Odpowiedz na ten temat

przeswietlenie rtg a ciaza

• ewelaa 2004.08.31 [10:00]
    Cześć
    Mam bardzo ważne pytanie. Dziś zrobiłam prześwietlenie rtg klatki piersiowej- badanie do pracy. W poczekalni była informacja, aby zgłośić lekarzowi ciążę. Nie zgłosiłam, bo nie wiem czy jestem w ciąży. @ spóźnia mi się od piątku, a więc już 4 dni. Tylko, że czesto zdarzają mi się takie spóźnienia. Stanęło na tym, że zrobiłam prześiwtlenie. Ale kiedy wyszłam z gabinetu rtg, pomyślałam, że mogę być w ciąży, bo przecież @ się spóźnia. Kupiłam test, zrobiłam go szybciutko w domu i.... pokazał ciążę!usmiech.gif Mam jednak obawy czy mogło się coś stać?? Czy rtg mogło zaszkosdzić? Rany nic już nie wiem....
  • skoro wiedziałaś że jest 2004.08.31 [10:05]
    mozliwosć, zę jesteś w ciąży to mogłaś zrobić test ciążowy przed zdjęciem rtg, bo to moze mieć znaczenie, początkowe dni w rozwoju dzidziusia sa bardzo ważne wiec miejmy nadzieję,ze jednak nie zaszkodziło, ale ja bym się skonsultowała z lekarzem........
  • ewelaa 2004.08.31 [10:15]
    No właśnie nie wiedziałam , że jestem być może w ciąży, w ogóle nie wiedziałam, że będę mieć rtg klatki piersiowej. Ciąży do tej pory nie jestem pewna-@ spóźnia się 4 dzień, ale tak już było parę razy. W przebieralni rtg przeczytałam info, o tym żeby powiedzieć że sie jet w ciąży, ale no nie wiem , czy jestem. Po powrocie do domu zrobiłam test, bo coś mnie tchnęło i były 2 kreski. Wcześniej też spożniala mi się@, ale testy nie weykazywały nic i potem , po kilku dniach dostawałam@. Już umówiłam się do ginia. Sama już nie wiem, boję się. Acha samo badanie było robione tyłem, tzn. ja stałam tyłem i na pupie miałam fartuszek.
  • abeille 2004.08.31 [10:31]
    ewelaa jak bedziesz u ginia to powiedz mu, że byłaś na tym zdjęciu i zobaczy się co powie...
    ale 3mam kciuki, zeby było OK!! pozdrowienia dla Ciebie i dla Twojego Dzidziusia... usmiech.gif
  • Giovinetta 2004.08.31 [14:15]
    ewelaa >> ..jestem Technikiem RTG i powiem Ci ze niedobrze sie stalo ze nieswiadomie bedac w ciazy dostalas dawke promieni .
    W chwili obecnej zaden lekarz nie powie ci nic innego pozatym ze ..\"miejmy nadzieje ze wszystko bedzie dobrze\" ! Z dwojga zlego lepiej ze byla to klatka piersiowa niz np. kregoslup ale Promienie Rentgena przy przeswietleniu klatki wnikaja rowniez w caly organizm tylko rozproszone .!
    Niestety ja tez ci nic nie powiem ciekawego ..Gdybys powiedziala wczesniej dostalabys..tzw, fartuch ochronny na dolna czesc ciala (od pasa w dol) . RTG u kobiet ciezarnych wykonuje sie w przypadkch tylko zagrozenia zycia z oslona na ciąze! Szczegolnie niebezpieczne jest przeswietlanie w pierwszych tygodniach ciazy ..do 28 tyg.!
    Nie wpadaj jednak w panike ..bo moze sie skonczyc dobrze ..ale to byl bląd !
    Pozdrawiam
    ..Amore..more..ore..re... ..Arrivederci....Grazie....Scusi...
  • ewelaa 2004.09.01 [14:22]
    Czesc dziewczyny
    Byłam u ginia, powiedziałam mu to, powiedział, żeby się nie martwić, a ciąży jeszcze nie potwierdził- tzn jest tam jakaś plamka, ale powiedział, że jak bym nie poinformowała o pozytywnym teście, to nie zwrócił by na nią uwagi. Być może jest to bardzo wczesna ciąża- mam przyjść za 10 dni, aby ją potwierdzić.

