Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
słodka idiotka

storczyki

Polecane posty

Jak pielegnować storczyki, żeby ich nie usmiercic :o Jeden mi juz padł ( a tak sie pięknie zapowiadal :( ) Może ma ktos wypróbowane na wlasnej skorze (a właściwie na storczykach :P ) sposoby aby storczyki kwitły długo i pięknie ? Za każdy zabrany głos z góry dziękuję 👄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja mam 3. Pod moją opieką są cudne lecz kapryśne :( Lepiej wygooglaj sobie jakąś stronkę ogrodniczą bo tam co gatunek to inny kaprys. Wiem na pewno: nie przelewać! Tak je najłatwiej wykończyć. Jest na rynku odżywka specjalna dla storczyków (seria POKON). Jeden z moich kwitł przez cały rok (nie odżywiany) a teraz cosik go przytkało. Jednak najlepiej udają mi się liście ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam nadzieje ze temat sie rozwinie i bedziemy wymieniac nasze doswiadczenia zwiazane z hodowla storczykow. Mam juz 2 storczyki i zlapalam lekkiego bakcyla. Te kwiaty sa piekne! Pierwszego dostalam na Walentynki tego roku i raz juz przekwitl ale w niedlugim czasie znow pojawily sie piekne kwiaty. Teraz chyba troche go przelalam bo ma miekkie liscie. Myslicie ze to z przelania? Drugiego storczyka dostalam stosunkowo niedawno. Wiem ze te kwiaty najlepiej trzymac na wschodnim oknie,nie wystawiac na ostre slonce. Lepiej przesuszyc niz przelac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dokładnie, nadmiar wody im nie służy ;) tak samo gruboszom i zamikulkasom :) ja mam dwa, biały i lekko różowy, ten pierwszy niestety ogołocił się z kwiatów i straszył mnie jedynie liścmi i badylkami, ale od miesiąca znów pięknie kwitnie, co baaardzo mnie cieszy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
heh to swietnie ze znowu pokazal sie w calej okazalosci i to jaki piekny :-) Ja tez mam bialego i rozowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam:) ja po przekwitnięciu obcięłam suchy badyl ( wg rad pani z kwiaciarni) i teraz czekam na nowe kwiaty... ale coś długo już :( za to liście jak szalone rosną. Mam byc cierpliwa pewnie ... ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
moje pojawily sie w miesiac po przekwitnieciu... Znacie jakas fajna ksiazke o hodowaniiu storczykow? bedac za granica widzialam super, ale niestety po niemiecku,a ja nie znam tego jezyka, moze jest taka w Polsce. Tylko ze jakos sie nie spotkalam z taka ktora bylaby o smaych storczykach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja dostałam go na imieniny i nie mam pojęcia co z nim robić. Na stronkach internetowych jest w miarę dużo o storczykach, ale przede wszystkim z kąd pochodzą, odmiany i takie tam. Ale to teoria. Więc jesli możecie coś doradzić ze swojego doświadczenia to będę (będziemy) wdzięczna(e).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzisiaj z bialego storczyka spadl kwiat i widze ze nastepny tez sie szykuje :-( Dodam ze ma on miekkie liscie, nie wiem czy jest przelany czy ma za sucho! Doradzcie. Eloona---> strasznie dlug czekasz na te kwiaty. Chociaz moja mama ma odmiane kameleon i tez juz z rok nic jej nie wyroslo, ale ona przelewa. A ja wyczytalam ze jesli storczyk przekwitl w ogole sie go nie podlewa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hm... to mam swojego na przesuszenie wziąć ?? ;) ojj twarda sztuka ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Heh Eloona, sprobuj go nie podlewac w ogole, zobaczymy co wyniknie. Moze wartaloby przegladnac te strony ktore podala Mamusia_synka A czy ktos mi podpowie co dzieje sie z moim kwiatuszkiem? Ludzie z kafeterii nie maja storczykow????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mamusia_syna wiesz co jedyne co moze mu sie nie podobac to zbytnie naslonecznienie. Chociaz jak byly te upaly to nic mu sie nie dzialo... Stoi na parapecie w oknie wschodnim, mam w oknie siatke na muchy wiec mial dodatkowa ochrone przed sloncem... Jego podloze to kora drzewna. Do tej pory bylo ok. Nie podlewalam go czesto. Wlasnie raz w tygodniu. Teraz to nawet ponad tydzien go nie podlewalam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam dziewczyny :) Szkoda, że dopiero dzisiaj znalazłam ten topik. Mogę wam udzielić cennych rad dotyczących uprawy storczyków a zwlaszcza Cattley i Phalaenopsisów. Mam ich w swojej kolekcji 29 sztuk. Na początku mojej przygody ze storczykami bywały problemy, Trzy nie wytrzymały i padły....ale dzięki temu nauczyłam się jak trzeba z nimi postępować aby były zdrowe i piękne. Zacznemy może od tego na co należy zwracać uwagę przy zakupie storczyka...... - najważniejsze są korzenie. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy nie są one koloru brązowego lub żółtego (chodzi o Phalaenopsisy). Jeśli korzenie są właśnie takiego koloru to znaczy, że zachodzi w nich już proces gnilny i storczyk po zakupie nadaje sę do reanimacji.....i albo będzie ok albo poprostu umrze. Korzenie powinny być koloru zielonego (jeśli storczyk jest świeżo podlany) lub jaśniutko zielonego z takim srebrzystym nalotem (jeśli storczyk nie jest podlany). To gwaranruje nam dobrą kondycję systemu korzeniowego a co za tym idzie zdrową roślinkę. - trzeba również zwrócić uwagę na liście....nie powinny mieć plam ani zmian chorobowych, powinny być również zielone, mięsiste i twarde. Storczyki dobrze jeśli są w przezroczystych doniczkach, wtedy łatwo kontrolować stopień nawilżenia podłoża (dobrze widać korzenie i wilgotnośc w doniczce) a także jest to dobre dla storczyka, ponieważ w korzeniach zachodzi fotosynteza i kwiat pobiera światło również przez korzenie. Podlewać trzeba tylko i wyłącznie jeśli korzenie są już srebrzysto-zielone, NIGDY JEŚLI SĄ MOCNO ZIELONE LUB WIDAĆ WILGOĆ W DONICZCE (na ściankach osadzają się kropelki wody). Ja swoje storczyki podlewam poprzez nawadnianie. Wodę do nawadniania trzeba zagotować, najlepiej zrobic to w przeddzień nawadniania. Gotowanie jest konieczne aby pozbyć się z wody chloru i innych szkodliwych związków (storczyki są bardzo wrażliwe). Woda do nawadniania nie powinna być lodowato zimna, ja zawsze nawadniam w wodzie leciutko ciepłej, tzn jak włożę dłoń do tej wody to ma ona temp. odrobinę niższą niż temperatura dłoni. do wody dodaję nawóz - Pokon dla storczyków lub nawóz z Orchidslepiku specjalny do storczyków kwitnących (efekty wręcz bajeczne, kwitną wtedy długo i bardzo obficie). Storczyki nawadniam wodą z nawozem co 2 nawadnianie, aby nie \"przedobrzyć\". Nawadnianie wygląda tak: wstawiam całą doniczkę do wody z nawozem, uważając aby woda nie dostała się na liście i stożek wzrostu. Powinna być zanurzona doniczka tak aby około 2 cm doniczki wystawały ponad wodę. Storczyk stoi w tej wodzie około 30 minut do godziny. Po tym czasie wyciągam go z wody odstawiam do zlewu, aby resztki wody swobodnie wypłynęły z doniczki (to bardzo ważne), wycieram delikatnie liście jeśli woda się na nie dostała, jeśli nie to można przetrzeć leciutko nasączonym w wodzie z nawozem papierowym ręcznikiem...zetrzemy wtedy kurz z liści i troszkę je odżywimy. Jeśli z doniczki już nie kapie woda to odstawiam storczyka na swoje miejsce. Ja hoduję storczyki na parapetach, na oknie wschodnio-południowym, okna cieniowane żaluzjami (storczyki nie przepadają za mocnym słońcem i łatwo o poparzenie roślinki). Mieszankę do storczyków robię sama (podłoże), wtedy wiem co tam jest i że nie zaszkodzi to kwiatom (czasami zdarza się zakupić np. phalaenopsisa w ziemi, która zupełnie się dla niego nie nadaje). Jak macie jakieś pytania to piszcie śmiało. Pomogę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miska27 dzięki dzieki za informacje !!! moj storczyk ma ładne zieloniutkie korzenie :)) czekam cierpliwie na kwiatki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Moje storczyki
Mam 2 Phalenopsisy. Wg tego co piszecie, korzenie sa w porządku. Liście też - jędrne i ładnie zielone. Podlewam wg powyższego opisu. Ale.... W maju po przekwitnięciu, przycięłam łodygę o 1/3 wysokości i teraz mam suche badylki. Żadnych kwiatów. Czy jeszcze z nich coś będzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Moje storczyki.
Cóż, tak myślałam że zrobiłam błąd tym podcinaniem. Ale przeczytałam to w jakiejs książce o pielęgnacji roślin doniczkowych. :( Teraz zetnę ja na krótko - tak jak radzisz i poczekam, bo miałam takie piękne kwiaty (białe i różowe). Dziękuje za informację!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Moje storczyki
One dalej nie kwitną!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tez mam kilka storczykow do tej pory nie mialam z nimi problemow ale ostatnio dostalam takiego z dlugimi liscmi, mial ladne kwiatki ktore po kilku dniach opadly, a dzisiaj zobaczylam ze bledna liscie od nasady bledna ,nie wiem co sie z nim dzieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiola możesz mi podesłać link ze storczykiem podobnym do Twojego? Wtedy powiem Ci dokładnie jaka to odmiana i pomogę w odratowaniu. Moje storczyki po 1 miesięcznym okresie odpoczynku (nie miały kwiatów) znowu zaczynają \"szalec\" :) w tej chwili 8 z nich wypuściło nowe pędy kwiatowe a 3 zaczynają puszczać pędy z oczek na starych łodygach kwiatowych (na jednym ze storczyków \"uaktywniło\" się aż 5 oczek - będzie cudny). Już się nie mogę doczekać widoku moich śliczności kiedy będą pięknie obsypane kwiatami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosienka_888
Witam serdecznie wszystkich mam pytanie, dziś kupiłam storczyka pięknie kwitnie, tylko nie wiem czy mogę go przesadzić bo w doniczce widać mu same korzenie, nie wiem czy można teraz jak kwitnie czy lepiej poczekać? i jaka ziemia będzie najlepsza? i jeszcze jedno czy Orchidslepik jest dostępny na internecie?żeby można było w nim kupić nawóz. Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dantona
co mam zrobić z przelanym storczykiem, zauważyłam, że końcówki łodyg kwiatowych zaczynają brązowieć i kwiaty opadają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pppati3
czemu liście zrobiły sie żółte i wiotkie? czyżbym przelała roślinkę? po za tym na ścianie doniczki pojawił sie zielony nalot i mech..., ale storczyk zaczyna pięknie kwitnąć, proszę o pomoc!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×