Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

maslo dobre

przepis na pyszny bigos?????????

Polecane posty

kapustę płuczesz w wodzie(kiszoną kapustę oczywiście), kroisz trochę drobniej, wrzucasz do gara, dolewasz troche wody, gotujesz tak ze 25 min, w tym czasie kroisz mięsko, wołowine i trochę wieprzowiny, wrzucasz do gara(im więcej mięska tym lepiej), gotujesz i gotujesz. Wrzucasz namoczone suszone grzybki., dodajesz przyprawy: majeranek, liście laurowe, pieprz w ziarenkach, troche pieprzu zwykłego, sól, ja dodaję trochę sosu sojowego i trochę bulionu takiego w płynie, na kociec dodaję łyżkę smalcu i gotuję tak jeszcze z godzinkę albo dłużej. Polecam dolać ze szklankę czerwonego wytrawnego wina, i ze 2-3 śliwki takie zamrożone, albo jak masz to świeże. i tyle. Smacznego. Nie bój się poeksperymentować z ilością przypraw, ja sypię na oko, zawsze jest super!! Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość oooooooooooooo
Moja mama gotowala zawsze bigos z kiszonej kapusty, ale ja robie inny ze słodkiej, wiec... duzy gar, 4 głowki kapusty poszatkuj, do gara, troche wody nie za duzo tak mniej wiecej do polowy gara, gotuj na wolnym ogniu, jak kapusta bedzie juz miekkawa dodaj duzo koncentratu pomidorowego zeby bigos byl kwaskowaty i przypominal ten z kiszonej kapusty i gotuj do miekkosci. Potem podsmaz na smalcu duzo kiełbaski i cebuli i dodaj do bigosu, dopraw pieprzem sola majerankiem i czym tam chcesz, smacznego!!! Najlepiej smakuje na drugi dzien jak sie przegryzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość najlepszy to jaest po kilku dn
dniach i wielokrotnym odgrzewaniu!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
:)) podstawa dobrego bigosu to :) grzybki , suszone sliwki , goloneczka i pieczone żeberka :)) a i kapusta nie jest tu bez znaczenia :)) czasem jest slona jak ch....czasem metła jak papier :((

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a ja lubię
takie cudo z kiszonej kapusty i pieczarek---. 1kg.pieczarek,1kg.kapusty kiszonej,2 cebulki,kostka masła,przyprawa do bigosu gotowa ze sklepu.To taka wersja na biegu ,jarska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bigosik niani
kapustę kiszoną 2kg wypłukać jeden raz w wodzie , odcedzić , zalać niedużą ilością wody ok.2szklanek i gotować . Dodać suszone grzybki , marchew , pietruszkę ,seler starte na grubych oczkach tarki, liście laurowe, pieprz, papryke , śliwki suszone. Gotować pod przykryciem. W tym samym czasie 1kg wołowiny z kością i 1kg mięsa wieprzowego /golonka może być,ale bedzie tłusto/wrzucić na patelnię z rozgrzanym olejem i obsmażyć ze wszystkich stron. Zrumienione mięsko wrzucamy do kapusty i gotujemy razem. Główkę kapusty ok 1,5kg kroimy drobno i zalewamy wrzątkiem. Dodajemy grzyby suszone i przyprawy i gotujemy 30 minut. Po tym czasie odcedzamy i łączymy z kapustą kiszoną. Na patelni smażymy 0,5 kg boczku w małych kawałkach i 0.5kg kiełbasy w plasterki pokrojonej. Po 2 godzinach gotowania sie kapusty wyjmujemy z niej mięso , oddzielamy od kości i kroimy w małe kawałki, po czym pokrojone mięso, boczek i kiełbasę wrzucamy do kapusty. To wszystko razem gotujemy jeszcze przez 1 godzinę. Dodajemy do smaku pieprz, papryke , pastę pomidorową. Następnego dnia znów gotujemy przez godzinę. Trzeciego dnia znów przez godzine , ale pod koniec gotoiwania dodajemy drobno posiekaną i usmażona cebulkę oraz zasmażkę . To wszystko mieszamy ,zagotowujemy i już.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bigosik niani
