Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

* * * zaklinacz * * *

REZYDENTURA W UK - - CO I JAK , PROSZE O POMOC

Polecane posty

Witam wszystkich Mieszkam w UK od 2 alt , studiuje tutaj juz roz i jestem zainteresowany rezydentura w UK , ale nie wiem jak to zalatwic. Patrzylem na stronki HomeOffice ale tam niewiele jest informacji. Jezeli ktos zna jakies stronki z artykulami na ten temat ( polskie lub angielskie nie ma roznicydla mnie ), lub sie orientuje w sytuacji prawnej zwiazanej z tym tematem to byl bym bardzo wdzieszny za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
http://www.ind.homeoffice.gov.uk/6353/11406/formeea1_0806.pdf tutaj masz druk EEA1, ktory musisz wypelnic i wyslac pod podany adres w zalaczniku do Lunar house, croydon.do tego musisz zalaczyc paszport lub dowod-oryginal, 2 zdjecia, i jeszcze pare papierow od pracodawcy( tez doczytasz w zalaczniku) .Na Karte Rezydencji czekasz do 3mcy w gore...nawet do 6-8 mcy..Ja czekalam 2,5 mca, ale to podobno bylo szybko. Co daje taka karta..mozesz potem starac sie o obywatelstwo Korzyści płynące z posiadania karty rezydenta Zezwolenie na rezydenturę ważne jest przez 5 lat. W niektórych przypadkach może być wydane również na krótszy czas, jeśli okres pobytu na Wyspach wynosi mniej niż 12 miesięcy. Choć nie ma przymusu wyrabiania karty rezydenta, to z kilku powodów warto się o nią postarać. Po pierwsze, jest to dowód, że obcokrajowiec nie przebywa w Wielkiej Brytanii tylko na wakacjach lub pracuje dorywczo, lecz osiedlił się tam i został na stałe, a przynajmniej na dłużej. Sformalizowany, bo „na papierze”, status rezydenta bardziej przemawia do potencjalnego pracodawcy, zdecydowanie zwiększając wiarygodność kandydata. Po drugie, z pozwolenia na rezydenturę płyną konkretne korzyści materialne, zyskuje się bowiem takie same prawa do świadczeń socjalnych jak rodowici Brytyjczycy. Np. w razie utraty pracy można wystąpić o zasiłek dla bezrobotnych. Przysługuje on tylko tym cudzoziemcom, którzy przepracowali co najmniej 12 miesięcy w sposób ciągły. Status rezydenta ułatwia także uzyskanie kredytu w banku czy wynajęcie mieszkania. Przede wszystkim jednak jest niezbędny do otrzymania obywatelstwa brytyjskiego. Okres rezydentury wliczany jest bowiem do wymaganego okresu zamieszkania na terenie Zjednoczonego Królestwa. Sami Brytyjczycy zaś traktują kartę rezydenta jako swego rodzaju narzędzie kontroli, pozwalające im zapanować nad falą emigracji na Wyspy. PS. Bez rezydentury mozna ubiegac sie o zasilki typu tax credit i child benefit Ja zrobilam ten papierek aby miec wiecej dowodow dla US, ze moj osrodek zycia jest tutaj, bo nie rozliczylam sie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ona.uk Dzieki badzo. Mam jeszcze jedno pytanie Pracowalem w jednej firmie od 17.10.2005 do 30.01.2007 od tego czasu studiuje i nie pracuje wogule,w HomeOffice zarejestrowalem sioe w kwietniu 2006, czy nadal moge sie ubiegac o rezydenta, bo gdzies czytalem ze jak sie przerwie prace na ponad 30 dni to roczny okres pracy nalicza sie od nowa ( czy to prawda ) No ja tez nie mam zamiary rozliczas sie w kaczogrodzie bo kosztowalo by mnie to okolo 8000 funtow, bo przekroczylem w polsce 4 prog podatkory i musze oddac 40% zarobionej kasiorki, CHYBA ICH POGIELO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tez tak mialam
a wiecie, ze teraz jak chcecie miec rezdenta trzeba zdac egzamin z angielskiego i histrii wielkiej brytanii ? nowe przepisy weszly w zycie od 1 maja :) Ja na szczescie juz mam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do poprzedniczki
nie rezydenta a obywatelstwo..a to jest roznica

