Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość anke6678.

Od czego zacząć zakładając akwarium?

Polecane posty

Gość anke6678.

Nie długo będę miała akwarium. Co powinnam wiedzieć na ten temat ? Jak hodować rybko i wogl od czego mam zacząć ? Proszę o wskazówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość akwarystka ze stazem
na poczatek proponuje zakup slownika ortograficznego, a potem poprawnej polszczyzny. po wnikliwej lekturze mozna zajac sie akwarium. trzeba kupic caly potrzebny sprzet, przygotowac odpowiednio wode, poustawiac wszystko i dopiero potem kupic rybki. wybralas juz jakies konkretne ryby? nie wszystkie gatunki mozna trzymac razem, to trzeba dobrze przemyslec...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do autorki....
Akwarium zakłada się na 3 tygodnie, przed kupnem rybek, aby woda się "odstała" i aby wytworzył się mikroklimat niezbędny dla rybek, a to po to, żeby rybki nie chorowały i nie padały/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kup co najmniej jedną książkę o zakładaniu akwarium ew, sciągnij kilka artykułów na ten temat. Potem sciągnij artykuły o rybach jakie chcesz hodowac, zeby wiedziec jakie masz miec oświetlenie , temp. ph wody, itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość to zalezy jekie rybki
Bo jak takie wieksze to należy napierw wynająć koparkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość himena x
jak byłam mała , to moja mama zasnęła po tym , jak ogrzewała rybkom wodę w akwarium- po obudzeniu rybki pływały brzuszkami do góry... pamietaj więc o bezpieczeństwie! a niektóre rybki zjadaja inne rybki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dla kota założyłam
Wpadłam na pomysł, żeby kotu się nie nudziło jak jestem w pracy, załozyć akwarium. Żadnej wiedzy ani doświadczenia. Wlałam do słoja po ogórach wodę i kupiłam dwa gupiki. Myślałam, ze zdechną po kilku dniach mimo, że je karmiłam a one się przystosowały. No to dokupiłam sztuczną roślinkę i małą pompkę. Oświetlam tylko wieczorem zwykła lampką zawieszoną obok słoja. Teraz mi sę ryby rozmnożyły, mam ich 12 małych. Ale są ryby co potrzebują ciepłej wody i roślinki ciągłęgo oświetlenia. Kot zakwasza wodę pijąc z tego akwarium ale jak widać rybkom to nie przeszkadza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kulom mówię NIE!!!
1) akwarium im większe tym mniej pracy przy nim będziesz miał/miała 40 - 50 litrów to ok 40 zł, mniejszych się nie opłaca, szkoda twojej pracy, trudno utrzymać dobre warunki 2) sprzęt - nie należy popadać w przesadę, na początek wystarczy pąpka, filtr, grzałka z termostatem - im bardziej wymagający gatunek ryb tym więcej pracy, 3) miejsce na którym stoi akwarium - nie na parapecie (zimno od okna przeciągi, nadmiar słońca) powinno być stabilne, 4) przygotowanie podłoża,lepszy od piasku będzie żwirek, można dodać roślinki, korzenie takie z sklepu inaczej trzeba go przygotować (moczyć w słonej wodzie i gotować - długo )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kulom mówię NIE!!!
