Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość tiny love

dostałam zaczyn na chleb.jak upiec,co dodać,jakie proporcje?

Polecane posty

Gość tiny love

chciałabym go upiec jeszcze dzisiaj.ma ktoś jakiś przepis?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No właśnie, Tiny! Chciałam Ci wklejać przepisy, ale nie miałam czasu prawdę mówiąc. Kiedyś w Zagrodzie Babuszki omawiałyśmy temat chleba, takiego klasyka na zakwasie, którego na razie ja sama teoretycznie poznaję... To napisz, dziewczyno, jak zaczyniłaś i co Ci urosło :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tiny love
no to się pochwalę:-) pewnie zauwazyliście, że posta pisałam o późnej porze, więc o ewentualnym wybraniu się do sklepu po brakujące składniki nie było mowy... więc tak-miałam juz zaczyn,dodałam do niego prawie kg mąki (niestety pszennej),sporą ilość otrębów,płatki owsiane i śladową ilość pestek słonecznika,sól do smaku i pół litra ciepłej wody. ciasto wyszło luźne,troszkę je pomartretowałam i odstawiłam na dwie godziny,potem przełożyłam do foremki,posmarowałam wierzch rozmąconym jajem i do piekarnika -220 stopni ,czas pieczenia 2godziny. wyszła mi z tego jedna foremka-cegiełka chlebuś ciężki,"mokry" ,bez zakalca, z chrupiącą skórką,wspaniały smak w połaczeniu z masełkiem,a do tego ten zapach,który ogarnął moje mieszkanie.poezja....:-) niestety się zgapiłam i nie odłożyłam troszkę ciasta na następny wypiek(tak się podobno robi?) i teraz sama musze "wyprodukować" zakwas. Polecam każdemu pieczenie chlebka w domu.Nie ma porównania z tym kupionym w sklepie. mniam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tiny love
farmerko jeśli jeszcze tu zaglądniesz i znajdziesz chwilkę na wklejenie tych przepisów byłabym wdzięczna. pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
w marketach można czasami kupić gotowe mieszanki do wypieku pieczywa. Są to najczęsciej mieszanki różnych rodzajów mąki z dodatkiem ziół, ziaren, cebulki, a nawet ziemniaków. Zaczyn robimy sami :) z tego co kojarzę to chyba woda, drożdże i odrobina mąki. W czasie pieczenia do piekarnika można wstawić naczynie z wodą. Jest wiecej wilgoci, chlebek lepiej rosnie i nie będzie suchy. Czasami piekę w dwóch keksówkach, wtedy można troszke zróżnicować bochenki, jeden posypać np. żółtym serem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W marketach to wszystko z polepszaczami jest , a taki prawdziwy? Może w małej piekarni ładnie się uśmiechnąć ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zakwas robi się samemu - makę żytnią razową (najlepiej) zalewa taką iloscią ciepłej, przegotowanej wody, żeby zakwas miał gęstość dobrej, wiejskiej śmietany. Mozna dorzucić kawałek suchego chlebka na zakwasie, ale mąka sama z siebie też \"ruszy\". No to mieszamy dobrze, zeby nie było grudek. Odstawiamy w jakieś ciepłe miejsce ( zapiecek albo kaloryfer - co kto ma ;) ), przykrywamy ściereczką. Codziennie zaglądamy i wykonujemy parę merdnięć łychą. Jak zacznie puszczać bąbelki i charakterystycznie kwaśno pachnieć, znak to niechybny, że zaczynienia czas nadszedł. No więc warto troszkę tego zakwasu zostawić - i potem tylko dosypać mąki, dolać wody - nowy zakwas będzie już dużo szybciej. Dawniej gospodynie na wsi miały taką drewniana dzieżę do zakwasu - tego naczynia się nie parzyło, tylko myło letnią wodą. Bakterie kwasu mlekowego spokojnie sobie mieszkały w drewnie - jedna dzieża na całe życie starczała... Tiny....szukam tych przepisów.... Jak tylko znajdę , to Ci wkleję.... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polecam mąkę żytnią razową ze znaczkiem Ekolandu - produkuje ją ekologiczny młyn państwa Babalskich. Widziałam na półkach ze zdrową żywnością, lub czasem po prostu na półkach z mąkami w co zasobniejszych supermarketach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Administrator/Pulpit/chleb.htm Znalazłam! Myślę, że najbardziej Cię zainteresują te przepisy na zakwasie. Pozdrawiam :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
