Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość antalya1000

OPIEKA NA ŻONĘ PO PORODZIE!!! JAK TO JEST??

Polecane posty

Gość antalya1000

czy ktoś słyszał jak to jest dokładnie z opieka na zonę po porodzie/?? na necie tysiąc wątków tylko co jedna to co innego pisze ... chodzi mi dokładnie o to ile można dostać ponoć 14 dni i czy trzeba do tego L4??? czy wystarczy jakies zaswiadczenie które wypisuja w szpitalu?? I NAJWAŻNIEJSZE KTO PŁACI ZA TAKĄ OPIEKĘ PRACODAWCA CZY ZUS???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość opieka po porodzie?
Pierwsze słyszę, ale może jest... Urlopu nie ma? I skoro żona w domu, to po co ta opieka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie ma czegos takiego, podobno mozna dostac ale wtedy kiedy zona ma cesarke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czy nie chodz\i
czy nie chodzi ci czasem o zasielk opiekunczy nad chorym czlonkiem rodziny - ale to musi byc zaświadczenie od lekarza ze taka jest koniecznosc http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=433

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czy nie chodz\i
Prawo do zasiłku przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, a zasiłek wypłaca się tylko jednemu z rodziców, temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres. Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem do lat 8 i chorym dzieckiem do lat 14, albo 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innymi chorymi członkami rodziny. Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny z różnych przyczyn i bez względu na liczbę dzieci i liczbę członków rodziny wymagających opieki, nie może przekroczyć 60. dni w roku kalendarzowym. Od 1 stycznia 2009 r. w przypadku, gdy ubezpieczona matka dziecka, która pobiera zasiłek macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, przebywa w szpitalu, ubezpieczonemu ojcu dziecka przysługuje za okres pobytu matki dziecka w szpitalu dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu osobistego sprawowania opieki nad nowourodzonym dzieckiem, w wymiarze do 8 tygodni, tj. do 56 dni, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 8 tygodni życia. Wymiar zasiłku opiekuńczego w takim przypadku nie jest związany z rokiem kalendarzowym i jest niezależny od wymiaru określonego wyżej (60 i 14 dni). Przepis ten ma zastosowanie także do innego ubezpieczonego członka najbliższej rodziny, jeżeli przerwie zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Zasiłek opiekuńczy przysługuje pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę. W przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 2, zasiłek opiekuńczy przysługuje nawet wówczas, gdy są inni członkowie rodziny mogący zapewnić opiekę. Od dnia 14 czerwca 2008 r., tj. od daty wejścia w życie ustawy z dnia 11 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. Nr 93, poz. 582), zasiłek opiekuńczy przysługuje wszystkim osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, tj.: * pracownikom, * członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, * osobom wykonującym pracę nakładczą, * osobom wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osobom z nimi współpracującym, * osobom prowadzącym pozarolniczą działalność oraz osobom z nimi współpracującym, * osobom wykonującym odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania, * osobom odbywającym służbę zastępczą, * duchownym. Przed tą datą zasiłek opiekuńczy przysługiwał wyłącznie ubezpieczonym podlegającym obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu (pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz osobom odbywającym służbę zastępczą), a od dnia 16 marca 2007 r., tj. od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2007 r., sygn. akt P 45/06 (Dz.U. Nr 47, poz. 318), zasiłek opiekuńczy przysługiwał także osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym dobrowolnie, ale tylko w ograniczonym zakresie - z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 14 oraz innym chorym członkiem rodziny (w tym z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku powyżej 14 lat). Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje: * za okresy, w których ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych, * w okresie urlopu bezpłatnego lub urlopu wychowawczego, * w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania, * za okres objęty zaświadczeniem lekarskim, w przypadku wykonywania w czasie zwolnienia lekarskiego pracy zarobkowej albo wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy niezgodnie z celem tego zwolnienia, co zostało stwierdzone w trakcie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy przeprowadzanej przez płatnika zasiłku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jeśli żona będzie miała cc to w szpitalu lekarz może wypisać takowe zwolnienie z pracy dla