Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
auslander

Koszty normalnego życia w Niemczech

Polecane posty

Na początku chciałem poinformować złośliwych, że nie narzekam na życie w Niemczech i póki co nie wracam do PL. Moim celem jest uświadomienie ile kosztuje życie 3 osobowej rodziny w Niemczech: - mieszkającej w dużym mieście - w normalnym mieszkaniu (ocieplonym, bez pleśni, grzybów itd.., - mieszkanie ok. 90 m2 - nie na poddaszu gdzie latem w pokojach jest +30) - posiadającej dwa samochody (jeden byle jaki a drugi lepszy na dłuższe trasy np. do PL :) ) - dziecko w wieku przedszkolnym - zarabiającej, płacącej podatki, ubezpieczenia i wydającej w DE Więc do rzeczy: - mieszkanie z oplatami 1200 € (w regionie normalna cena) - jedzenie 900 € - przedszkole 400 € (prywatne bo dłużej otwarte) - paliwo 150 € - dwie komórki 70 € - TV, Kablowka, Internet, Telefon stacjonarny 60 € - abonament RTV 17 € - śmieci 12 € - prąd 75 € - ubezpieczenia Halftpflicht i Rechtschutz 30 € - ubezpieczenia samochodów OC i AC (rocznie) *pierwsze Auto 1500 € *drugie 700 € - podatek drogowy (rocznie) *pierwsze Auto 220 EUR *drugie 320 EUR - inne drobne wydatki (drobiazgi dla dziecka, jakiś ciuch, raz w miesiącu kino, raz wyjście do knajpy na obiad, płatne parkingi itd.. itp..) ok 300 € Tak wyglądają koszty normalnego życia w DE. Niestety miernikiem Polakow emigrujących na zachód są zachodnie zarobki, ale polskie koszty utrzymania :(.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość TezLubiePowedrowac
We wszystkich europejskich metropoliach ceny sa zblizone, nasze koszty sa podobne (tzn byly dopoki nie splacilsmy kredytu za mieszkanie :) ). Jedno co mnie zdziwilo to to ze dosyc duzo za ubezpiecznia samochodow placicie, to sa u Was normanle stawki ? .... ale jak policzylam, bez znizek tez bysmy podobnie placili. Tylko ludziom ktorzy dopiero wyjechali wydaje sie ze jak dostana wyplate rzedu 2000-2500€ to juz Pana Boga za nogi zlapali.... szybko sie przekonuja ze wystarcza to zaledwie na w miare normalne zycie.... a i to tylko pod warunkiem ze dwie osoby pracuja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Normalne ceny. My placimy wiecej za mieszkanie i wiecej wydajemy na jedzenie bo czesto jemy po restauracjach. Gdy wracamy z pracy do domu wieczorem to nie chce nam sie zaczynac gotowania :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość Ula
nasze niewiele różnią się od twoich, chociaż dochodzą dodatkowe związane z dwójką dzieci w wieku szkolnym, jedno w gimnazjum, drugie w Grundschule[14 i 9 lat] - wakacyjne obozy, wycieczki, zajęcia pozaszkolne, no i jakiś extra modny ciuszek od czasu do czasu... tego nawet nie jestem w stanie wycenić. O takich drobiazgach jak paliwo na dowóz na zajęcia, spotkania, uroczystości, prezenty z różnych okazji dla ich kolegów tylko wspomnę. Autorze, Twoje dziecko jeszcze małe, ale szykuj się na dodatkowe, finansowe atrakcje w miarę jak dziecku przybywać będzie lat :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
No tak, za mieszkanie 150 metrow lace praiwe 3 tys. eur, parking, NK to w zasadzie ponad 3. ALe on, nie narzekam bo tak tu jest. Do tego zwykle zycie, zadnych luksosow, talko wyjscia do knajpy, jakis teatr, kino, bal i w sumie 3 tys. dodatkowo polecialo. Na szczescie obydwoje pracujemy wiec problemu nie ma. Ale Niemcy sa drogie jezeli chcesz miec tzw. normalne zycie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość_janek
nie wiem czy wiesz ale w Niemczech troche inaczej oblicza sie metraz mieszkania niz w Polsce. I prakycznie nie ma mieszkan 3-pokojowych mniejszych nie 70 m2. No moze w blokach w DDR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Nie tylko w tematach o UK sie udziela bingol wuefista jak widac :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
