Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość pompon

lordoza

Polecane posty

Gość pompon

prawdopodobnie mam lordoze, ale nic o niej nie wiem. mam silne bóle w kręgosłupie w odcinku ledźwiowym.wygiete plecy wypychają mi brzuch do przodu. to wygięcie nie znika pomimo, że duzo ćwiczę. Jak to mozna wyleczyć. I jak zachamować ten proces? Może ktoś cos wie na ten temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sól
należy dużo i systematycznie ćwiczyć (codziennie) ĆWICZENIA KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO Celem tych ćwiczeń jest wzmocnienie mięśni grzbietu i brzucha. Ćwiczenia te są szczególnie ważne, ponieważ silne mięśnie grzbietu i brzucha stabilizują kręgosłup lepiej niż jakikolwiek gorset lub pas ortopedyczny. W przypadku przewlekłych, dokuczliwych bólów krzyża sumienne wykonywanie poniższych ćwiczeń przez 3 miesiące powinno zdecydowanie zmniejszyć dolegliwości. Zalecenia ogólne Ćwiczenia należy wykonywać na miękkim dywanie Ćwiczyć należy przynajmniej 2 razy dziennie przez nie mniej niż 5 minut Między kolejnymi ćwiczeniami należy chwilę odpocząć Wystarczające jest jednorazowe wykonanie 2-3 ćwiczeń z 6 proponowanych Ćwicząc nie należy nadwyrężać mięśni Początkowo ćwiczenia mogą być męczące, dlatego należy wykonywać tylko 2-3 powtórzenia Jeżeli któreś z ćwiczeń powoduje wystąpienie bólu, nie należy go wykonywać Usztywnianie lędźwi Nauczenie się utrzymywania kręgosłupa lędźwiowego w usztywnieniu poprzez napięcie mięśni brzucha i grzbietu jest bardzo zalecane. Leżąc na plecach zginamy kolana, stopy opierając o podłogę. Ręce kładziemy pod głowę. Napinając mięśnie brzucha przyciskamy okolicę lędźwiową do podłogi poprzez minimalne uniesienie pośladków. Wytrzymujemy przez 6 sekund, odpoczywamy i powtarzamy 10 razy. Najlepszym ćwiczeniem wzmacniającym mięśnie tułowia jest pływanie. Ćwiczenie 1 Stojąc prosto ze stopami rozstawionymi na szerokość barków, opieramy ręce w okolicy krzyżowej. Palce skierowane są ku tyłowi, kciuki do przodu. Wykonujemy kilka spokojnych wdechów. Następnie wyginamy tułów do tyłu jak najdalej, podpierając lędźwia rękami i utrzymując proste kolana. Wytrzymujemy w tej pozycji przez 5 sekund, po czym wracamy do pozycji wyjściowej. Powtarzamy ćwiczenie 5 razy. Ćwiczenie 2 Klęcząc opieramy się na prostych rękach. Następnie wyginamy plecy w tzw. "koci grzbiet" opuszczając równocześnie głowę. Wytrzymujemy przez 5 sekund, po czym wyginamy plecy w przeciwną stronę (w kształt litery U), unosząc równocześnie głowę. Kilkakrotnie powtarzamy wygięcia w obie strony. Ćwiczenie 3 Leżąc płasko na plecach zginamy jedną nogę i chwytamy ją poniżej kolana. Następnie zginamy głowę starając się dotknąć czołem do kolana. Wytrzymujemy przez 5 sekund. Powtarzamy ćwiczenie drugą nogą w ten sam sposób. Ćwiczenie 4 Leżąc na plecach unosimy prostą w kolanie nogę jak najwyżej. Następnie powtarzamy ćwiczenie drugą nogą. Kończynę staramy się unosić do granicy bólu. Ćwiczenie 5 Leżąc na plecach rozkładamy ręce na boki. Następnie unosimy prostą nogę jak najwyżej, przenosimy ją nad drugą nogą i kładziemy stroną wewnętrzną na podłodze. Wytrzymujemy 5 sekund. Powtarzamy 5 razy, po czym wykonujemy ćwiczenie drugą nogą. Ćwiczenie 6 Leżąc na plecach rozkładamy ręce na boki. Następnie unosimy obie nogi zgięte w kolanach i przekładamy je z jednej strony na drugą dotykając kolanami podłogi. Wytrzymujemy przez 5 sekund po każdej stronie. Powtarzamy ćwiczenie 5 razy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hfidhfhdfkfs
Ja mam lordoze poglebiona:/ czy moge cwiczyc na wfie? czy mam tylko wykonywac te cwiczenia korekcyjne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pompon
znajoma powiedziala mi ze nie powinienem wykonawyc cwiczen na miesnie plecow poniewaz moze to poglebic lordoze. to prawda? tylko jakis okreslonych cwiczen czy w ogole przy lordozie moze to byc szkodliwe. zalecila mi cwiczenia miesni brzucha jedynie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mi----------
Nie ma przeciwskazań do wzmacniania górnej częsci mięsni grzbietu, dolne plecy - czyli wysokość lordozy lędźwiowej rzeczywiście się nie wzmacnia, gdyż jest tam wzmożone napięcie, a właśnie rozciąga, ale górną część mięsni grzbietu ( odcinek piersiowy) można wzmacniac jak najbardziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mi----------
Przepraszam za skladnię,ale szybko pisalam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
dla pompon należy zacząć od rozciągnięcia przykurczonych mięśni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
o ile nie ma innych chorób np.dysplazji stawu biodrowego oraz nie doszło do zmian struktturalnych to leczenie za pomocą ćwiczeń moze dac efekty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
najczęściej przykurczone są mięśnie.biodrowo lędżwiowy ,prosty uda lub naprężacz powięzi szerokiej .Dochodzi do mechanizmu współzawodnictwa .Mięśnie skrócone przejmują kontrolę ato z kolei prowadzi do ich wzmocnienia.Aby temu zapobiec należy przywrócić równowagę mięśniową poprzez rozciągnięcie mięśni skróconych np.metodą stretchingu lub poizometrycznej relaksacjioraz wzmocnienie ich antagonistów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