O matko...ale gamoń ze mnie...wkleje po prostu tekst... CHLEB STAROPOLSKI 2 kg mąki żytniej razowej, 1 łyżka kminku, 1 łyżka soli, do przygotowania form : 2 łyżki oleju, 2 łyżki mąki pszennej Przygotować zakwas: do kamiennego lub szklanego garnka (słoja) wsypać 10 łyżek mąki żytniej razowej i zalać 2 szklankami ciepłej przegotowanej wody. Naczynie przykryć czystą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 4-5 dni (optymalna temperatura to 30 stopni C). Zakwas jest gotowy, gdy ma kwaśny zapach i smak. Im dłużej kiśnie, tym chleb jest kwaśniejszy. Ciasto: Jedną szklankę żytniej mąki zalać zakwasem, tak aby powstała gęsta papka i pozostawić w ciepłym miejscu do nastepnego dnia, żeby wyrosło. W przeddzień pieczenia sfermentowany rozczyn wymieszać z 3-4 szklankami wody (dokładną ilość trudno określić, ponieważ zależy ona do stopnia suchości mąki), wlać do 4 szklanek mąki przeznaczonej do pieczenia i dobrze wymieszać. Otrzymane ciasto posypać mąka, nakryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 12-14 godzin. W tym czasie powinno 2-3 razy powiekszyć swoja objętość. Potem stopniowo dosypywać pozostałej mąki energicznie mieszajac drewnianą łyżką. Nastepnie ciasto starannie wyrobić (ok.20 minut) z dodatkiem soli i kminku, przykryć i odstawić do wyrośnięcia na 40-50 minut. Wysokie brytfanny szerokości 14 cm wysmarować olejem, wysypać mąka pszenną i napełnić ciastem do połowy. Powierzchnię ciasta wygładzić. Brytfanny pozostawić w ciepłym miejscu na ok 20 min., potem posmarować ciasto ciepłą wodą za pomocą pędzelka i wstawić na środkowy poziom piekarnika nagrzanego do temperatury 210 stopni C. Piec około 1 godziny. Aby utrzymać właściwą wilgotność powietrza podczas pieczenia, na spodzie piekarnika postawić naczynie z woda. Sprawdzić patyczkiem, czy chleb upieczony. Przed wyjęciem z pieca jeszcze raz posmarować go ciepłą wodą. Upieczony chleb pozostawić w ciepłym miejscu, aby powoli ostygł. Nastepnie mozna go wstawić do chłodniejszego pomieszczenia. wg Teresy Miazgowskiej, KUCHNIA nr 5/97 CHLEB WIEJSKI Dzieżę wykadzić krupami jęczmiennymi i kminkiem, potem popłukać letnią serwatką, albo kwaśnym mlekiem. W tak przygotowaną dzieżę wlać serwatki ciepłej 2 i pół kwarty, wsypać mąki żytniej 5 kwart, wmieszać kwaterkę dobrych drożdży, rozczyn dobrze rozrobić i zostawić na 8 godzin, aby się ciasto dobrze ruszyło, potem wsypać pół kwaterek soli i garstkę kminku, a wlawszy znowu drugą kwaterkę drożdży, dosypać mąki 7 kwart, mieszać, aż od rąk odstanie i gdy się dobrze ruszy, wyrobić na stolnicy, mąkąa podsypaną i wyrobić ładne bochenki. Jak wyrośnie na krążku, poparzyć wrzącą wodą, gotowaną z sianem i w piec wsadzić. Chleb potrzebuje pieca gorącego i trzyma się go krócej niż ciasta słodkie. wg Aliny Gniewkowskiej \"Współczesna kuchnia domowa\" wyd. Stowarzyszenie Pracowników Księgarskich Sp. z ogr. odp. 1927 rok CHRUPIĄCY CHLEB LUB BUŁECZKI Czas przygotowania około 2 godzin 1 kg mąki, 5 dag drożdży, 3/4 szklanki mleka, 1 łyżeczka soli, 3 łyżki oleju, trochę ciepłej wody, 1 łyżka cukru Rozrabiamy drożdże z ciepłym mlekiem, cukrem i kilkoma łyżkami mąki i niech rośnie. Kiedy się wzburzy i podejdzie do góry dosypujemy mąkę i sól, dolewamy resztę mleka i tyle wody, aby otrzymać dość gęste ciasto. Po kilku minutach wyrabiania ręką lub łyżką dodajemy olej i jeszcze chwilę wyrabiamy, po czym ustawiamy naczynie z ciastem nakryte serwetką w cieplym miejscu aby chlebek sobie rósł. Gdy podwoi swoją objętość chwilę wyrabiamy i formujemy albo bułeczki albo wkładamy ciasto do formy dowolnego kształtu. Wierzch smarujemy rozbitym jajkiem z woda i posypujemy makiem, czarnuszką lub kminkiem (jak kto lubi). Pieczemy w gorącym piekarniku aż się pięknie zarumieni. Moja mama kiedyś piekła ten chleb i z tego co pamiętam, był przepyszny (nie ma nic