Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
Miga

Ogrodnictwo ekologiczne.

Polecane posty

Fantasycznie że pogoda dopisuje i tyle możemy pogrzebać w kwiatkach, drzewkach i w ziemi ;) ale chyba w domu czy w pracy też bywacie? Moze by tak zajrzeć na topiczek, co? :) magdzioł//:) zagoń rodzinkę do pomocy i zajrzyj troszkę, bo wykonam taniec deszczu aby Was tu ściągnąć :D Miga//:) A Ciebie gdzie znów wywiało, na tyle czasu? anamaria//:) jak wyżej ;) werter//:) Dzisiaj 25 :) kurcze, nie dowiedziałyśmy się o której wraca :O Co u mnie? Po malutku grabię sobie działeczkę :) Jeszcze zostało mi tak z 2 tys? Może ciutkę mniej, ale wiecie 10 metrów w tę czy we w te to różnicy mi nie robi :P Mąż chciał wypalać :O bo użyźnia się glebę... ale mnie jakoś tak, tego tam tego ;) nie bardzo się to podobało :) Więc grabię... mam już śliczne kupki sianka, ale jakiego wspaniałego siana! Już jest chętny do zabrania na wyściełanie zwierzakom i sąsiad będzie wypasał kozy na działce, aby mi ulżyć :) A tak grabienie jeszcze mi się nie śni :) pozdrawiam:)

Gość Werter
Witaj Emmi, witajcie wszyscy. Przepraszam że dziś milczę, ale jak to po dłuższej nieobecności w pracy - nazbierało się tyle zaległych spraw, że nie mam nawet przysłowiowej jednej kropli wolnego czasu. Może jutro? Wybaczcie mi, przepraszam.

Witam 🖐️ Cały czas walczę z tym strasznym podagrycznikiem, panoszącym się na 1/3 działki. W wekend chciałam posadzić ten topinambur co przysłali mi pocztą, ale nie dałam rady. Dziś razem z synem jadę dokończyć dzieła. Odezwę się wieczorem (jak będę miała na to siłę) :( Werter/ miło, że jesteś z powrotem, co nowego u Twoich roślinek? Magdzioł/ MIga/ Emmi - a co u Was? Pozdrawiam 🌻

Hejka:) Nie wiem czy uda mi się jeszcze wpaść, ale jutro wyjeżdzam na tydzień i jak nie uda mi się zajrzeć nigdzie na kompa to odezwę się dopiero po... życzę tymczasem owocnej pracy i raz jakiejść burzy z porządnym deszczem abyście troszkę odpoczeli ;)

Gość Werter
Witajcie. Anamario - w sprawie pędraków chrabąszcza majowego. To faktycznie jest on. Szkodnik z niego okrutny a i żarłok wielki. Na własne oczy widziałem szkółkę drzewek ozdobnych, gdzie kilka procent krzewów miało przez niego poobgryzaną korę w podziemnej części krzewu. Atakuje również korzonki oraz rośliny okopowe. W wielu rejonach polski to istna plaga, a gdy występuje masowo na danym terenie, szkody przez niego wyrządzane można porównać do klęski. Dlatego zasługuje na bezwzględne tępienie. Jeżeli Anamario teraz widziałaś jego duże białe larwy to oznacza, że na pewno podczas tego maja nie "uleci" on w powietrze. Przepoczważa się on bowiem na początku jesieni w owad dorosły i tak zimuje. Prawdopodobnie były to larwy 3-letnie, a więc najbardziej żarłoczne. Niestety w tej chwili znam tylko chemiczne metody jego zwalczania. Co do zwalczania ręcznego ... cóż ... sprawdż kompost (np. podczas przerzucania), często jest on ulubionym miejscem zimowania tych pędraków. I pamiętaj Anamario - niszcz go bezwzględnie. Pozdrawiam. Może jeszcze zdążę napisać coś póżniej.

Gość Werter
Ojjjej Emmi szkoda. Życzę Ci miłego wypoczynku, z pięknym słońcem na niebie i ... uśmiechem na twarzy. Pozdrawiam.

