Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
siałababamak

Ogrzewanie w domu jednorodzinnym

Polecane posty

Jestem w trakcie budowy domu(kończymy Dach) i chcielibysmy zainstalować ogrzewanie centralne. Niestety jesteśmy laikami w tym temacie i oprócz info od sprzedawcy niewiele się dowiemy. Chciałabym aby ktoś może posunął mi cenne uwagi dot. ogrzewania. Czy ma to byc kocioł z podajnikiem, jakie paliwo itd. Dom ma ok 120 m2. Dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Najpierw rozejrzyj się jaką masz infrastrukturę. Tzn. czy są już jakieś przyłącza (prąd na pewno masz, ale gaz?). Jeżeli nie ma, to czy możesz mieć i za ile. W wariancie optymistycznym masz lub łatwo zrobisz przyłącze gazowe. Wtedy możesz zrobić kocioł gazowy, nieco oszczędniejszy wariant (w eksploatacji, bo nie przy zakupie) to gazowy kondensacyjny. Zalety - pełna automatyka, duży komfort. Nieco drożej niż paliwa stałe, ale możesz wyjechać na dłużej bez obawy, że coś Ci zamarznie, zresztą przy takim niewielkim domku to nie musi być taka wielka różnica w kosztach (zależy, czy dom masz ogólnie energooszczędny, jaką planujesz temperaturę w środku itd). Jak gazu nie ma masz do wyboru ogrzewanie elektryczne, paliwa ciekłe lub stałe. Elektryczne w wariancie tradycyjnym lub pompa ciepła. Pompa ciepła - droga instalacja, tania eksploatacja. Bez niej - nie jest zbyt tanio, ale można obniżyć koszty korzystając z IItaryfowego rozliczenia za prąd i systemów akumulujących ciepło (np. piece akumulacyjne). Obie wersje - w pełni automatyczne. Paliwa ciekłe czyli gaz płynny z butli lub olej opałowy. Musisz mieć miejsce na butlę z gazem lub zbiorniki z olejem (to drugie tylko w domu - czyli duża i specjalnie przystosowana kotłownia). Koszt gdzieś pośrodku między gazem z sieci a prądem w wersji bez IItaryfy i pompy ciepła. Paliwa stałe. Zalety: stosunkowo niski koszt. Wady: brak a w najlepszym razie tylko częściowa automatyzacja (w wariancie z podajnikiem ślimakowym i węglem groszek lub peletami), konieczność składowania opału. Czyli wymaga to od Ciebie wysiłku (dokładać do pieca lub podajnika), przetransportować i składować opał, nie możesz wyjechać na dłużej niż kilka dni zimą (chyba, że masz alternatywne ogrzewanie automatyczne), występują spore wahania temperatury (trudno o precyzyjne utrzymanie zadanych wartości). Na szybko - tyle. Jak napiszesz coś konkretniej, można dyskutować dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Myślimy jednak o paliwach stałych (jakoś gaz nie przemawia do nas). Nie wiemy tylko czy z podajnikiem czy bez-nasza syt. wygląda tak że zawsze ktoś w domu będzie (małe dzieci itd). Tyle jest tych różnych kotłów i firm że nie możemy sprecyzować sie co do konkretnego> A palić to chcielibyśmy węglem lub/i drewnem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No i żeby to służyło już na jakiś czas a nie zmieniać niedługo. Tyle się różnych rzeczy teraz słyszy a każda sroka(producent) swój ogon chwali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość opalanie piecem z podajnikiem
na węgiel jest kosztowne i musisz zwracać uwagę na jakość groszku, która kupujesz, często różne firmy kupuja węgiel gdzieś na wschodzie i sami to mielą, jest tam więcej kamienia niż węgla a co za tym idzie piec się blokuje i wymagana jest interwencja serwisu :P najtaniej jest kupić tradycyjny kocioł węglowy na najtańczy opał typu miał czy flot, piece te są w zasadzie bezawaryjne no ale wymagają obsługi czyli dołokładania do pieca opału 3-4 razy na dobę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no ale jeżeli będę miał np. tradycyjny węglowy z podajnikiem to chyba nie muszę podkładać 3-4 na dobę? no i jak syt. wygląda z termostatmi czy to rzeczywiście reguleje temp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mirekkk
Piec z podajnikiem to dobre rozwiązanie zwłaszcza przy groszku, na drewno bywa różnie, ale to z kolei najtańsze paliwo zwłaszcza jak kupisz odpowiednio wcześnie, a jak się zdecydujesz samemu wszystko potraktować husqvarną będzie jeszcze taniej. W takim układzie przydała by się jeszcze jakaś szopa na drewno, nic wielkiego, kilka desek, trochę papy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pu pu
Ja wszystkim naprawdę odradzam gaz, mam ogrzewanie na gaz, dom ma powierzchni użytkowej 130 m, grzeję do 19 stopni, w kuchni jeszcze mniej, mam niestety stare okna, ostatni rachunek za dwa mies. - prawie 1800zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość T.mann