Nie zaważy na smaku na pewno , tym bardziej , że dajesz tylko dwie łyżeczki na cały gar , ale możesz zamiast tego dodać pastę ze świeżych pomidorków 2-3szt.pokroić w kawałeczki , postawić w rondelku na gazie , dodać łyżke wody i dusić do miękkości , a potem przetrzeć przez sitko , żeby pozbyć się skór i pestek, a reszte wrzucić do bigosu. Pozdrawiam i życzę smacznego!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość DOMOWY KUCHARZ
Bigos Bożonarodzeniowy, pychota!!! 2kg kiszonej kapusty z ziołami, 30dkg pieczarek, dżem z czarnych porzeczek, przyprawa do bigosu (gotowa),5dkg grzybów suszonych, cukier,liść laurowy,pieprz cały,5dkg rodzynek,5dkg suszonych sliwek,25dkgcebuli, dwie stołowe łyzkizielonego groszku z puszki. Kapustę kroimy nozyczkami na małe kawałki,soku nie wylewmy dodajemy likla ziarenek pieprzu,kilka sztuk liścia laurowego, stołową łyzkę przyprawy do bigosu.Wszystkie te składniki dusimy do miękkości.Na patelni smazymy pieczarki,oddzielnie cebulę.Dodajemy to do uduszonej kapusty.Suszone grzyby oraz rodzynki i sliwki moczymy w wodzie ,po odmoczeniu dodajemy do bigosu.Teraz kolej na cukier,dodajemy go w takiej ilości aby wywar miał słodko-kwaśny smak.Następny etap to dwie duże stołowe łyżki dżemi z czarnych porzeczek.Nadadzą one odpowiedni kolor bigosowi i wzmocnią słodko kwasmy smak.Dodajemy groszek.Tak wymieszane skladniki dusimy jeszcze około 10min.Czekamy aż bigos się wystudzi i jeszcze raz dusimy około 30 min na wolnym ogniu. Smacznego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość klaudynaaa
Tez jakoby jestem zwiazana z tematem ... ahh duzo by gadac... test osobowosci wg dalay lamy - wyniki sa niezwykle (z trzech tylko pytan) tu : http://tnij.org/testosobowosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość komosa48
BIGOS SMACZNIE I NAJPROŚCIEJ ! Kilo smacznej kapusty kiszonej z marchewką i tyleż słodkiej w główce. Kwaśną troszkę pokroić, słodką zszatkować (najwygodniej dużym,cienkim nożem). Wrzucić do gara albo kociołka, lekko posolić(mała łyżecyka), zalać wodą trochę poniżej wysokości kapusty (w ten sposób zawartość nigdy się nie przypali, a woda do smakowania jest jak eliksir..) Pokroić w cienkie plasterki lub w kostkę 1-2 duże ceblue , rozgnieść i bardzo drobno pokroić duży ząbek czosnku i kawałek obranego korzenia imbiru. 300g boczku świeżego (w miarę chudego) lub wędzonego pokroić w poprzek w pół centymetrowe plastry, podsmażyć na patelni dodać cebulę , imbir i czosnek jeszcze chwię smażyć wrzucic do kapusty, ktora w tym czasie powinna ju zacząć się gotować wraz z piekną drewnianą lub bambusową łyżką, która też dodaje smaku. Ustawiamy bigos na lekkim ogniu, do delikatenego "pyk,pyk, pyk..." gotowania. Teraz kroimy i wrzucamy różne inne... (dokładnie co się nawinie ,(wino też ale pod koniec).Tak wiec; mięsa i kiełbasy takie jak lubimy. Ja kupuję białą surowa, którą wrzucam pod koniec w całości, białą podwędzaną, pokrojoną w grube plastry , porcje kurczaka np, pierś lub małe łudka, albo szyjki idycze podzielone na części, kawałek kiełbasy np. krakowska, pokrojonej w cienkie plasty, inne mięsa, również z rosołu np. gotowana wiepszowina lub wolowina pokrojone w kostkę. Jednoczesnie z miesem dodaję grzyby suszone, wczesniej na noc zalane wrzątkiem, szatkowane pieczarki, świerzą paprykę, jabłko, cykorię, warzywa jak do rosolu, nie za duzo. Pietruszka zielona i koper na koniec (posiekane). Przyprawy podaję stopniowo, przez