Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

halkatla21

żurawiny

Polecane posty

Tak się zastanawiam, co właściwie można zrobić z dżemem żurawinowym. Mam w domu jeden słoiczek takiego (kupiony). Macie jakieś doświadczenia w tym temacie? I ciekawe kiedy jest sezon na żurawiny. Może ktoś wie czy już minął czy nie? Bo ponoć całkiem niedaleko jest jedno miejsce gdzie one rosną, ale nie wiem czy warto go szukać jeśli jest już po sezonie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli w dżemie nie ma zbyt dużo substancji żelującej to można ją dodać do sosu mięsnego, do duszonej czerwonej kapusty, do pieczonej kaczki, jeśli to słodki dżem to zjedz go jak inne dżemy. Sezon zbioru żurawiny to listopad.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość żurawinowaa
może macie przepis na dżem z żurawin? Kiedyś znalazłam w necie przepis żurawiny + pomarańcze a teraz nie mogę go znaleźć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość valo tour
dżemem żurawinowym możesz przełożyć ciasteczka, użyć do jakiegoś tortu, do pączków. pyszny prawie jak różany :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przepis zse strony: http://kuchniaalicji.blogspot.com/2008/10/dem-z-urawiny-i-pomaraczy-z-cukrem.html Dżem z żurawiny i pomarańczy z cukrem palmowym 2-2 ½ szklanki żurawiny 2 szklanki posiekanej pomarańczy –pomarańcze obrać ze skórki i z błonek 1 szklanka startego cukru palmowego * 6 goździków 1 szklanka wody Żurawiny umyć ,osączyć ,pomarańcze obrać ,ze skórki i wszelki błonek ,robić to najlepiej nad jakimś talerzykiem ,żeby zebrać sok ,który też się dodaje do dżemu. Cukier palmowy zetrzeć na tarce –bardzo dobrze się ściera.. Goździki sproszkować. Zagotować w rondlu wodę ,dodać cukier palmowy ,poczekać aż się rozpuści i wsypać żurawinę oraz pomarańcze ,gotować ,15-20 minut od czasu do czasu mieszając .Zostawić ,żeby wystygło np. do drugiego dnia. Następnie jeszcze raz gotować ok. 15-20 minut mieszając drewnianą łyżka ,wsypać zmielone goździki i wymieszać . Wrzący dżem nakładać do wyparzonych słoiczków i natychmiast zamykać. Przechowywać w chłodzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja żurawinę uwielbiam z żółtym serem czy też twarogiem. Jak dla mnie idealna jest do pieczeni czy też rolady. Lubie też jeść bułkę z masłem i żurawiną. Ogólnie dla mnie ejst ona dobra do wszystkiego :D . Idealna do ciast i deserów. Ostatnio zrobiłam takie ciasto i jest super! 175 g żurawiny, świeżej lub zamrożonej 50 g + 125 g masła 150 g + 125 g drobnego cukru 125 g mąki 1 łyżeczka proszku do pieczenia szczypta soli 1 łyżeczka cynamonu 2 duże jajka 1,5 łyżki mleka Żurawinę umyć. Na patelni rozpuścić masło (50 g), dodać cukier (150 g), zaraz za nim żurawinę. Wymieszać, lekko podgrzewając, by żurawina była przykryta syropem cukrowym. Odstawić na chwilę. Pozostałe składniki dokładnie wymieszać mikserem: 125 g masła, 125 g cukru, 2 jajka (nie ubijamy białek oddzielnie), mleko, proszek do pieczenia, szczyptę soli, cynamon.Formę do pieczenia wyłożyć folią aluminiową. Żurawinę wyłożyć do formy tortowej lub mniejszej kwadratowej foremki np 20*20 Na górze rozprowadzić ciasto. Natychmiast wstawić do nagrzanego do 180ºC piekarnika, piec około 30 - 40 minut.Wyjąć z piekarnika, odwrócić 'do góry nogami', zdjąć blachę i folię z ciasta. Podawać ciepłe. A to konfitura (sporo jej nie wychodzi -2-3 słoiczki) pół kilo świeżej lub mrożonej żurawiny 1 jabłko obrane i starte sok i otarta skórka z jednej cytryny 200 g drobnego cukru pół szklanki wody Żurawiny umyć, wymieszać z sokiem i skórką z cytryny oraz z cukrem. W garnuszku z grubym dnem umieścić połowę owoców, dodać starte jabłko, pół szklanki wody i zagotować. Gotować na małym ogniu, aż jabłko będzie mięciutkie (około 15 minut) i część wody odparuje, mieszając od czasu do czasu. Dorzucić resztę owoców i gotować około 30 minut (lub krócej), aż całość zgęstnieje i woda odparuje. Umieścić w wygotowanych słoikach, zakręcić, odwrócić dnem do góry, przykryć ściereczką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×