Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość dziunia125.

Skolioza z rotacją kręgów,przez to bóle pleców i uwypuklenie.

Polecane posty

Gość dziunia125.

Witam. Mam 18 lat. W wieku 13lat rozpoznano u mnie niewielką lewostronną skoliozę. Byłam u ortopedy,który zbył mnie karteczką,na której wymienione były ćwiczenia,które miałam wykonywać codziennie w domu. Napisane były fachowym językiem,więc w rzeczywistości nie wiedziałam jak te ćwiczenia wykonywać. Zresztą wtedy wcale nie czułam,że coś jest nie tak z moim kręgosłupem. Gdy miałam 16 lat pielęgniarka na bilansie stwierdziła,że moja skolioza przez 3lata wyraźnie sie pogorszyła. Plecy bolały mnie wtedy sporadycznie. Dostałam skierowanie na prześwietlenie (wynik:duża lewostronna skolioza z dużą rotacją kręgów),poszłam znów do tego ortopedy(bardzo chamski facet!),tym razem skierował mnie na ćwiczenia rehabilitacyjne na 2tyg. miałam nauczyć się tych ćwiczeń na pamięć i wykonywać je codziennie w domu. Robię je czasami,bo nie wiem,czy są odpowiednio dla mnie dobrane. W grupie,gdzie ćwiczyłam każdy miał inne skrzywienie,a ćwiczyliśmy wszyscy to samo,rehabilitanci nawet nie obejrzeli naszych pleców,a wybrali już ćwiczenia.. Poza tym,lekarz rodzinny twierdzi,że krgosłup mam krzywy,bo 1 nogę mam dłuzszą od 2giej,ale Lekarz rehabilitacji stwierdza,że to nieprawda,bo mam tak przez własne zaniedbanie(krzywe siedzenie itp.),a nogi mam równe. Każdy ma inna diagnozę,a właściwa diagnoza ma przecież olbrzymie znaczenie w leczeniu! Teraz,gdy mam 18lat,plecy bolą mnie już praktycznie codziennie. :( Na moich plecach kręgosłup w części lędźwiowej wyraźnie skręca w lewo,a kręgi są poobracane w różne strony. Kręgosłup skręca mocno w lewo i z lewej strony mam na tułowiu na plecach uwypuklenie,które mnie boli. To uwypuklenie to chyba ściśnięte przez skrzywiony kręgosłup mięśnie,albo wnętrzności. Lekarz rehabilitacji mi powiedział,że w moim wieku proces kostnienia jest już zakończony i skrzywienie sie nie pogłębi,ale z innych źródel się dowiedziałam,że skolioza może powiększać się niezależnie od wieku. Nie wiem juz kogo mam słuchać... Boję się o swoją sytuację zdrowotną i sprawnościową w przyszłości. :( Do tej pory leczyłam sie na NFZ,ale myślę nad leczeniem prywatnym u jakiegoś sprawdzonego,fachowego ortopedy. Może osoby,które także mają skoliozę,wypowiedzą sie tu i wymienią się swoimi doświadczenimi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To ja ci powiem tak... z tego co tu przytoczyłaś najwięcej prawdy dowiedziałaś się od lekarza rehabilitacji.. Poza tym pytam: gdzie byli twoi rodzice?? Nie widzieli, ze masz "krzywe plecy"? Fakt, teraz już proces kostnienia jest zakończony i skolioza może się albo w ogóle nie pogłębiać albo pogłębiac się bardzo powoli i w niewielkim wymiarze, co absolutnie nie oznacza, że nie powinnas tego ruszać i nic z tym robić! Po opisie wnioskuję, ze skolioza jest już dosyć daleko posunieta (jesteś dziewczyna czy chłopakiem?) i samymi ćwiczeniami nie da się nic zrobić. Twoim błędem było to, że nie ćwiczyłaś regularnie w domu wg zestawu ćwiczeń, który wykonywałaś podczas owej 2tyg rehabilitacji; nawet jeśli te ćwiczenia nie były dobrze dobrane, to raczej by ci nie zaszkodziły, a mogłyby przynajmniej zahamowac proces pogłębiania się skoliozy.. Teraz musisz się wziąć za siebie. Powinnas pójść na prześwietlenie kręgosłupa całego (łącznie z miednicą), fachowiec powinien obliczyć ci tzw. kąt skrzywienia (Coba - chyba), zbadać cię fizykalnie i na tej podstawie zaproponować ci odpowiednie leczenie. Są różne szkoły (metody) leczenia zachowawczego skolioz, każda z nich ma swoje wady i zalety i wspólnie z lekarzem powinnaś wybrać jedna z nich.. a jeśli leczenie zachowawcze nic nie da, pozostaje operacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dziunia125.
Nikt więcej na tym forum nie ma/miał doświadczenia ze skoliozą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ares24
Wiem trochę na ten temat sam mam skoliozę i mogę do konkretnego lekarza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
mam ten sam problem. Bolą mnie strasznie plecy. Chodzę prywatnie po lekarzach, ale nikt nie potrafi skutecznie pomóc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