a musisz mieć diesle, żeby tyle za samochód podatku płacić? Ja za swój, wcale nie słaby płacę 92 Euro na rok. Komórki 70 Euro? Najnowszy ajfon w najdroższym abonamencie? Mimo wszystko da się taniej, jak masz np. stacjonarny i komórkę u jednego operatora. Ja płacę dużo mniej (Unitymedia wszystko). Ja ze zniżką za samochód płacę 420 Euro rocznie, mam w tym Teilkasko. Na 3 osoby 900 Euro na jedzenie? Kupuję w prywatnych piekarniach i metzgereiach, ale nie wyobrażam sobie tyle wydać. Obiad mam w firmie (3.10 odpłatności), w niedzielę idziemy czasem do restauracji, ale to rachunek max 50 Euro. Myślę, że po prostu szastasz pieniędzmi. Wiele da się nie tyle zaoszczędzić, bo ja też nie oszczędzam, ale najzwyczajniej lepiej swoimi pieniędzmi gospodarować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
widac ze bingol ma nasrane w glowce..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
w rajchu w T-Mobile musisz dac 30 EUrasow za abonament bez telefonu (rozmowy + 500 Mb Dane). Wiec nie piernicz ze to abonamenty z iPhonami. A niestety nur T-Mobile ma rozsadny zasieg w DE, to nie Polska ze wszedzie LTE. Niemcy sa sto lat za murzynami jezeli chodzi o internet, komorki i bankowosc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
o i znalazl sie ksiegowy co bedzie mi liczyl :) wiec ci odpowiem. - tak musze miec Diesle, jeden robi 30 tys rocznie, drugi mam zamiar wymienic na benzyne bo malo km robi ostatnio - komorki juz ktos odpowiedzial, potrzebuje miec dobry zasieg wiec wszystkim gorszym siecia Lidl, Aldi,1&1 mowie do widzenia. W T-Mobile bez Handy Magneta S 30 € pro Handy - ubezpieczenia Auto mam z Vollkasko bo jest na gwarancji i w kredycie i dlatego kosztuje tyle ile kosztuje - jedzenie nie wiem gdzie kupujesz, mnie tygodniowe zakupy w Kauflandzie kosztuja co sobota 130 - 150 € do tego cos w tygodniu musze kupic (licze juz ze wszystkim pampersy, plyny, proszki itd..)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Awy się tymi kosztami chwalicie czy zalicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
auslander, ty po prostu nie umiesz gospodarować pieniędzmi. Ciapa jesteś, pewnie ze trzy kubły z restmuellem wypełniasz w tygodniu. Przy 30 tysiącach diesel się nie opłaci. Sprzedaj swoje 530D z 2000 roku, to zapłacisz mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
mamy podobne koszty jak autor tematu, wiec nie wiem po co to opluwanie tutaj. Mozna zyc za 1000 Eur miesiecznie jedzac zupki chinskie i mieszkajac w mieszkaniu od turka z lat 50-tych a mozna za 3000 Eur w normalnych warunkach i odzywiaijac sie jak nalezy. Wszystko zalezy od portfela. Najgorsze jest to ze ludzie nie zdaja sobie sprawy ile kosztuje zycie w DE (sredni poziom) i to chyba chcial autor pokazac. Wiec zanim sie spakujecie to zastanowcie sie 3 razy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
1000eur i zupki chinskie buahaaaaa. W PL za 4000zl zyjesz jak czlowiek. Wszystko w polsce jest tansze. Niemieckie osrusy buhaaaaaaa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
napisalem 1000 Eur za wszystko, umiesz czytac ze zrozumieniem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
to przyjedz do niemiec i przetestuj na wlasnej skorze czy jest taniej. co za bzdury..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Starczy 150 euro na paliwo na dwa samochody z dojazdem do polski, do pracy, przedszkola i na zakupy. O wyjazdach sobotnio-niedzielnych nie wspomnę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
koszty życia w niemczech możesz sobie sprawdzić na stronie http://pricesintheworld.pl/ tam masz aktualne ceny w niemczech. ceny artykułów spożywczych, ceny za noclegi, wynajem itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość polaczki to hooje
gość 2016.03.02 Awy się tymi kosztami chwalicie czy zalicie? Zgłoś typowy tępy umysłowo ograniczony polaczek, bo od razu ktoś musi się albo chwalić albo narzekać, co za jełop

