Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość ewelaa

przeswietlenie rtg a ciaza

Polecane posty

Gość ewelaa

Cześć Mam bardzo ważne pytanie. Dziś zrobiłam prześwietlenie rtg klatki piersiowej- badanie do pracy. W poczekalni była informacja, aby zgłośić lekarzowi ciążę. Nie zgłosiłam, bo nie wiem czy jestem w ciąży. @ spóźnia mi się od piątku, a więc już 4 dni. Tylko, że czesto zdarzają mi się takie spóźnienia. Stanęło na tym, że zrobiłam prześiwtlenie. Ale kiedy wyszłam z gabinetu rtg, pomyślałam, że mogę być w ciąży, bo przecież @ się spóźnia. Kupiłam test, zrobiłam go szybciutko w domu i.... pokazał ciążę!:) Mam jednak obawy czy mogło się coś stać?? Czy rtg mogło zaszkosdzić? Rany nic już nie wiem....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ewelaa jak bedziesz u ginia to powiedz mu, że byłaś na tym zdjęciu i zobaczy się co powie... ale 3mam kciuki, zeby było OK!! pozdrowienia dla Ciebie i dla Twojego Dzidziusia... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ewelaa >> ..jestem Technikiem RTG i powiem Ci ze niedobrze sie stalo ze nieswiadomie bedac w ciazy dostalas dawke promieni . W chwili obecnej zaden lekarz nie powie ci nic innego pozatym ze ..\"miejmy nadzieje ze wszystko bedzie dobrze\" ! Z dwojga zlego lepiej ze byla to klatka piersiowa niz np. kregoslup ale Promienie Rentgena przy przeswietleniu klatki wnikaja rowniez w caly organizm tylko rozproszone .! Niestety ja tez ci nic nie powiem ciekawego ..Gdybys powiedziala wczesniej dostalabys..tzw, fartuch ochronny na dolna czesc ciala (od pasa w dol) . RTG u kobiet ciezarnych wykonuje sie w przypadkch tylko zagrozenia zycia z oslona na ciąze! Szczegolnie niebezpieczne jest przeswietlanie w pierwszych tygodniach ciazy ..do 28 tyg.! Nie wpadaj jednak w panike ..bo moze sie skonczyc dobrze ..ale to byl bląd ! Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zamartwionaa 27
w ciaży to wiem że nie można się przeswietlać, ale ja pytam o co innego, czy przed samym zajściem w ciążę można przeswietlac klatkę piersiową. Jak długo działa to promieniowanie. Czy tylko w trakcie prześwietlania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zamartwionaa 27
w ciaży to wiem że nie można się przeswietlać, ale ja pytam o co innego, czy przed samym zajściem w ciążę można przeswietlac klatkę piersiową. Jak długo działa to promieniowanie. Czy tylko w trakcie prześwietlania? na środę wyznaczyli mi termin przweświetlenia, a w piątek powinnam mieć już płodne dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja miałam robione prześwietlenie w czasie planowanego zajścia w ciażę, czyli w okresie dni płodnych i lekarka odpowiedziałą mi, że zrobione zdjęcie przed zajściem nie ma żadnego znaczenia dla płodu. Tez się obawiałam, bo przecież może tez uszkodzic samą komórkę jajową i byc wadliwa, co powoduje potem poronienie, ale uspokoiła mnie i dzidzia ma teraz 24 tygodnie. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja co prawda nie robiłam rtg, ale zaraz po zajściu w ciążę, zupełnie jej nieświadoma (to było kilka dni po) brałam leki na przeziębienie. Przerażona powiedziałam o tym lekarzowi, a on uspokoił mnie mówiąc, że przez pierwsze 14 dni po zapłodnieniu ma miejsce zasada \"wszystko albo nic\", czyli jeśli teratogen był silny, to dochodzi do poronienia , jeśli nie, to uszkodzone komórki niewyspecjalizowane (bo wtedy są tylko takie) zastępowane są nowymi. Zresztą nawet znalazłam w necie artykuł na ten temat \"czy wszystko w porządku?\".Co prawda promienie rtg są zwykle traktowane jako największe zagrożenie, ale nie martw się więc na zapas, kolejne usg na pewne będą w stanie wykazać stan dzieciątka. I będzie zdrowe!Pozdrawiam i trzymaj się ciepło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AniaSz1978
Witam, zrobiłam prześwietlenie płuc, bez fartucha ochronnego na początku trzeciego tygodnia ciąży, oczywiście będąc nieświadoma swojego stanu... Od czterech miesięcy jestem szczęśliwą mamą ślicznej, zdrowej córeczki. Wykonane badanie nie miało wpływu na płód, ciąża przebiegła prawidłowo, córa dostała 10 pkt. Będąc w ciąży bardzo się martwiłam o wpływ prześwietlenia na dziecko. Lekarze raczej mnie uspokajali twierdząc że jeżeli po badaniu nie poroniłam to płód jest silny i dziecko będzie zdrowe. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość u mnie w przychodni wisi
kartka by sie prześwietlać w pierwszej połowie cyklu. Lekarze bardzo na to uczulają. ja jak miałam podejrzenie, że moge być w ciązy to nie mogłam nawet zrobić prześwietlenia zęba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ja miałam rtg na tym samym etapie co Ty - bo nie wiedziałam a urodziłam bliźniaki (może to skutek uboczny heheh) nie martw się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rtg jest najbardziej niebezpieczne w pierwszym trymestrze,chociaz generalnie jest przeciwskazane w czasie calej ciazy, wiec jesli potencjalnie mozesz byc w ciazy powinnas odlozyc rtg przynajmniej do czasu tesu ciazowego zeby miec jasnosc; oczywiscie zdazaja sie sytuacje kiedy rtg jest koniecznoscia zyciowa, wtedy wykonuje sie je w oslonie brzucha specjalnym plaszczem z powloka olowiana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość misla
a jak to jest z prześwietleniem zęba. jestem na etapie planowania ciąży i jesli cokolwiek to mogłoby zajarzyć albo wczoraj albo dzisiaj. Wczoraj dentystka powiedziała ze na nastepnej wizycie chce rentgen zeba zrobic.... i mam watpliwosc czy isc np dzis czy juz sobie darować....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość iza999
ja zrobiłam pantomogram bez fartucha w 17 dc czy ktoś moze wie jak dawke promieniowania daje pantomogram i czy moze być ona szkodliwa dla ciąży

