Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość natan_z_2

Bolące od komputera oczy, co poradzić?

Polecane posty

Gość natan_z_2

Hej, mam pytanie. Pracuję mnóstwo przy komputerze. 8-10 godzin siedzenia przed monitorem.. w czwartek-piątek oczy mi już wysiadają, bolą i szczypią. Tutaj http://higienaosobista.pl/jak-wyglada-higiena-pracy/ piszą o tym, żeby robić co godzinę przerwy. Ale czasem się nie da, wiadomo, szef patrzy. Macie jakiś inny sposób na szczypiące oczy? Jakieś krople itd?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Można korzystać w pracy przy komputerze z okularów z soczewkami z antyrefleksem. Dzięki nim wyklucza się odbicie światła od powierzchni szkieł okularów i ekranu, co zwiększa komfort widzenia. Nie zapominaj o ćwiczeniach oczu, np. otwieranie oczu, wodzenie oczami, tzw. miękkie spojrzenie, czyli odwracanie wzroku od ekranu i patrzenie daleko przed siebie, a także częste mruganie. Popatrz w górę i w dół, w prawo, w lewo oraz na ukos we wszystkich kierunkach. Obracaj oczami w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a potem w drugą stronę. Ćwiczenie wykonaj najpierw z otwartymi, a potem zamkniętymi oczami. Na koniec zakryj oczy dłońmi, by odpoczęły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
www.bezzobowiazan.eu i