męża, trwa ono 2 tygodnie. jeśli sn to niestety takiego zwolnienia nie ma. ja rodziłam sn, nie mieliśmy jeszcze ślubu, ale byłam w złym stanie po porodzie. w szpitalu lekarz stwierdził że nie wypisze zwolnienia (dodam że miałam neurologiczny zakaz wstawania, mogłam tylko leżeć, ale wg ordynatora mogłam spokojnie opiekować się synkiem!!!) więc mąż poszedł do lekarza pierwszego kontaktu, opisał sytuacje i dostał 14 dni opieki nad naszym synkiem (ponieważ ja nie mogłam takiej opieki sprawować to taka opieka należała się jemu, to samo moze dostać ojciec dziecka jeśli matka zachoruje i nie może sprawować opieki nad dzieckiem), po 2 tyg znów poszedł i takim sposobem był z nami równo miesiąc po porodzie. kto w tej sytuacji płaci nie mam zielonego pojęcia, dla mnie najważniejsze było to ze maluszek i ja mieliśmy opiekę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość panda.manda1
zasiłek zawsze placi zus ; chyba ze jest to zakład powyzej 20 osób to placi pracowdawca a on sobie odlicza to przy placeniu zusu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość antalya1000
PANDA MANDA TO MNIE POCIESZYŁAS:) W ZUSIE ROBIA MI ŁASKE ZE MNIE WOGÓLE POINFORMUJĄ O CZYMKOLWIEK POJEBANY ŚWIAT PRZYDAŁBY SIE PRAWNIK W RODZINIE... DOBRZE ZE CHOCIAZ TEN NET..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ewidentnie napisałam "tacierzyński" w cudzysłowie bo tak potocznie też się o nim pisze zresztą jak wpiszesz w google to wyskoczy. Ni musisz mnie poprawiać :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość antalya1000
SORKI NIE CHIAŁAM CIE OBRAZIĆ :( ALE TACIERZYNSKI TO URLOP KTÓREGO CZĘŚĆ MOŻE MATKA ODSTĄPIC OJCU ZAMIAST MACIERZYŃSKIEGO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Maadzixx23
Ja rodziłam sn i mąż dostał tydzień opieki na mnie,już w szpitalu dostał takie zaświadczenie do pracy,po następne 7 dni opieki na mnie szedł do lekarza rodzinnego,pierwszy tydzień był płatny 100% a drugi juz 80%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Maadzixx23
a tacierzyński jest dodatkowo,nie zabierają nic z macierzyńskiego. nie wiem skąd wy macie takie informacje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niezadowlonaaaaaaa
jak ja rodzilam to moja sasiadka z lozka obok ;) wystarala sie o opieke wiem ze w szpitalu byl jej maz takie cos zalatwic, ona rodzila sn ale miala bardzo duze dziecko i wiele szwow wiem ze jej maz dostal taka opieke polozna nam mowila ze taka opieke dostaja mezowie kiedy zona miala cc albo ciezki porod =duzo szwow, kiedy sama nie jest zdolna do opieki nad dzieckiem przez pewien czas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Maadzixx23
to chbya zależy od szpitala bo ja miałam bardzo lekki poród,rodziłam naturalnie bez znieczulenia,lekarz podczas obchodu sam sie zapytał czy wypisać zaświadczenie dla męża do pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alez wy madre wszystkie :/ liczylam rowniez jak autorka na rzetelne informacje a tu kazda ma swoja wiedze i to kazda inna :/ to i ja wam napisze co ja na ten temat wiem ale nie mam 100% pewnosci, wolalabym sie jeszcze upewnic czy faktycznie tak jest tzw opieka na zone wynosi 2 tyg i jest to normalny druk l4 wystawiany przez szpital lub gina, lub przez interniste/rodzinnego na podstawie zasw od ginekologa ze zona po porodzie wymaga opieki, przysluguje na zasadach takich samych jak opieka na dziecko, czyli nie moze byc w domu nikogo innego kto moglby sprawowac opieke, zona nie moze byc w szpitalu tylko w domu, wypisuje sie ten sam wniosek o opieke co i na dziecko, platne 80% jak kazde l4 czyli pierwsze 33 dni w roku pracodawca placi a reszte zus (wyplaca zwykle i tak pracodawca) podstawowym wskazaniem do otrzymania opieki jest cc ale w przypadkach kiedy matka wymaga opieki po porodzie ze wzgl na stan zdrowia rowniez, niektorzy lekarze nawet po cc nie chca wypisac a inni bez problemu wypisuja kazdemu :/ mozna oczywiscie wziac te zopieke na dziecko tak jak pisala agatka tylko po co ? nie wiem dlaczego w jej przypadku lekarz odmowil opieki na zone :/ tacierzynski moze wybrac ojciec po min 14 tyg macierzynskiego matki i biegnie dotad dokad trwalby macierzynski tylko ze wybiera go ojciec, natomiast tzw dodatkowe 1 lub 2 tyg w 2011 roku urlopu moze wybrac ojciec lub matka i jest to dobrowolne na wniosek pracownika, wiec to jest jeszcze inna sprawa nic macierzynski i tacierzynski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A ja napisze ze swojego doświadczenie bo miałam cesarkę a mąż dostał opiekę, ze szpitala przy wypisie dostalismy taki druk, ktory oddalismy pracodawcy a pracodawca przekazał Zusowi i z Zusu dostalismy pieniądze coś okolo 400zł za 2 tygodnie opieki .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aa i w zadnym wypadku te 2 tygodnie nie były odliczane od mojego macierzyńskiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×