Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Agniesiaa13

Praca w belgii a rozliczenie z podatku

Polecane posty

Gość Agniesiaa13

witam. ja mam taki problem. Moj maz pracuje legalnie w belgii od czerwca 2010roku. Wiemy juz ze rozliczenie za rok 2010 musimy zrobic i w belgii i w polsce. Ale jezeli w tym 2011roku jestemy tutaj juz zameldowani i posiadamy belg dowody osobiste to w nastepnych latach nasze rozliczenie tez bedzie musialo przebiegac przez polski fiskus nawet jesli juz tam nie mieszkamy??prosze o jakiekolwiek informacje i ewentalna pomoc. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość brjrrrr
kto wam powiedzial ze dwa rozliczenia musicie robic?jezeli jestescie legalnie w Belgii t tutaj maz pracuje to tutaj odprowadza podatki,z jakiej racij ma to jeszcze robic w Polsce?czy on pracuje z Polskiej firmy w Belgii?bo jezeli jego pracodawca jest w Belgii ,to podatek tylko tutzj musi odprowadzic,dopoki macie adres w Belgii ,bedziecie musieli sie tutaj rozliczac,to ze nie mieszkacie nie jest wazne,musicie byc wymeldowani,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Agniesiaa13
zadzwonilam do skarbowki a tam pani powiedziala, ze gdy maz pracuje i mieszka np w belgi a ja wraz z dziecmi mieszkalam dajmy na to chociaz 2miesiace w polsce zanim pojechalam do niego to musimy rozliczac sie dwa razy..troche nas to zdziwilo bo z belgijskimi zarobkami przekroczymy w polsce prog i trzeba im jeszcze bedzie doplacac i to nie malo.. to mowisz ze to wcale nie prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chodzi o to że jak Ty
że jak Ty z dziećmi jesteś w Polsce to mąż ma tzw interes życiowy w Polsce i dlatego ma obowiązek rozliczania się w Polsce, bo jego interes życiowy jest w Polsce (rodzina, meldunek, dom, długi, konta itd.) a praca w Belgii. Może się postarać o rezydencję podatkową, żeby się rozliczać tylko w Belgii na czas pobytu tam. I najlepiej iść do doradcy podatkowego, on pomoże jak to zorganizować, by było z korzyścią dla Was. Urząd Skarbowy nie pomoże, bo tam robią wszystko tak, by jak najwięcej zagarnąć dla US. Ale jest tak jak mówię. Jeżeli natomiast przeniesiecie się do Belgii i w Polsce nie będziecie mieć domu, kont bankowych, kredytów, dzieci to tylko tam się będziecie rozliczać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Agniesiaa13
a powiedz mi jeszcze jedno... skad w polsce beda wiedzieli, ze np maz przebywa za granica i ma tam jakies dochody? czytalam na pewnej stronie, ze niektorzy to zatajaja i wszystko jest ok,Polska sie o nic nie upomina.. Do rozliczenia belgijskiego bedzie potrzebne jakies zaswiadczenie z Polski czy cos takiego??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Agniesiaa13
tymbardziej, ze w polsce za rok 2010 trzeba sie rozliczyc do kwietnia 2011 a z tego co wiem w belgii pity przychodza po polowie roku...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jasiek______
To jest podobnie, jak w Niemczech. Jest umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeśli twój mąż ma dochody w Polsce i w Belgii, to musi się rozliczać w obu krajach. I tu jest taki kruczek. Dochody zagraniczne nie są wykazywane w Polsce, bo w Polsce płacisz podatek tylko od dochodów Polskich, ale są doliczane w momencie określenia wysokości podatku. To trochę skomplikowane, spróbuję na przykładzie. Jeśli w Polsce do opodatkowania masz kwotę 10 tys. zł, to stosujesz najniższy (18%) próg podatkowy.Jednak jeśli dodatkowo zarobiłaś w Belgii powiedzmy 90 tys. zł, to procent podatku wyliczasz, jakbyś zarobiła w sumie te obie kwoty (polskie 10 plus belgijskie 90). Wtedy wchodzisz w drugi