Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość gość

Stosuje te wziewne sterydy na astme i robi mi sie cushingoidalna sylwetka

Polecane posty

Gość gość

Od stosunkowo nieduzych dawek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
A jakie to sterydy bierzesz? •hydrokortyzon (Hydrocortisonum, Corhydron), •prednizon (Encorton) i prednizolon (Fenicort, Encortolon), •metyloprednizolon (Solu-Medrol, Depo-Medrol, Metypred), •deksametazon (Dexaven)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Steroidy mogą (bardzo rzadko) powodować ową sylwetkę (czyli tycie) - Zaliczamy do nich wszelkie preparaty farmaceutyczne zawierające kortyzol, kortyzon i hydrokortyzon. To bierzesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Leczenie sterydami sprzyja odkładnaiu się tkanki tłuszczowej w specyficznych miejscach: na twarzy ("księżycowata twarz" - okrągła jak księżyc w pełni), karku ("bawoli kark" - nalany, zgrubiały) oraz brzuchu (otyłość typu jabłko). Przy takim rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej - kończyny, czyli ręce i nogi - wydają się być chudsze. Otyłość w przebiegu leczenie steroidami związana jest także ze zwiększeniem apetytu, co też stwarza duże ryzyko przybrania na wadze. Zwykle nie da się zapobiec nadwadze i otyłości związanej ze sterydoterapią, choć są ludzie, którzy nie doświadczyli tego efektu ubocznego. Ważne jest, by podczas leczenia słuchać zaleceń lekarza i dietetyka. Zwykle poleca się dietę lekkostrawną, niskotłuszczową, bezsolną i regularną (kilka małych posiłków w ciągu dnia, co 2-3 godziny). Ponadto trzeba pamiętać o uzupełnianiu podaży wapnia i witaminy D w diecie, by zapobiegać osteoporozie oraz potasu - aby nie dopuszczać do hipokalemii (skutkującej obrzękami i nadciśnieniem). Zatem należy współpracować z dietetykiem, który opracuje właściwy i indywidualny model żywienia. Oprócz diety ważna jest jakakolwiek - nawet najmniejsza - aktywność fizyczna np. spacery, umiarkowana gimnastyka, ćwiczenia w basenie. Jeśli chodzi o rozstępy - po zakończeniu terapii nie znikają. Rozstępy posterydowe mają czerwonawy, malinowy kolor, co jest spowodowane rozcieńczeniem skóry i pękaniem naczynek krwionośnych pod nimi. Są głębokie i szerokie. Niektórzy nawet określają je jako "blizny po cięciu szablą". Rozstępy te mogą swędzieć. Jeśli natomiast chodzi o sposoby na ich zmniejszenie lub zblednięcie, można stosować balsamy i kremy z wyciągiem z bluszczu, bożego drzewka, alg morskich, aloesu oraz witaminami A i E. Najlepiej jednak szukać pomocy u dermatologa i dermatochirurga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
ale sterydy wziewne nie powodują takich skutków ubocznych. Sama biore sterydy wziewne od 16 lat a mam 21 lat. To o czym piszesz owszem występuje, ale po sterydach doustnych i dozylnych. Dzienna dawka musiałaby byc zabójcza zeby wystąpiły takie efekty uboczne. Takie jest moje zdanie. Mam rozstępy ale białe. Jestem szczupła. Może troche mam za dużo owłosienia, ale ja sterydy biore od 16 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
wystarczy troche poczytać na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
od dawna chorujesz na astme? może lekarz postawił złą diagnoze. Może masz problemy z hormonami, a nie astme?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Dlatego podalam spis leków, które są"podejrzewane" o takie skutki uboczne. Z tej listy sama czasem łykam Metypred, ale na szczęście tylko w chwilach zaostrzeń, przez jakies 3 tyg.w roku Myślę, ze autor tematu przytył i teraz szuka "winnego";)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
hehe tez mi sie tak wydaje. Ja biore codziennie symbicort 320/9 2 razy dziennie i podczas ataków, dodatkowo mam w razie czego ventolin, gdy mam zaostrzenie ide do przychodni dostaje dexaven czyli około 3 razy w roku. i Jakoś większych skutków ubocznych nie widzę, no chyba że drżenie rąk jak ,,przedawkuje" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Biore budezonid 400 mcg 2 razy dziennie i ewidentnie od tego czasu wygladam jakbym mial chorobe cushinga

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ewidentnie tlusta okragla geba i duzy brzuch. Rozstepow nie mam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
A ja Fostex i Ventolin :D Fostex codziennie dwa wziewy rano, Ale kiedy się zaostrza to dawka razy 3... No i wchodzi Ventolin wtedy, a jak jest bardzo zle to ten Metypred, blee.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
"ale sterydy wziewne nie powodują takich skutków ubocznych" Gowno prawda. Powoduja. Poczytaj sobie rozne badania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Sterydy wziewne działają tylko w obrębie oskrzeli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
noo też kiedyś brałam fostex, ale jakos słabo działał i za często lądowałam w szpitalu, a teraz przy symbicorcie juz ponad rok minął od ostatniej wizyty w szpitalu;D. Ale okragła buzia i duży brzuch nie znaczy od razu o cushingoidalnym wyglądzie. A masz tzw. byczy kark? i szyje grubszą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
to prosze wyslij mi jakis artykuł naukowy chętnie poczytam. nie jakies gowno ze strony zdrowie.pl itp. tylko artykuł naukowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Wziewy na astmę nie powodują tycia!!! Wiem, bo sama stosowałam jako bardzo małe dziecko przez prawie 10 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
moja koleżanka ma zespół cushinga więc wiem jak wygląda taka osoba. byczy kark widac ewidentnie. więc nie wmawiaj sobie, ze to od wziewów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ktos wie lepiej, ze powodują, bo ktos przytył :D Hej, zobacz na dlugi opis nieco wyżej - masz taką właśnie sylwetkę? A co mowi twoj lekarz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
dobra ale ten artykuł mówi o o tym ze kobiety otyłe są bardziej narażone na astme chyba, że źle zrozumiałam to co jest tutaj napisane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×