Odpowiedz na ten temat

czy Bóg istnieje? ma ktoś dowody?

• sceptyczna ateistka 2011.10.02 [10:08]
    witam serdecznie.
    Często się słyszy; Bóg tak chciał, Bóg wie, co robi, wola boża i tym podobne.
    Ja się jednak zastanawiam, czy Bóg istnieje.
    Czy wy doświadczyliście obecności Boga w swoim życiu, czy wierzycie?
    proszę o wypowiedzi
  • smutnamegi 2011.10.02 [10:35]
    Biblia to akurat żaden dowód, równie dobrze można powiedzieć, że harry potter istniał naprawdę jezyk.gif
  • refforma_... 2011.10.02 [10:36]
    ostatnio widziano go w Pile

• Paula_1990 2011.10.02 [10:36]
    co tu dużo pisać, wierze i już. Bóg istnieje. a czy są na to dowody? Bilia, liczne ojawienia. nikt sobie tego nie wymyślił. egzorcyzmy to akurat dowód na istnienia szatana ale skoro szatan istnieje to Bóg tymbardziej.
    wystarczy się dookoła rozejrzeć. Bóg jest wszędzie usmiech.gif

• refforma_... 2011.10.02 [10:37]
    To Harry Potter nie istnieje?
  • sceptyczna ateistka 2011.10.02 [10:37]
    a widzicie? Boga nie ma a jeśli jest to potrafi tylko namieszać!
  • a bo to... 2011.10.02 [10:38]
    mówimy o wierze w Boga
    sprawdź w słoniku słowo wiara i nie wypisuj farmazonów

• Paula_1990 2011.10.02 [10:40]
    człowiek jest odpowiedziany za swój los. moze ewnetualnie prosić Boga o wsparcie, pomoc itd jesli coś złego się wydarzy to to wina człowieka a nie Boga. sami jesteśmy kowalami własego losu. mamy wolą wole przecież.
  • Dowody na istnienie Boga 2011.10.02 [10:42]
    Rozumowe uzasadnienie istnienia Boga[edytuj]Według Tomasza istnienie Boga nie jest prawdą oczywistą (propositio per se nota), nie wymagającą dowodzenia. Potrzebny jest dla niej dowód. Twierdząc tak, Tomasz stawał w opozycji do panującego w scholastyce przekonania, zrywał z tezą obozu augustyńskiego, dla którego Bóg był „jak najbardziej obecny w duszy ludzkiej.

Istnienie Boga nie jest dogmatem opartym na apriorycznym rozumowaniu; nie wynika ani z pojęcia prawdy, jak chciał Augustyn, ani z pojęcia doskonałego bytu, jak chciał Anzelm. Zarówno w dowodzie Augustyna, jak i Anzelma, Tomasz widział błędy. Przyznawał, że gdybyśmy znali istotę Boga, to pojęlibyśmy od razu, że istnieje. Nie pozostaje więc nic innego, jak oprzeć dowód istnienia Boga na doświadczeniu mimo że w nim jest dany byt skończony i niedoskonały, bardzo daleki od Boga; niemniej jest to jedyna droga do „upewnienia się o Jego istnieniu. Dowód istnienia Boga musi być aposterioryczny, musi wyprowadzać istnienie Boga nie z nieznanej nam Jego istoty, lecz ze znanych nam Jego dzieł.

Według Tomasza za istnieniem Boga przemawia pięć argumentów, nazywanych drogami (łac. via droga)