lepszego, niż ciepły, chrupiący chleb z prawdziwym masłem). Życzę smacznego! wg Katarzyna Kołnierzak CHLEB RAZOWY Z MIODEM 1/4 szklanki brązowego cukru, 1/4 szklanki miodu, 1 łyżka soi, 2 łyżki tłuszczu, 1 1/2 szklanki wrzącej wody, 1 łyżeczka cukru, 1/4 szklanki ciepłej wody, 1 łyżka suszonych drożdży, 6 szklanek pszennej mąki razowej, 1/4 szklanki roztopionego masła Połączyć razem brązowy cukier, miód, sól, tłuszcz. Wlać wrzącą wodę i mieszać, aż wymienione składniki rozpuszczą się. Następnie ostudzić, aż płyn będzie letni. Rozpuścić cukier biały z 1/4 szklanki wody. Wsypać drożdże i odczekać 10 minut. Wlać do miski z ostudzoną wodą. Mieszając, stopniopwo dodawać mąkę. Wyrabiać przez 10 minut. Przykryć i odstawić na 1-1 1/2 godziny, żeby ciasto wyrosło. Foremki obficie natłuścić, przełożyć ciasto i ponownie odstawić na taki sam czas do wyrośnięcia. Piec przez 25-30 minut w temperaturze 190*C. Z tego przepisu wychodzą dwa bochenki. Życzę powodzenia ! wg Aneta Łangowska CIERPLIWY CHLEB NA WŁASNYM ZAKWASIE Najpierw podstawowy przepis, niuanse potem. ZACZYN: 16 łyżek mąki razowej żytniej lub pszennej (ja robię na żytniej), kilka łyżek wody CIASTO: 1,20 kg mąki pszennej razowej albo 90 dag pszennej i 30 dag żytniej (ja stosuję wariant 2), 1/2 łyżeczki soli, 2 szklanki letniej wody, zaczyn (ok. 20 dag), olej, otręby no i CIERPLIWOŚĆ :-) ZACZYN: Wymieszać na dość rzadką papkę ok. 8 łyżek mąki i wodę. Odstawić na kilka dni w ciepłe miejsce (o temp. conajmniej pokojowej). Przykryć podziurkowanym papierem i mieszać 2 razy na dobę drewnianą łyżką. Po upływie 3-5 dni powinny pokazać się w zaczynie bąbelki powietrza, to znak, że fermentacja się zaczęła. Może czasem zdarzyć się tak, że zamiast bakterii fermentacyjnych wkroczą do akcji grzybki pleśniowe. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy temperatura była za niska. W tym wypadku trzeba powtórzyć całą operację ze świeżą mąką i nie zapominać o mieszaniu. Do wyhodowania zaczynu można na ogół używać wody wodociągowej, ale oczywiście najlepsza jest woda studzienna. Czasem warto za pierwszym razem postarać się o nią, odświeżanie zaczynu będzie się potem zwykle udawać. Tak więc, gdy pojawią się w zaczynie bąbelki, a on sam ma łagodnie kwaśny smak, trzeba dodać jeszcze raz 8 łyżek świeżej mąki, nieco wody i wymieszać bardzo starannie, aby utwożyło się elastyczne ciasto. Tak przygotowany zaczyn należy odstawić w ciepłe, osłonięte od przeciągów miejsce na noc. CHLEB: W dużej misce wymieszać starannie mąkę, sól, dodać zaczyn (odkładając małą cząstkę na następny raz) i stopniowo wodę. Zagniatać ciasto co najmniej 15 min (spojrzeć na zegar, bo ten kwadrans jest ciastu koniecznie potrzebny!) Zawinąć ciasto w wilgotną ściereczkę i odstawić w ciepłe, osłonięte od przeciągów miejsce na 90 min. Po upływie tego czasu wyrabiać ciasto jeszcze przez chwilę, tak żeby powietrze dostało się do wewnętrznych warstw. Przełożyć do wysmarowanej olejem i wysypanej otrębami formy: odstawić, żeby urosło. Zwykle wystarcza mniej węcej 3 godz., ale w chłodniejsze dni, czy w wypadku użycia mniejszej ilości zaczynu, może być potrzebny czas dłuższy). Gdy ciasto urośnie w wystarczającym stopniu, wstawić je szybko do nagrzanego piekarnika i piec przez pierwsze 15 min w temp. ok. 220° C. (Żeby zapobiec nadmiernemu spieczeniu skórki, można wraz z chlebem wstawić do piecyka naczynie z wodą.) Po 15 min zmniejszyć temperaturę do 170 C° i piec jeszcze 45-60 min. No, długie, ale dobre. Sprawdzone z następującymi szczegółami: 1. Zaczyn robię w słoiku litrowym, wyparzonym. Mąkę zalewam ciepłą wodą. Przykrywam świeżą gazą, którą utrzymuje gumka. Odstawiam w kąt na szafkę wiszącą. 2. Zostawiam to na 5 dni( mieszając jak trza) 3. Jeżeli zaczyn jest rzeczywiście kwaśny i to mocno, dodaję tych następnych 8 łyżek mąki i ciepłą wodę. Wychodzi średnio gęsty. Zostawiłam go za pierwszym razem niechcący na 2 noce i tak może być. Na wierzchu był biały kożuszek z bąbelkami oddychającymi. 