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość k800
Mieliśmy dzisiaj podobne wątpliwości - duże prawdopodobieństwo ciąży i badanie klatki piersiowej RTG. Oto dwa artykuły - http://www.hc-sc.gc.ca/iyh-vsv/med/xray-radiographie_e.html http://www.aafp.org/afp/990401ap/1813.html Jak ktoś ma problemy z przekładem wyjaśniam. Pojedyncze badanie RTG jakiejkolwiek części nie niesie za sobą najmniejszego ryzyka dla życia i rozwoju płodu. Konkretnie, żeby osiągnąć dawkę uważaną za niebezpieczną, należałoby wykonać 20 badań RTG miednicy. Głowa do góry! Oba artykuły są sygnowane przez doktorów medycyny, zaś nigdzie w angielskojęzycznym internecie nie znaleziono informacji o ryzyku. pozdrawiam K800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ola2008

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ola2008
prawdopodobnie jestem w 3 tyg. ciąży i dwa dni temu miałam rtg stawu skokowego z uwagi na skręconą kostkę. na ówczesny czas niewiedziałam ze jestem w ciąży a lekarz tez nie pytał oraz nie dano mi płaszcza ochronnego.rtg skupiał swojej światło na kostkę ale niewiem czy to ma znaczenie. jestem pełnba obaw. proszę o informację czy powinnam sie obawiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
muszę zrobić prześwietlenie kregosłupa bo mam wizytę u ortopedy a on życzy sobie nowego zdjęcia i co? mam problem bo nie wiem czy jestem w ciąży czy nie,za wcześnie jest aby to stwierdzić za pomocą testu z teoretycznego punktu widzenia powinnam być bo kochałam się ze swoim narzeczonym bez zabezpieczenia do środka a na dodatek w moje dni płodne ale z praktycznego punktu widzenia już nie raz tak było a dzidzi nie było niemniej wolę dmuchać na zimne co mam zrobić?powiedzieć w ciemno,że jestem w ciąży i żeby dali mi ochronę jakąś?i pytanie czy taka ochrona nie przeszkodzi w zrobieniu zdjęcia kręgosłupa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PrzyszlaMama23
ja mialam rowniez rentgen zeba i zalozony fartusz na brzuch tez wtedy nie wiedzialam o ciazy .wtedy bylam jakos w 3-4 tyg .dzis jestem w 10 i jest wszystko dobrze nawet dzidzius jest wiekszy niz powinien oby tak dalej.nie martwcie sie bo to juz nic nie pomoze tylko nie potrzebnego stresu wam doda co jest tez niezdrowe dla dziecka.jesli dzidzius jest za slaby sam sie usunie nawet jakbyscie rentgena nie robily ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moniat1000
a ja już mam 4 RTG na koncie i jutro jeszcze urografia (też kilka zdjęć RTG z wstrzykiwanym kontrastem), muszę to zrobić bo mam kamienie nerkowe, które ostatnio dały mi sie bardzo we znaki i trzeba je usunąć. mogę być w pierwszych kilku tygodniach ciąży :((( to jest dopiero dół :(((