i co tam z tą Twoją skoliozą? Jakieś zmiany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Mogę sie wypowiedzieć troche na temat skoliozy bo również ja mam 40stopni w odc piersiowym i ok.28 w lędziwiowym lecze sie metodą fed i bardzo ja polecam szczególnie na bole ,ponieważ u każdego skolioza jest inna maszynę dopasowywuje sie idealnie pod twoje podtrzeby ogólnie polega to na tym ze uciska ci jeden bok z waga np. Na poczatku 15kg a później 90kg ale spokojnie nie czuć tego i to nie boli.Ja lecze sie w Warszawie w Konstancinie jest to szpital ze specjalnym odzzialem dotyczącym skolioz leczą sie tam i dorośli jak i dzieci i młodzież oczywiście fed jest prywatny i 3 tygodnie kosztuje 6 tys. W raz z specjalnie dopasowywanymi do własnych potrzeb ćwiczeniami. Można również leczyć sie tam przez NFZ ale to jak wspomnialas są to ćwiczenia w grupie które tak naprawde nic nie dają . Na twoim miejscu umowilabym sie na wizytę prywatna z dr. Szymanikiem koszt wizyty to ok 150zl i uzgodnić juz z nim jakie leczenie warto podjąć.Wedlug mnie pieniadze na zdrowie zawsze sie znajda i warto zaoszczędzić ponieważ zdrowie mamy tylko jedno a skolioza to choroba dosyć skaplikowana i z nią nie ma żartów .Mysle ze choc troche cie nakierowalam i życzę Zdrowia i Powodzenia c:PS. Przepraszam za bledy ale pisze w pośpiechu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ćwiczenia jeśli są robione codziennie dają bardzo dużo. Jeśli już wam lekarz cos zleca to ćwiczcie. Gadanie ze lekarz mi zlecił ćwiczenia grupowe które nic nie dają - to głupota, dają tylko po ćwiczeniach w szpitalu trzeba je później wykonywać w domu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Witam! Ja mam 41 lat i wieku 26 lat miałam operowana skolioze. Też trafiłam w wieku 13 lat na ortopede- praktykanta i dał mi karteczkę na ćwiczenia i basen. Cwiczylam bardzo sumiennie pod okiem bliskiej rehabilitantki przez dobre 10 - 12 lat. Zygalam ćwiczeniami. Dałam sobie spokój z ćwiczeniami po skończonej nauce, założyłam rodzinę. Po urodzeniu córeczki nie mogłam jej unieść z łóżeczka - ból kręgosłupa był okropny. Okazało się ze skrzywienie postępuje i dodatkowo rotuje wokół własnej osi. Trafiłam do neurologa który dał mi wybór: przyjmuje P/bólowe i za parę miesięcy siadam na wózku albo idę na stół operacyjny i wychodzę ze stabilizacją kręgosłupa lub idzie coś nie tak podczas zabiegu i tez jestem na wózku. Operacja się udała, Jestem już 14 lat po i funkcjonuje super. Jedno mnie tylko wkurzylo - pytanie lekarza prowadzącego na oddziale czy sie widziałam w lustrze jaka jestem krzywa? Odpowiedziałam mu równie wrednie: czy był kiedyś na badaniach przesiewowych w podstawówce - bo tam potrafią tylko leczyć spychoterapia : basen i ćwiczyć. Naprawdę trzeba raz trafić na dobrego lekarza a dwa trzeba być upartym w dążeniu do poprawienia swojego zdrowia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Może warto pomyśleć o jakimś gorsecie ortopedycznym. Moja córka ma skoliozę i musi nosić taki własnie gorset i z początku nie była do tego przekonana ale kupiłam jej taki gorset, ,którego praktycznie nie widać pod ubraniem http://orto-med.bytom.pl/oferta/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Małgos1
Ja z kolei kiedyś trafiłam w gazecie krakowskiej na artykuł o eczeniu skolioz metodą Pressio. Podobno bardzo skuteczne, a przy tym dziecko chętnie uczestniczy w takiej terapii. Podawali tam taki adres ich strony rehabilitacje.org , łatwy dlatego zapamiętałam. Może i tego warto spórbować w walce ze skoliozą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Marcheweczunia
Moja córka właśnie tą metodą Pressio ćwiczy i po kilku miesiącach jest kilka stopni mniej skrzywienia, więc sukces. Bardzo polecam, nawet młoda nie narzeka na te ćwiczenia, chociaż wcześniej próbowaliśmy innych metod i nie była skora do ćwiczeń. Dobrze, że teraz jest inaczej. Teraz mają to pressio w 4 miejscach, tu jest spis rehabilitacje.org. My chodzimy na Zachodnią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Dobrą pomocą w walce ze skoliozą jest dobrze dobrany aparat ortopedyczny. Ja taki aparat kupiłam w tym sklepie http://orto-med.bytom.pl/oferta. Warto sprawdzić bo ceny mają na prawdę super.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×