cały czas gotowania, przy mieszaniu; sol. pieprz, szafran. papryka, ziele angielskie, galka muszkataowa, kurkuma, carry , kminek, liść laurowy, śliwkę suszoną. rodzynki, kardamon. kurkumę (ostatnio pół płaskiej łyżeczki), świeży lubczyk (łyżka posiekanego). Na koniec zalewam winem (lampka korzennego lub innego ). Po pierwszej godzinie, kiedy mogę określić już smak mojego bogosu, odstawiam w chłodne miejsce.W następne dni; w pierwszym-pół godziny lekkiego gotowania,następne dni tylko do zagotowania lub podgrzania. Na ogół mój mężczyzna szybko "chomikuje" go w pojemniki i chowa w zamrażarce na czas, kiedy mnie nie ma i tyle go widzę ! To właściwie jest tak - nic się nie stanie, jeśli czegoś nie dodamy, choćby i połowy z tego co podałam. Bigos to kapusta, miesa,przyprawy i wino. Bigos to smak kwaśno-słodki z domieszką soli, dokładnie w takiej kolejności smaków. No cóż bigos, to też WIELKA WSPANIAŁA IMPROWIZACJA TWÓRCZA... Smacznego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dcfwe
Nie rozumiem po co płukać kapustę kiszoną,przeceiz wypłukuje sie z niej wszystkie mikroelementy i witaminy. Jezeli kapusta kiszona jest cuut za kwasna ,to po prostu dodaje sie kapuste biała i wtedy smak jest stonowany, powroce do płukania kapusty.Widocznie ktos pomylił sie z rodzajami kapusty,bo jest kapusta kiszona i kapusta kwaszpona ktora jednak wymaga przepłukania woda,ale nie kiszona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dcfwe
Przyprawa do bigosu gotowa :-) a po co do bigosu dawac przyprawe na bazie glutamianu potasu:-) Do tego ten dzem:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kaka031097wp.pl
kapustę płuczesz w wodzie(kiszoną kapustę oczywiście), kroisz trochę drobniej, wrzucasz do gara, dolewasz troche wody, gotujesz tak ze 25 min, w tym czasie kroisz mięsko, wołowine i trochę wieprzowiny, wrzucasz do gara(im więcej mięska tym lepiej), gotujesz i gotujesz. Wrzucasz namoczone suszone grzybki., dodajesz przyprawy: majeranek, liście laurowe, pieprz w ziarenkach, troche pieprzu zwykłego, sól, ja dodaję trochę sosu sojowego i trochę bulionu takiego w płynie, na kociec dodaję łyżkę smalcu i gotuję tak jeszcze z godzinkę albo dłużej. Polecam dolać ze szklankę czerwonego wytrawnego wina, i ze 2-3 śliwki takie zamrożone, albo jak masz to świeże. i tyle. Smacznego. Nie bój się poeksperymentować z ilością przypraw, ja sypię na oko, zawsze jest super!! Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Robiliście z samej słodkiej kapusty kiedyś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Podajecie przepisy na kapustę z mięsem a nie bigos. To zdanie mnie powlaiło:"dcfwe Nie rozumiem po co płukać kapustę kiszoną,przeceiz wypłukuje sie z niej wszystkie mikroelementy i witaminy." Nie żebym się czepiała albo była zlosliwa,ale bigos gotuje się najmarniej 5 dni ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość margolka66
Uwielbiam dobry bigosik.Ja robię go tak: tyle kapusty kiszonej co i białej w główce np. 2kg kwaśnej,2 kg słodkiej.Mięsko wieprzowe (łopatka , karkówka ok. 70 - 80 dkg, żeberka wieprzowe ok 1/2 kg, boczuś wędzony 30- 40 dkg, 30 dkg dobrej kiełbasy.Kapustę kwaśną najpierw kroję dość drobno i gotuję do miękkości razem z żeberkami i liściami laurowymi i zielem angielskim (kilka listków i kilka ziaren).Kapustę słodką szatkuję drobno i gotuję do miękkości. 