Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość gość

Mammografia czy Usg Proszę o radę

Polecane posty

Gość gość

Mam 37 lat. Gdzieś od około tygodnia boli mnie lewa pierś i wyczułam guzka. Sam guzek przy dotyku nie jest bolesny, ale raczej tkanka w pobliżu guzka i ogólnie pierś mnie boli gdy ruszam przedramieniem, ból nie jest mocny, ale jest. Logiczne, że muszę iść do lekarza i dziś będę szła do ogólnego po skierowanie i tu właśnie nie wiem o jakie dokładnie skierowanie poprosić, to znaczy czy na mammografię czy na usg piersi. Dodam, że pół roku temu miałam prześwietlaną klatkę piersiową (płuca) i nie wiem czy mammografia będzie odpowiednia po tak krótkim czasie od ostatniego prześwietlenia, a znowu też nie wiem, czy USG jest na tyle dokładne, aby wykryć małe zmiany. Czy są tu jakieś kobiety, które mogłyby mi doradzić? Dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
U kobiet przed menopauzą usg jest lepsze niż mammografia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
No przed menopauzą jeszcze nie jestem :P ale wyczytałam na kilku portalach, że usg właśnie wykonuje się młodym dziewczynom np. w 20 roku życia, a mammografia jest w pewnym sensie dokładniejsza i wykonuje się ją głównie kobietom od 35 r.ż. Nie mam pojęcia o jakie skierowanie mam poprosić, bo pół roku temu byłam prześwietlana i mammografia chyba nie będzie teraz optymalna. Pojęcia nie mam o jakie skierowanie poprosić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
tu też jest różnie u mnie widać lepiej na usg niż na mamografii, może lepiej zrobić usg, bo jak coś będzie niepokojącego to już tam zobaczą i wtedy ewentualnie skierują na mamografię. Usg możesz zrobić szybciej i bardziej dostępne i już będziesz miała jakiś obraz co się dzieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
W zasadzie ja mam wszystko dobrze dostępne, bo mam to szczęście, że mieszkam i pracuję poza Polską i służba zdrowia jest tu bardzo dobra, ale właśnie nie wiem, o jakie skierowanie poprosić, ale chyba masz rację, może na początek USG? Bo ledwie pół roku temu miałam prześwietlenie, a wiem, że częste prześwietlanie nie służy przynajmniej i między innymi dla piersi właśnie, eh.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
tez mam 37 lat i niedawno tez bolała mnie pierś i wyczułam guzek, lekarka wysłałą mnie na USG, w naszym wieku na USG lepiej wszystko widac niz na mammografii ;)u mnie wyszło ze mam torbiele, tego samego zycze Tobie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Gościu z 8:49, dziękuję za miłe słowa. Mam nadzieję, że to nic poważnego, ale płakać mi się chce, bo jestem w grupie wysokiego ryzyka. Moja mama miała raka piersi dwa razy, na szczęście obeszło się bez mastektomii, bo wcześnie wykryty, moja ciocia a mamy siostra rodzona niestety jest po mastektomii, a jedna z dalszych cioć a kuzynka mamy zmarła na raka piersi. W rodzinie od strony mamy bardzo dużo kobiet miało raka piersi i dlatego bardzo się boję :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
nie ma za co :) no faktycznie jak masz taka przeszłośc chorobowa w rodzinie to masz sie czego bac, ale póki sie nie zbadasz to nie ma co panikowac, jak teraz bedzie ok to koniecznie badaj sie regularnie bo niestety ryzyko jest duze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Oj to jak najszybciej wędruj do lekarza, musisz się badać regularnie. Nie martw się na zapaś, jak pisałam u mnie usg lepiej pokazuje niż mamografia. Poszłam na mamografię, bo też mam z tym tematem kłopoty i okazało się, że nie widzą wszysykiego i wysłali na usg, więc jak widzisz kolejność nie ma znaczenia i teraz robię co roku usg a jak coś lekarza niepokoi to wtedy wysyła na mamografię. Szybko leć i badaj się, nie zawsze jest to coś strasznego, nawet jak wyczujemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ja zawsze, odkąd pamiętam, robię mammografię i usg, jednocześnie. Płacę za to, bo wiadomo jak jest z naszą służbą zdrowia. Na zdrowiu nie ma co oszczędzać i zastanawiać, które badanie lepsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
sorry ze dopiero odpisuje ale sprzatałam :) mnie bolały i bola do dzis guzki w piersiach, mam ich niestety dosc sporo, najwiekszy jest mocno bolesny zwłaszcza przed okresem, sprawdz czy nie masz powiekszonych wezłów chłonnych przy piesi i pod pacha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Cały czas dotykam węzłów chłonnych przy piersi i pasze, czy się nie powiększają przypadkiem, ale nic szczególnego nie wyczułam, raczej w normie, ale boli mnie pod pachą, ale chyba nie węzeł, bo nie wyczuwam, żeby był zgrubiony jakkolwiek. Za godzinę lekarz otwiera ordynację i lecę po skierowanie na usg. Na badanie pewnie pójdę jutro, bo dziś nie zdążę już, to pojutrze będę mogła odebrać wyniki najpewniej. Trzymajcie za mnie kciuki proszę, bo strasznie się boję :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
promieniowanie , które przyjmujemy przy prześwietleniu zostaje w organizmie i nigdzie się nie "ulatnia" , pójdziesz do lekarza , opowiesz wszystko i on będzie wiedział jakie skierowanie ci dać . Zdrowia życzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Dziękuję Wam za miłe słowa. Mam skierowanie na usg, jutro pędzę na badanie, bo dziś nie zdążyłam. Wiadomo, że promieniowanie się nie "ulatnia", dlatego właśnie uważam. Nie musiałam czekać dziś na wizytę, ale skierowanie wzięłam u recepcjonistki, tyle że powiedziałam jej co na rzeczy jest i że pół roku temu byłam na prześwietleniu, ona poszła powiedziała to lekarzowi i on zalecił mi na początek usg i takie też skierowanie dostałam. A jutro na badanie się udaję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
tylko usg mammografia / obraz niejasny/, w dodatku tak masowo kierują, bo zakupili te badziewne aparaty ale ty idź do lekarza jak masz guzek wyczuwalny, sam lekarz da ci skierowanie prawdopodobnie biopsja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
to ja wyżej jeden raz zrobiłam mammografię i od razu babka powiedziała,że mam za duże piersi/75c/ i nie wyjdzie nic teraz zawsze tylko usg obraz czytelny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
No mam skierowanie na usg. A czy biopsja boli? :O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Nigdy nie miałam biopsji ani na piersi ani na innych częściach ciała/organach dlatego pytam... :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
nie panikuj lekarz zdecyduje o badaniu biopsja, to pobieranie próbki igłą, nakłucie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jorket
Chcesz zarobić? inwestujesz 18zł, odbierasz co miesiac nawet 4tys zł! Załóż darmowe konto na www.moneygift.eu/?usr=jorket Podczas rejestracji otrzymasz link, dzięki któremu będziesz mógł zaprosić inne osoby do naszego systemu poleceń. Każda nowa osoba to dla Ciebie dodatkowe dochody. Wszystko jest w 100% legalne i bardzo proste: im więcej znajomych zaprosisz, tym więcej zarobisz. Zarejestruj konto klikając w menu przycisk rejestracja www.moneygift.eu/?usr=jorket

