Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość meg123

zespół cieśni nadgarstka w ciąży

Polecane posty

Gość meg123

witajcie! Czy któraś miała tą przypałoś w ciąży????. Jak sobie z tym radziłyście i czy to po urodzeniu przeszło???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mama Zosi
Ja mialam! Przez dwa ostatnie miesiace strasznie dretwialy mi palce u rak, szczegolnie rano po przebudzeniu, byly sztywne i trudno bylo mi je rozruszac no i troche mnie bolaly. Ale sie przestraszylam! Myslalam ze mam poczatki RZS czyli reumatoidalnego zapalenia stawow bo objawy sa nieco podobne! Zaczelam szukac informacji w necie i faktycznie z powodu zatrzymywania wody w organizmie w czasie ciazy dochodzi do niewielkiego obrzeku stawow co jest szczegolnie odczuwalne w obrebie rak, w kanale nadgarstka przebiegaja nerwy i naczynia stad te objawy dretwienia. Moje rece nie wygladaly nawet jak obrzekniete ale faktycznie byly bo pierscionkow ani obraczki nie moglam zalozyc. Po porodzie przeszlo samo nawet nie wiem kiedy! Taka bylam zajeta dzieckiem ze nie zauwazylam kiedy "wydalilam" ten nadmiar plynow! Ha,ha.. wiem ze istnieja jeszcze inne przyczyny zespolu ciesni ktore rzeczywiscie wymagaja leczenia operacyjnego ale nie maja zwiazku z ciaza. Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kurcze ja jestem dopiero w 8tc a juz od paru tyg.to mam!:(mniej wiecej co drugi dzien budze sie rano a dlonie mam sztywne nie tylko palce ale cale dlonie:(a co sie robi zeby to chociaz troche zminimalizowac?i czy to normalny objaw ciazowy??!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mama Zosi
Nie wiem czy od poczatku ciazy tak sie moze dziac. Mysle ze najlepiej zapytac ginekologa zeby rozwiac watpliwosci. Czasem tez wystepuja dretwienia i mrowienia przy niedoborze magnezu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bawisz mnie
ale ja mówiłam temu cymbałowi o tej mojej przypadłości i nic nie powiedział:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
U mnie moj lewy nadgarstek zaczal szwankowac jeszcze w ciazy , w ktorym miesiacy nie pamietam . Od porodu minelo juz 10 miesiecy prawie a problem pozostal . Czasami jak cos lewa reka podniose to mam takie uczucie jakby mi mdlala i musze zlapac ta rzecz druga reka , zeby nie upadla. Przy noszeniu Malego tez odczuwam bol i to dziwne uczucie omdlenia , zwlaszcza kciuka . Dodatkowo zauwazylam , ze kosc w tym lewym nadgarstu bardziej wystaje niz w prawym i boli . Poszlabym do lekarza ale szczerze to sie boje , ze mnie wysmieje . Czy ktos moze tak ma??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość drogba
A wiec u mnie wyglada to tak. W okolo 33 tygodniu zaczela mnie draznic lekka opuchlizna rak, a w nocy zaczely one cierpnac. Pomyslalam potrwa to sobie i przejdzie. A tu z nocy na noc stawalo sie coraz gorzej. Rece dretwialy coraz bardziej. w ciagu dnia niewiele przechodzilo. Teraz bedac prawie w 38 tygodniu ciazy rece napuchniete i zdretwiale caly czas, a ten bol jest nie do zniesienia tzn moze nie tak bol jak jakies dziwne bolace uczucie. Bo to az tak nie boli ale jest niesamowicie niekomfortowe i uczucie zdretwialych rak. Lekarz stwierdzil Zespol Ciesni Nadgarstka (ang. carpal tunnel syndrome) i nic na to nie ma. Najlepsze domowe sposoby na zlagodzenie dolegliwoscie to uszytniacze ma nadgarstki(ang. wrist splint) ktore mi pomagaja noszone kiedy tylko moge nawet w nocy. Mam tez mieszanke olejkow lavenda- eukaliptus i majeranek, ktore wcierane regularnie rozniez usmiezaja bol- zakupione na ebay.co.uk Na opochlizne najlepszy jest Arnica gel ok 10 ktory zmniejsza i lagodzi opuchlizne. Poza tym duzo, plynow, nie tam coli, czy slodkich gazowanych tylko czysta woda i herbaty ziolowe. to nie zlikwiduje dolegliwosci ale przyniesie ogromna ulge. Mam nadzieje ze po porodzie minie ale jeszcze musze poczekac troche zeby sie przekonac. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja mam od jakichś 2 tygodni (obecnie 35tc) i z każdą nocą jest gorzej... ale ja mam ogólnie problem z zatrzymaniem wody:( moje nogi wyglądają jak stopy Fiony... Ponoć ma mi to minac po porodzie, bo u mnie to ewidentnie z zatrzymaniem wody jest związane... tylko rano ukroić chleb...masakra...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja to miałam
i przeszło po porodzie trzeba jesc mniej soli, mozna pić kawę bo odwadnia a ten zespół to zatrzymywanie nadmiaru wody w organizmie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"moje nogi wyglądają jak stopy Fiony..." też to mam :) zauważyłam, że nie oddaję zbyt często moczu. Już miałam kilka dni spokoju, a dziś znowu balony :/ jeszcze miesiąc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mama taka przy sobie
czy po ciąży to przechodzi? napiszcie proszę bo w ciąży tez to miałam ale i teraz czasami jeszcze się zdarza a już urodziłam 17 miesięcy temu myślałam ze to przez złe ułożenie w nocy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kolezanka byla jak balon podczas ostatnich tygodni ciazy nogi, stopy, rece, twarz- spuchnieta strasznie. Przytyla w ciazy 25 kilo. W dwa tygodnie po porodzie stracila 15 kg. Plyne zostaja filtrowne przez nerki i woda odchodzi bardzo szybko(mocz) Rowniez pocila sie niesamowice tracac przy tym litry plynow. Takze jak sie duzu przytylo podczas ciazy 20-30kg to powinna polowa odejsc w ciagu dwoch tyg po porodzie. Mam nadzieje ze to pomoze, ja juz 20 kg przytylam a jeszcze 3 tyg mi zostaly.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ola _b
Witam! Autorko: Zespół cieśni nadarstka samoistnie raczej nie przechodzi, tylko trzeba leczyc operacyjnie. Mi w ciąży ręce też drętwiały, a po ciąży przeszło. Teraz jestem już 21 miesięcy po porodzie i niestety drętwienie wróciło, ale to właśnie przez zespół cieśni nagarstka i są dwa wyjścia - zabieg lub zastrzyki ze sterydami. Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Shaila
Ja jestem w 18 tygodniu. Drętwienie zaczęło se już na początku ciąży, najpierw w nocy, po zmianie pozycji przechodziło. Obecnie nie jestem w stanie zrobić na śniadanie nic innego poza płatkami (nie trzeba kroić a ni smarować). W ciągu dnia palce są cały czas zdrętwiałe, w nocy budzę się z bólu. Mnie jednak stwierdzenie, że po porodzie samo przejdzie, nie satysfakcjonuje. Do porodu mam 5 miesięcy! Jutro wizyta u neurologa, dam znać czy coś to da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Też to miałam, tzn w III trymestrze drętwiały mi palce dłoni (zwłaszcza prawej), najgorzej było w nocy i zaraz po przebudzeniu (bałam się robić herbatę bo wszystko leciało mi z rąk). Po porodzie wszystko minęło. Ale z zespołem cieśni miałam do czynienia już wcześniej, przeszłam kilka "ataków" czyli okresów bólu nadgarstka trwających ok 1-2 tygodni. Po porodzie już też jeden przeszłam. Myślę, że to od pracy z komputerem, a konkretnie od myszki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Shaila