Werter//:) Mnie też jakoś tak dziwnie na sercu opuszczać Was na tak długo... w ogóle z jednej strony się cieszę bo miły relaks będzie, chociaż książki do nauki zapakowałam, ale z drugiej strony tyle mi jeszcze tego grabienia zostało... Niby się cieszę ale wyjazdów nie lubię, mieć tak różdżkę czarodziejską i bęc i jestem na miejscu potem drugie bęc i jestem z powrotem :D:D Nie wiem czy dobrze zrobiłam że dynie i cukinię już w ogrodzie posadziłam, ale porosła ładna duża i bałam się że mąż zapomni podlewać :O Może nic się nie stanie :) Proszę ładnie się wpisywać i o topiku nie zapominać :) do miłego...

Werter//:) Mnie też jakoś tak dziwnie na sercu opuszczać Was na tak długo... w ogóle z jednej strony się cieszę bo miły relaks będzie, chociaż książki do nauki zapakowałam, ale z drugiej strony tyle mi jeszcze tego grabienia zostało... Niby się cieszę ale wyjazdów nie lubię, mieć tak różdżkę czarodziejską i bęc i jestem na miejscu potem drugie bęc i jestem z powrotem :D:D Nie wiem czy dobrze zrobiłam że dynie i cukinię już w ogrodzie posadziłam, ale porosła ładna duża i bałam się że mąż zapomni podlewać :O Może nic się nie stanie :) Proszę ładnie się wpisywać i o topiku nie zapominać :) do miłego...

Gość magdzioł
wpadam na chwilkę korzystając z wolnego komputera w pracy. Bardzo za Wami tęsknię, mam nadzieję,że wkrótce dołączę na stełe. NIe mam nawet możliwości przczytać Waszych poprzednich wpisów. Wszystko nadrobię możę już w ten długi weekend. Jak tem prace w waszych ogródkach, już wszystko wysiane i wschodzi????Miło mi ,że o mnie wspominacie, odezwę się wkrótce i opiszę co w moim ogródku. Pozdrawiam serdecznie.

U mnie wzeszła tylko maciejka. Reszta roślinek czeka chyba na ocieplenie. Na szczęście te nocne przymrozki przez cały ubiełgy tydzień nie zaszkodziły moim pnączom. Róże mają się dobrze, ale zadziwił mnie klematis, który usechł mi na balkonie ubiegłego lata. Bez przekonania wsadziłam go do ziemi na jesieni, bo jakoś szkoda mi go było wyrzucać, przykryłam gałązkami, no i mam niespodziankę - odbił i ma 4 mocne łodygi! :D Werterze/ te pędraki mam tylko pod starą darnią. Tu gdzie rosną drzewka owocowe, truskawki i kwiaty jakoś ich nie zauważyłam. Może nie będzie aż tak źle... Emmi/ miłego odpoczynku. Gdzie wojażujesz (jeśli to nie tajemnica)? Miga/ Magdzioł/ 🖐️ pozdrawiam, pusto jakoś bez Was.

Hej kochani! Sorry, że się nie pokazuję. mam zepsuty komp. Powazna awaria a nie mam za bardzo kasy, zeby teraz naprawic. Piszcie, będę miała co poczytać jak już bedę w siaci. Pozdrawiam wszystkich 🌻

Co tu takie pustki????? No to jutro zaczynam z tańcem deszczu i zobaczymy wtedy !! [szydercza minka] :) buziaków moc i do jutra 👄

Co tu takie pustki????? No to jutro zaczynam z tańcem deszczu i zobaczymy wtedy !! [szydercza minka] :) buziaków moc i do jutra 👄

Gość Werter
Emmi, Łobuzie zakończ swe magiczne pląsy. Poskutkowało. Deszcz mi leje na głowę niemal bez przerwy. Wystarczy go już, wystarczy. Pozdrawiam gorąco.