Drewno faktycznie wychodzi najtaniej ale trzeba je kupić odpowiednio wcześniej np. w lato i ciachając samemu też faktycznie można jeszcze bardziej przyoszczędzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość girlie_spring
Powinniście zainwestować w pomę cieplną, to nowoczesny sposób ogrzewania, kosztowny na początku, ale zwraca się po paru latach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
my mamy dom.poweznia130m (w tym duża pralnia,kotłownia i klatka na poddasze,które służy jako strych,jest nieocieplone).mamy piec na ekogroszek z podajnikiem z dodatkową komorą ma palenie drewnem i taki dodatkowy jakiś talerz,że można palić zbożem lub pilatesem(może zle to napisałam)zbożem też paliliśmy jeden sezon,czasami mieszaliśmy go z groszkiem.mąż jak był częściej w domu bawił się w palenie drewnem,żeby sprawdzić,był zadowolony.a tak to groszek dosypuje,chyba,raz na cztery dni.dom nieduży dobrze ocieplony to podobno mało nam idzie tego opału.na piecu pisze nazwa ling duo klimosz.ogólnie zajmuje się tym mąż i jest zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
przepraszam pilates-pellet,chyba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Machary
Plusem na korzyść pelletów jest to, że ma się czystą kotłownię, a popiołu zostaje tyle co nic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Macieko
Machary , ja bym dodała ,-ochronę środowiska- weź pod uwagę że pellet przy spalaniu wydziela CO, tylko w takiej ilości ile drzewo przyswoiło go z atmosfery a więc , popiół można wykorzystać jako nawóz oraz palacz nie jest narażony na trujące opary. Co niestety nie można powiedzieć o innych paliwach stałych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Też powierzyłam wykonanie ogrzewanie firmie Eran i jestem bardzo zadowolona!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość blejk1984
Ogrzewanie gazem stało się w ostatnim czasie bardzo popularne. Głównie przede wszystkim dlatego, że paliwo gazowe jest relatywnie tanie i wydajne energetyczne, co sprawia, że koszty gazowego ogrzewania są niskie. Ciekawe informacje można też sprawdzic na stronie: http://www.avriomedia.pl/pl/gaz_ziemny/ogrzewanie_gazem.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
moim zdaniem to wskazane jest zakupić piec na pellet i ekogroszek z zasobnikiem w zależności od koniunktury możemy opalać danym materiałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Coraz większa liczba fachowców twierdzi, iż zalety ogrzewania elektrycznego przewyższają jego wady. Taka instalacja jest dużo tańsza, mniej kłopotliwa. Do tego koszt prądu nie odbiega diametralnie od kosztów ogrzewania innymi paliwami. Polecam nasze produkty tj. grzejniki i ogrzewacze wody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Polecam zrobic sobie ogrzewanie gazowe oraz drzewno-węglowe. Uważam, że to optymalne rozwiązanie. W http://instalacjeceramika.mazowsze.pl/ mają piece, grzejniki i hydraulików, którzy pomogą wszystko zmontować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość żanciaOpole
Nie widziałam jeszcze żadnych wyliczeń na których ogrzewanie elektryczne byłoby tanim ogrzewaniem. Zwykłego śmieciucha zamieniłam na takiego do palenia pelletem i jestem zadowolona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ja zastanawiam się na poważnie nad zainstalowaniem w domu pompy ciepła. Czytałam między innymi w tym artykule http://ekosunkoszalin.pl/pompy-ciepla/ że to bardzo dobre rozwiazanie, że zwraca się już po około 5 latach i pomaga sporo zaoszczędzić. Czy ma może ktoś jakieś doświadczenie w tym temacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
piec z zasobnikiem na pellet oraz na ekogroszek to rozwiązanie jest bardzo praktyczne .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
pellet to rozwiązanie ekologiczne. i warte uwagi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość januarek77
A jakim pelletem palicie u siebie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mastalski77
Ja palę u siebie Olimpem ze Stelmetu. Wybieram go ze względu na jakość i dobrą kaloryczność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Także palę olimpem, stelmet ma w swojej ofercie jeszcze lave ale w moim domu zdecydowanie bardziej sprawdza się olimp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość satrapskimen
A orientujecie się jak wychodzi porównanie pelletow z innymi materiałami do palenia, gaz, olej, węgiel?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Piotr98
Mnie interesuje jak pakowany jest Wasz pellet. Nie wyobrażam sobie transportu gdyby takie drobiny były luzem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×