2 duże cebule kroję w małą kostkę i trochę ją zeszklę na oleju można na smalcu - jak kto woli.1/2 kg marchewki i 30 dkg pietruszki ścieram na tarce o grubych oczkach , dodaję do zeszklonej cebuli i duszę do miękkości.Mięsko wieprzowe kroję w drobną kostkę i duszę do miękkości.Obie kapusty daję do dużego rondla, dodaję uduszone warzywa i mięso.Z ugotowanych żeberek okrawam mięso i dodaję do bigosu.Dodaję pokrojony w kostkę wędzony boczuś i kiełbasę.Całość przyprawiam i smażę ,ciągle mieszając przez 1 - 2 godzinki na maleńkim gazie.Zostawiam go na noc i na drugi dzień powtórka z rozrywki dalej go smażę , dolewam od czasu do czasu wodę,która mi została z gotowania kiszonej kapusty - by się to nasze bigosiątko nie przypaliło.Tak męcz ę ten bigos przez 3 - 4dni.Na koniec jeszcze go doprawiam.Nie daje soli tylko doprawiam go pieprzem i zupą ogonową np .WINIARY ale ostrożnie bo można zrobić za słony, dodaję do smaku pieprzu i trochę słodkiej papryki w proszku i czasem grzybki suszone lub pieczarki podsmażone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kimka
według mnie najlepszy bigos jest wtedy gdy robimy go z kapusty kiszonej oraz zwykłej zarazem w stosunku 2:1.gotujemy je osobno.potem mieszamy do jednego gara.kiełbasę,cebulę(i inne mięsa jak kto woli)przysmażam na patelni(najlepiej na maśle).poźniej dodaje to do kapusty,wrzucam także kilka rodzynek i śliwek suszonych i gotuje dłuższy czas:)potem dodaje koncentrat pomidorowy oraz przyprawę do bigosu i duszę to jeszcze ok godzinę:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość przelot_em
dodawanie przecieru pomidorowego do bigosu to jest profanacja tej potrawy prawdziwy bigos gotuje się przynajmniej 3-4 dni po ok. 4 godz. po czym odstawia w chłodne miejsce i tak codziennie na końcu dodaje się czerwone wytrawne wino mięsa powinny być różnego gatunku, może być trochę drobiowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gggila
Przepis komosa48 przerazil mnie iloscia niezidentyfikowanych i totalnie "niebigosowych" przypraw.Pieprz, sol, lisc laurowy, ziele angielskie, majeranek zupelnie wystarcza. A nie jakies kurkumy, szafrany, curry do naszego polskiego bigosu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość masz rację pani powyżej
To nie bigos tylko jakieś zbiorowisko resztek po"czyszczeniu lodówki"oraz nieumiejętne dobranie przypraw,zupełnie do siebie nie pasujących! FUJJJJJJJJJJJJJJ:p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wtwoich ustawieniach
nie pluczcie kapusty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! odcisnijcie sok ewentualnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wszędzie te pyskate nieroby
Imbir nada bigosowi ohydnej goryczy:p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lehannaa
Każdy sobie rzepkę skrobie :) Nie mam zamiaru ani ochoty na siedzenie przy bigosie 4 dni - nic z tego.Mój może jest dla leniwych ale wszyscy znajomi do mnie na bigosik wpadają - to mówi samo za siebie :P Jestem zdania żeby każdy robił jak mu się podoba- masz czas , nie pracujesz a siedź sobie przy bigosie nawet tydzień :P http://taniegotowanielehannyy.blogspot.com/2011/12/bigosik.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Znalazlam przepis na bigos: www.gotowaniebezstresu.pl/przepis/bigos i zrobilam go ale do kiszonej kapusty dodalam tez swieza. Podlewalam winem i smakowal mi bardzo. To chyba prawda ze wino wzbogaca jego smak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
może bigos litewski? w polomarkecie w gazetce podali super przepis :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×