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a ile trzeba odczekac
po rtg kręgosłupa odcinka lędźwiowego? Ja bym się nie zdecydowala na urografie dopóki nie wyjaśni się sprawa z ciążą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moniat1000
no właśnie ja musze, na urografie się długo czeka, a ja muszę usunąć te kamienie z nerki bo mam potworne bóle, ostatnie 2 tygodnie w szpitalu, caly czas na lekach przeciwbolowych, już jeden zabieg za mną (jednego kamienia się pozbyłam, zostały jeszcze co najmniej 3) teraz jestem w domu, ale czuję się jak na bombie, każda noc to czekanie na ból. i jeszcze to podejrzenie o ciażę mnie dobija...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość beata____
hej, ja takze mam kamienie na nerkach i wczoraj mialam robiona urografie, niestety nie powiedzialam lekarce o tym ze moge byc w ciazy i teraz bardzo zaluje, od paru miesiecy staramy sie o dziecko.za pare dni bede robic test i chcialabym zeby w koncu pojawily sie dwie kreseczki,ale po wczorajszym badaniu jestem tylko pelna obaw, bardzo bym sie cieszyla ale gdybym miala pewnosc ze te promienie nie zaszkodzily malenstwu....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość qwertyi
a mówiłaś im że jesteś w ciąży?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość edzia82
nie nie mówiłam... dopiero teraz czytam że to "podobno" niebezpieczne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jak moglas
przeciez w przychodni to jest napisane duzymi literami, "poinformuj,ze jestes w ciazy"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość KamiJns
miałam rtg płuc (diagnostyka przewlekłego cholernie męczącego kaszlu) i zaraz po tym (najdalej do tygodnia) zaszłam w ciążę. To dopiero początek - 6tc. Wczoraj byłam potwierdzić ciążę i pierwsze usg mam wykonać dopiero za 2 tyg. Trafiłam do przypadkowej obcej mi pani doktor - niezbyt przyjemnej, która potraktowała mnie bardzo "z góry' i nie zadałam jej żadnego pytania, bo nie miałam odwagi się w ogóle odezwać. I dopiero w drodze do domu przypomniało mi się, że miałam spytać o możliwy wpływ tego rtg na płód. Od wczoraj umieram z niepokoju... We wtorek (bo niestety poniedziałki ma wolne) pobiegnę do swojego lekarza i wyjaśni swoje wątpliwości. Oby wszystko było w porządku!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Helmut 7000
Jestem takim prześwietlonym dzieckiem. Tzn. w bardzo wczesnej wciązy mama miała prześwietlenie głowy. Żyję i mam się dobrze :) ale obszar prześwietlany byl stosunkowo daleko ode mnie :) Najważniejsze żeby oczywiście nie prześwietlić wprost brzucha. Jak już jesteście w ciąży to robcie to gdzieś prywatnie a nie w przychodni. Poza lepszą kultura obsługi dostaniecie fartuch a urządzenia są nowocześniejsze i tak nie promieniują. Zdjęcie kosztuje parę złotych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja zrobiłam RTG klatki piersiowej do pracy... to był początek ciąży (kilka dni po zapłodnieniu) nie wiedziałam o tym i nie dostałam żadnego farucha. Nikt mnie nie zapytał czy mogę być w ciąży.. Nie wiedziałam też, że to aż tak niebezpieczne... tak bo to było BARDZO NIEBEZPIECZNE... ciąża obumarła:( Przestała się rozwijać. Teraz wiem, że nigdy więcej bym tak nie zaryzykowała!!! I Wam też tego nie radze!!! Nie zrobiłabym sobie teraz prześwietlenia zęba nawet gdyby miałyby mi wypaść wszystkie!!! Ps. Teraz znowu się staramy:) Mam nadzieję, że się uda!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×