Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość gość

Jesteśmy Polakami, skończmy z tym Mikołajem. W Polsce mówimy Gwiazdor

Polecane posty

Gość gość

Mówię to wszystkim tym, którzy zachłysnęli się głupimi amerykańskimi reklamami i odrzucają polską kulturę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ech... Gwiazdor to regionalizm. Tylko w Wielkopolsce. A św.Mikołaj nie od Ameryki, a od legendy pierwowzoru postaci tego świętego - biskupa, który przez okno podrzucal ubogim dary.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Pierwsze słysze o tym gwiazdorze. Jestem ze śląska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Bo każda pyra sądzi że Polska kończy się pod Koninem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Mikołaj przychodzi 6 grudnia w tzw. Mikołajki a w Święta przychodzą aniołki ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Niestety Polacy bardzo chętnie odrzucają polską tradycję, bo chcą być tacy amerykańscy. Iphony, debilne filmy, Macdonaldy to ich cale zycie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Myrevin
Gwiazdor to wymysł komunistów. :classic_cool: Po drugie, będę mówił jak będę chciał. Po trzecie też możesz mówić jak chcesz, np kwazar czy tam pulsar aby zachować kosmiczną nomenklaturę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
{ Pochodzenie i znaczenie imienia Mikołaj Jest to imię, wywodzące się z języka greckiego od słów nike (zwycięstwo) i laos (lud). Oznacza: bohater, który odniósł zwycięstwo dla swojego ludu. W Polsce znane od czasów średniowiecza. }

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Co za...:-o Komuniści to starali się "wypromować" Dziadka Mroza :-o Gwiazdor jest nazwą regionalną, wynika z tradycji. Macie powyżej artykuł, dlaczego nie przeczytacie, tylko się mądrzycie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Przeczytałem i stwierdzam że Poznańskie to nie jest cała Polska . Jak mi się spodoba to mi prezent przyniesie Myszka Miki a jego sanki pociągną pies Pluto i kaczor Donald . To się nazywa przenikanie kultur a dla wiadomości autorki to cała ta szopka związana z Bożym Narodzeniem nie jest polską tradycją . Tylko czy to jest w stanie ogarnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
"Dlaczego w Wielkopolsce osobą obdarzającą (głównie dzieci) prezentami jest nie hojny Mikołaj, ale Gwiazdor, czyli dziad w baranicy i futrzanej czapie, który nie tylko obdarowuje, ale i karze niegrzeczne maluchy rózgą? Okazuje się, że jest on tylko jedną z całej plejady postaci, które noszą różne imiona w różnych regionach Polski. - W Wielkopolsce jest to właśnie Gwiazdor, na Śląsku - Józef, w Małopolsce - Gwiazdka, zaś na Łużycach - Dzieciątko - wymienia Witold Przewoźny z poznańskiego Muzeum Etnograficznego. - Byli to przebrani wieśniacy, odgrywający role "postaci z zaświatów", które chodziły w czasie Bożego Narodzenia po domach, obdarowując i karząc dzieci, które ich wyczekiwały, jednocześnie się ich obawiając - wyjaśnia. Wielkopolscy Gwiazdorzy zawsze odwiedzali domy w towarzystwie innych postaci - np. z aniołem i diabłem."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
"Dlaczego więc dzisiaj najbardziej popularną postacią, kojarzoną z roznoszeniem bożonarodzeniowych prezentów, jest Święty Mikołaj, a nie tradycyjny Gwiazdor czy Józef? Jest to ciekawe tym bardziej, że wspomnienie św. Mikołaja chrześcijanie obchodzą 6 grudnia, a nie 24. - Postać św. Mikołaja, silnie czczona w Europie, zmultiplikowała się i na niektórych obszarach zajęła miejsce Gwiazdorów, Józefów i Wiljorzy - wyjaśnia Witold Przewoźny. Okazuje się, żę Mikołaj był na tyle popularny, że z łatwością został zaadaptowany na potrzeby bożonarodzeniowego obdarowywania się prezentami. Dziś i Gwiazdor, i Święty Mikołaj kojarzą się nam z tą samą pucołowatą postacią w czerwonym płaszczu."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
u nas nazywa się Pindor - mieszkam w podkarpackim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Mi prezent przyniesie kardynał Richelieu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Hmmm, dziwne to wyjaśnienie. Mieszkam od urodzenia na Śląsku i nigdy się nie spotkałam z żadnym Józefem. Zawsze był to Mikołaj, który przynosił prezenty 6 grudnia, a pod choinkę prezenty dawało Dzieciątko. Gdy byłam dzieckiem, to reklam nie było a Mikołaj był, więc autorowi chyba cos się poprzestawiało. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×