5) woda powinna popracować - ok 2 tygodnie jednak już po 5 dniach można wpóścić rybki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
od czego zacząć? od edukacji, czyli kupienia książki akwarystycznej i jak wyżej - im większe akwarium, tym lepiej, ja bym powiedziała, że takie 80-100 litrów obsłuży się prawie samo, wymiana wody raz na rok, sprzątanie raz na tydzień i tyle rybki - lepiej mieć stadko jednego gatunku lub kilku, niż 50 różnych rybek rybki trzeba wybierać wg ich potrzeb, nie wg tego, co pan w sklepie powie albo wg własnego widzimisię miejsce pod akwarium musi być stabilne, to waga ok. 100 kg, szafka powinna być wzmocniona nie na słońcu, nie przy drzwiach oprzyrządowanie standartowe, potrzebne jest miejsce też na różne gadżety do obsługi, żarcie itp. w lodówce będą stały robaki, rodzina musi sie na to zgodzić ;) najpierw dokształt, potem lokum a na końcu rybki powodzenia, bo mikrokosmos w akwarium jest fascynujący :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość historykk
tylko w kazdym akwarium wymienia się najlepiej- tzn podmienia, bo całej nie wylewamy, raz na tydzień a nie rok... :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wymienia się raz na rok, podmienia ok. 1/3 objętości - raz na m-c albo rzadziej oczywiście mówię o wzorcowo prowadzonym akwarium, czyli takim, w którym jest utrzymana równowaga biologiczna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość historykk
nie kretynko, kazesz ludziom czytac ksiazki a sama nic... Jak nie będziesz podmieniac wody to ryby będa pływac we własnych odchodach. Oczywiscie, że w duzym akwarium zanim zdechną to mnie rok, albo i dwa... Tylko co z tego? Sama się nie myj rok, debilko... W bardzo ducyh akwariach problem ten rozwiazauje się prez zamontowanie stałego systemu podmiany wody, który co dzień wymienia pewną ilosc wody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość historykk
Założenia: poradnik dla osób początkujących, zakładających małe lub średnie akwaria z popularnymi raczej nie trudnymi rybkami PIERWSZE ZAKUPY Najważniejszą cnotą akwarysty jest cierpliwość Do sklepu idź z konkretami i podstawową wiedzą. Sprzedawcy nie zawsze znają się na rzeczy, często próbują sprzedać jak najwięcej rzeczy, które wcale nie będą potrzebne. Dopóki nie przetestujesz wiedzy konkretnego sprzedawcy nie słuchaj jego rad. Po pierwsze oczywiście zbiornik. Optymalnie byłoby najpierw wybrać się do sklepu i popatrzyć na rybki na żywo. Zapisać nazwy gatunków, które bardzo się spodobały i w domu sprawdzić jakiego minimalnego litrażu potrzebują (ewentualne inne wymagania np. preferowany kolor żwiru), oraz jeśli to kilka gatunków, to czy mogą żyć w jednym akwarium. Druga wizyta w sklepie akwarystycznym to zakup akwarium (najlepiej z pokrywą, a czasami koniecznie z pokrywą) odpowiedniego dla wymarzonego gatunku rybek. Przy tej okazji warto zakupić również: -filtr -grzałkę, najlepiej z termostatem -termometr -żwir (nigdy kolorowy, ani sztuczny) -testy wody (na początek wystarczą paskowe 5w1, ponieważ inwestycja w cały zestaw testów kropelkowych najczęściej przerasta budżet; nie kupuj najtańszych testów, najprawdopodobniej będą źle mierzyły i trzeba będzie kupić inne; najlepsze wg mnie są testy firmy JBL) -kamienie, korzenie inne ozdoby (ceramiczne lepiej nie, gdyż mogą wydzielać do wody szkodliwe substancje chemiczne) -biostarter, jeśli spieszy Ci się z wpuszczaniem rybek, np. sera nitrivec (Uwaga, gdy sprzedawca nie posiada w sklepie takich bakterii w płynie czasami usiłuje sprzedać uzdatniacz do wody (lub jeszcze coś innego) na którym również jest napisane że „przyspiesza dojrzewanie wody, takiemu sprzedawcy najlepiej podziękować i mieć się na baczności kupując inne rzeczy) PIERWSZE PRACE Akwarium musi stać na solidnej szafce, ponieważ wypełnione będzie bardzo dużo ważyło. Można oczywiście kupić specjalną szafkę akwarystyczną, które są jednak drogie. Akwarium powinno stać w miejscu nie nasłonecznionym (może się to potem skończyć inwazją glonów), na warstwie styropianu, specjalnej macie lub podstawce. Dzięki temu nie pęknie. Przyniesiony ze sklepu zbiornik najprawdopodobniej nie będzie miał wady, ale polecam próbne zalanie w wannie/brodziku, by sprawdzić szczelność. Akwarium dokładnie myjemy wodą (nigdy nie należy