo nie wiem

Czy pod nieobecnosc dziecka ojca ja sprawuje prawną opieke nad dzieckiem?

Polecane posty

Gość pytam sie bo nie wiem

Moj mąż w piatek wyjechal daleko za granice do pracy,i wroci dopiero na poczatklu listopada.Do tego czasu ja bede tylko sama z jego corką i jak wiadomo jako dorosla osoba nią sie opiekowac,ale nigdy o prawa rodzicieslkie do niej sie nie staralam,mimo ze juz jestem zoną jej ojca.W szkole jest podany jako rodzic tylko jej ojciec(on jest jedynym prawnym opiekunem dziecka)teraz jej ojca nie bedzie przez kilka mies i zastanawiam sie ,kto odpowiada za jego dziecko?Nieformalnie jako zona,i domownik,ja jestem opiekunem dziecka do czasu przyjazdu ojca,tak zgodnie miedzy sobą ustalilismy ze ja odpowiadam za jego dziecko,ale nie wiem jak ze szkolą to wygląda.Czy powinnam na poczatku roku szkl.zglosis wychowawcy ze ojciec dziecka wyjechal w ramach pracy i ja opiekuje sie jego corką(jestem zoną ) czy nie musze nikogo powiadamiac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość olga.w
Jak najbardziej i to nie Ty ale ojciec powinien wcześniej o to zadbać i powiadomić szkołę i chociażby wystosować pismo z poświadczeniem notarialnym że teraz ty będziesz sprawować tymczasową opiekę w świetle prawa jesteś obca osobą i nie masz żadnych praw ,jak by nie daj boże cos stało pod nieobecność ojca to dupa nic nie zrobisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość olga.w
Jak najbardziej i to nie Ty ale ojciec powinien wcześniej o to zadbać i powiadomić szkołę i chociażby wystosować pismo z poświadczeniem notarialnym że teraz ty będziesz sprawować tymczasową opiekę w świetle prawa jesteś obca osobą i nie masz żadnych praw ,jak by nie daj boże cos stało pod nieobecność ojca to dupa nic nie zrobisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość olga.w
obcą dla tego dziecka oczywiście ,to nie ma znaczenia że jesteś żoną ojca w świetle prawa ,bo na pewno w szkole nikt nie będzie robił w związku z tym utrudnień .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pytam sie bo nie wiem
no wlasnie chodzi mi o takie sytuacje pod nieobecnosc ojca jesli cos sie stanie, kto odpowiada za dziecko? ja mieszkam razme z nią,opiekuje sie nią, bede chodzic na zebrania (potrafia byc na nia skargi, czy uwage nierz w tamtym roku przniosla do podpisania przez rodzica) i wlasnie zastanawiam sie jak to bdzie wyglądac Jak bedzie jakies wezwanie do szkoly czy uwaga to ja bede musiala sie wstawic,lub zgoda na jakis wyjazd szkolny,ale chyba wtedy musze wczesniej powiadomic szkole tak mysle ze ojciec dziecka bedzie dopiero w listopadzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość olga.w
No właśnie odpowiada za nią ojciec bo to on jest prawnym opiekunem ,czyli gdyby coś sie wydarzyło to w pierwszej kolejności odpowie za to ojciec którego nie ma w kraju to nie ma znaczenia ,i tutaj ojciec zrobił błąd bo o takie rzeczy trzeba zadbać to nie wyjazd na tydzień ale jak sama piszesz na kilka mies a do tego wiesz że dziewczyna potrafi narozrabiać szkoła to szkoła ale jakby szpital ,policja to nic n ie zrobisz i będzie konieczny ojciec .Do szkoły na wszelki wypadek sama napisz upoważnienie do szkoły i podpisz jako ojciec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pytam sie bo nie wiem
no to jest wlasnie najgorsze ze potrafi byc psotna gdzies poza domem,urazowo tez, bo czy na rowerze cos sobie ile razy zrobila, trzeba bylo jechac na szycie glowy, czy na plot wpadla(kawalek belki z nogi wyciągac) ,uwagi szkolne zawsze musi rodzic ppodpisywac albo do szkoly sie wstawiac, wiec mysle ze chyba na poczatku roku musze do wychowawczyni sie zglosis i powiedziec jak sytuacja wyglada, ale obawima sie z jej zdrowiem jak jej sie cos stanie,mąz jest za oceanem i jest to nieralne aby z marszu lecial do PL gdy cos by sie stalo Jestem zla okropnie ze wczensiej o tym nie pomyslalam, mąz uwaza (rozmawialm z nim przez tel) ze jesli jestem jego zoną, mamy wspolne zameldowanie to nikt nie bedzie nam klody pod nogi kladl Czesto tak bylo jak jakiegos ucznia rodzic nie mogl przyjsc to babcia czy ciocia szla do szkoly i nit wiekszego rpoblemu nie robil,mam nadzieje ze u nas bedzie podobnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niuu