jeśli istnieje ruch, to istnieje pierwszy poruszyciel Bóg (łac. ex motu)
    jeśli każda rzecz ma swą przyczynę, istnieje pierwsza przyczyna sprawcza Bóg (łac. ex ratione causae efficientis)
    jeśli byty przygodne nie istnieją w sposób konieczny (pojawiają się na świecie i przemijają), musi istnieć byt konieczny Bóg (łac. ex possibili et necessario)
    jeśli rzeczy wykazują różną doskonałość, to istnieje byt najdoskonalszy Bóg (łac. ex gradibus perfectionis)
    jeśli celowe działanie jest oznaką rozumności, to ład i porządek w działaniu bytów nieożywionych, lub pozbawionych poznania, świadczą o istnieniu Boga, kierującego światem nieożywionym. (łac. ex gubernatione rerum)
    Tomiści podkreślają zasługi Tomasza w kwestii poglądów na temat Boga. Arystoteles Boga określał jako byt najwyższy, Tomasz zaś nie stawiał go w hierarchii bytów, lecz definiował jako czyste istnienie, czyli Bóg jako podstawa każdego bytu, a nie jako jeden z bytów o najwyższych przymiotach.

• refforma_... 2011.10.02 [10:43]
    Można prosić boga o wsparcie, jak nie pomoże to widocznie miał taki kaprys. A jak się ziści, to pewnie wszystko dzięki modlitwie.
  • baldur 2011.10.02 [10:48]
    I odwieczne pytanie, Skoro Bóg istnieje, to dlaczego na świecie jest tyle zła?
  • sceptyczna ateistka 2011.10.02 [10:49]
    ja doskonale rozumiem, ze wiara jest irracjonalna.
    Pytam tylko czy mieliście przekonanie. że to własnie Bóg wam w czymś pomógł albo coś się stało z Jego woli?
  • Paula_1990 2011.10.02 [10:51]
    możecie sobie wierzyć lub nie wierzyć. nie dam o to. wasza sprawa. każdy kiedyś umrze. a wtedy się przekonacie. jeszcze będziecie błagać Boga na kolanach o wybaczenie ale może być już zapóźno.
    ziemia to nas dom tu rządzą ludzie i dlatego jest tu jak jest
    w niebie rządzi Pan i jak się tam dostaniecie to na pewno nie bedzie tam bólu i cierpienia.
    widać wiara jest nie dla wszyskich. wam ateistom się wydaje ze jesteście tacy nowocześni, inteligentni. Wydaje wam się iż jesteście lata świetlne do przodu przed wierzącymi. Myślicie z wszystko wiecie. a prawda jest taka ze nic nie wiecie. ale ja wiem i wszyscy wierzący wiedzą ze po śmierci się przekonacie oczko.gif
  • Ayamei 2011.10.02 [10:52]
    Skoro Bóg istnieje to musi być bardzo pamiętliwy,że ciągle na świecie takie chooje chodzą pechowiec.gif
    Jest tyle zła ale Bóg nas kocha? Pff!
    Uschłam z tęsknoty, zwiędłam z nieodwzajemnienia uczuć i wypłowiałam z braku Ciebie... A teraz zastanów się k**wa jeszcze raz, czy pytanie: -" Co słychać ? " jest na miejscu..
  • refforma_... 2011.10.02 [10:53]
    Przecież Ty autorko sobie przeczysz.
    Chyba, że jesteś na drodze nawrócenia i stąd wątpliwości.

Ja nie mieszam boga w swoje życie, bo nie wierzę w niego(w boga jako istotę decydującą o czymkolwiek)

Moja odpowiedź brzmi NIE
  • AAmarkoAA 2011.10.02 [10:57]
    hej unos widzieli na dowod zjawe pod churkom to tyz jest dowod co nie,

Niebieski
  • sceptyczna ateistka 2011.10.02 [10:59]
    reforma!
    ja sobie nie przeczę, chcę poznać opinie innych.
    W dzisiejszym świecie wielu powołuje się na Boga, ale nikt nie potrafi powiedziec jak im pomógł.............
  • Mnich.......... 2011.10.02 [11:08]
    oczywiście, że istnieje
    wszystko nim jest
    ty autorko też jesteś jego częścią
  • Bóg to wiara i dowodów na to 2011.10.02 [11:09]
    szukaj w sobie. Albo wierzysz, że jest, albo nie wierzysz usmiech.gif To nie nauka ścisła, gdzie musisz mieć dowody. Kiedy nie wierzysz w nic, trudno jest żyć po prostu. Wierząc sądzisz, że wszystko dzieje się dlatego, że ktoś miała jakiś plan wobec ciebie, że nic nie dzieje się z przypadku. Ponadto wiara sprawia, że trudne życie ma jakiś sens. Bez wiary rodzisz się, całe życie ciężko pracujesz żeby jakoś się utrzymać a potem umierasz i koniec. Wiara w Boga jakoś pozwala mysleć, że śmierć to nie koniec i za uczciwe, ciężkie życie po smierci czeka cię jakaś nagroda w postaci "lepszego" zycia usmiech.gif

