Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

dzidzia_1979

Pomysly na pisanki. Jak robicie? Jakie kolory?

Polecane posty

Witajcie! Mam ochote w tym roku pomalowac pare pisanek. Problem w tym ze ostatni raz robilam to jak bylam w szkole podstawowej a wiec pewnie jakies 20lat temu ;) A moze ktoras z Was robi to co oku i ma niezla wprawe w tym? Mialabym pare pytan natury technicznej :D Przede wszystkim czym sie je maluje, bo juz jako dziecko paprajac sie z plakatowkami badz nie daj boze akwarelami domyslalam sie ze nas robia w balona i to nie sa farby przewidziane do tego ;) No i moze pare dobrych rad ogolnych :D Z gory dzieki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gołąbeczka
u mnie co roku w domu taka tradycja że siadamy wszyscy razem i każdy (mały czy duzy) maluje choć jedną pisankę. jesli chodzi o początkowe nadanie im koloru to metoda prababek mozna ufarbować te jaja w łupinach cebul, wtedy dostaja takiego brązowawo złotego koloru, lub burakach - różowy. potem można to wyskrobywac np. igłą ale to cholernie żmudna robota. teraz sa dostępne farbki do jaj, wtedy najróżniejsze kolory można uzyskać. próbowalismy też w domu woskiem pokrywać w różne wzory ale nigdy nam się to nie udawało. szedł w ruch również papier kolorowy i robiliśmy z jajek kurki, kogutki, zajączki i inne potworki w zależności od uzdolnień wykonawcy. nigdy te pisanki nie były piękne, ale tradycja pozostała bo to miło tak zasiąść wszyscy razem i śmiechu jest co nie miara jak komus jakiś wyjątkowo paskudny potwór wyjdzie. zresztą co własna robota to własna robota. można też do pisanek przyklejać np kolorowa mulinę czy kordonek, w sumie to wszelkie chwyty dozwolone. ja jednak lubie takie ładne pisaneczki lub zabawne i dlatego kupuję takie jakby folijki, które nakłada się na jajko i wkłada do gorącej wody, wtedy folijka się kurczy i ładnie gładko przylegając przykleja się do jajka. na tych folijkach są rózne śmieszne rysuneczki i zawsze to estetyczniej wygląda nież te nasze bohomazy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość problem
Moje dzieci-zrobiły właśnie śliczne jajka.Używały do tego muliny kolorowej i dobrego kleju.Wyszły cudne.Dobrały różne pastelowe kolorki.Wyczytałam też, jak robić to plakatówkami, ale nie wyszły zbyt ładne.Można jeszcze na te ugotowane w cebuli nalepić takie skorupki ze zbitego jajka.Pole do popisu duże.Miłej pracy!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gołąbeczka
jeśli chodzi ci o te folijki kolorowe to nie są płatki tylko..hmmm...jak na plastikowej butelce masz foliową naklejkę dookoła owinietą to to jest własnie coś takiego, a te farbki kolorowe to nie pamiętam już za dobrze ale one chyba w proszku były.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Sendo
ooo,fajny temat! JA też jestem ciekawa czym malować? Chodzi mi o surowce naturalne,wiem już z powyższych wypowiedzi o cebuli i buraku, a jak np. uzyskać kolor zielony,albo żółty,???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gołąbeczka
żółty to wystarczy troszkę krócej w tej cebuli moczyć ... a zielony?? hm.... może gdybyś spróbowała soku z jagód a potem w cebule??? ale to tylko taka sugestia nie sprawdzona...tak mi jakoś do głowy przyszło, że niebieski + żółty = zielony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja dzisiaj troche pobiegalam i dowiedzialam sie, iz jajka maluje sie barwnikiem spozywczycm, ktory w tym okresie jest dostepny sklepach. Niestety, mimo iz mieszkam w Poznaniu, wiec calkiem duzym miescie to kolo mnie nie znalazlam ich :( Bede jeszcze szukac a jak nie to chyba zrobie jak piszecie, naturalnym sposobem. :) Zielony to moze szpinak? :D A niebieski? Nie mam soku z jagod buuu :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Blekota
kuurcze,próbowałam umalować jajko w burakach....gotowałam z pół godziny i ...nic...:(:(:(:( Może coś źle zrobiłam? czy oprócz buraków dodaje się coś jeszcze??Proszę o odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzisjaj ogladalam program siwteczny i: - kolor zolty- kurkuma - czerwony/rozowy- buraki - pomarancz, braz- cebula - niebieski/fiolet- sok z jagod Nie wiem tylko c oz tmy zielonym... sprobuje szpinaku :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Blekota