Już po wizycie u neurologa. Przeprowadził badanie EMG, stwierdził obustronny zespół cieśni nadgarstka II stopnia. Ucisk na nerwy jest na tyle mocny, że czekanie na to "aż przejdzie po porodzie" może skutkować trwałym uszkodzeniem nerwów i ograniczeniem sprawności moich rąk. Polecił odwiedzić chirurga ręki w celu przeporwadzenia zabiegu. Neurolog zapewnił mnie, że badanie EMG jest nieszkodliwe dla dzieciątka. Ginek zapewnił, że znieczulenie miejscowe, bo przy takim przeprowadza się zabieg, jest również nieszkodliwe dla maleństwa. Trzymajcie kciuki, mam zamiar udowodnić wszystkim, że nie trzeba czekać do porodu aby ta, dość mocno utrudniająca życie przyszłym mamom, przypadłość zniknęła z naszego życia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Shaila
Już po zabiegu prawej dłoni. Ból związany z zcn ustąpił praktycznie od razu, drętwienie opuszków już po jednym dniu od zabiegu było odczuwalne. Tak więc w przypadku zcn najlepiej udać się do neurologa, który oceni jak zaawansowany jest stopień choroby i czy konieczna jest ingerencja jeszcze przed porodem. Dużo zależy też od tego ile czasu pozostało do porodu. Jeżeli okres do rozwiązania jest krótki, lekarz zrezygnuje z wysyłania na zabieg. Może zalecić np. wykonanie łupek do spania z nimi w nocy. Radzę zrobić też badanie "jonowe", które określi stężenie magnezu, potasu i sodu we krwi. Jeżeli stężenie to przy zbilansowanej diecie ciężarnej jest w normie, nie ma sensu faszerować siebie i maleństwa końskimi dawkami magnezu i witaminy B6. Ja zabieg oczywiście robiłam prywatnie, gdybym czekała na termin z NFZ to zbiegłby się on z czasem porodu ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Shaila
Chciałam powyżej napisać, że ustępowanie drętwienia opuszków jest odczuwalne już po jednym dniu od zabiegu :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mała_29
mnie też to dopadło, jestem w 37 tygodniu ciąży i boli mnie prawy nadgarstek od tygodnia. Mój gin własnie stwierdził dzis że to zespół cieśni nadgarstka. Cholera jasna nie moge przez to normalnie funkcjonowac, boli przy zwyklych czynnosciach jak mycie zebów czy podniesienie kubka. Boje sie ze do porodu to jeszcze sie nasili i bede miala problem z trzymaniem dziecka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pinkka
Pod koniec pierwszej ciąż bardzo dało mi się we znaki (musiałam spać w sztywnych ochraniaczach na nadgarstkach jakie nosiłam na rolki). Drętwienie było bardzo charakterystyczne bo drętwiały mi tylko pierwsze trzy palce, nigdy mały i serdeczny. Potem urodziłam. Przez pierwsze dni może tydzień jeszcze miałam dolegliwości, ale nie uniemożliwiały mi opieki nad dzidzią. Przez pierwszy rok (może półtorej) drętwiały mi podczas jazdy na rowerze. Później i to ustąpiło. Zastanawiałam się nad zabiegiem - ale kto zoperuje jeśli nie ma dolegliwości. Teraz jestem w II ciąży (36TYG) i znowu się zaczęło, a nawet nie zauważyłam u siebie żadnych obrzęków. Oby dzidzia nie czekała z wyjściem do 42tyg :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Moni131007
jestem w 38tc. dretwienie i bol dloni od dwoch tyg, myslalam ze to zwiazane z upalami. tez mam duze problemy z czynnosciami codziennymi a tu jeszcze 3tyg a moze i 5 do porodu i boje sie ze bede miec problem z trzymaniem dziecka. mieszkam w UK, czy te wrist splints sa dastepne bez recepty? dodam jeszcze ze bol promieniuje mi juz powyzej lokcia w nocy i nad ranem..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
proponuję zmniejszyć ilość soli dostarczanej do organizmu i pić herbatkę z pokrzywy - nie niweluje całkowicie objawów ale w znacznej mierze pomaga ; mogę odkręcić butelkę wody bez zbędnych grymasów na twarzy wywołanych bólem :) pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Boze laski! Nie meczcie sie do porodu. Mi gin dal suplement wapnia i osteogenon i przeszlo w dwa dni a w tej cuazy tez nie wrocilo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MamaBerta