• vianna 2011.10.02 [11:10]
    proponuję lekturę:
    http://www.eioba.pl/a/335e/doswiadczenie-nde
    zwłaszcza fragment:
    Kiedy przegląd zakończył się zapytali mnie: "Czy chciałbyś o coś zapytać?" Ja miałem mnóstwo pytań. Zapytałem na przykład: "Jak to jest z Biblią?" Oni odpowiedzieli: "Co cię interesuje?" Spytałem czy jest prawdziwa a oni odpowiedzieli, że tak. Spytałem dlaczego kiedy próbowałem ją czytać wszystko co dostrzegałem to mnóstwo sprzeczności. Wróciliśmy znowu do przeglądu życia. Do miejsca, na które nie zwróciłem poprzednio uwagi. Pokazali mi jak kilka razy otwierałem Biblię i czytałem ją właśnie z zamiarem wyszukiwania sprzeczności i problemów. Próbowałem udowodnić sobie, że nie było warto jej czytać.

Stwierdziłem, że Biblia nie miała dla mnie sensu. Powiedzieli mi, że zawiera ona prawdę duchową i że powinienem ją czytać w sposób duchowy by zrozumieć jej sens. Powinna ona być czytana jak modlitwa. Poinformowali mnie, że nie jest ona jak inne książki. Powiedzieli mi także (później odkryłem, że tak było w rzeczywistości), że kiedy czyta się ją w duchu modlitwy ona mówi do ciebie. Odkrywa się przed tobą i nie musisz już nad nią pracować.

Moi przyjaciele odpowiadali na wiele pytań w zabawny sposób. Naprawdę wiedzieli całą masę rzeczy, o które chciałem ich zapytać. Kiedy tylko pomyślałem o jakimś pytaniu oni rozumieli je doskonale.

Zapytałem ich na przykład jaka jest najlepsza religia. Oczekiwałem odpowiedzi w rodzaju: "Prezbiteriańska" gdyż domyślałem się, że moi przyjaciele są Chrześcijanami. Odpowiedzieli, że najlepszą religią jest ta, która najbardziej zbliża do Boga.

Wiecej: http://www.eioba.pl/a/335e/doswiadczenie-nde# ixzz1Zc7XGiRb

• refforma_... 2011.10.02 [11:11]
    Autorko myślałam, że Ty masz wątpliwości.

Często ludzie wierzący mówią, że pomogła im modlitwa.
    To tak jakby losować piłeczki ukryte w czyichś dłoniach, jedna jest biała jedna czarna, prosić boga o wylosowanie białej, jeśli się uda powiedzieć"dobrotliwy bóg wysłuchał moich modlitw" jeśli nie "bóg widocznie tak chciał" a ja wiem, że za którymś razem wypadnie biała, bo tak wynika z rachunku prawdopodobieństwa. To jest sprawa losowa, jak wszystko inne na co nie mamy wpływu w naszym życiu.

