Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Piszcie jak robicie kluski

Piszcie jak robicie kluski slaskie.

Polecane posty

Gość Piszcie jak robicie kluski

Ile ziemniakow gotujecie,jaka maka.(Ja Mieszkam w Niemczech i mysle ze musze kupuc Speise Stärker-Kartoffelmehl)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a więc tak
3/4 ugotowanych, przeciśniętych przez praske ziemniaków 1/4 mąki ziemniaczanej ciepłe ziemniaki zagnieść z mąką, wyrobic rekami jednolite ciasto i formować kluski robiąc w kazdej z nich dziurke na sos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Piszcie jak robicie kluski
bardzo latwe,tylko ze mi jakos nigdy nie wychodza,ja kupuje Speise Stärke(maka)Moze to jeszcze nie ta :O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mam ten sam problem
tez chcialam zrobic slaskie i tez mieszkam w Niemczech. Poszlam do sklepu i nie wiedzialam gdzie jest maka zeimniaczana, szulalam Kartoffelmehl i nie znalazlam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a więc tak
czy ta mąka jest z jakimiś dodatkami? nie ma tam zwykłej mąki ziemniaczanej? jak wychodzi ci za twarde ciasto, to mozesz dodać jajko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Piszcie jak robicie kluski
Mysle ze musimy kupic Speosestärker-Kartoffelmehl,tak na niej pisze,ale ja sie dzisiaj spytam jak bede w sklepie gdzioe znajde Kartoffelmahl.Musisz tez spytac ekspedientki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aneett
no i jajko jeszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ze śląska
Z jajkiem to sa kopytka a śląskie to bez jajka, ziemniaki ugotowa , przecisnąc przez praske , doda sól, 2 surowe ziemniaki starte i mąkę ziemniaczaną , wymieszac i gotowac 20-25 minut.Pycha, wczoraj jadlam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość onanato
TE KLUSKI Z SUROWYM ZIEMNIAKIEM TO NIE SA SLASKIE!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a czemu nikt nie napisal ze te ziemniaki to musza byc ugotowane w mundurkach i to jest podstawa powodzenia obrane pogniesc lub przecisnac dodajac make ziemniaczana az ciasto stanie sie gladkie i nie przykleja sie do rak posolic wyjda napewno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Piszcie jak robicie kluski
Zrobilam,udaly mi sie nie fotowalalm ziemn. w mundurkach,tylko ze po ugotowaniu wyszly takie jakies miekki i gumowate takie troche sie rozciagaly , ale w smaku byly dobre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hankaopolanka
Stary śląki przepiś.Gorące ziemniaki przecisnąć przez praskę,troszkę dać im ostygnąć , następnie wyrównać ręką ziemniaki na dnie miski i podzielić na cztery części / zrób "krzyżyk"/ wybierz 1/4 ziemniaków i w to miejsce wsyp mąke ziemniaczaną ,wyrobić masę , jeżeli będzie za twarda i nie chciałaby się "kulkować" to dodać troszkę wody .Dziurke robi sie aby szybciej ugotowały sie w środku .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość popatrz się hanka
a ja latami robię dziurkę na sos :D:D:D człowiek całe życie się uczy a godosz po śląsku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mirek G.
Ale się uśmiałem z niektórych przepisów. Żeby kluski śląskie wyszły na 100% trzeba spełnić pięć warunków. 1) kartofle muszą być stare, nigdy młode. 2) Kartofle obrać i ugotować w osolonej wodzie, przetrzeć przez praskę jak ktoś nie ma praski, to może być maszynka do mielenia mięsa. 3) Przetarte kartofle trzeba ubić w misce (kartofle muszą być ciepłe) i podzielić na cztery części, jedną część wyjąć i w te miejsce wsypać mąkę kartoflaną, wszystko wymieszać, łącznie z wyjętą czwartą częścią kartofli i wyrabiać kluski z dziurkami, 4) Gotować na wolnym ogniu aż wypłyną, po wypłynięciu gotować przez 2-3 minuty 5) To muszą być kartofle, a nie ziemniaki, w końcu to mają być kluski Śląskie I nie ma możliwości żeby nie wyszły, podawać z roladą lub pieczenią i sosem no i oczywiście z modrą kapustą. Życzę smaczego. Mirosław Gomółka z Raciborza woj. Śląskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość oky11111
jajk koniecznie trzeba dodać, najlepiej 1 całe i 2 zółtka, sa wtedy pulchne i smaczne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość oky11111
jajka miało być

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Absolutnie do slaskich jajka nie dodawac.... bo wtedy to juz slaskie nie beda :) pozdrawiam z Opola :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość na śląsku...
...są 2 rodzaje klusek: białe i śląskie(tzw.czorne):P typowe śląskie czorne kluski robi się ze startymi na tarce surowymi ziemniakami. Do białych klusek takich ziemniaków nie dodajemy!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chop
jo kloski robia normalnie biera kartofle przeciskom dowom do srogiej miski i jajca 2 mąka przyno i źiemniaczano tak poł na poł i sie gniecie formuje warzay i jy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość TAKA KUCHARKa
kluchy slaskie nadziac pasztetem takim z puszki np. mazowiecki....jak sie chce to mozna wymieszac pasztet z podsmazona cebulka....gotowac, polac tłuszczem z cebulka i....mniam mniam...tanio łatwo...POLECAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ile tych ziemniaków obrac na dwie osoby? to jak z tym jajkiem mozna dac jedno czy nie trzeba? jak dodam to kopyta bedą? a sól i pieprz nie trzeba ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja dodaję jajko i są supper. Ale ziemniaki koniecznie ciepłe. Gdy pierwszy raz robiłam z przepisu chyba z Przyjaciółki tam nie było o tym mowy i wyszły beznadziejne - choć robiłam krok po kroku wg. przepisu, ale ktoś mądry na forum powiedział jak ma być i potem się udało :-))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wakyd
Szukam mąki ziemniaczanej i wszędzie dają mi skrobię czy mąką pszenną moge zastąpić mąkę ziemniaczaną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×