Prawa reke operowalam juz na dlugo przed ciaza, lewa tez chora, ale nie tak bardzo powoli "odzywa" sie teraz w ciazy. Niestety samo mija tylko jezeli przez dlugi czas nie uzywa sie danej reki, ale gwarancji tez nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mkropka
Ja jestem w 38/39 tyg. ciąży i bóle nocne wynikające z tego zespołu mam tak duże że budzę się po 3 razy i nie mogę zasnąć. To jest ból związany z obrzękiem który aż piecze, generalnie tak bolesny jest tylko na prawej ręce. Lekarz przepisał mi cyclo3forte, ale działa tak sobie, Pani neurolog powiedziała, że jest to dolegliwość ciążowa i że przejdzie po ciąży. Dodam, że jest to moja pierwsza ciąża więc nie mam możliwości weryfikacji z poprzednimi. Generalnie gdybym wiedziała że jeżeli to występuje od połowy ciąży to można poddać się operacji to dawno bym to zrobiła i żałuje że wcześniej nikt tego tak nie nazwał - wszyscy mówili że jest to "zatrzymanie wody w organizmie" i tyle, a teraz nikt mi nie zrobi żadnej operacji. Nic to trzeba dotrwać do końca i przekonać się czy po to minie :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość malutka73
U mnie się zaczęło w 21 tc najpierw drętwienie w nocy obecnie 30 tc i już w czasie dnia ból i drętwienie nie do wytrzymania, ręce cały czas muszą być w dół prowadzenie samochodu, rozmowa przez telefon gotowanie lub sprzatanie koszmar. Z dnia na dzień jest coraz gorzej :( muszę wytrzymać do porodu ale boję się, że to nie minie, albo uszkodzę to na stałe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Będąc w ciąży na każdą dolegliwosc trzeba uwazac tym mocniej, dlatego uwazam, ze powinnas od razu zapisac sie na zabieg. Znaczenie ma też czas, dlatego niestety, ale NFZ odpada. Polecam za to specjalistyczny ośrodek w Suchym Lesie koło Poznania, konsultacje przeprowadza dr Marcin Popow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Moim zdaniem zabieg to ostateczność. Proponuję ćwiczenia w domu, za darmo i gwarantuję, że przechodzi :) Wyciągnij ręce nad głowę, złap lewą ręką prawy łokieć, pociągnij go w kierunku przeciwległego ramienia i trzymaj tak przez kilka sekund. Powtórz to samo z drugą ręką. Unieś prawe ramię powyżej głowy i chwyć za lewe ucho. Przeciągnij głowę w kierunku prawego barku na 10 sekund. Zrób to samo drugą ręką. Spleć palce rąk na karku. Nie podnosząc ramion, łagodnie staraj się przesuwać łokcie do tyłu. Wytrzymaj w tej pozycji przez pięć sekund lub więcej. Złap się za uszy. Trzymaj prosto głowę i szyję. Rób kółka obydwoma barkami do przodu i do tyłu. Zrób po pięć kółek w każdym kierunku. Rozluźnij ręce. Najpierw zaciskaj pięści, a potem prostuj palce i nadgarstki. Każde ćwiczenie powtórz co najmniej pięć razy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Jestem w 23 tyg. ciąży. Ból pojawił się około 20 tygodnia i jest OKROPNY. Nie daje spać w nocy. budzi mnie kilka razy i nie przechodzi. Drętwienie to pikuś, najgorsze jest uczucie rozrywania ręki w środku, nawet płacz nie przynosi ulgi. Dzisiaj jestem po kolejnym ataku... Neurolog nic nie zaradził, ginekolog też. Nie wiem jak wytrzymam do końca ciąży...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ja to miałam nie będąc w ciąży, więc co dopiero Wy musicie przeżywać... Miałam nawet operację, na szczęście pomogła. Byłam w Klinice nadgarstka w poznaniu i w sumie nie mam żadnych zastrzeżeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×