4. Ugniatam ciasto ze 20 min. Dobre na mięśnie klatki (dla pań!) 5. Wkładam do zamkniętego,acz zimnego piecyka na 90 min w wilgotnej ścierce. 6. Drugi raz wyrabiam króciutko, ale solidnie. 7. Chleb zaczyna pięknie rosnąć u nas po 3 godzinach. Za pierwszym razem stał tak 5 godzin. Za drugim 4. Też urósł, ale wrażenie za pierwszym razem było max. 8. Naczynie z wodą w piecyku chyba nie zaszkodzi - ja wkładam. 9. Formę do ciasta wysypuję otrębami. Chleb taki radzę spożywać po 24 godz. Powodzenia i smacznego! Ki - przepis z sieci KOMENTARZ Chleb po upieczeniu absolutnie się nie kruszy, łatwo się kroi, ma chrupiącą skórkę, sporo waży, jest trwały i ciągle smaczny przez kilka dobrych dni. Pachnie jak marzenie, duma rozpiera piekarza. Uwaga co do soli: za pierwszym razem Ki dodała soli tyle ile jest w przepisie i jeśli ktoś jest przyzwyczajony do przesolonego chleba ze sklepu - może wydawać się za mało słony. Za drugim razem Ki wsypała trochę więcej soli. Ale tylko trochę, bo zyskuje się w ten sposób możliwość posmakowania samego smaku chleba! Ten smak jest taki, że trudno nie podajdać w ciągu dnia. Po kilku razach pewnie spróbujemy dodać coś do tego chleba, może orzechy, albo kminek, czy siemie, możliwości jest multum. Po udanym pierwszym bochnie Ki powiedziała: \"jak się upiekło chleb, to nie można powiedzieć o sobie, że jest się nikim\". :-) Piekarze do pieca! CHLEB ŻYTNI WIEJSKI Zakwas - / przygotować 2-3 dni wcześniej / : 200g suchego żytniego chleba; 2l wrzątku; 100g drożdży; 1,5 kubka mąki żytniej; 5 łyżeczek cukru. - najlepiej do kamionkowego naczynia włożyć pokrojony w kostkę chleb i zalać przegotowaną wodą. Gdy płyn przestygnie dodać pozostałe składniki; wymieszać, przykryć wygotowaną, suchą ściereczką, pozostawić w ciepłym miejscu.. 2-3 dni później... ;)) potrzeba nam będzie: 400g zakwasu; 10g drożdży; 2 łyżki oleju; 200g mąki żytniej lub graham; 200g mąki pszennej; łyżeczka soli. Zakwas zmiksować, dodać pozostałe składniki i wyrabiać, potem przełożyć do wyłożonej pergaminem foremki, posmarować jajem. Piec ok. 15min w temp. ok. 80\'C, aż ciasto podwoi swą objętość; potem zwiększyć do 200\'C i piec około 40min, aż patyczek wbity w ciasto będzie suchy. KamilaKamaszewska./stonsik -Źródło to książka pt.: \'Nowoczesne gotowanie\'// Thermomix CHLEB MIESZANY / tylko dla posiadaczy urządzenia dobrze mielącego / 100g kaszy jęcmiennej; 100g kaszy gryczanej; 100g płatków owsianych; 100g mąki pszennej; 40g drożdży; 320g kefiru; 3łyżki wody; 2 łyżki oliwy; 1 łyżeczka soli i 1 łyżeczka cukru. Najpierw należy zmielić kaszę jęczmienną, gryczaną i płatki owsiane. Dodać pozostałe składniki, wyrobić i wrzucić do formy z pergaminem, posypać płatkami owsianymi, wcześniej można jeszcze potraktować jajem ;) Piec ok. 15min w temp. ok. 80\'C, aż ciasto podwoi swą objętość; potem zwiększyć do 200\'C i piec około 40min, aż patyczek wbity w ciasto będzie suchy.Jeżeli mogę dodać coś od siebie, to zastąpiłabym czymś innym kaszę gryczaną. Gryczana do sosu mięsnogrzybkowego jest rewelacja, ale w tym chlebku mi nie bardzo smakuje. Można dać krupczatki.. KamilaKamaszewska./stonsik -Źródło to książka pt.: \'Nowoczesne gotowanie\'// Thermomix CHLEB Z SEREM I SOKIEM POMIDOROWYM 510g mąki pszennej; 70g drożdży; łyżeczka soli; troszkę mniej niż połowa szklanki wody i tyleż samo soku pomidorowego; 40g masla; 100 żółtego sera; jajo. Ser zmielić, dodać resztą, wyrobić i do wysmarowanych tłuszczem foremek / 2 x keksówka /. Pozostawić do wyrośniecia, aż podwoi swą objętość. Piec 35-45min w 200\'C KamilaKamaszewska./stonsik -Źródło to książka pt.: \'Nowoczesne gotowanie\'// Thermomix CHLEB PSZENNY Z MIODEM / znów dla mocnych, mielących urządzeń / 500g pszenicy / sądzę, że spokojnie można zamienić to na mąkę :) / duży kubek mleka 50g rozpuszczonego masła 1 łyżeczka miodu, 40g drożdży, łyżeczka soli, 3 