A matka dziecka żyje czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pytam sie bo nie wiem
matka ma odebrane wszelkie prawa rodzicieskie, podziewa gdzies sie ,ale nie wiadomo gdzie bo zadnego kontaktu z nia nie mamy od wielu lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niuu
Jako tak to mimo że ma odebrane prawa do dziecka to wyłączne prawo do opieki nad dzieckiem ma w takim przypadku wyłącznie ojciec dziecka. Ty nie masz z racji bycia żoną żadnych praw do dziecka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niuu
Prawa do dziecka miałabyś w przypadku przysposobienia przez ciebie pasierbicy. A tak to tylko ojciec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fajnie macie dziewczynki:)
ja mam taki sam problem,a w zasadzie bedę miala na wiosnę. Wyjeżdzam do UK na kilka miesięcy,syna zostawię mamie mojej pod opiekę(ojciec dziecka ma odebrane prawa do dziecka) i też już myslę zawczasu jak to zorganizować formalnie, Myślę napisać upoważnienie dla mojej mamy do wyłącznej opieki nad moim synem. do szkoły też zaniosę odpowiednio wczesniej takie pismo. Ae czy musze poświadczać to notarialnie czy odręczna moja zgoda nie wystarczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fajnie macie dziewczynki:)
do autorki************* Gdyby mała miała jakiś wypadek,operację,pobyt w szpitalu to ojciec by musiał się tu pojawić natychmiast!!!! Szkoda,ze nie pomysleliscie wczesniej nad tą kwestią upoważnienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pytam sie bo nie wiem
Ja wiem ze formalnie nie jestem prawnym opiekunem dziecka ,bo tylko ojciec jest, ale miezkamy razme, nosze takie same nazwisko jak ma dziecko i jej ojciec, i chyba tez cos do powiedzenia mam Bedą wyjazdy an wycieczki szkolne, zebrania to ja bede wyrazac zgod,e czy uczestniczyc w kontaktach ze szkolą, bo dziecko mieszka ze mną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fajnie macie dziewczynki:)
ciekawa jestem ile kosztuje takie poświadczenie/upoważnienie u notariusza? wie ktoś może? Znowu wydatek:O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość to jest wogóle problem
teraz w szkole na wyjazd dziecka potrzebna jest zgoda obojga rodziców, jak jest pozbawienie praw jednego z rodziców, to wtedy stosowne oświadczenie jest w dokumentach szkoły, więc Ty po prostu nie możesz takiej zgody na wyjścia podpisać - dziecko nie będzie mogło uczestniczyć w żadnych wyjazdach poza teren szkoły... oczywiście nie wiem jak to u Was jest respektowane, ale u nas bardzo. Poza tym nie wiem, czy już w tym momencie ktoś się do tego nie dobierze, bo nawet kwestia odebrania dziecka ze szkoły czy świetlicy szkolnej należy tylko do rodzica. U nas bardzo tego przestrzegają, np. będąc w ciąży poprosiłam o odbiór mamę, ale niestety nie była przez nas wpisana jako osoba, której mogą "wydać" dziecko i nie wydali... chociaż legitymowała się, ja dzwoniłam... czasy się zmieniły, wszyscy się boją, bo w razie cokolwiek się stanie to ktoś za to odpowie... Uważam, że zanim mąż wyjechał powinien był to załatwić, podejrzewam że w sądzie rodzinnym. W razie np. jakiegoś wypadku dziecka w szkole, czy nawet w domu tylko rodzic/opiekun prawny ma prawo podejmować decyzje o zabiegach, uzyskiwać informacje... nawet zgody na zajęcia dodatkowe są wymagane od rodziców... może nikt nie będzie wnikał i jakoś Wam się uda przebrnąć przez tą nieobecność ojca, ale u nas w szkole nie udałoby się i ja osobiście nie zaryzykowałabym ani zostać z dzieckiem ot tak, ani zostawić dziecka bez ustanowienia opiekuna prawnego na miejscu... Powiem Ci jeszcze przykład z życia - kobieta miała prawa rodzicielskie /ojcu odebrano/, wyjechała z córką i zmarła w drodze powrotnej... koszmar przeżył ten dzieciak, bo nie dość, że miała ojczyma od lat i dziadków /razem mieszkali/ i całą rodzinę blisko to trafiła do domu dziecka. Teraz już chyba jest u nich w rodzinie zastępczej, ale trwało to miesiącami ;-( więc takie sytuacje prawne są na prawdę szalenie ważne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fajnie macie dziewczynki:)