Przyznam, że też jestem ciekawa co na to ludzie wierzący usmiech.gif
  • Mnich.......... 2011.10.02 [11:15]
    a skąd założenie, że zadaniem boga jest pomaganie
  • sceptyczna ateistka 2011.10.02 [11:20]
    Bo przecież z założenia Bóg jest dobry i sprawiedliwy,
    jeśli czyni zło to nie jest Bogiem, jeśli nic nie robi to nie jest wszechmogący
  • vianna 2011.10.02 [11:20]
    może jeszcze jeden fragment:
    Powiedzieli, że świat jest pięknym wyrazem Doskonałego Stwórcy. Każdy może znaleźć w świecie piękno lub brzydotę zależnie od tego, w którą stronę kieruje swój umysł. Wyjaśnili mi, że subtelny i złożony rozwój naszego świata jest poza moim pojęciem ale że będę odpowiednim narzędziem dla Stwórcy. Każda część stworzenia, wyjaśnili, jest nieskończenie interesująca ponieważ jest manifestacją Stwórcy. Bardzo ważną okazją dla mnie będzie badanie tego świata z zachwytem i radością. Nie dali mi jakiegoś konkretnego zadania lub misji. Czy mógłbym zbudować dla Boga kościół lub katedrę? Powiedzieli, że te budowle są dla ludzkości. Chcieli bym przeżył swoje życie kochając ludzi a nie rzeczy. Powiedziałem im, że nie jestem na tyle dobry by reprezentować w świecie materialnym swoim zachowaniem to czego doświadczyłem z nimi. Zapewnili mnie, że otrzymam odpowiednią pomoc kiedykolwiek będę jej potrzebował. Wszystko co muszę zrobić to poprosić o nią.

Wiecej: http://www.eioba.pl/a/335e/doswiadczenie-nde# ixzz1ZcA9SOYb

• no i już dałaś sobie odpowiedź 2011.10.02 [11:20]
    założenie jest stąd, że Bóg to ojciec ludzkości. Każdy normalny ojciec pomaga swoim dzieciom usmiech.gif
  • refforma_... 2011.10.02 [11:21]
    Mnichu to co napisałeś powyżej to mądre słowa i ja jestem się w stanie z nimi zgodzić.
    Nie wierzę tylko w boga jako istotę/byt ingerującą

To co napisałam o modlitwie dotyczyło tylko odpowiedzi na pytanie autorki. Bóg ma pomagać w przekonaniu ludzi wierzących, wynika to chociażby ze słów "proście a będzie wam dane"
  • Mnich.......... 2011.10.02 [11:24]
    przy takim założeniu, że zadaniem boga jest pomaganie i poustawianie wszystkiego za nas to nic by się nie działo, nic byśmy się nie nauczyli, każdy by się rodził piekny, mądry i bogaty i przez całe zycie by trwał w takim stanie i w koncu umarł, żyjąc ciągle w stanie permanentnej szczęśliwości
    umarł by tak samo jak żył, nie ucząc się niczego bo wszystko by miał podstawione pod nos
    a tak się składa, że jesteśmy tutaj po to zeby sie uczyć i uczyć się wszystkich aspektów życia
  • masz dowod ze nie istnieje? 2011.10.02 [11:25]
    ? to moze pogadamy.
  • vianna 2011.10.02 [11:26]
    sceptyczna ateistka
    Bo przecież z założenia Bóg jest dobry i sprawiedliwy,
    jeśli czyni zło to nie jest Bogiem, jeśli nic nie robi to nie jest wszechmogący

chyba masz błedne założenia. Podstawowym darem Boga dla czlowieka jest WOLNA WOLA
    i z tejże wolnej woli wynika zło, czynione przez LUDZI a nie Boga

mam wrażenie że w twoim umyśle Bóg powinien być jak perfekcyjna sprzataczka - sprząta zło popełnione przez człowieka ZANIM pojawią się tego zła konsekwencje. To nie tak...
  • sceptyczna ateistka 2011.10.02 [11:27]
    Mnichu!
    Wyjaśnij mi proszę jaka jest zatem rola Boga i dlaczego nazywany jest dobrym, sprawiedliwym i wszechmogącym?
  • vianna 2011.10.02 [11:28]
    a gdyby udało ci się spojrzeć na Boga jako na MIŁOŚĆ i TWÓRCĘ jednocześnie?

zerknęłas do artykułu?

Odpowiedz na ten temat

Trwa ładowanie...