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli dobrze wygrzebałam w necie, to aby starać się o rezydenturę należy przepracować rok. Przez ten czas nie można być bezrobotnym dłużej niż 30 dni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zalezy, kiedy rozpatrza podanie o rezydencje.Ja pierwszym razem nie wyslalam z innymi papierami, bo mam tylko ID obecnie ( paszport skonczyl waznosc).Dowiedzialam sie,ze to moze potrwac nawet 6-8 m-cy 2 godziny po zostawieniu papierow na poczcie( to bylo pod koniec lutego,a w maju musze byc w PL)...przestraszylam sie i pobieglam na poczte aby jeszcze odzyskac papiery.haha..na szczescie jeszcze ich nie odeslali i pozwolili mi wyciagnac dowod,ale reszte wyslali, bo special delivery nie dalo sie calkiem wycofac.Podanie zlozylam 25 lutego, list z prosba o przeslanie oryginalu paszportu lub ID dostalam na poczatku kwietnia.Zadzwonilam do nich, aby wyjasnic sytuacje, ze w maju musze miec moje ID spowrotem, albo wysle im po powrocie z polski, kazali mi wyslac fax do osoby podpisanej na liscie i wyjasnic.Byla to bardzo mila pani, zadzwonila do mnie i obiecala,ze przed wyjazdem bede miala ID z powrotem.Wyslalam ID w ten sam dzien i za 2 tygodnie otrzymalam ID i rezydencje... Takze ten list przyspieszyl sprawe, bo wiedzialam, kto sie moja aplikacja zajmuje.. Dokumenty home office moze odeslac szybciej, ale w naglych wypadkach-udokumetowanych, np.wizyta u lekarza, ale podanie o zwrot dokumentow trzeba wyslac miesiac przed wyjazdem...chore..Ogolnie zlecaja nie planowac zadnych wyjazdow...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość amikaaa
ja czekalam okolo 2 miesiecy ale jak masz zaplanowany wyjazd do Polski to poprostu dzwonisz po wyslaniu pamierow i im o tym mowisz. Moja kolezanka tak zrobila i kazali jej wyslac potwierdzenie lotu i wtedu czas ma sie niby skrocic do miesiaca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość domina86
a mozna wyslac dowod czy trzeba paszport?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mozna
paszport albo dowod