------> Giovinetta

To prawda nie poinformowałam o podejrzeniu o ciąże lekrza, który robił prześwietlenie, ALE miałam na sobie fartuch ochronny - taki od pasa do kolan, czy o taki rodzaj fartucha Ci chodziło? Mam nadzieję, że jeśli ciąża sie potwierdzi, będzie wszystko OK. W sumie to jest tylko podejrzenie o ciążę i jeszcze nie można jej potwierdzić, a z moich wyliczeń - o ile jest ciąża to ma około 10 dni.
  • lusia4 2004.09.01 [16:26]
    piwem Ci ze baaardzo niedobrze zrobilas. Moja mama jak byla w ciazy ze mna a tez o tym nie wiedziała, (jedynie podejrzenia) skreciła noge i miała zrobic przeswietlenie ale spotkała w przychodni swoja siostre której powiedziala o ewentualnej ciązy i ta jej natychmiast odradziła. Tak tez uczynila a lekarz powiedzial ze wówczas dziecko miałoby (czyli ja) takiegu typu skutki tego ze albo brak nózki, albo rączki albo cos z oczkami. Nigdy nie wiadomo co, ale na szzescie mama tego nie zrobila i nic sie nie stało. Ale nie znaczy to ze u Cibie moze sie cos takiego czy owego stac. Ja tylko przypomniałam sobie opowiesc mamy która zawsze mi powtarza i przypomina aby na to zwracac w przyszłości uwagę. Zycze powodzenia i mysle ze wszystko sie dobrze skonczy.
  • zmartwionaa 27 2007.09.16 [20:00]
    A ja mam takie pytanie: czy można robić rtg klatki piersiowej przed planowaną ciążą? Też muszę wykonać badania okresowe w pracy, a właśnie staramy sie o maleństwo,. Jak długo może działać w organiźmie promieniowanie? rtg musiałabym zrobić koło wtorku, a dni płodne mam koło piatku. doradźcie proszę bo nie wiem co robić
  • kalim 2007.09.16 [20:04]
    NIE MOZNA SIE PRZESWIETLAC W CIAZY!!!

• Zamartwionaa 27 2007.09.17 [17:40]
    w ciaży to wiem że nie można się przeswietlać, ale ja pytam o co innego, czy przed samym zajściem w ciążę można przeswietlac klatkę piersiową. Jak długo działa to promieniowanie. Czy tylko w trakcie prześwietlania?
  • Zamartwionaa 27 2007.09.17 [17:42]
    w ciaży to wiem że nie można się przeswietlać, ale ja pytam o co innego, czy przed samym zajściem w ciążę można przeswietlac klatkę piersiową. Jak długo działa to promieniowanie. Czy tylko w trakcie prześwietlania? na środę wyznaczyli mi termin przweświetlenia, a w piątek powinnam mieć już płodne dni
  • elisabetta_elisabetta 2007.09.17 [19:05]
    Ja miałam robione prześwietlenie w czasie planowanego zajścia w ciażę, czyli w okresie dni płodnych i lekarka odpowiedziałą mi, że zrobione zdjęcie przed zajściem nie ma żadnego znaczenia dla płodu. Tez się obawiałam, bo przecież może tez uszkodzic samą komórkę jajową i byc wadliwa, co powoduje potem poronienie, ale uspokoiła mnie i dzidzia ma teraz 24 tygodnie.
    Pozdrawiam

24tc synuś http://www.slide.com/r/pH_UIfe22D9-L0GAhiccjK rueCMRBZD5?view=original [url=http://www.szipszop.pl ][img]http://www.szipszop.pl/tickers/18542.gif [/img][/url] [url=http://dziecko.haczewski.pl/index.php?cykl=28 &dzien=5&miesiac=4&rok=2007&bg=000 ]dziecko.haczewski.pl[/url] http://www.bobasy.pl/elisabetta
  • Mysiczka 30 2007.09.18 [09:08]
    Ja co prawda nie robiłam rtg, ale zaraz po zajściu w ciążę, zupełnie jej nieświadoma (to było kilka dni po) brałam leki na przeziębienie. Przerażona powiedziałam o tym lekarzowi, a on uspokoił mnie mówiąc, że przez pierwsze 14 dni po zapłodnieniu ma miejsce zasada \"wszystko albo nic\", czyli jeśli teratogen był silny, to dochodzi do poronienia , jeśli nie, to uszkodzone komórki niewyspecjalizowane (bo wtedy są tylko takie) zastępowane są nowymi. Zresztą nawet znalazłam w necie artykuł na ten temat \"czy wszystko w porządku?\".Co prawda promienie rtg są zwykle traktowane jako największe zagrożenie, ale nie martw się więc na zapas, kolejne usg na pewne będą w stanie wykazać stan dzieciątka. I będzie zdrowe!Pozdrawiam i trzymaj się ciepło!