ale buraki nie malują...buuuuu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kurkuma tez nie barwi buuuu :( No przesadzone, albo dzisiaj znajde te barwiniki, albo tez jutro biegne do Lidla- nie ma co wierzyc w te programy, oni chyba maja jakies inne jajka ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Blekota
nie ma to jak cebula:)-zawsze niezawodna!!:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Masz racje hihi ;) Dzisiaj zaczelam zbierac lupinki :D Ale wiesz, widzialam ze lupinki powinno sie wkladac do gazy i zamykac, by nie bylo zaciekow na jajkach. A co jeszcze zrobisz z nimi procz cebulowej kapieli? Ja kupilam te barwniki i w piatek bede szalec, ale co potem...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Blekota
hmm,no własnie....wyskobałam coś na 1/4 jajka i....nie mam już pomysłu....:( Ale może jeszcze co mi wpadnie do głowy:) Nooo,a ja nie włożyłam i wyszły mi w 1 m-scu jasne plamki,ale plamkami będzie leżało do spodu,więc nikt nie będzie wiedział...;):p Aaa,po pofarbowaniu i wyjęciu łupin,trzeba dodać octu,coby barwnik sie utrwalił...:p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajka z cebuli i drapane żyletką - bardzo ładne. a w te święta będą dodatkowo kolorowe z barwników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ja maluję jajca woskiem albo ś
Ja maluję jajca woskiem albo świecowymi kredkami.Wosk lub kredki rozpuszczam na gazie w pokrywkach od słoików(przez cały czas malowania muszą być gorące). Do górnej części ołówka lub kredki wbijam prostopadle szpilkę z okrągłą główką, maczam ją wwosku i natychmiast maluję wzorki na jajkach.Trzeba to robić szybko, aby wosk na szpilce nie zdążył zaschnąć. Kiedy jajko będzie pomalowane, wrzucam je do barwnika spożywczego lub cebuli, a wzorki z wosku zdrapuję.Wychodzą piękne jajeczka.Jeśli jest to kolorowa kredka świecowa,po barwieniu w barwniku już jej nie drapię, dlatego właśnie, że jest kolorowa i wygląda fajnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie! :D Blekota: robisz z wydmuszek, czy normalnych? Bo mnie juz zazdrosc zzera ze robisz a ja czekam jak to ciele na ostania chwile, bo chce zrobic na ugotowanych na twardo :) A moze jednak sie skusze na wydmuszke... :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kasica
Mozna tez przykleic na jajka np. listki, wymoczyć w cebuli lub innym barwniku a potem je odkleić:))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kasica
Mozna tez przykleic na jajka np. listki, wymoczyć w cebuli lub innym barwniku a potem je odkleić:))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kasica
Gotowałm kiedyś jajka w korze dębu. Efekt murowany!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kasica
Gotowałm kiedyś jajka w korze dębu. Efekt murowany!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Blekota
hej babki!! JA robie na gotowanych-do wydmuszek nie mam siły i ...cierpliwości:) Z woskiem troche za dużó roboty;P Kasica: a jaki kolor dają??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Sonja
ja mam pytanie odnosnie tego malowania woskiem, a wlasciwie kredkami swiecowymi. Rozpuszczasz je na gazie w przykrywce?czy taka zwykla kredka swiecowa rozpusci sie w ten sposob?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ja zupelnie nie na temat ale chcialam podziekowac Dzidzi za przepis na lasagne. ja niestety nie gotuje ale mame zatrudnilam i wyszla przepyszna. baaaardzo Ci dziekuje ;) :) :) a pisanki to u mnie zawsze sa czerwone (gotowane w cebuli ) i z tata wydrapuje nozykiem wzorki i sliczne nam wychodza. Wesolych Swiat i pysznego jajeczka zycze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ojoj zabeczko...az sie zaczerwenilam..:D nie ma sprawy, ciesze sie ze moglam pomoc! Ja po prostu uwielbiam gotowac, a jak mi sie spodoba jakis przepis, to umre a wyzebram go ;) A ktora lasagne robilas? Jesli chcesz, to moge przeslac wiecej przepisow, ktore ja uwielbiam (szczegolnie te wlasnie wyzebrane z wloch) to moge napisac na maila. Pozdrawiam i tez zycze Wesolych Swiat! Ps... przepisy na wysmienite nadziewane jajeczka tez mam... mniaaam :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jesienna niepogoda
:-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jajo
baaardzo śmieszne już mam lęki :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×