łyżki wody Zmielić pszenicę. Połączyć składniki, najlepiej wymieszac wszystko prócz mąki, a tą dodawać po trochu, wyrobić.Piec ok. 15min w temp. ok. 80\'C, do wyrośnięcia; potem zwiększyć do 200\'C i piec około 30min, aż patyczek wbity w ciasto będzie suchy. Chleb można posypać sezamem, płatkami owsianymi lub posmarować jajem, albo wszystko po trochu. KamilaKamaszewska./stonsik -Źródło to książka pt.: \'Nowoczesne gotowanie\'// Thermomix CHLEB PSZENNY NA ZAKWASIE Zakwas przygotować 2-3 dni wcześniej z 100g suchego żytniego chleba; 550g wrzątku; 450g kefiru; 150g mąki żytniej; 50g drożdży; 3 łyżki cukru. Do kamionkowego naczynia włożyć pokrojony w kostkę chleb i zalać przegotowaną wodą. Gdy płyn przestygnie dodać pozostałe składniki; wymieszać, przykryć wygotowaną, suchą ściereczką, pozostawić w ciepłym miejscu.. 2-3 dni później.., potrzeba nam będzie: 400g zakwasu; 10g drożdży; 2 łyżki oleju; 400g mąki pszennej; łyżeczka soli. Zakwas zmiksować, dodać resztę, wyrobić. do foremki z pergaminem i do pieca ziu. Piec ok. 15min w temp. ok. 80\'C, aż ciasto podwoi swą objętość; potem zwiększyć do 200\'C i piec około 40min, aż patyczek wbity w ciasto będzie suchy. KamilaKamaszewska./stonsik -Źródło to książka pt.: \'Nowoczesne gotowanie\'// Thermomix CHLEB RAZOWY / uwaga, znowu mielimy... / 300g pszenicy 60g otrębów żytnich 50g mąki żytniej razowej 50 mąki pszennej pół szklanki mleka skondensowanego niesłodzonego 3-4 łyżki wody 40g drożdży po łyżeczce soli i cukru 2 łyżeczki oleju 2 jaja Pszenicę zmielić, dodać resztę, wyrobić i do foremki. Pozostawić do wyrośnięcia, gdy się podwoi piec w 200\'C ok. 40 min, aż patyczek weń wbity suchy będzie ;) KamilaKamaszewska./stonsik -Źródło to książka pt.: \'Nowoczesne gotowanie\'// Thermomix CHLEB PSZENNO - ŻYTNI Z OWSEM 100g pszenicy 100g owsa 150g mąki żytniej 100g mąki pszennej 2 łyżki oleju 40g drożdży jajo 3/4 szklanki wody po łyżeczce soli i cukru Najpierw zmielić pszenicę, dołożyć owies i dalej mielić do skutku.. Dodać resztę składników., wyrabiać i do foremki. Pozostawić do wyrośnięcia, gdy się podwoi piec w 200\'C ok. 40 min, aż patyczek wbity suchy będzie. KamilaKamaszewska./stonsik -Źródło to książka pt.: \'Nowoczesne gotowanie\'// Thermomix CHLEB WYSOKOWARTOŚCIOWY 1/2 łyżeczki kolendry 150g pszenicy 70g kukurydzy 60g migdałów 60g słonecznika 2 łyżki maku 30g otrębów żytnich 3-4 łyżki wody kubek mąki pszennej 200g kefiru 2 jaja łyżeczka miodu łyżeczka soli 2 łyżeczki oleju 40g drożdży Najpierw zmielić kolendrę, pszenicę i kukurydzę, potem dołożyć i domielić migdały, słonecznik i mak., dodać resztę, wyrabiać i do foremki. Pozostawić do wyrośnięcia, gdy się podwoi piec w 200\'C ok. 40 min, aż patyczek wbity suchy będzie. KamilaKamaszewska./stonsik -Źródło to książka pt.: \'Nowoczesne gotowanie\'// Thermomix Natomiast uprzedzam, że nie wszystkie z tych przepisów próbowałam, a najbardziej lubię chlebek, który ostatnio tu proponowałam, na wszelki wypadek przepis ten też wkleję, by wszystko w jednym miejscu było.: CHLEB ZWYKŁY DOMOWY - 400g mąki pszennej / i teraz tak- ja najczęściej wsypuję 300 g mąki pszennej, bo w ramach reszty dosypuję płatki owsiane górskie, taki chlebek najbardziej nam smakuje, ale oczywiście można dodać tu np. siemie lniane, słonecznik, orzechy itp., łącznie ma być tego 400 g / - 3 łyżki oliwy, ew. olej - 3/4 kubka letniej wody - 30 g świeżych drożdży - 2 łyżeczki soli - łyżeczka cukru Najlepiej gdy cukier jest blisko drożdży, a sól w oddali :)) Wszystkie składniki dobrze wyrobić, najlepiej jak mamy dobrą maszynę do tego typu spraw.., ale sądzę, że w zaparte ręcznie też wyjdzie. Wrzucić do formy / najlepsza keksówka z papierem do pieczenia /, pomazać wybełtanym jajkiem, posypać słonecznikiem czy płatkami owsianymi i do pieca. I teraz tak: 10 minut w temperaturze 150\'C potem temperaturę zwiększyć do 230\'C i piec w zależności od piekarnika - mój jest kiepski