należy wzmocnić pośladkowy wielki ,prosty brzucha ,poprzeczny brzucha ,skośny brzucha zewnętrzny i wewnętrzny.Jeszcze pytanie .Czy tylko brzuch jest wypięty ,czy może miednica w przodopochyleniu. Bo to prawie to samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość milka1
Pocieszcie mnie, w piątek mam wizytę u neurologa,moje RTG :zniesienie fizjologicznej lordozy kr.C ze zwężeniem przestrzeni miedzykręgowej na poziomie C3-C4 czego mogę się spodziewać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
dla milka 1 zniesiona lordoza to w rezultacie zawsze zwężenie przestrzeni międzykręgowej .Trzony kręgów przenoszą wtedy całe obciążenie,obciążając tym samym krążek międzykręgowy (tzw.dysk).Traci on swoje płyny,a w rezultacie wysokość.Sprzyja to zablokowywaniu stawów kręgosłupa.O ile nie ma osteofitów,wypuklin,przepuklin i ciężkich objawów neurologicznych to warto spróbować odtworzyć fizjologiczną lordozę szyjną.Najlepiej za pomocą fizjoterapeuty,o ile nie ma przeciwskazań można stosować terapię manualną.Twoja dolegliwość jest niestety dość często spotykana.Nie trzeba rwać włosów z głowy,ale spróbuj coś z tym zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Lordoza/fikoza/i inne
Przede wszystkim, należy się udać do lekarza, który dokładnie przebada nasze plecy i określi również ćwiczenia które powinniśmy wykonywać. Można też udać się do klubu fitness, ale takiego, w którym się nami dokładnie zajmą - pod okiem trenera będziemy wykonywać zadane przez lekarza ćwiczenia. Wizyta u prywatnego lekarza to koszt ok. 40zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czarne korale
nja też mam z tym problem, wklęsłe plecy w odcinku lędźwiowym. dowiedziałam sie o tym tak naprawde niedawno gdy poszłtam do lekarza specjalizującego sie w tej dziedzinie i co i dostałam 12 ćwiczeń odpowiednich do mojej "ułomności" ćwiczyłam przez pierwszy miesiąc i trochę drugiego teraz nie ćwiczę już wcale bo nie mam żadnej mobilizacji :( no poprostu nie umiem. Mam jechać w czerwcu na kontrolę ale boję się. Boję się tego że każe mi nosić gorset a wiem że to do przyjemnych rzeczy na świecie nie należy! Masakra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość DR_DRE
Witam też mam wklęsły kręgosłup i po przeczytaniu tego tematu nie wiem co mam robić jak mam sie rozciągać to jak a jak wzmacniać mięśnie to jakie ćwiczenia. Pozdro wszystkim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość DR_DRE
i czy by było np dobre ćwiczenia leżenie płasko na podłodze i położenie sobie 30kg na brzucha :P albo brzuszki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
A w którym miejscu jest wklęsły i skąd wiedza, że należy spłaszczyć tę wklęsłość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mądra-wszytsko-wie to nie ja
lordoza i kifoza to naturalne skrzywiania kręgosłupa umożliwiające jego zginanie, każdy ma lordozę i kifozę, Ty możesz mieć co najwyżej patologiczna lordozę, bo fachowe określenie tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość DR_DRE
dobra mam kręgosłup wklęsły w odcinku lędźwiowym skąd wiem widzę i to jest spora anomalia chyba tak to sie nazywa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Każdy powinien mieć te krzywizny tylko że prawidłowo wykształcone.Bywa że są zniesione a to nie uniemozliwia zginania kręgosłupa a ma bardziej wpływ na jego wytrzymałość.Wystąpić może zjawisko hipermobilności(nadruchomości).Skoro widzisz to podaj stopień pochylenia miednicy np.cyrklem Wilesa.Rozciągać trzeba to co jest skrócone a taką drogą nie da się zbadać przykurczu np. więzadła biodrowo udowego.Na ironię są brzuszki które szkodzą bo wzmacniają mięsień biodrowo lędżwiowy.Innymi słowy nie ćwicz czegokolwiek .Poznaj przyczynę choroby np.dysplazja stawów bodrowych ,nieprawidłowy kąt szyjki głowy kości udowej,wady rotacyjne uda lub po prostu zaburzona równowaga mięśniowa.Idż chociaż na rtg odcinka lędzwiowego i stawów biodrowych to cos odpiszę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Naprawdę bardzo trudno jest bez pomocy fachowej rozciągnąć skrócone mięśnie ale wzmocnić po odpowiednim instruktarzu sporo łatwiej.Prawidłowa gra stawowa wg.wklęsło wypukłej reguły kaltenborna jest w tym miejscu niemożliwa do omówienia.Spróbuj cos z tym zrobic(kręgosłupem).Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlasnie ja tez mam lordoze ledzwiowa i mam jakgdyby jeden kreg wbity, no taka jakby dziura sie zrobila. co to znaczy? do jakiego lekarza mam pojsc? czy to jest grozne? czy moge cos z tym zrobic? mam 25 lkat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
To będzie kręgozmyk a jeśli do przodu to zwyrodnieniowy bo do tyłu to retrolisteza.Jest to przemieszczenie do przodu trzonu kręgu wraz z powyżej leżącym odcinkiem kręgosłupa.Przyczyną najczęściej jest przeciążenie mechaniczne np.gimnastyka artystyczna lub uraz.W większości przypadków proces ześlizgu dokonuje się między 12 a17 rokiem życia póżniej rzadko i raczej pozostaje stały.Całkowite przemieszczenie to spondyloptoza.Którego stopnia jest ten kręgozmyk lub ile mm(opis rtg).Czy to dotyczy tylko jednrgo kręgu np.L5 bo może być też kręgozmyk rzekomy(rtg).Może to być niebezpieczne dla zdrowia.Idż do oropedy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Dawaj fotkę mail wyżej na forum