próg podatkowy, ale tylko teoretycznie. Do 85.528 zł 18% reszta, czyli nadwyżka ponad te 85.528 zł to 32%. Nie wspominam o kwocie wolnej od podatku, czyli w zeszłym roku 3091 zł. To odliczasz (również koszty uzyskania przychodu) od polskiego dochodu już wcześniej. W pokazanym przykładzie gdyby całość była zarobiona w Polsce zapłacisz 18% podatku od 85.528 zł czyli 15395,04 zł i od różnicy 100 tys minus 85.528 zł = 14.472 zł płacisz 32% czyli 4631,04 Razem zapłaciłabyś od tych 100 tys. 15395,04 plus 4631,04 = 20026,08 Jest to ok. 20% z kwoty waszych dochodów do opodatkowania z tego 100 tys. I teraz czytaj ze zrozumieniem. PŁACISZ TE 20% ale tylko do dochodów, jakie uzyskałaś w Polsce, czyli od tych 10 tysięcy. Podatek będzie wynosił w tym przypadku około 2 tys. zł (normalnie, bez zagranicznych byłoby 18%, a więc 1800 zł) Jeśli zarobiłaś W POLSCE mniej niż kwota wolna od podatku (tzn. do 3091 zł) to oczywiście nie składasz PITa i żadnego podatku w Polsce nie płacisz. Ale jeśli masz polski dochód większy od tej kwoty, to na podatek dochody w Belgii wpływ będą mieć. Oczywiście polskie dochody mają wpływ na podatek w Belgii (w podobny sposób). WAŻNE - to chodzi o dochody, a więc, jeśli wynajmujesz mieszkanie i z tego tytułu osiągasz rocznie dochód większy niż 3091 zł, to PIT-a składasz. Przy okazji - dochód, to nie jest kwota od najemcy - część tej kwoty musisz potraktować jako koszty - to co zamiast najemcy osobiście płacisz z kwoty uzyskanej z najmu. Pozdrowienia z Niemiec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam wszystkich. Pracowałem u słowaka w firmie jako współwłaściciel . Płacił za mnie partene przez 4 kwartały najniższą stawkę a wypłaty miałem dość spore na przelew. teraz pszyszła mi dopłata za partenę bo za mała była składka do zarobków ok 1400e kto powinie to zapłacić?? proszę o kontakt osoby z podobnym problemem. Dziekuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wojtush222
pomoze mi ktos polecic kogos kto pomoglby ogarnac rozliczenie podatkowe za prace w niemczech? :( to jest ciezki temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gośćmarian
moj kumpel korzystal z uslug www.ergo.opole.pl ! dlugo pracowal w niemczech i nie wiedzial jak ugryzc temat na tyle, aby spokojnie sie rozliczyc. oni mu w tym na szczescie pomogli i to bardzo szybko. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Taxpol
Witam Polecam rozliczenie za pośrednictwem Tax-Pol, wysoki zwrot podatku i krótki czas oczekiwania, rejestrując się za pośrednictwem tego linku: www.tax-pol.pl/formularz.php?kod=olajast otrzymasz 10% rabatu! Aby go otrzymać możesz również użyć kodu rabatowego: olajast

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
zwrot podatku z norwegii możesz obliczyć za pośrednictwem serwisu http://zwrotpodatku.eu/ . Wszystko możesz załatwić bezpośrednio na tej stronie. Nie mają wysokiej prowizji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tax-pol

zgadzam się z osoba wyzej, która poleca firme tax-pol, równiez jestem za nimi, szybko, zwięźle i na temat wszystko!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamila

Koleżanka poleciła mi firmę TAX POL z Wrocławia do rozliczenia Belgii i innych świadczeń z tamtego kraju. I faktycznie załatwili mi jeszcze Kinderbijslag + podatek z Belgii. Po 6 miesiącach miałam pieniążki tak jak poinformowala mnie Pani na infolinii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fff

ja proszę o pomoc w tej kwestii. pół zeszłego roku spędziłam w Polsce, a pół w Belgii, jak muszę się za zeszły rok rozliczyć teraz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×