używać detergentów takich jak płyny do mycia naczyń, mydła itp itd.). Ewentualnie można przemyć jakimś odkażalnikiem (woda z octem jest chyba najprostsza). Żwir należy porządnie umyć, tak by przy płukaniu woda zrobiła się czysta (czasem jest to wyjątkowo żmudne i niewdzięczne zajęcie). Korzenie, kamienie wygotować w wodzie z solą (30 min w wodzie z solą, 30 minut w czystej) a potem dokładnie wypłukać. Wsypujemy żwir, układamy ozdoby, montujemy sprzęty. Zalewamy akwarium wodą zwykłą z kranu (nie mineralną!). Wlewamy biostarter wg instrukcji (o ile pamiętam na opakowaniu jest napisane że ryby można po 24h wpuszczać, jest to nieprawda). Jeśli masz kogoś znajomego kto ma już dojrzałe akwarium poproś go o parę litrów wody z jego zbiornika. Włączamy filtr i grzałkę, które od tej pory muszą chodzić cały czas, także w nocy (tylko jak łapki wkładasz do akwarium to wyłącz ). Tło zalecam zrobić samodzielnie, ryby zwykle lepiej prezentują się na ciemnym jednolitym tle, a nie na fototapecie. Tło może być np. z brystolu. Różne sposoby robienia tła są w dziale „Zrób to sam. Zmierz parametry wody w kranie, sprawdź czy będą odpowiadały wybranym rybom i najlepiej gdzieś zanotuj. ROŚLINY Tak samo jak przy rybkach, obejrzyj co jest w sklepie, sprawdź w domu czy możesz zapewnić roślinie odpowiednie warunki (temperatura, oświetlenie), a dopiero po tym je kup. Po przyniesieniu roślinek do domu dokładnie je opłukaj i najlepiej odkaź. Przyjrzyj się, czy nie ma na nich ślimaków lub ich ikry (zwykle przyklejona od spodu liści) i nie lituj się nad nimi. Każdy kto to zrobił pożałował Nawet jeden ślimak może doprowadzić do plagi z którą potem bardzo trudno wygrać. Roślinki wyjmij z koszyczków i tej watki i zasadź po prostu w żwirze. WODA Woda musi dojrzeć. Co to znaczy? To znaczy że muszą się tam zadomowić tak zwane bakterie nitryfikacyjne. Musi się wytworzyć równowaga biologiczna. Najlepiej jeśli poczytasz o cyklu azotowym (np TUTAJ), ale tak w skrócie, to w czasie dojrzewania zbiornika w pewnym momencie stężenie związków azotu jest tak wysokie, że często okazuje się trujące dla ryb, dlatego nie można wprowadzać ich od razu. Proces ten trwa w naturalnym tempie od 2 do 4 tygodni. Gdy zastosuje się techniki przyspieszające, ten okres skraca się nawet do tygodnia. Nigdy nie można jednak powiedzieć, że akwarium np. po 10 dniach na pewno jest gotowe. Musisz to zmierzyć testami na związki azotu. Najpierw wzrośnie stężenie NH3, potem NO2, a potem zwykle NO3. Gdy po tych wzrostach, stężenia NH3 i NO2spadną do 0 to akwarium jest bezpieczne i można wpuszczać pierwsze rybki. RYBKI Jeśli nie jesteś pewien/a czy wybrana obsada jest w porządku, zapytaj w dziale „Obsady zbiornika„Obsady zbiornika. Początkujący mają tendencję do przerybiania akwarium i do kupowania zbyt dużej ilości różnych gatunków, co potem wygląda nieładnie i z pewnością stworzy w przyszłości liczne problemy. Rybki najlepiej kupować stopniowo, po kilka, by procesy biochemiczne w akwarium miały czas się dostosować do nowych mieszkańców. Jeśli chcesz rybki rozmnażać, to dobrze jest kupić w różnych sklepach żeby urozmaicić pulę genową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wode powinno sie podmieniac
raz na tydzien, ewentualnie dwa, a nie na miesiac albo rzadziej- przeciez takie akwarium zarosnie- glony i te sprawy. calej wody lepiej w ogole nie wymieniac, bo zabije sie wszystkie dobre bakterie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akwarium i ryby prawie te same, zakładające gniazda i rozmnażające się, czyli żyjące w dobrostanie miałam ponad 10 lat wodę podmieniałam w niewielkiej ilości (1 wiadro na 80 litrów) raz na 2 m-ce tylko, żeby stworzyć sztucznie środowisko samowystarczalne, żyjące w równowadze biologicznej, to trzeba poczytać trochę więcej, niż akwarystyka dla początkujących i nabrać też trochę doświadczenia acha... obserwacja życia podwodnego uspokaja, siądź sobie człowiecze i pooglądaj rybki, może ci przejdzie ta nieuzasadniona złość :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jasne Ewo