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Coliber
Ćwiczenia, tak jak piszą kafeterianie. Kolory zielone ogólnie w otoczeniu. Ciepłe barwy, czyli zimnych jak niebieski unikaj. Okulary z antyrefleksem. Ale są chyba też ze spec.filtrami. Na pulpicie ustaw tapetę z ciepłymi barwami (ciemny pomarańcz z brązami), zaistaluj iconoid i ustaw tak żeby ikony znikały po 10 sekundach a pojawiały się po najechaniu kursorem na pulpit. Do domu kup sobie też monitor z technologią flicker free, G-Sync oraz wbudowanym filtrem niebieskiego światła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Coliber
Ja jak nie mam czasu na wyłączanie kompa albo ćwiczenia to dla relaksu włączam sobie zwiastuny filmowe, bo oczy najbardziej męczą się od nieruchomych obrazów. A żeby szybko włączać i wyłączać kompa to włączyłem sobie możliwość hibernowania komputera. Co do tapety to pierwsza część gry Wiedżmin miała na necie taką fajną tapetę zamku w oddali na trakcie o zachodzie słońca. Co ją próbowałem zmienić to zawsze do niej wracałem. Ciepła i nie męczy oczu, nawet jak pulpit zawalony ikonami to ńa dużo daje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Coliber
Errata: Nawet jak pulpit zawalony ikonami to ona (ciepła tapeta) dużo daje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Coliber
Poniższ link prowadzi do stronki z powyższą tapetą z opcją wyboru rozdzielczości, ale jak jakaś za duż lub za mała to można włączyć rozciąganie lub dopasowanie. Jedyne co byś jeszcze mógł zrobić to w GIMPie za pomocą rozmazywania czy rozsmarowywania zamazać trochę słońce sąsiadującym kolorem pomarańczowym bo po jakimś czasie te słońce może zacząć przeszkadzać zwłaszcz przy dobrym monitorze, a jak monitor będzie obsługiwał HDR to już w ogóle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Coliber
Prócz zmiany tapety możesz ustawić profil monitora z ciut mniejszą jasnością gdy pracujesz z tekstem. Acz mi to jakoś niewiele daje, bo wtedy jakoś mi dziwnie, bo znika wrażenie pracy z tekstem na kartce i wtedy męczy świadomość że to praca na monitorze. Ale to zależy od osoby. W każdym razie naświetlanie oczu jest większe im większa jasność. Niektórym pomaga żródło światła za monitorem jeśli pracują wieczorem (np. zimą), ale uważaj żeby żarówka nie przytopiła jakiegoś plastiku, np. obudowy monitora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Coliber
Tak żarówka, bo ledowe i halogenowe mają zimne światło, a w Świecie Wiedzy pisali że te drugie rtęć. Świetlówki zaś mrugają (ledy chyba też). Czego gołym okiem w sumie nie widać, nawet w monitorach, dlatego producenci wymyślili flicker free. Gdzieś czytałem że chodzio prąd stały, albo źle to zapamiętałem. Tu (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Flicker-free) piszą że monitory z podświetleniem LED migotają bardziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Coliber
Piszą tam (na wikipedii) że migotanie w każdym LCDku widać lub po prostu dokucza bardziej im mniejszą jasność ustawimy. Pewnie dlatego nigdy mi nie pasowało przyciemnianie ekranu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Coliber
Prócz tego warto byś się tonizował i nawilżał od środka. JedzJedzenie które nawilża. Umiarkowanie więcej wody łykami. Unikaj dymu papierosowego, kawy,coli,energetyków i innych rzeczy które odwadniają. Lepiej mieć łzawiące niż szczypiąceOczy. Dawno też wprowadzono sztuczne łzy i preparaty do oczu w kroplach do kupienia w aptekach, ale nie wiem czy można to długo lub nonstop stosować. W jedzeniu dobra jest też luteina i witaminaA, B, C. Selen i cynk. Na oczyJest też borówka, marchewka i inne. Pocztaj na necie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Nawilżające krople do oczu - najlepiej Starazolin. A w wolniejszych chwilach ćwiczenia wzroku, jak te na przykład http://www.mojeoczy.pl/jak-dbac-o-oczy/ Wiadomo, że czasem nie da się ograniczyć korzystania z kompa, więc trzeba sobie inaczej radzić ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wewer435435
ja polecam krople nawilżające do oczu np. "Hyal Drop Multi". Do tego odpowiednie ustawienie czcionki na ekranie "clear type". Do tego odpowiednie ustawienie jasności ekranu - nie więcej jak 40%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Coliber
@wewer435435 No ale co z tym migotaniem. Kiedy im mniejsza jasność tym bardziej to migotanie widać (zobacz ww. link do wikipedii).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Najlepiej regularnie zakraplaj je sztucznymi łzami - u mnie najlepiej sprawdza się Starazolin Hydrobalance. Plus na przykład jakieś masaże odprężające mięśnie twarzy czy nawet lekka zmiana diety (tu fajnie na mojeoczy.pl o tym piszą).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
wybierz się do okulisty to da ci receptę na okulary z antyrefleksem, a na dany moment możesz kupić jakieś krople do oczu, zapytaj w aptece. Jeśli mieszkasz w Pułtusku to polecam www.aptekapultusk.pl, bardzo dobra apteka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wika4
''Najlepiej regularnie zakraplaj je sztucznymi łzami - u mnie najlepiej sprawdza się Starazolin Hydrobalance. Plus na przykład jakieś masaże odprężające mięśnie twarzy czy nawet lekka zmiana diety (tu fajnie na mojeoczy.pl o tym piszą).'' do komputera o wiele lepiej sprawdza się czerwony starazolin. jest wg mnie silniejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Mi bardzo pomaga nawilżanie. Spróbuj Starazolinu Hydrobalance i zakraplaj, według ilości z ulotki, kiedy potrzebujesz. Mi od razu pierwszego dnia przyniosło ulgę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
By zapobiec dokuczliwym objawom związanym z długotrwałą pracą przy komputerze pomocne może okazać się zastosowanie podstawowych zasad higieny i ergonomii miejsca pracy, m.in.: -umieszczenie monitora komputerowego w odpowiedniej odległości (50-70 cm) i o 10-20 stopni poniżej poziomu oczu (zmniejszy to wielkość szpary powiekowej i pozwoli zredukować parowanie filmu łzowego), -stosowanie monitorów o odpowiednio dużej przekątnej, minimum 14 cali, -dostosowanie wielkości czcionki pozwalającej na swobodne czytanie, -stosowanie adekwatnej do wady refrakcji korekcji okularowej z ochronną powłoką antyrefleksyjną, -częste odrywanie wzroku od komputera i patrzenie na odległe przedmioty, -częste mruganie, -zapewnienie odpowiedniej temperatury (20-22 stopnie), czystości i poziomu nawilżenia powietrza (powyżej 50%), -odpowiednie oświetlenie, najlepiej naturalne (jeżeli sztuczne, to nie skierowanie bezpośrednio na ekran monitora), -utrzymywanie prawidłowego poziomu płynów w organizmie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Też stosuję Starazolin. nie uniknę korzystania z komputera, ale tak przynajmniej zmniejszę tego skutk, jak oczy będą nawilżone i zadbane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Polecam sztuczne łzy: Hyal-Drop Multi, Hyabak. Z kropli może byś Starazolin. Lacrimal słaby jest według mnie (szczypią oczy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ja od wielu lat kupuję online u optyka. Najtaniej. Lubię Hyal drop multi. Nie znoszę lacrimal - naprawde po nim mnie szczypia oczy nieznosnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Też miałam problem z takim bólem oczu. Umówiłam się na wizytę w szpitalu okuilistycznym http://www.drmichnowski.pl/, zrobiłam badania i okazało się, ze wszystko jest w porządku. Jako zalecenie dostałam korzystanie z zerówek specjalnie przygotowanych do pracy przy komputerze i od tej pory zauważyłam znaczną poprawę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eh, mam to samo :/ Niestety. Całe spuchnięte i czerwone. Koleżanka mi poleciła starazolin i już teraz jest lepiej. Stosuje zawsze jak dłużej siedzę przed kompem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ocaka
ja miałam bardzo podobnie. po tym jak zaczęłam pracować przed komputerem moje oczy bardzo się męczyły, były zaczerwienione i bolały, używałam kropli nawet dawały ulgę ale nie tak jak bym chciała. poszłam do okulisty po specjalne okulary do przacy przy komputerze i to był strzał w 10 razem z tabletkami luteza. to suplement, tak mi moja okulistka powiedziała, że dobrze go brać bo ma między innymi omega3 i fajnie wzmacnia oczy. :) teraz mogę siedzieć 8 godzin i nie mam problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×