Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość dariaaaa85

proszę o pomoc w odmianie nazwisk na zaproszeniach

Polecane posty

Gość dariaaaa85

muszę wypisać zaproszenia i mam problem z odmianą niektórych nazwisk: Kapusta - Sz.P. Joannę i Pawła Kapustów czy zostawić Kapusta Perz- Sz.P. Marka Perz czy Perza Skóra- Sz. P. Joannę i Pawła Skóra, Skórów Pałka- Sz. P. Joannę i Pawła Pałka, Pałków Niestety mam takie zaproszenia że nie da się inaczej tego zrobić i nad tymi nazwiskami mam problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ja bym nie odmieniała. Kapustów jakoś dziwnie brzmi :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Kapusta, Perza, Skóra. Pałków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
nie odmieniaj ! chyba że wyślesz zaproszenie o treści : państwo x i y perzowie,skórowie,pałkowie proszeni sa o stawiennictwo dn x.y.z o godz o.o.o na uroczystosci ble ble . Kapusty nie odmieniaj. Najlepiej dostosować tresć zaproszenia do nazwisk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
- Kapustę - Perz to też rzeczownik , więc odmiana: skoro kawaler " zapraszam pana Marka Perza" - Joannę i Pawła Pałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Joannę i Pawła Pałków - przecież to jest w każdym słowniku. SJP twierdzi jednoznacznie - polskie nazwiska podlegają odmianie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
najbezpieczniej nie odmieniać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dariaaaa85
korzystałam z tej strony i tak mi kazała odmieniać ale niektóre źle brzmią jak dla mnie mam jeszcze problem z nazwiskiem Sikora dla l.m. najgorsze jest to że każdy z nich mówi co innego i mam mętlik w głowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Odmienia się nazwiska. A jak masz wielkie obawy, zapytaj właścicieli nazwisk, może mają jakieś oczekiwania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
ale jak tu nie odmieniać jak trzeba napisać Sz. P. Joannę i Pawła Kapusta Joannę i Pawła Sikora to też nie pasuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Sikorów. Przecież wystarczy zajrzeć do słownika. Moje nazwisko często nie jest odmieniane (w typie: Iwaniuk, z końcówką fleksyjną -uk). Jak widzę na zaproszeniach "Annę i Jana Iwaniuk", to już wiem, że mam do czynienia z ludźmi, którzy brzydzą się słownikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
a szyfter byś odmieniła/ odmienił na szyfterów koszuta na koszutów bo tu akurat koleżanka mówi że ich nazwiska się nie odmienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
piszemy Iwaniuków tak ? i sikorów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Oczywiście: Zapraszamy Szanownych Państwa Annę i Łukasza Szyfterów Zapraszamy Szanownego Pana Łukasza Szyftera Zapraszamy Szanowną Panią Annę Szyfter Masz tu kolejną stronkę bazującą na NSPP PWN: http://www.odmiana-nazwisk.waw.pl/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Widzę, że się starasz i chcesz, żeby było ładnie - wypisz nazwiska osób, które chcesz zaprosić i z którymi masz wątpliwości, to Ci pomogę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
a odmień mi jeszcze Kapusta bo ja odmieniłam na Kapustów te stronki też tak każą odmieniają i Skóra - Skórów ma być

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Tak :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dariaaaa85
i dla Marka Perza czy Perz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Perza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
ja mam nazwisko z końcówką - wicz nie nie cierpię jak ktoś odmienia moje nazwisko np.zapraszam H i B Domowiczów...ma być domowicz i kropka...p.s.nazwisko zmysliłam żeby pokazac o co mi chodzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dariaaaa85
nazwiska których nie jestem pewna Sikora odmieniłam na Sikorów Cieślak odmieniłam na Cieślaków Koszuta- koleżanka nie kazała mi ich nazwiska odmieniać Perz - jedna osoba Perza lub Perz Kapusta odmieniłam na Kapustów Skóra odmieniam na Skórów Pałka odmieniłam na Pałków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Koszutów też się odmienia Co do gościa z końcówką -icz - -icz, -uk itd. wg normy poprawnościowej się odmienia. Nie o estetykę tu chodzi, a o poprawność ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
zawzsze tez jak gdzies się podpisujemy oboje to H i B Domowicz...niektórzy podpisują się Domowiczowie (jak stare dziadki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
powyżej napisałam nazwiska z którymi mam problem daj znać co sądzisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
wiem,że się odmienia ale tego nie lubię i nie odmieniam bo mi się odmienione nie podoba...wszyscy juz o tym wiedzą i jak nas gdzies zapraszają to piszą domowicz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Odpisywałam na bieżąco, chyba wszystkie odpowiedziałam :) pary: Kapustów, Skórów, Pałków, Sikorów, Szyfterów, Cieślaków itd. Pana X Perza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
dzięki mam nadzieje że nikt się nie obrazi że coś nie tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ale wszystko jest "tak" :) Jeśli nadal masz wątpliwości, to przy wydziałach polonistyki większości uniwersytetów są poradnie językowe - wystarczy wysłać maila z zapytaniem. Jeżeli zależy Ci na czasie, to przy UG nadal chyba funkcjonuje poradnia telefoniczna. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×