że rybki przeżyją w syfie. Jeśli człowiek może to czemu nie ryby. Rozumiem, że w tym twoim bagienku systematycznie sprawdzałaś parametry wody i na tej podstawie twierdzisz, że ryby miały odpowiednie warunki. Jesteś niesamowita.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stweirdziłam to na podstawie długości życia ryb, ich zdrowia oraz tego, że się rozmnażały jak dla mnie, to wystarczające dowody na to, że było im dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jasne Ewo
jak zamkniesz dwa kociaki w klatce metr na metr, będziesz je karmić, sprzatać raz na dwa tygodnie ( już nie napisze , że raz na dwa miesiące) to też trochę pożyją, jeśli będą miały szansę to nawet się rozmnożą, ale ciekawe czy będzie im dobrze i czy będą szczęśliwe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Cymi
Od wybrania dobrego sklepu, bo można strasznie przepłacić! Poszukaj sobie sklepu wrocławskiego, chyba plantica się chyba nazywał, mają też sklep online - podobno dobrze i tanio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość helix7
Cymi, racja, Plantica się nazywa się ten sklep, naprawdę bardzo dobry! I ceny kuszące, i obsługa super!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Rewalika
Właśnie przeglądam sobie teraz stronę tego sklepu Plantica i jestem w szoku, absolutna rewelacja jeśli chodzi o ceny i wybór (jest ogromny)!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ewusk
Właśnie szukałam takiego sklepu, dzięki za Planticę, jest super! Zaraz składam zamówienie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Imirca
Ha! Dziewczyny, też u nich kupuję. Nie myślałam, że są aż tacy popularni. W sumie najpierw kupował u nich mój były chłopak, też był zawsze zadowolony. No i zawsze przesyłki są bezpieczne, a to mega ważne!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zakładanie akwarium to ciężka sprawa i miałam taki kaprys aby był i w moim domu. Jednak gdy zaczęłam czytać co, z czym to już miałam dość i w końcu podzieliłam się z tym z mężem. Mąż stanął na wysokości zadania i wszystko wymierzył i wszystkie potrzebne rzeczy kupił w http://www.zoologiczny.sklep.pl. W sumie od momentu "wlania wody" dzięki mężowi po miesiącu czasu miałam w końcu to co chciałam i akwarium już żyło :) PS. Tak zmanewrowałam męża, że wyszło że to on chciał te akwarium i nie muszę się nim zajmować :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gelicia
Jak kupujecie przez internet, to naprawdę zdecydujcie się na sprawdzony sklep! Bo jak się Wam coś uszkodzi, to potem dużo z tym może być zachodu, niestety ;/ Czasem lepiej zapłącić troszkę więcej. Chociaż może nie będzie to konieczne, sklep Plantica o którym ktoś już tu chyba pisał ma fajne ceeny i dbają o przesyłki, więc jak mają, to co chcecie, to spokojnie możecie zamawiać :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość elicia
Racja, raz trafiło do mnie uszkodzone akwarium , prawdopodobnie zle zapakowana paczka, tak mi się wydaje, Co prawda zwrot pieniedzy był, ale to nic przyjemnego. Potem właśnie przerzuciłam się na sklep plantica, już wspominany, i teraz problemów żadnych nie mam, wszytsko super bezpiecznie zapakowane !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Yomiik
Plantica bardzo dba o przesyłki, zapakowane porządnie i bezpiecznie. Strasznie się bałam, gdy zamawiałam od nich pierwsze akwarium, ale niepotrzebnie. DO tego, gdy kiedyś miałąm z jednym problem, bez mrugnięcia okiem przyjęli na gwarację (czy rękojmię?) i po kilku dniach było u mnie już nowe, super :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Feliciaaa
No i przesyłki są u nich zawsze ubezpieczone, więc nawet jeśli coś się stanie, to nie ma z tym żadnych problemów ;) Ogólnie fajny sklep, w stacjonarnym pracują super pomocni ludzie, byłam raz!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli nie masz jeszcze akwarium to może warto kupić jakiś zestaw? Sporo zależy od tego ile chcesz wydać, ale taki moim zdaniem na przykład taki jest rozsądny jak na początek: http://www.plantica.pl/produkty/akwaria-zestawy/zestawy-akwariowe/diversa-zestaw-arito-startup-50x25x30-375l-czarny-5435 i myślę że jest to wygodne rozwiązanie bo masz już wszystko, tylko wystarczy urządzić wnętrze i wybrać rybki. Co do rybek to zorientuj się co jest dostepne w sklepach zoologicznych lub akwarystycznych w Twojej okolicy, sprawdź w internecie porady jakie gatunki można trzymać w jednym zbiorniku i ciesz się z posiadania akwarium ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×