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
A tak dla wszystkich co zalecaja pływanie .OWSZEM ALE KTÓRYM STYLEM bo np. nurkowanie pogłębia lordozę a kraul pogłębia kifozę piersiową czyli jest ZABRONIONY w chorobie scheuermanna ale styl ten jest za to wskazany gdy kifoza fizjologiczna jest zniesiona(spłaszczona)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
DLA SIRKOWA .ZAPOMNIJ O SIATKÓWCE.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Asiurrrrreeekkkkk
Witam Na orzeczeniu lek. mam napisane ( po wypadku ) Skrecenie kregosłupa szyjnego RTG odprostowanie lordozy szyjnej Zalecenia : kołnierz miekki Co to w zasadzie znaczy - odprostowanie lordozy szyjnej ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Dla DR-DRE.Mogłeś przyjąć złą postawę ale raczej są to plecy kołyskowe wg.Colsona .Miednica w przodopochyleniu z tym że kręgosłup odgina się ostro w odc.lędżwiowo krzyżowym do tyłu tworzy znaczną lordozę krótkiego odc.lędżwiowego a wyżej nadmierną kifozę piersiowo lędżwiową.Masz nieco wysunięte barki do przodu jak w plecach wklęsło wypukłych ale mogłeś żle stanąć i nierówne trójkąty talii(spodnie?)Idż do fizjoetrapeuty(rehabilitant)raczej facet i on sprawdzi stawy biodrowe, krżyżowo biodrowe oraz międzywyrostkowe czyli przywróci pełną ruchomość(i oto proś)Na NFZ terminy są dłuuugie lub wizyta trwa 15 min. na zasadzie następny proszę po prostu szkoda się rozbierać.Znajdż ośrodek szkolenia medycyny manualnej(net)zadzwoń i powinni podać jakieś namiary na absolwentów kursów z twojej okolicy.Jedna wizyta nie wystarczy ,pamiętaj aby tzw.pracę domową wykonać pod okiem fizjoteapeuty.Pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ludzieeeeeeeeeeeeee
piszcie poprawnie - jak czlowiek ma lordoze to jest to wlasnie prawidlowe, zniesiona lordoza jest dopiero problemem a autorka tematu pisze ze ma lordoze - czyli wszystko z jej kregoslupem jest ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Racja ,piszcie precyzyjniej bo tekst mam kręgozmyk nic nie znaczy a skoro go zdiagnozowano to można przytoczyć opis np.rtg.No bo jaki jest ten kręgozmyk rotacyjny ,zwyrodnieniowy ,retrolisteza ,rzekomy?Tego jest na forum nie widać,bo niby jak?Oprócz zniesionej lordozy ,pogłębiona też jest problemem ale fakt że niektórzy piszą wg. zasady mam nogi lub ręce co akurat nie jest niczym nadzwyczajnym.Czasem można przeczytać wcześniejsze wypowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×