do autorki**************** czy mala dostaje alimenty od swojej matki? mój były mąż ma odebrane prawa do dziecka,ale alimenty płaci. Niechetnie bardzo,ale płaci:O :O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fajnie macie dziewczynki:)
zycie pisze takie scenarisze,ze w głowach nam się nie mieści--tak jak w poście powyżej koleżanka napisala:O ILE KOSZTUJE TAKIE POŚWIADCZENIE/UPOWAŻNIENIE U NOTARIUSZA?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość to jest wogóle problem
koleżanko, która chce zostawić dziecko z mamą: nie wystarczy żadne oświadczenie, sprawę przejęcia opieki nad dzieckiem załatwia się w sądzie, musi być ustanowiony opiekun prawny na czas nieobecności rodzica. A w szkole możesz napisać oświadczenie, jak najbardziej, podpisać się i dołączyć dokument o pozbawieniu praw ojca. Załatw to koniecznie, nawet jakby miało przeleżeć w szufladzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niuu
Wg treści z linku z mojego postu mozna załatwić to notarialnie a nie tylko sądownie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pytam sie bo nie wiem
Dziecko juz jest w takim wieku ze samo moze wracac ze szkoly bez wychodzenia po nią ( 4 klasa) Alimentow matka nie placi,choc powinna ale wyjechala gdzie s na drugi koniec swiata,od wielu lat ,mąz dal sobie spokoj z sciagniem ja o alimenty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fajnie macie dziewczynki:)
TO MUSZĘ W SĄDZIE MIEĆ NORMALNĄ ROZPRAWĘ O USTANOWIENIE OPIEKUNA PRAWNEGO NA CZAS MOJEGO WYJAZDU?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pytam sie bo nie wiem
Do "to jest wogóle problem ", ale ja nie che dziecko zostawic z matką? gdzie to wyczytalas?pisalam ze matka ma odebrana prawa rodzicielskie i wsumie nie wiadomo gdzie sie podziewa bo nie mamy zadnego kontaktu z ta kobietą, poprostu dla nas nieistnieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fajnie macie dziewczynki:)
TYLKO WYDAJE MI SIĘ,ŻE SĄDOWNIE TO BĘDZIE MNIEJ KOSZTOWAŁO NIŻ IŚĆ Z TĄ SPRAWĄ DO NOTARIUSZA JAK ZŁOZĘ W SĄDZIE WNIOSEK O UZNANIE OPIEKI NAD MOIM DZIECKIEM TO PODAM,ZE ZARABIAM MINIMALNĄ I MOZE ZWOLNIĄ MNIE Z OPŁAT SĄDOWYCH-- A U NOTARIUSZA:O ? Parę stówek poleci. za nic w zasadzie. jak myslicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niuu
"Przekazanie sprawowania opieki prawnej nad dzieckiem w drodze pełnomocnictwa notarialnego. Rodzice ( ewentualnie opiekunowie prawni) mogą upoważnić pełnoletnią osobę do sprawowania opieki prawnej nad ich małoletnim dzieckiem poprzez udzielenie jej pełnomocnictwa notarialnego. Pełnomocnictwo takie powinno wymieniać osoby ( osobę), której rodzice powierzają sprawowanie opieki nad dzieckiem. Osoba opiekuna musi być pełnoletnia i posiadać zdolność do czynności prawnych. Opiekunem może być ktoś z rodziny, ale i osoba niespokrewniona z dzieckiem. Pełnomocnictwo może być ograniczone w czasie np. określać, że wygasa po danym terminie, albo nieograniczone ( np. na czas pobytu rodziców za granicą, bez daty końcowej). Pełnomocnik- opiekun może być uprawniony do wykonywania tylko części obowiązków i praw wobec dziecka. Pełnomocnictwo może stanowić, że do dokonania określonych czynności potrzebna jest zgoda rodziców. Przekazanie opieki nad dzieckiem w takiej formie nie powoduje utraty władzy rodzicielskiej przez rodziców. Pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane. Odwołanie pełnomocnictwa powinno nastąpić przez oświadczenie woli oraz odebranie dokumentu pełnomocnictwa."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fajnie macie dziewczynki:)
ona pisała to do mnie;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niuu
Z tekstu w linku wynika że normalny tryb o notarialny a sądowy to w momencie zaniedbań itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fajnie macie dziewczynki:)
ozlocą Was kochane jak mi powiecie jeszcze ile kosztuje takie poświadczenie u notariusza;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niuu
Nie znalazłam tego ale najszybciej to zadzwonić do notariusza. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×