więc piekę jakieś 40 min, ale jeśli szybko piecze to nawet 25 min wystarczy. powodzenia i smacznego życzę.., KamilaKamaszewska./stonsik -przepis z sieci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CIERPLIWY CHLEB NA WŁASNYM ZAKWASIE Najpierw podstawowy przepis, niuanse potem. ZACZYN: 16 łyżek mąki razowej żytniej lub pszennej (ja robię na żytniej), kilka łyżek wody CIASTO: 1,20 kg mąki pszennej razowej albo 90 dag pszennej i 30 dag żytniej (ja stosuję wariant 2), 1/2 łyżeczki soli, 2 szklanki letniej wody, zaczyn (ok. 20 dag), olej, otręby no i CIERPLIWOŚĆ :-) ZACZYN: Wymieszać na dość rzadką papkę ok. 8 łyżek mąki i wodę. Odstawić na kilka dni w ciepłe miejsce (o temp. conajmniej pokojowej). Przykryć podziurkowanym papierem i mieszać 2 razy na dobę drewnianą łyżką. Po upływie 3-5 dni powinny pokazać się w zaczynie bąbelki powietrza, to znak, że fermentacja się zaczęła. Może czasem zdarzyć się tak, że zamiast bakterii fermentacyjnych wkroczą do akcji grzybki pleśniowe. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy temperatura była za niska. W tym wypadku trzeba powtórzyć całą operację ze świeżą mąką i nie zapominać o mieszaniu. Do wyhodowania zaczynu można na ogół używać wody wodociągowej, ale oczywiście najlepsza jest woda studzienna. Czasem warto za pierwszym razem postarać się o nią, odświeżanie zaczynu będzie się potem zwykle udawać. Tak więc, gdy pojawią się w zaczynie bąbelki, a on sam ma łagodnie kwaśny smak, trzeba dodać jeszcze raz 8 łyżek świeżej mąki, nieco wody i wymieszać bardzo starannie, aby utwożyło się elastyczne ciasto. Tak przygotowany zaczyn należy odstawić w ciepłe, osłonięte od przeciągów miejsce na noc. CHLEB: W dużej misce wymieszać starannie mąkę, sól, dodać zaczyn (odkładając małą cząstkę na następny raz) i stopniowo wodę. Zagniatać ciasto co najmniej 15 min (spojrzeć na zegar, bo ten kwadrans jest ciastu koniecznie potrzebny!) Zawinąć ciasto w wilgotną ściereczkę i odstawić w ciepłe, osłonięte od przeciągów miejsce na 90 min. Po upływie tego czasu wyrabiać ciasto jeszcze przez chwilę, tak żeby powietrze dostało się do wewnętrznych warstw. Przełożyć do wysmarowanej olejem i wysypanej otrębami formy: odstawić, żeby urosło. Zwykle wystarcza mniej węcej 3 godz., ale w chłodniejsze dni, czy w wypadku użycia mniejszej ilości zaczynu, może być potrzebny czas dłuższy). Gdy ciasto urośnie w wystarczającym stopniu, wstawić je szybko do nagrzanego piekarnika i piec przez pierwsze 15 min w temp. ok. 220° C. (Żeby zapobiec nadmiernemu spieczeniu skórki, można wraz z chlebem wstawić do piecyka naczynie z wodą.) Po 15 min zmniejszyć temperaturę do 170 C° i piec jeszcze 45-60 min. No, długie, ale dobre. Sprawdzone z następującymi szczegółami: 1. Zaczyn robię w słoiku litrowym, wyparzonym. Mąkę zalewam ciepłą wodą. Przykrywam świeżą gazą, którą utrzymuje gumka. Odstawiam w kąt na szafkę wiszącą. 2. Zostawiam to na 5 dni( mieszając jak trza) 3. Jeżeli zaczyn jest rzeczywiście kwaśny i to mocno, dodaję tych następnych 8 łyżek mąki i ciepłą wodę. Wychodzi średnio gęsty. Zostawiłam go za pierwszym razem niechcący na 2 noce i tak może być. Na wierzchu był biały kożuszek z bąbelkami oddychającymi. 4. Ugniatam ciasto ze 20 min. Dobre na mięśnie klatki (dla pań!) 5. Wkładam do zamkniętego,acz zimnego piecyka na 90 min w wilgotnej ścierce. 6. Drugi raz wyrabiam króciutko, ale solidnie. 7. Chleb zaczyna pięknie rosnąć u nas po 3 godzinach. Za pierwszym razem stał tak 5 godzin. Za drugim 4. Też urósł, ale wrażenie za pierwszym razem było max. 8. Naczynie z wodą w piecyku chyba nie zaszkodzi - ja wkładam. 