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hermionaona
do biopsji dają znieczulenie, więc bardziej boli znieczulenie niż sama biopsja. Ale siniak robi się ogromny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Nie dość, że już jestem przestraszona, to jak usłysze biopsja, to chyba jajko zniosę. Eh, poważnie. Boję się nie tylko diagnozy ale w zasadzie wszystkiego co może po niej nastąpić i mam wielką nadzieję, że nic nie nastąpi tak naprawdę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Hej, to znowu ja :P Wczoraj wzięłam skierowanie na usg piersi, a dziś z samego rana dostałam telefon z ordynacji, w której skierowanie było wystawiane, żebym stawiła się w ordynacji ze skierowaniem, bo lekarz stwierdził, że powinnam wykonać mammografię. Wczoraj skierowanie wypisała mi po prostu recepcjonistka na prośbę, zaniosła do lekarza i on szybko podpisał, ale na koniec dnia pracy przeglądał działania recepcjonistki, zrobił porównanie i stwierdził, że jednak lepsza w moim przypadku będzie mammografia, eh. No cóż, poszłam i zamieniłam skierowanie, a tym samym nie wyrobiłam się w godzinach rannych na badanie, ale dostałam termin na piątek rano, czyli wyniki odbiorę w poniedziałek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
USG jest dokładniejsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
No niby dokładniejsze, już mi tu kobiety mówiły, ale jak lekarz tak stwierdził i kazał przyjść na zmianę skierowania, to przecież bić się z nim nie będę. Nie wiem co myśleć :O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Zapytałam dlaczego ta zamiana i lekarz odpowiedział, że jeśli mammografia wykaże zbyt duże utkanie gruczołowe, to wtedy mnie skieruje na usg. Hmmm... kompletnie się na tym nie znam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MsYsta
Najlepiej zrobić i mammografię, i usg, gdyż każde z badań ujawnia inne zmiany. W moim przypadku mammografia nic nie wykazała, a usg ujawniło torbiele. Od tej pory mam zalecenie od lekarza, aby powtarzać oba badania co roju. Torbieli nie wyczuje się ręką, dlatego ważne jest usg. Mojej siostrze mammografia nie wykazała guzka, dopiero usg, na które właśnie ja Ją namówiłam, pokazało tę zmianę, na szczęście łagodną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×