Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Magnoliaaaaaaaa

praca co w tej sytuacji zrobic?

Polecane posty

Gość Magnoliaaaaaaaa

Witam. Na wstępie zaznacze, że jestem młodą osobą i nie znam się jeszcze dobrze na prawie pracy. Jestem zatrudniona na podstawie umowy zlecenie wariant dla studentów. Natomiast przerwałam studia co wiąże się z tym, że nie podlegam już ubezpieczeniu zdrowotnemu. Pracodawca powinien zmienić mi umowę na taką, która zobowiązuje go do odprowadzania składek. Kierownik poinformowała mnie, że umowy mi nie zmieni gdyż podpisywałam ją jako studentka. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy ktoś mógłby mi doradzić? Czy jest to zgodne z prawem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
no niestety ale możesz jedynie się tylko zwolnić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
płacić sobie ubezpieczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
to nie jest niezgodne z prawem? wydaje mi sie, że za to grożą sankcje na pracodawce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Co niezgodne z prawem? Realizacja umowy, którą podpisałaś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Wydaje mi się, że pani kierownik nie ma racji. Nie studiujesz, to obowiązuje odprowadzanie zusu, składka zdrowotna na twoje życzenie. Widząc jej odpowiedź, gdyby zgodziła się na zmianę to uwaliła by ci to z twojej wypłaty. Przerwałaś studia, zmień sobie robotę. Daleko tam nie zajdziesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Nie musicie podpisywać nowej umowy, wystarczy, że zleceniodawca zgłosi cię do ubezpieczeń społecznych od momentu x (tzn. od kiedy nie obowiązuje cię ubezpieczenie z uczelni) i od tego momentu dopiero płacić składki (na czym on sam de facto niewiele traci, tracisz ty, bo mniej dostajesz do ręki). Zleceniodawca MUSI zgłosić Cię wtedy, jeśli to zlecenie jest Twoim jedynym tytułem do ubezpieczenia, tj. nie uczysz się, nie masz innej pracy w której już odprowadzane są składki itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
gość dziś Nie musicie podpisywać nowej umowy, wystarczy, że zleceniodawca zgłosi cię do ubezpieczeń społecznych od momentu x (tzn. od kiedy nie obowiązuje cię ubezpieczenie z uczelni) i od tego momentu dopiero płacić składki (na czym on sam de facto niewiele traci, tracisz ty, bo mniej dostajesz do ręki). Zleceniodawca MUSI zgłosić Cię wtedy, jeśli to zlecenie jest Twoim jedynym tytułem do ubezpieczenia, tj. nie uczysz się, nie masz innej pracy w której już odprowadzane są składki itp. xxx Masz autorko odpowiedź. Postępowanie pracodawcy jest niezgodne z prawem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Co zrobić: masz podpisaną umowę na jakąś tam stawkę brutto, tak? Więc niech z tej stawki brutto zleceniodawca zacznie odciągać kwotę ubezpieczeń i finito. Rozumiem, że w rozmowie z szefem nie czujesz się pewnie, więc nie musisz od razu straszyć sądami. Powiedz po prostu stanowczo, że zmieniła Ci się sytuacja a zależy Ci na ubezpieczeniu zdrowotnym nawet kosztem niższej stawki netto, więc prosisz o zgłoszenie do ubezpieczeń. Powiedz, że sytuacja w której musisz opłacać ubezpieczenie sama (ponad 300 zł) powoduje, że praca jest nieopłacalna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
W firmie umowę zlecenie dostają tylko studenci. Osoby nieuczące przechodzą na umowę o prace. Kierownik umowy nie chce zmienić, co wiecej nie widzi problemu w braku ubezpieczenia. Uważam, ze jest to bardzo nieuczciwe w stosunku do mnie. Nie chodzi mi już nawet o kwestie przejścia na inną umowę tylko o lekceważenie podstaw prawnych. Czy moge to gdzieś zgłosić by Kierownik następnym razem się doinformował a nie strugał wariata?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Dodam, że pracuje w korporacji a Kierownik smieje sie, że bardziej opłaca mi sie zarejestrować jako bezrobotny bo bym ubezpieczenie miała. Bardzo denerwuje mnie ta sytuacja. Zależy mi głownie na tym żeby wobec tej osoby zostały wyciągnięte konsekwencje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Zgłoś do ZUS i Pastwowej Inspekcji Pracy. Na pewno firma ucieszy się z kontroli ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×