Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość czytaczka komiksów

Literatura afrykańska lub dotycząca Afryki

Polecane posty

Gość czytaczka komiksów

Hej, kto z Was zna jakieś fajne książki autorów afrykańskich, ewentualnie Europejczyków opisujących swoje doświadczenia z Afryki? Chodzi o różne książki, podróżnicze, przygodowe, powieści, poezje. Niewiele w Polsce wiemy o literaturze państw afrykańskich, a szkoda. Ostatnio kupiłam książkę autora ugandyjskiego Moses Isegawa "Kroniki abisyńskie", ale jeszcze nie zabrałam się za czytanie. Czy są tu może osoby zainteresowane literaturą afrykańską chętne na pogaduchy o książkach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ***karola***
ja czytałam ostatnio " biała Masajka" polecam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czytaczka komiksów
O "Białej masajce" słyszalam sporo. A propos tej książki zresztą: słyszałyście o dopiero co wydanej książce "Dom na Zanzibarze" Doroty Katende - Polki, ktora zamieszkała na Zanzibarze właśnie i wyszła za Afrykańczyka? Na forum Wysokich Obcasów czytałam dość nieprzychylne opinie o tej książce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ***karola***
nie, nie słyszałam ale biala masajka jest super!!!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aftereight
A ja oglądałam film ''Biała masajka":) Bardzo fajny, jestem pełna podziwu dla głównej bohaterki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ***karola***
super ja tez własnie bym chciała obejrzec ten film

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aftereight
Myślę, że bardzo ciekawa może tez byc książka ''Goryle we mgle'' Diane Fossey, na podstawie, której tez został nakręcony film...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czytaczka komiksów
Dzięki za odpowiedzi, będę tu wpadac co jakiś czas :) Stronę afryka.org znam, codziennie na chwilę wpadam zaraz po odwiedzeniu WP, ale pozostałe linki mi się przydadzą. O książce Cejrowskiego na temat Afryki nic nie wiem, ale oglądalam DVD z jego programem poświęcone Afryce Zachodniej. Przypomina mi się jeszcze książka Kingi Choszcz "Moja Afryka", ktorą czytałam w zeszłym roku, ale nie zachwyciła mnie literacko, choć sama ta postać i jej historia jest na pewno ciekawa. A w ogole powiem od czego zaczęło się moje zainteresowanie literaturą afrykańską: od książki Petera Godwina "Gdzie krokodyl zjada słońce", autobiograficznej opowieści na tle wydarzeń w Zimbabwe. Polecam wszystkim, nie tylko świetna literatura, ale też mnóstwo mówi o kraju, o którym tak naprawdę przynajmniej ja niewiele wiedziałam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość też mi mi
również podobała mi się "Biała masajka" moge polecić też książkę "Złota klatka" - Choga Regina Egbeme albo 'Kwiat pustyni" o modelce Waris Dirie i "Fatwa: Życie w nieustannym zagrożeniu" Jacky Trevane - tylko nie pamiętam już czy chodzi o Afrykę... wszystko to książki na faktach pisane przez kobiety,które doświadczyły życia na tamtych terenach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czytaczka komiksów
"Kwiat pustyni" czytałam już dość dawno (może powinnam sobie przypomnieć) i rzeczywiście fajna, pouczająca. Jest jeszcze druga część tej historii pt. "Córka nomadów". Podobno ma być jakiś film poświęcony Waris Dirie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czytaczka komisków
Właśnie skończyłam "Kalahari" Wojciecha Albińskiego. Podobało mi się, że jest to książka wprost obyczajowa, nie ma mitologizacji Afryki, podróży sentymentalnej, zachwytu nad egzotyką - Afryka jest tak naprawdę tylko miejscem akcji. Myślę, że wiąże się to z trybem życia autora, który wyemigrował do Afryki z powodów czysto zawodowych i szukał tam codziennego zwykłego życia. Polecam. Teraz biorę się za "Tomka na Czarnym Lądzie" Alfreda Szklarskiego - kolejna cegiełka do mojego literackiego obrazu Afryki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Szpindlerowy mlyn
a ja polecam heban-czytalam kilka lat temu i bardzo mi sie podobala ta ksiazka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pyzunia86
witam, szukam książki może mi pomożecie, została wydana z rok temu chyba, wtedy ją znalazłam w empiku, opowiada o jakiejś wojnie, to jest książka biograficzna, bardzo drastyczna, jej autor opowiada jak próbowali go zabić w trakcie tej wojny, został strasznie okaleczony, cudem przeżył, i po latach spotyka swojego oprawcę w jakimś barze chyba, okładka tej książki chyba żółta była, błagam pomóżcie, bardzo mi zależy na tej książce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Rzeka Zambezi
Ja Cejrowskiego nie znoszę, bo pod sprawnym językiem kryje się autentyczna niechęć i pogarda dla innych kultur. Biała Masajka jest o.k. Ale to książka wtórna, bo przecież my Polacy mamy (mieliśmy, zmarła kilka lat temu w Nairobi) Adę Wińczę - niezwykłą kobietę. Jako pierwsza Europejka opisała kulturę niedostępnych jeszcze Masajów, ich tradycje, sposoby życia. Jej książki to prawdziwe perły. W jej dorobku są powieści przygodowe dla dzieci ale i prawdziwa, profesjonalna, dogłębna etnografia. Niestety nie słyszałem, aby ktoś wznawiał albo planował wznowić jej książki. Polecam zatem "Wspaniali Masajowie" - Ady Winczy. Dalej Olga Stanisławska "rondo de gaulle'a". Jedna z najlepszych książek o Afryce. To książka o podróży od Maroka do Konga. Niedawno przeczytałem też książkę "Sudan. Czas Bezdechu" - świetna. Żywy język i fajne historie. Jest w moim prywatnym top 10 o Afryce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość betsi
mam pytanie Czy ktoś zna tytuł filmu na podstawie powieści Trevane Jacky pt. Fatwa życie w niustannym zagrożeniu ? Książka opowiada o młodej angielce, która wyjechała na wakacje do Kairu i tam się zakochała w egipcjaninie z którym potem wzięła ślub i jej życie zamieniło się w piekło. . .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A ja podrzucę coś zuuupełnie innego: Zyke Ciza- Sahara Opis książki: Jesteśmy w Afryce, a Zyke zostaje niekoronowanym królem pustyni, sprzedając rozpadające się ciężarówki zepsutym do szpiku kości handlarzom. "Sahara" to Paryż - Dakar przed czasem, ale w tym rajdzie udział biorą bandyci, przemytnicy, skorumpowani celnicy, sprzedajni urzędnicy... Pustynia to dla Zyke piaskowa ruleta, a stawką jest jego własne życie; tu jednak ważniejsze od szczęścia są mięśnie i odwaga. Nie brakuje też ironii, bezczelności i ... pięknych kobiet. Mi się podobała i troszkę odbiega od podanych propozycji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A coś o Azji, o Pakistanie np. "Trzy filiżanki herbaty" Grega Mortensona...to reportaż, też bardzo poruszający. Znacie coś jeszcze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość afr-ika
Całkiem sporo ciekawych propozycji literatury afrykańskiej i o Afryce, (lista książek non-ficion, podróżniczych i powieści, recenzje) oraz filmów o tej tematyce na blogu Nkosi Sikelel' iAfrika: http://afrykanskapasja.blogspot.com/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rzygrzygu
"Żar serca" Senait Mehari - prawdziwa opowieść o realiach życia w rodzinie afrykanskiej, o tragedii wojny i głodu, naprawdę polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość madzi2805
"Drzewo, na którym narodził się człowiek" Peter Matthiessen