• Małamajka 2007.09.18 [09:12]
    ja niestety przez głupotę poroniłam. Bolał mnie ząb, poszłam do dentysty no i na prześwietlenie zęba. Nic lekarzowi nie powiedziałam, ale to prześwietlenie spowodowało że straciłam ciążę. Nie od razu, gdzieś po m-cu, byłam wtedy w czwartym miesiącu, jechałam na zajęcia na uczelnię, dostałam krwawienia i straciłam dziecko.
  • AniaSz1978 2007.11.26 [19:16]
    Witam,
    zrobiłam prześwietlenie płuc, bez fartucha ochronnego na początku trzeciego tygodnia ciąży, oczywiście będąc nieświadoma swojego stanu... Od czterech miesięcy jestem szczęśliwą mamą ślicznej, zdrowej córeczki. Wykonane badanie nie miało wpływu na płód, ciąża przebiegła prawidłowo, córa dostała 10 pkt. Będąc w ciąży bardzo się martwiłam o wpływ prześwietlenia na dziecko. Lekarze raczej mnie uspokajali twierdząc że jeżeli po badaniu nie poroniłam to płód jest silny i dziecko będzie zdrowe.
    Pozdrawiam
  • u mnie w przychodni wisi 2007.11.26 [19:20]
    kartka by sie prześwietlać w pierwszej połowie cyklu. Lekarze bardzo na to uczulają. ja jak miałam podejrzenie, że moge być w ciązy to nie mogłam nawet zrobić prześwietlenia zęba.
  • zdziwona 2007.11.26 [19:23]
    a ja miałam rtg na tym samym etapie co Ty - bo nie wiedziałam a urodziłam bliźniaki (może to skutek uboczny heheh)
    nie martw się

12.05.2007 - Anna i Małgorzata
  • moniula 2008.01.21 [13:36]
    Cześć dziewczyny! Ja też mam dylemat, bo wczoraj miałam prawdopodobnie jajeczkowanie (albo dzisiaj) i kochałam sie z mężem. Niestety będę musiała chyba zrobić dzisiaj rtg kręgosłupa szyjnego. Czy jest to bezpieczne? Nie wiem czy doszło do zapłodnienia a i tak jest za wcześnie, żeby to wykrył jakiś test. Co myślicie o tym? Ewentualny zarodek jest bezpieczny?
  • qrka wodna 2008.01.21 [13:41]
    rtg jest najbardziej niebezpieczne w pierwszym trymestrze,chociaz generalnie jest przeciwskazane w czasie calej ciazy, wiec jesli potencjalnie mozesz byc w ciazy powinnas odlozyc rtg przynajmniej do czasu tesu ciazowego zeby miec jasnosc; oczywiscie zdazaja sie sytuacje kiedy rtg jest koniecznoscia zyciowa, wtedy wykonuje sie je w oslonie brzucha specjalnym plaszczem z powloka olowiana

Zosienka moj aniolek kochany... ur. 07.08.07
  • misla 2008.02.14 [07:58]
    a jak to jest z prześwietleniem zęba.
    jestem na etapie planowania ciąży i jesli cokolwiek to mogłoby zajarzyć albo wczoraj albo dzisiaj. Wczoraj dentystka powiedziała ze na nastepnej wizycie chce rentgen zeba zrobic....
    i mam watpliwosc czy isc np dzis czy juz sobie darować....
  • castaya 2008.02.14 [11:47]
    z tego co wiem nie powino sie robic rtg w ciazy

moja corka za miesiac bedzie miala rtg ukladu moczowego i lekarz pytal sie mnie czy jestem w ciazy bo jak bym byla to nie moglabym byc nawet obok corki :-/
    naszczescie nie jestem usmiech.gif