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość werth
czy jako rezydent majac zamiar wyjechac do australi dostane wize na takich samych prawach jak brytyjczyk , czy musze startowac tak jak w polsce w loterii wizowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość z Londynu
teraz niech mi ktos wyltumaczy co mi daje rezydentura?? Mieszkam w UK od 6 lat i jakos nie widze potrzeby zdybycia tego swistka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość white.apple.
z Londynu --> to ja Ci podam przykład. chciałam w zeszłym miesiącu kupić sobie laptopa na raty i nie mogłam tego zrobić, powód jaki mi podano - brak rezydentury, potwierdzenia stałego pobytu w Anglii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość graczek
... gdy np. wygrałbyś w lotto jakąś większą nagrodę, to do odbioru potrzebna jest rownież rezydentura.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a czy ktos wie jak to jest w przypadku jesli pobierasz tu jakies zasilki typu chb -ktore biora wszyscy majac dzieci bo slyszalam ze takie osoby nie dostaja rezydentury wiec tu czegos nie rozumiem czy osoba ktora ma dziecko i pracuje 17 miesiecy(bez przerw ,nie ma zadnych szans) druga sprawa to tax za chate slyszalam ze jesli go nie placisz to tez moga odmowic!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a czy ktos wie jak to jest w przypadku jesli pobierasz tu jakies zasilki typu chb -ktore biora wszyscy majac dzieci bo slyszalam ze takie osoby nie dostaja rezydentury wiec tu czegos nie rozumiem czy osoba ktora ma dziecko i pracuje 17 miesiecy(bez przerw ,nie ma zadnych szans) druga sprawa to tax za chate slyszalam ze jesli go nie placisz to tez moga odmowic!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość konfident od vegety
widzę że połowa z was nie wie czemu służy rezydentura :o nie chcę mi sie tego wszystkiego pisać ale podpowiem wam że warto to mieć szczególnie jeżeli pracuje sie legalnie w UK i chce się tam na jakiś czas zostać. Nie mylcie rezydentury z obywatelstwem !!! :o nie macie dzięki niej żadnych praw i nie możecie np ubiegać sie o jakieś wizy ... obywatelstwo zdobywa się długo i stopniowo i tylko w ten sposób można posiąść pełne prawa brytyjskie ;) Polska jest już w UE i granice z większością krajów zostały zażegnane a wizy zniesione :) rezydentura nie jest potrzebna komuś kto jezdzi sobie do UK na wakacje czy prace sezonowe.nie jest też potrzebna komuś kto pracuje tam na czarno a jak wynika z badań tych ludzi jest masa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość qiqqiq
mam pytanko czy na tym doumencie rezydenckim mozna przeleciec do pl ?konczy mi sie waznosc paszportu no i dowod mam stary mysle ze z przekroczeniem granicy anglia -polska nie bedzie problemu nawet na nie waznym paszporcie ale boje sie ze nie wypuszcza mnie z polski na dokumencie rezydenckim a nie moge siedziec w pl 3 tyg czy ktos wie cos na ten temat ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość to jest fajna stronka
www.polkadot.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość to jest fajna stronka
www.polkadot.pl masz tam sporo info o rezydenturze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość eve2444
a ja mam jeszcze inny problem, pracuje bez przerwy juz 2 rok, ale brakuje mi 6 pay slipow od stycznia 2006 do czerwca, tak samo z wyciągiem konta z banku,( przy wizie dla męża ambsada brytyjska przechwycila papierki i mi ich nie oddali)..i teraz co mam robic???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość qiqqiq
wydaje mi sie ze to nie ma znaczenia jesli te dwa lata praczujesz w jednej firmie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lllllllllllllllllllllilo
mam kolezanke ktora ma meza z mongoli w polsce nie mogli sie doprosic o wymiane paszportu na nowy dla niego, przyjechali do uk i bez problemu to zalatwili w ambasadzie mongolskiej w londynie potem zlozyli papiery na nowa wize bo mu sie skonczyla musieli wyslac paszporty swoje i dzieci papiery z pracy ze obydwoje pracuja jego wyciagi z banku z ostatniego miesiaca ,zdjecia oraz papiery ze dzieci sie tu ucza.trwalo to 3 miesiace maz dostal nowa wize na 5lat +cala rodzina karty rezydenta-dla niej bylo to ogromne zdziwienie bo czekali tylko na wize a tu po nowym roku niespodzianka!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość eve244
wiem jak jest z tą jej rezydenturą.. dostala bo złozyla aplikacje o rezydenta , pewnie sama o tym nie wie.. przy aplikacji o wize dla męża byl załączony druk,ze jezeli chce to przy okazji mogę się starać o kartę rezydenta, a wize 5 letnia dostaje kazdy kto ma zone z EU, nic nowego i zaskakującego..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja mam pytanie czy jak jestem tutaacodawcej potorej roku i zmienilam pracodawce ale ciag mam pracy zachowany moge sie starac o rezydenta, bez home office ktorego niewyrobilam jeszcze bo slyszalam ze mozna .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tusonic
ja za miesiąc w końcu dostanę obywatelstwo brytyjskie :) co za szczęście :):):) czują się mega fajnie :):):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chcialam dodac....mozna zalatwic papierek rezydenta w jeden dzien jadac do home office. Radze sie tylko upewnic ze ma sie wszystkie nizbedne dokumenty i po klopocie. Ja tak zrobilam bo mieszkam w Croydon i nie musialam czekac na paszport. Making an application There is no charge for applications under European law. You should make sure you use the correct application form. All application forms are available on the right side of this page. The application forms contain details of all the information that you must supply to support your application. You must send the original documentation with your completed application form. Completed application forms should be sent to: European Applications Border and Immigration Agency Lunar House 40 Wellesley Road Croydon CR9 2BY Applications for registration certificates from EEA nationals can be made in person at our public enquiry office in Croydon. You will need to make an appointment before you visit. Details of the location of the public enquiry office, opening times and how to make an appointment can be found in the contact us section.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość eve244
i ja mieszkam w Croydon, ale mimo wszystko wydawalo mi się ze musze wyslac swoj paszport, i nie da się tego zalatwic na miejscu, więc jak to bylo ? zabukowalaś spotkanie i co dalej???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×