Odpowiedz na ten temat

Po naszymu czyli po ślązku

• a wszyncie 2004.10.29 [16:17]
    jezyk.gif tu i tam smiech.gif
  • alojz 2004.10.29 [18:01]
    Witejcie roztomililapka.gif
    nikt tu nie zaglądo to ida do szynku na piwosmiech.gif
    jak przyjda to pogodumyjezyk.gif
  • Karlik 2004.10.29 [19:55]
    witojcielapka.gif

Roz w kopalni było dwóch kumplów. Antek i Francek. Antek był bardziej leniwy od Francka. Toż też roz zjechoł na dół fedrować, ale nie chciało mu sie łopaty brać. Zostawił ją na wierchu i przywiesił do niej kartkę: "Francek jak zjedziesz na dól, weź moją łopatę boch ją zpomnioł Antek".
    Francek se kartkę przeczytoł i na drugiej stronie napisoł: "Łopaty żech nie widzioł Francek".
  • Kajzer 2004.10.29 [20:00]
    lapka.gif

Roz jeden chłop wlozł do restaracji i zamówił se obiod. Kelner zamówienie przyjął i wystawił mu rachunek.
    - Jak to? To już mom płacić? Jeszczech przecę ani zupy nie dostoł?
    - No ja, ale oni se zamówili zupę grzybową!

Przyszedł chłop do restauracji i obstalowoł se parówki i żemłę. Kelner przyniósł, a chłop patrzy na talerz i pado:
    - Co to? Zmniejszyliście porcje?
    - Nie, ino robiliśmy remont i wstawiliśmy wieksze stoły, to sie tak teroz wszystkim będzie zdowało.

Jeden chłop chciał się obiesić. Wzion sznurę i owiązoł se brzuch, tak przez pół. Idzie tamtędy drugi człowiek i pado:
    - To nie tak sie trza wieszać. To trza sznurę przez kark!
    - Ty głuptoku, przecę to by mnie pierońsko dusiło!

• scarlett_o 2004.10.29 [20:23]
    Piszta pierony ślunzkie a ja z tego zrobia książka smiech.gif - naukowe opracowanie współczesnej gwary śląskiej usmiech.gif
    "Jutro się obudzę i pomyślę, co robić dalej"
  • a3 2004.10.30 [00:00]
    smiech.gif
  • a3 2004.10.30 [00:00]
    smiech.gif
  • ok 2004.10.30 [06:04]
    piszciesmiech.gif
  • Ivan 2004.10.30 [14:26]
    Karlika zaprosił roz sztajgier do doma na drugi dzień wsziscy sie go pytajom jak tam u niego jest - a Karlik - a jerunie, eleganco, nawet kibel mo złoty.A koledzy - no co żeś zgłupioł - kibel złoty?!!!
    No i jeden chcioł sie przekonać i poszli z Karlikiem do domu sztajgera.
    Klupią do drzwi - otwiero im synek - zoboczył Karlika i pado: fater - prziszedł ten co ci wczora do trąby nasroł...
  • Ojojka 2004.10.30 [15:24]
    Jo jez warszawionka a juz wos lubia.
    Wyobraźcie sobie, przyszła do mnie do pracy kobitka z Łazisk - to chyba też Górny Śląsk i jak chciałam porozmawiać o sprawach regionalnych to powiedziała, że ona nie czuje się Ślązaczką, bo dziadek był Niemcem a babcia poznanianką. Nie wzbudziło to mojego szacunku - powinna raczej się szczycić swoim pochodzeniem. Ja polubiłam Ślązaków a znam ten region tylko z programów rozrywkowych i z czasów, kiedy robiłam ankiety w Wodzisławiu Śląskim.
  • Kajzer 2004.10.31 [12:13]
    Ojojka lapka.gif
    jak nos polubiłeś to bydziesz tu właził dzynnie prowdasmiech.gif
    witojcie moi roztomililapka.giflapka.gif
    życza gryfnego dniasmiech.gif
  • Ojojka 2004.10.31 [13:22]
    Ach*j, Kajzer! Najfajniejsze wice to są właśnie sląskie - delikatnie rozsmieszające, aż człowiekowi miło na sercu się robi.
  • izuuuuska 2004.10.31 [13:54]
    nie no jestem pelna podziwu dla was :] super ta wasza gwara... ale jak ja bm miala sie tego nauczyc to bym chyba musiala troche posiedziec nad tym.. hehe papatki i buziale.. iza lodz :]
  • Ojojka jo ty zech jest 2004.10.31 [14:06]
    z Lazisk Gornych to kole Katowic, powiydz tyj co z Tobom robi, ze jom niy pozdrowiom

Wkleja Wom wic jaki zech znolazla

Wilusiowi ino szeliło łosiymnoscie lot - zaroz sie łożynił.
    Po nocy poślubnej weselnicy patrzom na niego, a łon płacze.
    - Wiluś, no i czamu płaczesz? Tyś sie, pra powiniyn radowac...
    - Jakby jo wiedzioł, że to tak fajnie bydzie, to bych sie już downo łożynił.

• Kajzer 2004.10.31 [16:19]
    Witum ponownie tu mocie porcja humrów czytejcie moi roztomiliusmiech.gif

Roz jeden chory umarł i dostoł sie do nieba. Święty Pieter go wpuscił i widzi, że ten nieboszczyk sie smieje i smieje, a wniebie to tam tyla śmiechu nie ma.
    - Powiedz mi duszo - pado Piotr - po jakiemu ty sie tak śmiejesz?
    - A dyć z tego, żech już blisko od godziny tu w niebie a oni mie tam na dole jeszcze operują!