Ty Jestes Moim Sloncem Ktore Codziennie Mnie Budzi Do Zycia ... do mojej Amelci (12.08.2007r) http://www.suwaczek.pl/cache/454f834db2.png [/img][/url] http://www.bobasy.pl/amelkazosia http://www.garnek.pl/mamelunia http://www.suwaczek.pl/cache/17b73e058a.png [/img][/url]
  • iza999 2008.02.17 [18:48]
    ja zrobiłam pantomogram bez fartucha w 17 dc czy ktoś moze wie jak dawke promieniowania daje pantomogram i czy moze być ona szkodliwa dla ciąży
  • porod za granica 2008.02.17 [19:11]
    a dla mnie to jest glupim wymyslem robienie badan rtg do pracy.po co to pracodawcy potrzebne?
  • k800 2008.04.17 [12:57]
    Mieliśmy dzisiaj podobne wątpliwości - duże prawdopodobieństwo ciąży i badanie klatki piersiowej RTG.

Oto dwa artykuły -

http://www.hc-sc.gc.ca/iyh-vsv/med/xray-radio graphie_e.html
    http://www.aafp.org/afp/990401ap/1813.html

Jak ktoś ma problemy z przekładem wyjaśniam. Pojedyncze badanie RTG jakiejkolwiek części nie niesie za sobą najmniejszego ryzyka dla życia i rozwoju płodu. Konkretnie, żeby osiągnąć dawkę uważaną za niebezpieczną, należałoby wykonać 20 badań RTG miednicy.

Głowa do góry! Oba artykuły są sygnowane przez doktorów medycyny, zaś nigdzie w angielskojęzycznym internecie nie znaleziono informacji o ryzyku.

pozdrawiam

K800
  • ola2008 2008.05.08 [18:47]

• ola2008 2008.05.08 [18:50]
    prawdopodobnie jestem w 3 tyg. ciąży i dwa dni temu miałam rtg stawu skokowego z uwagi na skręconą kostkę. na ówczesny czas niewiedziałam ze jestem w ciąży a lekarz tez nie pytał oraz nie dano mi płaszcza ochronnego.rtg skupiał swojej światło na kostkę ale niewiem czy to ma znaczenie.
    jestem pełnba obaw.
    proszę o informację czy powinnam sie obawiać

• poprostu_Natalia 2008.06.12 [12:32]
    muszę zrobić prześwietlenie kregosłupa bo mam wizytę u ortopedy a on życzy sobie nowego zdjęcia i co? mam problem bo nie wiem czy jestem w ciąży czy nie,za wcześnie jest aby to stwierdzić za pomocą testu z teoretycznego punktu widzenia powinnam być bo kochałam się ze swoim narzeczonym bez zabezpieczenia do środka a na dodatek w moje dni płodne ale z praktycznego punktu widzenia już nie raz tak było a dzidzi nie było niemniej wolę dmuchać na zimne co mam zrobić?powiedzieć w ciemno,że jestem w ciąży i żeby dali mi ochronę jakąś?i pytanie czy taka ochrona nie przeszkodzi w zrobieniu zdjęcia kręgosłupa?

• *B 2008.07.25 [08:48]
    Ja również prześwietliłam płuca będąc 3 tc w ciąży (nie wiedziałam o ciąży). Urodziłam zdrowego maluszka usmiech.gif
  • PrzyszlaMama23 2008.07.25 [09:14]
    ja mialam rowniez rentgen zeba i zalozony fartusz na brzuch tez wtedy nie wiedzialam o ciazy .wtedy bylam jakos w 3-4 tyg .dzis jestem w 10 i jest wszystko dobrze nawet dzidzius jest wiekszy niz powinien oby tak dalej.nie martwcie sie bo to juz nic nie pomoze tylko nie potrzebnego stresu wam doda co jest tez niezdrowe dla dziecka.jesli dzidzius jest za slaby sam sie usunie nawet jakbyscie rentgena nie robily ...
  • moniat1000 2008.08.21 [11:35]
    a ja już mam 4 RTG na koncie i jutro jeszcze urografia (też kilka zdjęć RTG z wstrzykiwanym kontrastem), muszę to zrobić bo mam kamienie nerkowe, które ostatnio dały mi sie bardzo we znaki i trzeba je usunąć. mogę być w pierwszych kilku tygodniach ciąży smutas.gif to jest dopiero dół smutas.gif
  • a ile trzeba odczekac 2008.08.21 [11:51]
    po rtg kręgosłupa odcinka lędźwiowego?

Ja bym się nie zdecydowala na urografie dopóki nie wyjaśni się sprawa z ciążą.

Odpowiedz na ten temat

Pokaż więcej