Gość Wiotka
Witam serdecznie, dopiero zaczynam przygodę z działką. Jak ją przejeliśmy to rosły na niej 2 metrowe chwasty i wszędobylski perz. Już mam 3 grżadu ki, 2 kawałki trawnika i resztę działki do przerobienia. Zavczynam uprawy ekologicznie. Sałatę podlewam wodą ze zmielonymi skorupkami białek. Chłonę wszelkie wiadomości zwizane z ekologiczną działką i niesmiało dołaczam sie do was. Z pozdrowieniami Wiotka

Gość Wiotka
Witam serdecznie, dopiero zaczynam przygodę z działką. Jak ją przejeliśmy to rosły na niej 2 metrowe chwasty i wszędobylski perz. Już mam 3 grżadu ki, 2 kawałki trawnika i resztę działki do przerobienia. Zavczynam uprawy ekologicznie. Sałatę podlewam wodą ze zmielonymi skorupkami białek. Chłonę wszelkie wiadomości zwizane z ekologiczną działką i niesmiało dołaczam sie do was. Z pozdrowieniami Wiotka

Gość Wiotka
Hej , to znowu ja. mam pytanie. Zamierzam posadzić "3 siostry" - czyli 3 rośłinki obok siebie. kukurydzę fasolę która będzie sie piąc po niej i cukinię . Wyczytałam , ze wsadzamy 3 ziarenka kukurydzy, ale nie wiem ile ziarenek fasoli mam wsadzac. A już blagam o podpowiedż jak gęsto mam wsadzać cukinię, która pięknie mi rosnie na parapecie. Czy nie będzie za gęsto jak obok każdej kuurydzy wsadze jedna ciukinię?/ Pozdrawiam Wiotka

Gość kikusia
Witam cieplutko w ten pochmurny, deszczowy dzionek. Właśnie trafiłam do Waszego wspaniałego grona. Ja jestem, że tak powiem laikiem jeśli chodzi o ogrodnictwo choć juz trzeci rok z kolei "uprawiam ogródek". Pierwsze meile chłonełam jak gąbka, ale sami przyznacie że w ciągu godzinki nie sposób zapoznać się z wszystkimi. Ponieważ widzę że Wasza wiedza w temacie ogrodnictwa jest spora, to proszę o "doszkolenie" mnie biednego żuczka. Otóż w moim ogródku co roku mam problem z mszycami na koperku i burakach, brazowymi "robaczkami"(czy to są te nicienie?)które "wchodzą" między liście pora i drążą w nim swoje tuneliki. W zeszłym roku po raz pierwszy kupiłam sadzonki pomidorów i miałam ładne zielone owoce na krzakach...zielone bo gdy zaczynały dojrzewać od "sypułki" gniły. Powodu nie znam, myślałam że może kupiłam odmianę, która powinna rosnać w tunelu a ja ją dałam na otwartą przestrzeń. Po za tym plagą w ogródku, zwłaszcza w truskawkach są ślimaki. Czy mogę tam jeszcze posiać aksamitki? W tym roku po raz pierwszy posiałam w ogródku majeranek, ale niestety jeszcze go nie widzę aby wschodził.Czy długo wschodzi majeranek? Mam jeszcze bazylię, którą chcę posiać ale pisze na torebeczce że sieje się ją w maju, a dziś kupiłam roszponkę(choć nie wim co to jest, ale zachęciła mnie gdy wisiała wśród nasionek w sklepie). Jeszcze jedna kwestia chodzi mi po głowie. Otóż posiałam marchew na jednej grządce, na drugiej cebulę, w którą "wplotłam" kilka sadzonek pora i krzaki pomidorów, na tej samej grzadce za cebula posiałam pietruszkę. Kolejną grządka to buraczki, za nimi zostawiłam miejsce na ogórki(ktore zawsze siałam w wigilię Stanisława, czyli 7 maja), po bokach tej grządki posiałam groszek zielony i sałatę(sadzonki), oraz seler. Kolejna grządka to fasolka szparagowa, kilka kalarep, rzodkiewka, por i seler. Opisałam Wam po krótce jak wyglada rozmieszczenie moich warzyw, gdyż chciałam zapytać co o nim sądzicie? CZy uważacie że jest dobre? Czy na przyszłość powinnam uwzględnić inne rozmieszczenie? A tak na marginesie to też mam lubczyk w ogródku, który uwielbiam dodawać zwłaszcza do rosołu:) Będę wdzięczna za Wasze rady i wskazówki dla "zielonej ogrodniczki" którą jestem ja we własnej osobie.