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Moje koszty sa tez mniej wiecej takie jak u ciebie, autorze. Procz tego prowadzę własna firme a to juz całkiem masakra. Podatki, ubezpieczenia, prawnicy, księgowy to sa wszystko ogromne koszty. Pozdrawiam wszystkich polskich Niemców :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Nie zwracajcie uwagi na tego trola. On zaśmieca wszystkie tematy związane z emigracja wiec trzeba przymknąć na niego oko i współczuć kompleksów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
No tak koszty mieszkaniowe może 50% większe niż w Polsce ale my szybciej gonimy niemieckie ceny niż niemieckie zarobki, które nawet przy ocenie minimum to w Polsce są 3 razy niższe. Ale ja nie widzę by ceny były 3 razy wyższe. Taki najem mieszkania 3 pokoje w dużym mieście w Polsce to też z 2500 zł jak nie wiecej + media oczywiście. Jak na niemieckie zarobki koszty utrzymania w Niemczech są na zupełnie innym poziomie niż ma to miejsce w Polsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
No ja powiem Tak, Pracuje w Berlinie od lutego, jeżdżę w Komunikacji miejskiej, jestem z Wrocławia, wiec mam do domu blisko (rodzina widomo) zarabiam 1700-1900 euro za normę godzin, tyle ze pracuje bez weekendów (gdzie sa dodatki za weekndy) ale rekompensuje sibiw to ze jeżdżę na liniach Nocnych, wiec mam dodatek za nocki, powiem tak 440 euro place za mieszkanie, dwa pokoje (wynajete bezpośrednio od zarządcy nieruchomości) na żarcie wydaje 300 euro, ale od razu mówie, ze sobie nie żałuję niczego, mam ochotę na pizze, zamawiam, na piwo tez ide, zyje "kulinarnie" na bogato, (wyliczam tez to co kupuje na weekendy jak jestem w Polsce) telefon mam Polski, koszty dojazdu co piątek do Wrocka okolo 75 euro na paliwo, razy 4 daje 300 euro kolejne, dodatkowo okolo 70 euro na kartę na Komunikacje w Berlinie, plus dojdzie co kwartał 150 euro opłat, woda prąd itp, zostaje mi 400-600 euro, zalezy od miesiąca, to co odkładam, gdzie mojej rodzinie nic nie brakuje, niby szalu nie robi, ale 500 euro to jakiws 2200 zł, to co odkładam, po kilku miesiącach widze ze poziom zycia mojej rodziny i moj, sie wyraźnie podniósł a o to wyjeżdżając mi Głównie chodziło, moje dzieci chodza w markowych butach, co potrzebują do szkoły, maja i to z górnej półki, ogólnie jestem zadowolony, bo często w domu, choć nie powiem pierwsze tygodnie aklimatyzacji były ciężkie,produkty zależy, część duzo droższa, czesc tańsza(chemia) ale ja nie przeliczam na złotówki, ja przeliczam na jednostki w których zarabiam, i ile na to musze pracować a ile musialem na to samo pracować w Polsce w swoim zawodzie, te 75 euro na dojazd, ok tyle co w Polsce, ale ja tutaj 3/4 dniowki a w Polsce 2 dniowki, to samo z innym produktami, reasumując, nie ma szału, nie cudów, ale standart życia wyjeżdżając zawsze sie podniesie kazdemu kto wyemigruje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
a żone w tygodniu puka ci sąsiad, no bo baba bez chłopa w domu ma wolne wyrko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Jest jak jest, ale tutaj każdy Niemiec zarabia conajmniej 2.000€/netto/mc. I to starcza na skromne życie, wycieczkę zagraniczną raz w roku i pięcioletni samochód. Żeby żyć na takim poziomie w PL trzeba by było zarabiać conajmniej 5.000 zł/netto/mc a to już nie wszyscy mają. W DE jest dużo łatwiej żyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Dostałem kilka dni temu propozycje pracy w Niemczech. Praca na magazynie. Warunki wyglądają mniej więcej tak: 9.85 brutto/h przy założeniu że pracuje po 8 h a miesiąc ma średnio 21dni wychodzi jakieś 1650 euro brutto. Zostaje jakieś 1000-1100 na rękę, od tego muszę odliczyć jedzenie (nie wiem ile) spanie 250euro, jakiś pokój 2 osobowy. Dojazd własnym samochodem 30-40 km w jedną stronę dodatkowo płatne 10euro netto / dzień. Firma oddalona od mojego miejsca zamieszkania o ok 1000 km, okolice Frankfurtu nad Menem. Narazie olałem sprawe. Co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
każdy by olał. No ale żeby pracować, trzeba mówić jak tubylcy, inaczej płacisz pośrednikom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
ja otrzymalem rente 1380 euro ,wracam do Polski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×