9. Formę do ciasta wysypuję otrębami. Chleb taki radzę spożywać po 24 godz. Powodzenia i smacznego! Ki - przepis z sieci KOMENTARZ Chleb po upieczeniu absolutnie się nie kruszy, łatwo się kroi, ma chrupiącą skórkę, sporo waży, jest trwały i ciągle smaczny przez kilka dobrych dni. Pachnie jak marzenie, duma rozpiera piekarza. Uwaga co do soli: za pierwszym razem Ki dodała soli tyle ile jest w przepisie i jeśli ktoś jest przyzwyczajony do przesolonego chleba ze sklepu - może wydawać się za mało słony. Za drugim razem Ki wsypała trochę więcej soli. Ale tylko trochę, bo zyskuje się w ten sposób możliwość posmakowania samego smaku chleba! Ten smak jest taki, że trudno nie podajdać w ciągu dnia. Po kilku razach pewnie spróbujemy dodać coś do tego chleba, może orzechy, albo kminek, czy siemie, możliwości jest multum. Po udanym pierwszym bochnie Ki powiedziała: \"jak się upiekło chleb, to nie można powiedzieć o sobie, że jest się nikim\". :-) Piekarze do pieca! CHLEB ŻYTNI WIEJSKI Zakwas - / przygotować 2-3 dni wcześniej / : 200g suchego żytniego chleba; 2l wrzątku; 100g drożdży; 1,5 kubka mąki żytniej; 5 łyżeczek cukru. - najlepiej do kamionkowego naczynia włożyć pokrojony w kostkę chleb i zalać przegotowaną wodą. Gdy płyn przestygnie dodać pozostałe składniki; wymieszać, przykryć wygotowaną, suchą ściereczką, pozostawić w ciepłym miejscu.. 2-3 dni później... ;)) potrzeba nam będzie: 400g zakwasu; 10g drożdży; 2 łyżki oleju; 200g mąki żytniej lub graham; 200g mąki pszennej; łyżeczka soli. Zakwas zmiksować, dodać pozostałe składniki i wyrabiać, potem przełożyć do wyłożonej pergaminem foremki, posmarować jajem. Piec ok. 15min w temp. ok. 80\'C, aż ciasto podwoi swą objętość; potem zwiększyć do 200\'C i piec około 40min, aż patyczek wbity w ciasto będzie suchy. KamilaKamaszewska./stonsik -Źródło to książka pt.: \'Nowoczesne gotowanie\'// Thermomix CHLEB MIESZANY / tylko dla posiadaczy urządzenia dobrze mielącego / 100g kaszy jęcmiennej; 100g kaszy gryczanej; 100g płatków owsianych; 100g mąki pszennej; 40g drożdży; 320g kefiru; 3łyżki wody; 2 łyżki oliwy; 1 łyżeczka soli i 1 łyżeczka cukru. Najpierw należy zmielić kaszę jęczmienną, gryczaną i płatki owsiane. Dodać pozostałe składniki, wyrobić i wrzucić do formy z pergaminem, posypać płatkami owsianymi, wcześniej można jeszcze potraktować jajem ;) Piec ok. 15min w temp. ok. 80\'C, aż ciasto podwoi swą objętość; potem zwiększyć do 200\'C i piec około 40min, aż patyczek wbity w ciasto będzie suchy.Jeżeli mogę dodać coś od siebie, to zastąpiłabym czymś innym kaszę gryczaną. Gryczana do sosu mięsnogrzybkowego jest rewelacja, ale w tym chlebku mi nie bardzo smakuje. Można dać krupczatki.. KamilaKamaszewska./stonsik -Źródło to książka pt.: \'Nowoczesne gotowanie\'// Thermomix CHLEB Z SEREM I SOKIEM POMIDOROWYM 510g mąki pszennej; 70g drożdży; łyżeczka soli; troszkę mniej niż połowa szklanki wody i tyleż samo soku pomidorowego; 40g masla; 100 żółtego sera; jajo. Ser zmielić, dodać resztą, wyrobić i do wysmarowanych tłuszczem foremek / 2 x keksówka /. Pozostawić do wyrośniecia, aż podwoi swą objętość. Piec 35-45min w 200\'C KamilaKamaszewska./stonsik -Źródło to książka pt.: \'Nowoczesne gotowanie\'// Thermomix CHLEB PSZENNY Z MIODEM / znów dla mocnych, mielących urządzeń / 500g pszenicy / sądzę, że spokojnie można zamienić to na mąkę :) / duży kubek mleka 50g rozpuszczonego masła 1 łyżeczka miodu, 40g drożdży, łyżeczka soli, 3 łyżki wody Zmielić pszenicę. Połączyć składniki, najlepiej wymieszac wszystko prócz mąki, a tą dodawać po trochu, wyrobić.Piec ok. 15min w temp. ok. 80\'C, do wyrośnięcia; potem zwiększyć do 200\'C i piec około 30min, aż patyczek wbity w ciasto będzie suchy. Chleb można posypać sezamem, płatkami owsianymi lub posmarować jajem, albo wszystko po trochu. KamilaKamaszewska./stonsik -Źródło to książka pt.: \'Nowoczesne gotowanie\'// Thermomix CHLEB PSZENNY NA ZAKWASIE Zakwas przygotować 2-3 dni wcześniej z 100g suchego żytniego chleba; 550g wrzątku; 450g kefiru; 150g mąki żytniej; 50g drożdży; 3 łyżki cukru. Do kamionkowego naczynia włożyć pokrojony w kostkę chleb i zalać przegotowaną wodą. Gdy płyn przestygnie dodać pozostałe składniki; wymieszać, przykryć wygotowaną, suchą ściereczką, pozostawić w ciepłym miejscu.. 