Gość kikusia
Witam cieplutko w ten pochmurny, deszczowy dzionek. Właśnie trafiłam do Waszego wspaniałego grona. Ja jestem, że tak powiem laikiem jeśli chodzi o ogrodnictwo choć juz trzeci rok z kolei "uprawiam ogródek". Pierwsze meile chłonełam jak gąbka, ale sami przyznacie że w ciągu godzinki nie sposób zapoznać się z wszystkimi. Ponieważ widzę że Wasza wiedza w temacie ogrodnictwa jest spora, to proszę o "doszkolenie" mnie biednego żuczka. Otóż w moim ogródku co roku mam problem z mszycami na koperku i burakach, brazowymi "robaczkami"(czy to są te nicienie?)które "wchodzą" między liście pora i drążą w nim swoje tuneliki. W zeszłym roku po raz pierwszy kupiłam sadzonki pomidorów i miałam ładne zielone owoce na krzakach...zielone bo gdy zaczynały dojrzewać od "sypułki" gniły. Powodu nie znam, myślałam że może kupiłam odmianę, która powinna rosnać w tunelu a ja ją dałam na otwartą przestrzeń. Po za tym plagą w ogródku, zwłaszcza w truskawkach są ślimaki. Czy mogę tam jeszcze posiać aksamitki? W tym roku po raz pierwszy posiałam w ogródku majeranek, ale niestety jeszcze go nie widzę aby wschodził.Czy długo wschodzi majeranek? Mam jeszcze bazylię, którą chcę posiać ale pisze na torebeczce że sieje się ją w maju, a dziś kupiłam roszponkę(choć nie wim co to jest, ale zachęciła mnie gdy wisiała wśród nasionek w sklepie). Jeszcze jedna kwestia chodzi mi po głowie. Otóż posiałam marchew na jednej grządce, na drugiej cebulę, w którą "wplotłam" kilka sadzonek pora i krzaki pomidorów, na tej samej grzadce za cebula posiałam pietruszkę. Kolejną grządka to buraczki, za nimi zostawiłam miejsce na ogórki(ktore zawsze siałam w wigilię Stanisława, czyli 7 maja), po bokach tej grządki posiałam groszek zielony i sałatę(sadzonki), oraz seler. Kolejna grządka to fasolka szparagowa, kilka kalarep, rzodkiewka, por i seler. Opisałam Wam po krótce jak wyglada rozmieszczenie moich warzyw, gdyż chciałam zapytać co o nim sądzicie? CZy uważacie że jest dobre? Czy na przyszłość powinnam uwzględnić inne rozmieszczenie? A tak na marginesie to też mam lubczyk w ogródku, który uwielbiam dodawać zwłaszcza do rosołu:) Będę wdzięczna za Wasze rady i wskazówki dla "zielonej ogrodniczki" którą jestem ja we własnej osobie.

Gość kikusia

Gość kikusia

To może ja się przywitam z nowymi osobami w imieniu autorki :) i pare słów o topikowych aktualnościach zamieszczę, które oczywiście można samemu znaleśc w topiku ale tak na wszelki wypadek :) Akurat tak troszkę kuleje topiczek bo każdy w grządkach siedzi, ale tym razem to Miga ma awarię kompa. Przypomnę tylko że Werner jest rano do 14 :) ale mam pamięć wspaniałą :) i z odpowiedziami i poradami trzeba zawsze troszkę poczekać :) ale zawsze są i można liczyć na osoby wpisujące się. kikusia//🌻 Wiotka//🌻 Lasman//🌻 werter//:) U mnie też pada, nie myśl sobie, że tylko u Ciebie, ale będzie tak padało dopóki nie napiszesz obszernego postu ;) anamaria//:) gdzie przepadłaś? magdzioł//:) co się dzieje? Miga//:) tęsknimy...:) Ja tak kawałeczkami bo mam dzisiaj urwanie głowy... cdn. :)

