Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość zdezorientowana456

Mięśniak macicy a ciąża

Polecane posty

Gość zdezorientowana456

Mam pytanie na razie teoretyczne. Mam 34 lata i dwie operacje ginekologiczne za sobą. W wieku 15 lat miałam torbiel na jajniku, która została usunięta razem z jajnikiem, ponieważ doszło do trzykrotnego skrętu i jego zniszczenia. Sytuacja była nagła, wylądowałam z bólem brzucha na stole. 9 lat później miałam drugą operację, tym razem laparoskopowo - usunięcie torbieli endometrialnej (pierwsza była czynnościowa, ale duża) z drugiego jajnika, wraz z częścią jajnika (jakiś strzępek udało się zachować). Przy okazji podczas tej drugiej operacji miałam usunięty mięśniak z macicy, który niby miał być mały, a podczas operacji okazało się, że jednak był większy niż było widać na usg i lekarze musieli się natrudzić. W międzyczasie pojawiła się znów jakaś torbiel, ale dała się zaleczyć lekami, nie potrzebna była kolejna operacja. Po tych wydarzeniach, 5 lat temu, ginekolog przepisał mi tabletki antykoncepcyjne (Mercilon), które mam brać po to, aby torbiele nie rosły, gdyż ponoć nie rosną kiedy jest się niepłodnym. Niestety podczas jednej z ostatnich kontroli okazało się, że odrasta mięśniak. I stąd moje obawy, bo usłyszałam gdzieś ostatnio, że przy mięśniakach na macicy, nie ma szans na donoszenie ciaży. Aktualnie nie jestem w żadnym związku, nie mysle więc w nabliższym czasie o ciązy, ale tak myśląc perspektywicznie, boję się co będzie, gdy będę chciała mieć dziecko, a tu się okaze, że moje zdrowie nie pozwala. Szczerze mówiąc nigdy nie byłam w związku na tyle długim, żeby starać się już o dziecko, nie jestem już najmłodsza, nigdy sie o dziecko nie starałam i nie wiem w ogóle czy i jakie przeszkody mogę napotkać, gdyby w przyszłości przyszło mi się o dziecko starać. Funkcjonuję na strzępku jajnika (jak wyraził sie lekarz), okres mam, więc teoretycznie jestem płodna (miałam okres zanim zaczelam brac pigulki, a juz po operacjach), od 5 lat na pigułkach, żeby zapobiec pojawianiu się torbieli na jajnikach, do których mam jakąś nieokreśloną skłonność (gdyby zaszła potrzeba kolejnej operacji, nie byłoby już czego ratować, zostałabym bez jajników), no i mięsniak na macicy. Plan mojego lekarza jest taki, że dopoki nie zaczne starac sie o dziecko, mam byc na pigulkach. Gdybym chciala zajsc w ciaze, odstawic pigulki i od razu sie starac, zanim mi znowu cos wyrosnie. Ale co z miesniakiem? Wiem, ze po odstawieniu hormonow jeszcxze urosnie i co wtedy? Moj lekarz nuestety nie jest zbyt rozmowy (nie w kwestii mojego zdrowia i przyszlosci) i tak naprawde nie wiem jak wyglada moja sytuacja, czego powinnam sie spodziewac, na jakie trudnosci przygotowac, gdy zdecyduje, ze chce miec dziecko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Z tego co wiem to od kazdych lekow hormonalnych rosna miesniaki bo to dawka estrogenow:(. Ja sama mam 1 duzego ale nawet nie ide na zaden zabieg bo to mi grozi anemia i tez sie boje. Rowniez mam 34lata i meza od lat 10 ale ten nie chce dzieci :(. Lekow zadnych juz w siebie nie laduje tylko zyje na luzie i ciesze sie chwila obecna :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
a kto by te poematy czytał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ja donosiłam.ciążę z mięśniakoem, tyle, że małym (2 cm)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Miałam małego mięśniaka, nie pamiętam ile miał. Ciąża rozwiązana w 35 tc. Nie wiem czy to było przyczyną, były też inne problemy. Ordynator szpitala powiedział mi, że przedwczesne porody i poronienia to przy mięśniakach częste zjawisko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli nie możesz szczerze porozmawiać z lekarzem, to ja bym na Twoim miejscu zmieniła lekarza. Wszelkie sprawy i objawy związane z intymnością i macierzyństwem wymagają szczególnego traktowania i każdy lekarz zajmujący się tym powinien to doskonale rozumieć. Warto również spotkać się z innymi kobietami z podobnymi problemami. O ciąży i porodzie możesz również poczytać w sieci, na przykład tutaj http://mamaluch.pl/ciaza-i-porod/. Rozmowa z lekarzem będzie jednak najważniejsza przy podjęciu decyzji o macierzyństwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Esmya jest dobrym lekiem aczkolwiek wywołuje menopauzę ( okresowo) samopoczucie jest fatalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×