2-3 dni później.., potrzeba nam będzie: 400g zakwasu; 10g drożdży; 2 łyżki oleju; 400g mąki pszennej; łyżeczka soli. Zakwas zmiksować, dodać resztę, wyrobić. do foremki z pergaminem i do pieca ziu. Piec ok. 15min w temp. ok. 80\'C, aż ciasto podwoi swą objętość; potem zwiększyć do 200\'C i piec około 40min, aż patyczek wbity w ciasto będzie suchy. KamilaKamaszewska./stonsik -Źródło to książka pt.: \'Nowoczesne gotowanie\'// Thermomix CHLEB RAZOWY / uwaga, znowu mielimy... / 300g pszenicy 60g otrębów żytnich 50g mąki żytniej razowej 50 mąki pszennej pół szklanki mleka skondensowanego niesłodzonego 3-4 łyżki wody 40g drożdży po łyżeczce soli i cukru 2 łyżeczki oleju 2 jaja Pszenicę zmielić, dodać resztę, wyrobić i do foremki. Pozostawić do wyrośnięcia, gdy się podwoi piec w 200\'C ok. 40 min, aż patyczek weń wbity suchy będzie ;) KamilaKamaszewska./stonsik -Źródło to książka pt.: \'Nowoczesne gotowanie\'// Thermomix CHLEB PSZENNO - ŻYTNI Z OWSEM 100g pszenicy 100g owsa 150g mąki żytniej 100g mąki pszennej 2 łyżki oleju 40g drożdży jajo 3/4 szklanki wody po łyżeczce soli i cukru Najpierw zmielić pszenicę, dołożyć owies i dalej mielić do skutku.. Dodać resztę składników., wyrabiać i do foremki. Pozostawić do wyrośnięcia, gdy się podwoi piec w 200\'C ok. 40 min, aż patyczek wbity suchy będzie. KamilaKamaszewska./stonsik -Źródło to książka pt.: \'Nowoczesne gotowanie\'// Thermomix CHLEB WYSOKOWARTOŚCIOWY 1/2 łyżeczki kolendry 150g pszenicy 70g kukurydzy 60g migdałów 60g słonecznika 2 łyżki maku 30g otrębów żytnich 3-4 łyżki wody kubek mąki pszennej 200g kefiru 2 jaja łyżeczka miodu łyżeczka soli 2 łyżeczki oleju 40g drożdży Najpierw zmielić kolendrę, pszenicę i kukurydzę, potem dołożyć i domielić migdały, słonecznik i mak., dodać resztę, wyrabiać i do foremki. Pozostawić do wyrośnięcia, gdy się podwoi piec w 200\'C ok. 40 min, aż patyczek wbity suchy będzie. KamilaKamaszewska./stonsik -Źródło to książka pt.: \'Nowoczesne gotowanie\'// Thermomix Natomiast uprzedzam, że nie wszystkie z tych przepisów próbowałam, a najbardziej lubię chlebek, który ostatnio tu proponowałam, na wszelki wypadek przepis ten też wkleję, by wszystko w jednym miejscu było.: CHLEB ZWYKŁY DOMOWY - 400g mąki pszennej / i teraz tak- ja najczęściej wsypuję 300 g mąki pszennej, bo w ramach reszty dosypuję płatki owsiane górskie, taki chlebek najbardziej nam smakuje, ale oczywiście można dodać tu np. siemie lniane, słonecznik, orzechy itp., łącznie ma być tego 400 g / - 3 łyżki oliwy, ew. olej - 3/4 kubka letniej wody - 30 g świeżych drożdży - 2 łyżeczki soli - łyżeczka cukru Najlepiej gdy cukier jest blisko drożdży, a sól w oddali :)) Wszystkie składniki dobrze wyrobić, najlepiej jak mamy dobrą maszynę do tego typu spraw.., ale sądzę, że w zaparte ręcznie też wyjdzie. Wrzucić do formy / najlepsza keksówka z papierem do pieczenia /, pomazać wybełtanym jajkiem, posypać słonecznikiem czy płatkami owsianymi i do pieca. I teraz tak: 10 minut w temperaturze 150\'C potem temperaturę zwiększyć do 230\'C i piec w zależności od piekarnika - mój jest kiepski więc piekę jakieś 40 min, ale jeśli szybko piecze to nawet 25 min wystarczy. powodzenia i smacznego życzę.., KamilaKamaszewska./stonsik -przepis z sieci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem dlaczego nie mogę wkleić całego tekstu...tu jest trochę tych przepisów i ciągle mi obcina...ale te zakwasowe już masz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tiny love
Witam. Zakwas,czy też zaczyn:-) dostałam od znajomej, ale był on "z drugiej ręki" ,więc o przepis nie chleb nie miałam jak zapytać. Farmerko.... ślicznie dziękuję za przepisy.Od teraz chlebek od początku do końca będę robiła sama i to mnie cieszy niezmiernie:-D Teraz idę zrobić zaczyn, bo w piątek wielkie pieczenie:-) pozdrawiam cieplutko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×