Jak dużą działeczkę macie? kikusia//:) Jakie masz ślimaki? Aksamitki - na przykład u mnie ślimaki uwielbiają :) Za to jak posadzę dookoła Niezapominajki to już nie ruszają :) tylko że Niezapominajki są króciutko... Imponujący warzywniak :) Wiotka//:) Fajne to 2 metrowe chwasty:) podobają mi się, jak byłam mała uwielbiałam biegać po kukurydzianym polu :D Moja trawa dorosła tylko do metra i byłam bardzo niepocieszona ;) Jak chcesz przerobić działeczkę? Cała ma być z przeznaczeniem spożywczym czy jakieś miejsca będą rekreacyjne? :) ooo? to ja taka ślepa... ;) magdzioł//:) Moje prace działkowe ustały :( ostatnio mam wisielczy humor i jestem na anty do wszystkiego... nawet nie wiem, kiedy na nią pojadę bo w weekendy mam zajęcia. Ale to nie ta tematyka :) Posadziłam do ziemi dynie i cukinie i tak jak pięknie rosła w domciu tak tu coś jej niedobrze, nie wiem dlaczego. anamaria//:) Istotnie clematis jest bardzo wdzięcznym kwiatkiem :) pozdrawiam wszystkich 🌻

Gość Wiotka
Witam ponownie. Moja działeczka ma 3 ary. Stoi na niej piękny murowany domek . Walka z chwastmi była ciężka. Jeszcze mam kawałek działki na ktorym rosnie tylko perz. Ale to juz praca na 2 -3 dni. Niestety na działkę chodzimy po pracy tak ,ze dziennie jestęśmy tam po ololo 3 godziny. W chwili zakupu w planach był ylko trawnik, kwiaty i jedna grządka ze szpinakiem i 1 z pozomkami.. A stało się inaczej. Tak bardzo pokochałem prace w ziemi , ze mam już kilka grządek. Pamiętam,ze 3 grudnia wsadzałam czosnek i pozimki do ziemi. Pięknie mi rosną. Rośnie też szpinak rzodkiewka, koperek , sałata, fasolka i groszek. Taki do jedzenie raem ze strączkami. Juz doczytałam jak wsadza sie "3 siostry". jak kogoś temat zainteresuje to napisze wiecej. Razem sadzi się kukurydzęe i fasole oraz ciepłolubne czyli dyniowate. Rośliny nawzajem uzupełniaja sobie azot i potas i pięknie wyglądają. Jak widzicie - ja zajmuję się grządkami i kwiatkami a maż trawnikiem. Juz mamy 2 wielkie płaty trawnika. Mąż pięknie przygotowął ziemie- wyrównał podłoze niczym lotnsko. Siejemy trawę kawałkami ,,w miarę odperzania. Cały czas trzymam się kalendarza księzycowego. Jak ktos chce sprawdzić podję adres www.tvp.pl/rolna/ i jeszcze jeden http://www.ogrody.w.szu.pl/bio.htm Przed chwilą wóciląm ze sklepu gdzie sa tak wielkie promocje na roślinki, ze aż nie do uwierzenie. Polecam OBI. Metrowe tuje są już po 5 zł. Szukałm clementisa ale teraz jest strasznie drogi- po 70 zł za doniczkę. Poczekam do jesieni. Będą po 20 zł. Serdecznie wszystkich pozdrawiam

Gość Wiotka55
Czyzbym była samiuteńka? Przy zakladaniau konta na Tlenie coś się pomieszło z haslami. Ale Wiotka i Wiotka 55 to ta sama osoba. Smutno mi bez Was.

Hejka:) Ja też jestem ! Miałam nadzieję, że odezwą się zaginione osoby i wystraszę Wertera deszczem i napisze nam śliczny post na kilka stron a jego zalało :O hym... Wiotka//:) fajnie, że Ty jesteś :) Czyli to letnia działeczka? Widzę że masz wspaniałą pomoc ze strony męża, to ważne jak jest wspólne zamiłowanie do ,,ziemi,, mój jakoś nie bardzo ... ale może się rozkręci ;) Z jakiej strony Polski/świata jesteś? Z chęcią poczytam o kalendarzu księżycowym już chyba ktoś o nim wspominał ale jakoś tak... jak więcej się o czymś mówi to w końcu wchodzi do głowy :) Moje bzy już widać i niedługo tak pięknie będzie rozchodził się ich zapach... już nie mogę się doczekać :D pozdrawiam 🌻

Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

Zaloguj się, aby obserwować