Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Evvka25

ZAIKS a wesele. Proszę o pomoc!

Polecane posty

Gość Evvka25

Za miesiąc biorę ślub, właśnie doczytalam umowę z naszym DJ-em, w której jest punkt, że musimy we własnym zakresie opłacić ZAIKS za zagrane na przyjęciu utwory. Trochę poczytałam na ten temat w internecie i faktycznie, gdy nie mamy w umowie z DJ-em zapisane, że to on opłaca ten ZAIKS, ani też właściciel naszej restauracji nie płaci, to musimy my sami to opłatę uregulować. No i tu zaczynają się schody... Nie bardzo wiem jak wyliczyć tą opłatę i gdzie to w ogóle wpłacać. Znalazłam takie tabelki opłat: http://www.najlepszewesele.pl/porady/item/390-oplaty-zaiks Tylko jak to wyliczyć? U nas będzie małe przyjęcie na 40 osób, w Warszawie. Jeśli dobrze myślę, to do zapłaty byśmy mieli 205 zł (20 par, z czego za jedną parę koszt wynosi nas 300 zł). Jeśli ktoś się orientuję w tym temacie, to będę wdzięczna za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A w umowie z orkiestrą lub z właścicielem sali weselnej nie ma informacji, kto odprowadza tantiemy do ZAIKS-u? Jeśli nie ma, to należy zapytać właściciela sali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hhrhrs
Kasha fajnie, ze umiesz czytac. Oni wiedza, ze maja zaplacic sami, tylko nie wiedza ile!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość karamalka
Miałam tensam problem rok temu, też sama musiałam opłacic Zaiks. Znajdz w internecie gdzie znajduje się najbliższe do twojego miejsca zamieszkania biuro Zaiksu udaj się tam i powiedz ze potrzebujesz zaplacic za Zaiks bo masz wesele. Sporządzą z tobą umowę, spytają się ile będzie osób, gdzie będzie wesele itp. W biurze się nie płaci tylko potem przelewem. Po spisaniu umowy w biurze otrzymasz pocztą umowę i blankiet przelewowy na kwótę którą trzeba uiścić jest tam jakiś termin na zapłatę ale już nie pamiętam jaki. Co do kwoty to jak trafisz na miła osobę to zapłacisz mniej niż po wyliczeniach z tych tabel. Zawsze mozesz spytać czy da się coś taniej;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość coś tam sobie popijam
ZAIKS opłaca wklaściciel sali :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Evvka25
karamalka - dzięki za info, będę musiała się wybrać do nich osobiście. Tak jak napisałam, właściciel naszej restauracji nie ma umowy z ZAIKSem. Tzn. ma prawo do odtwarzania tylko kilkunastu utworów, ale to na zasadzie, że puściłby nam z płyty. Oni tam w ogóle rzadko organizują typowe wesela, ale my jednak chcieliśmy mieć DJa żeby ludzie się trochę pobawili. No i jakoś umknęło mi to, że DJ zapisał w umowie, że to my jesteśmy odpowiedzialni za załatwienie tej kwestii. Dlatego teraz szukam, czytam i mam coraz większy mętlik w głowie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dj pj
Problem tym że nie jest dokładnie prawnie sprecyzowane kto jest organizatorem imprezy, czy para młoda, czy właściciel domu weselnego. Jak w umowie z właścicielem nie ma punktu, że on płaci tantiemy do zaiksu, to niestety musi zapłacić para młoda. Zaiksu tak naprawdę nie obchodzi kto organizuje imprezę, ważne żeby kasa się zgadzała ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość no wreszcie słowa prawdy
zespół może grać 'wlasne"utwory i wtedy ZAIKS może sobie "z wora strzelić",druga sprawa.że ZAIKS posiada prawa autorskie do ok 60% polskich utworow i ok 30% zagranicznych. Do wiekszości nie ma podpisanych umów ani licencyjnych,ani manegerskich ani autorskich. Reasumując tylko organizator wesela,w 99% to wlasciciel sali,dzierżawca,podnajemca jest organizatorem i na nim spoczywa obowiązek opłaty dla ZAIKS-u.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość karamalka
Miałam rok temu wesele. I tak jak napisałam powyżej trzeba udać się do biura. Umnie też włascicielka lokalu nie miała umowy z Zaiksem i mialam to wypisane w umowie to samo mial zesół, więc obowiązek opłacenia spoczywał na nas czyli na parze młodej. Tak naprawde to tantiemy powinien miec wykupinoe zespół bo to on wykonuje muzykę, właściciela sali nie obchodzi kto bedzie u ciebie grał i co będzie u ciebie grane. Dlatego znajdz biuro i się tam udaj na miejscu załatwisz wszystko w 10 minut. Nie musisz szukać dalej co gdzie jak, bo rok temu miałam dokładnie taką sytuację i tak jak napisałam wszystko załatwiłam w biurze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mj324324
Przepraszam, a co jeśli impreza jest prywatna? Nie płaci się didzejowi, kapeli, tylko sama para siada i zaczyna grac na gitarze i spiewac. To niby trzeba placic ZAIKSowi???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jancio Muzykant
nie musicie nic płacić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość natka443
Chyba jedyną opcją, żeby nie płacić ZAIKSu, ale równocześnie grać przyzwoitą muzykę, zrobioną przez zawodowców jest licencja Public Music - www.publicmusic.pl . Wiem, że są też inne firmy, które oferują takie płyty, ale oni robią rzeczy bez porównania lepsze, bardziej profesjonalne, takie, które się po prostu dobrze słucha. Nawet sobie biorę te płytki jeszcze do domu po pracy:) I żonie puszczam, bo lubi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
I jak poradziłaś sobie z problemem? Mamy z narzeczonym restaurację i tam nie płacimy Zaiksu bo korzystamy z muzyki niezależnej APR Media. Przychodzi czas wesela i się orientujemy w temacie - wydaje mi się osobiście, że opłata za DJ-a czy zespół powinna już uwzględniać te koszta i to oni powinni opłacać ZAiKS... Jeżeli nie to jak obecnie wyliczyć tę kwotę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

Zdaje mi się, że jakiś znajomy prowadzący restaurację miał też problem z tymi opłatami, bo różne firmy zaczęły swoje roszczenia wysuwać i tak trafił do www.publicmusic.pl/ i jakoś z nimi tą sprawę ogarnął więc możesz tam zerknąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×