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Meggie2002
"Władca piasków". to bardziej dla młodzieży. Nastolatkowie wyjeżdżają na letni obóz do Egiptu i przeżywają przygodę życia. Coś dla fanów starożytnego Egiptu, faraonów i mumii :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość debbie_ks
A ja polecam rewelacyjną książkę Fatwa Życie w nieustannym zagrożeniu (J.Trevane). Pochłonęłam ją w momencie :-) Z tego co wiem, nigdzie jej już nie kupisz, może znajdziesz w jakiejs bibliotece albo widzialam tez na allegro: http://allegro.pl/fatwa-zycie-w-nieustannym-zagrozeniu-j-trevane-i6461062716.html http://allegro.pl/fatwa-zycie-w-nieustannym-zagrozeniu-i6455645839.html Pozdrowienia i milej lektury :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Książki afrykańskich pisarzy wydane po polsku: Etiopia Abraham Verghese "Powrót do Missing" Kamerun Mongo Beti: "Król cudem ocalony", "Biedny Chrystus z Bomby" Kenia James Ngugi: "Chmury i łzy", "Ziarno pszeniczne" Meja Mwani "Ulica rzeczna" Binyavanga Wainaina "Kiedyś o tym miejscu napiszę" Kongo Alain Mabanckou "Kielonek", "African Psycho", "Black Bazar", "Jutro skończę dwadzieścia lat", "Zwierzenia jeżozwierza" Nigeria Cyprian Ekwensi "Jagua Nana", "Gdy płonie trawa" Chimamanda Ngozi Adichie: "Amerykaana", "Fioletowy hibiskus", "Połówka żółtego słońca", "To coś na twojej szyi" Chinua Achebe "Wszystko rozpada się", "Czcigodny kacyk Nanga", "Boża strzała", "Nie jest już łatwo" Ben Okri "Droga bez dna", "Pieśń rozczarowania" Wole Soyinka "Interpretatorzy" Uganda Moses Isegwa "Gniazdo węży", "Kroniki abisyńskie" RPA John Maxwell Coetzee - duży tytułów, m.in. "Hańba" Nadine Gordimer - też dużo tytułów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Polecam "Kobiety Afryki – obyczaje, tradycje, obrzędy, rytuały" na stronie http://tylkorelaks.pl/457-kobiety-afryki-obyczaje-tradycje-obrzedy-rytualy-9788379002672.html Książka pozwala czytelnikom na niezapomniane spotkanie z inną kulturą. Na moment przenosimy się do Nigerii. Jest koniec lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku, a zwana Biafrańską Nigeria boryka się z wojną domowa. W ówczesnym czasie wielu pracowników uniwersytetów i naukowców wyjechało miedzy innymi do Afryki, by poszukiwać przygody, finansowej stabilizacji, czy politycznego spełnienia. Bez względu jednak na motywacje zetknięcie z odmienną kulturą wywierało ogromny wpływ na obie strony. Jadwiga Wojtczak-Jarosz wspomina właśnie tego rodzaju spotkania, ukazując nam jak znaczące zmiany wywołują w sposobie postrzegania drugiego człowieka oraz innej kultury. Po lekturze tej książki świat wokół nas już nigdy nie będzie taki sam. oraz cz. II "Kobiety Afryki – obyczaje, tradycje, obrzędy, rytuały (cz. II)" również na podanej stronie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×