Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

saffron

KIEDY ZROBIĆ USG WYKRYWAJĄCE WADY PŁODU????

Polecane posty

Jestem w 13 tygodniu ciąży. Słyszałam, że mozna pójść na usg wykrywające wady płodu (prywatnie) między 13-14 tygodniem ciąży. Państwowo owszem robią takie usg ale dopero ok. 24 tygodnia ciąży, bo tak mają w umowie z NFZ. A wiadomo, im wcześniej tym lepiej... Wy robiłyście takie usg w którym tygodniu??? I ile to kosztuje???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość .........
O ile wiem to nie USG wykrywa wady płodu tylko szczegółowe badania prenatalne. Wrzuć w googlach hasło badania prenatalne, wykoczy mnóstwo stron klinik i trochę artykułów na ten temat. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To jest znakomity czas na takie badania. W mojej przychodni akurat miałam takie USG za darmo (TV - przez pochwę)!!! Można wykryć raczej zagrożenie wadami niż wady same, ale mimo wszystko - określić np.ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa. Lekarka mierzy różne współczynniki oceniające rozwój dziecka - wiadomo wtedy czy np. obwód główki może niepokoić, czy kości wyglądają prawidłowo, u mnie nawet sprawdzano serce płodu - czy jest prawidłowo ulokowane, czy ma to co ma mieć :) Poważne wady takie jak (nikomu nie życzę) bezmózgowie widać już chyba wtedy... W 20-24 tygodniu wiele rzeczy widać lepiej - można przejrzeć nawet struktury mózgu, stwierdzić rozszczep podniebienia, obecność kości nosowej, czy nie ma poważnych przepuklin albo zaburzeń w ulokowaniu narządów wewnętrznych, zobaczyć nawet aortę płodu, policzyć kręgi, ilość palców... itd. Takie badanie daje naprawdę dużo. W razie niepokojących wyników - potwierdzeniem są badania prenatalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Takie badanie wykonuje się właśnie teraz, jest to USG na przezierność karkową. Wykrywa m.in. zespół Downa. Jeżeli poprosisz o skierowanie to lekarz w przychodni powinien ci dać, a jeżeli nie to w każdej spółdzielni lekarskiej można zrobić, kosztuje ok. 50 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W ciąży powinno się robić 3 USG 1: między 11 a 14 tc - sprzwdzenie wymiarów płodu i właśnie bardzo ważna ta tzw. przezierność karku 2: około 20 tc - tu się sprawdza dużo więcej rzeczy i warto zainwestować w tzw USG rozszerzone - koszt około 150 PLN (ale sprawdzą dokładnie wszystkie narządy wewnętrzne, budowę serca, pępowinę itp itd) 3: Około 30 tc - sprawdzenie czy się dobrze rozwija, czy dobrze rośnie, oczywiście sprawdzenie wymiarów i szacunkowej masy płodu Czasami warto zrobić jeszcze jedno około 37 tc żeby ewentualnie upewnić się co do etapu rozwoju dziecka i stwierdzić dokładnie jego położenie przed porodem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aaaaaaaaaaa
Do Oli 27 Co toj est to tzw usg rozszerzone, czym się różni od zwykłego? Czy jakimś innym aparatem się je wykonuje? Ile ono trwa? Czy jakoś się nazywa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To tzw usg rozszerzona to jest ultrasonografia ktora wyglada tak samo jak zwykle usg tylke ze n anim widac wszystko dokladnie jak dziecko sie rusza Takie badanie trwa okolo 20 minut i tez jest robione dopochwowo i zalecane jest do 14 tygodnia ciazy poniewaz mozna wiele rzeczy juz wykryc i mozna w razie czego rozpoczac leczenia. Na takim badaniu da sie zauwazyc zmiany i wtedy jak juz cos bedzie nie tak wtedy lekarz wysyla na badania prenetalne Ja za takie badnie placilam 150 zlotych ale normalnie jest tansze tylko ze mi zalezalo na jak najlepszym sprzecie i jak najlepszym lekarzu i moj lekarz prowadzacy polecil mi konkretnego lekarza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No co szkoła i lekarz to pewnie inaczej bo mi właśnie zalecano wykonać USG tzw połówkowe jako USG rozszerzone. Rzeczywiście różnica jest przede wszystkim w sprzęcie. Lepszy sprzęt = lepsza rozdzielczość = lepsza możliwość wykrycia ewentualnych wad, do tego wprawne oko dobrego lekarza i stąd ta cena. Ja byłam na tym USG rozszerzonym jeszcze dodatkowo z 3D - koszt około 200 - 250 PLN zależnie od gabinetu. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
eh, dlaczego właściwie pytacie o to tutaj a nie lekarza? On najlepiej powie Wam co i jak, a jeśli nie to trzeba go zmienić na lepszego. Usg to dobre badanie potrzebne w wielu momentach, wiele się o tym pisze, choćby tutaj http://www.drogapozdrowie.pl/USG_jako_popularna_metoda_diagnostyczna,14799.html dlatego nie zastanawiaj się i pogadaj z lekarzem, a nie z nami :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
pomiędzy 12 a 14 tygodniem. Idź prywatnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
witam. Czy któraś z was spotkała się może ze złą diagnozą usg, po czym okazało się ,że dzidzia urodziła się zdrowa? ? U mnie w 21 tyg.ciaży wykryto wadę serca hlhs. Teraz jestem w 24 tyg. W dalszym ciągu nie mogę uwierzyc ,że to prawda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
W 13 tygodniu ciąży udałam się prywatnie do pani doktor Rozmus-Warcholińskiej na badanie USG prenatalne. W tym tygodniu już można dowiedzieć się czy to dziewczynka czy chłopiec. Pani doktor wykonała bardzo dokładnie badanie. Zdjęcie otrzymałam w wersji 4D, gdzie pięknie widać dzieciątko. Na szczęście nie wyszły żadne wady ani nic. Jestem zadowolona z tego jak pani doktor zajmuje się pacjentką. Również trafiłam na nią przez opinie na necie. Dobrze, że jest możliwość dodawania opinii. Pani doktor jest najlepsza!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×