Roz przyszedł górnik do dochtora i prawi mu:
    - Panie dochtorze tamten rejonowy dochtór to mi niedogodził. U niego się ludzie na co innego leczą a na co innego umierają.
    - Jak to może być? I mie tak nie jest. U mie ludzie umierają na to, na co ich leczę

- Panie dochtorze prowda to, ze kobiety żyją dłużej niż chłopy?
    - Ja, a przede wszystkim wdowy! - pado dochtór.

- Panie dochtorze, prędko, prędko, nasz Alojzik złykł korkociąg! - telefonowała matka do dochtora.
    - Już lecę, zaroz tam będę, a coście dotąd robili?
    - Otwarli my flachę nożem!

i wartko tu siadojcieusmiech.gif
  • Kajzer 2004.10.31 [16:19]
    Witum ponownie tu mocie porcja humrów czytejcie moi roztomiliusmiech.gif

Roz jeden chory umarł i dostoł sie do nieba. Święty Pieter go wpuscił i widzi, że ten nieboszczyk sie smieje i smieje, a wniebie to tam tyla śmiechu nie ma.
    - Powiedz mi duszo - pado Piotr - po jakiemu ty sie tak śmiejesz?
    - A dyć z tego, żech już blisko od godziny tu w niebie a oni mie tam na dole jeszcze operują!

Roz przyszedł górnik do dochtora i prawi mu:
    - Panie dochtorze tamten rejonowy dochtór to mi niedogodził. U niego się ludzie na co innego leczą a na co innego umierają.
    - Jak to może być? I mie tak nie jest. U mie ludzie umierają na to, na co ich leczę

- Panie dochtorze prowda to, ze kobiety żyją dłużej niż chłopy?
    - Ja, a przede wszystkim wdowy! - pado dochtór.

- Panie dochtorze, prędko, prędko, nasz Alojzik złykł korkociąg! - telefonowała matka do dochtora.
    - Już lecę, zaroz tam będę, a coście dotąd robili?
    - Otwarli my flachę nożem!

i wartko tu siadojcieusmiech.gif
  • Ivan 2004.10.31 [16:58]
    Karlik mo 2 letniego bajtloka i sie chwali - ale on pięknie klnie!
    a sąsiad sie pyto a rzykać (modlić się) to on umie?
    a Karlik - no co ty ! takie małe dziecko!

W kościele - stara gruba oma niechcący jak nie grzysła... aż sie witraże zatrzęsły.. wstyd się jej zrobiło i udaje że nie ona - obracasię do tyłu i pyta groźnie - a która to?!!!
    a a jaki chłop [ado : a co dwie mocie?
  • Kajzer 2004.10.31 [17:24]
    lapka.gif
    zapomniołech wom powiedzieć że wczoraj położyłech i spać a zapomniołech sie legnoć coś z moją pamięciom nie takusmiech.gif
  • smutnaa bardzoo 2004.10.31 [17:58]
    superrrrr topikusmiech.gif pozdrawiamusmiech.gif
  • SkandaI um Rosie 2004.10.31 [18:05]
    Hej, fajnie, że któś w końcu założył taki topik usmiech.gif Jestem z Opolszczyzny - w połowie jestem Ślązaczką. Lubię gwarę i uważam, że powinno się ją pielęgnować. U nas mówi się trochę innym śląskim niż np. w rejonie Katowic.

Pozdrawiam!

PS. Nie wia, co by tukej po ślunsku napisać. Jak musza, to akurat nie wia oczko.gif
  • Kajzer 2004.10.31 [18:46]
    napisz wartko smiech.gif
  • fajne 2004.10.31 [19:18]
    a mój chłop rozdarł morda dzisioj bo piwo skończyło mu siejezyk.gif
  • Jorgus 2004.10.31 [23:47]
    Dodry i witom wos pjyknie wszystkich.Jak to fajno sie zas spotkac ze swoimi, uciechy polne galoty.Pozdrowiom wos wszystkich pjyknie i
    njy dejcie Sloncki gotce zaginonc. Pozdrowijynia do wszystkich Slonzokow posylom. Jorgus
    http://www.reisen-und-erholung.de
  • Jorgus 2004.10.31 [23:47]
    Dodry i witom wos pjyknie wszystkich.Jak to fajno sie zas spotkac ze swoimi, uciechy polne galoty.Pozdrowiom wos wszystkich pjyknie i
    njy dejcie Sloncki gotce zaginonc. Pozdrowijynia do wszystkich Slonzokow posylom. Jorgus
    http://www.reisen-und-erholung.de
  • Ojojka 2004.11.01 [17:15]
    Takigo wica ślonskiego znom:

-Julcia! A co robisz tam na strychu?
    -Seksujem sie z Jędrkiem!
    -To dobrze, bo jużech myślała, że kurzisz cygarety!
  • odswieżam 2004.11.02 [08:24]
    Piszcie dali moi roztomiliusmiech.gif
  • Stefan 2004.11.02 [12:47]
    piszcie wartko wiceusmiech.giflapka.gif
  • Stefan 2004.11.02 [12:47]
    piszcie wartko wiceusmiech.giflapka.gif

Odpowiedz na ten temat

Trwa ładowanie...