Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Wioletta---

Jeśli ktoś ma pytania na tematy zasiłków, urlopoów chetnie pomogę

Polecane posty

Gość wkurzona na ZUS
Mam nadzieję że nie było tego wcześniej: Jestem w 7 miesiącu ciąży, na zwolnieniu od 10 grudnia. Czyli 33 minęło 12 stycznia. Do tej pory nie dostałam żadnych pieniędzy z ZUS;u, mimo iż zakład pracy pilnuje wszystkich formalności i wszystko dostarcza ZUS'owi na czas. Dopiero dziś dostałam pismo, że ZUS musi skontrolować zasadność zasiłku i że wstrzymują zasiłek dopóki nie podejmą odpowiedniej decyzji. Dzwoniłam do swojego oddziału i powiedziano mi że muszą sprawdzić formalności (odprowadzanie składek itp) u pracodawcy i że jak "dobrze" pójdzie, to decyzja będzie za jakieś 2-3 miesiące!! Czy jest jakiś sposób żeby ich pogonić? Dla mnie to przecież oznacza minimum 4-5 miesięcy bez środków do życia!! Z tego co czytałam na różnych portalach, to ZUS powinien wstrzymać wypłatę dopiero PO kontroli i wykazaniu nieprawidłowości. Co robić??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość BeataW
Witam mam takie pytanie- jestem w 6 m-cu ciąży, na przełomie stycznia i lutego przebywałam na L4 przez 35 dni Mój pracodawca twierdzi,że za cały ten okres choroby zasiłek powinien wypłacić mi ZUS... Dodam,ze firma zatrudnia 5 osób,jeśli ma to znaczenie Czy pracodawca ma rację????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość karolinajot
Witaj Pomocna Wiolu moje pytanie dot. okresu i wysokości zasiłku - rozumiem, że jest on przez 182 dni płatny i w wysokości 100% tak? Moja sytuacja jest następująca: Byłam zatrudniona czas okreslony do 9.12.07 ale od 7.12.07 poszłam na zwolnienie, które trwało do 5.01.08, po czym zostałam zatrudniona 0d 10.01.08 u nowego pracodawcy.Umowę mam na czas nieokreslony juz. W lutym okazało się, że jestem w ciąży. Co raz gorzej się czuję i chciałabym iśc na zwolnienie od końca marca. Za ile dni dostanę wynagrodzenie od pracodawcy 33 czy 40 (powód tamto zwolnienie) a za pozostałe 5 miesięcy wypłaca zus w wys 100%? Kiedy można się starać o świaczenie rehabilitacyjne? Dodam, ze termin porodu mam na koniec lipca. Pozdrawiam Karolina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość karolinajot
Zapomniałam jeszcze o urlopie macierzyńskim - jak to połączyć z zasiłkiem i świadczeniem rehabilitacyjnym - co jest bardziej opłacalne? Bo zasiłek pewnie będzie mi się należał do września, a później co? Macierzyński czy rehabilitacyjne? Dzia z góry i sorki, że prawie pół strony;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość karolinajot
Dodam tylko, że firma zatrudnia mniej niż 5 pracowników - no chyba wsio. Buziaki.pa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta----
🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 anet36 Skoro i tak mija 33 dni w danym roku, to resztę płaci zus. A za zwolnienie płacone masz za każdy dzień zwolnienia. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 goba1 tak, też 100% 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 ainom_ prawde powiedziawszy nie wiem, ale chyba ze średniej z 12 m-cy 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 mandziaa tylko macierzyński, a gdyby umowa została przedłużona dlużej niż do dnia porodu, wtedy i wychowawczy 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 hmm................. Niestety jeśli nie urodzisz przed powrotem tej osoby zastępowanej to niestety nie przysługuje Ci przedłużenie umowy do dnia porodu 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 wkurzona na ZUS Może napisz pismo, że zwracasz się z prośba o wypłatę zasiłku od do, że ich decyzja jest niezgodna z przepisami A tak przy okazji jak 12 stycznia minęło 33 dni to chyba cos nie tak, w roku 2008 liczymy od nowa, czyli te 33 dni mija gdzieś na poczatku lytego dokładnie 02-02-2008 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 BeataW Pierwsze zwolnienie w tym roku? Pierwsze 33 dni w roku zawsze placi pracodawca, poza np. wypadkiem w pracy 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 karolinajot ciąża 100% Liczymy 33 dni w każdym roku z kasy pracodawcy Rehabilitacyjne – ze dwa miesiące od 182 dni w sumie zwolnień Z dniem urodzenia dziecka zaczyna się macierzyński Mały pracodawca nie ma znaczenia 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość karolinajot
Dzia serdeczne. Wszystkiego dobrego z okazji zbliżających się Świąt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiolu mam prośbe o potwierdzenie czy dobzre mi wmawia pracodawca obliczenie mojego podstawy wymiaru l4 i macierzynskiego, otoz pierwsze l4 w ciazy wzielam w sierpniu i wtedy to liczono mi srednia z ostatnich 5 miesiecy bo tyle pracowalam (pierwsze 3 mce na okres probny mialam duzo mniej placone wiec srednia wyszla bardzo niska w stosunku do aktualnej wyplaty), potem nastepne l4 wzielam w pazdzierniku 5 dni a nastepnie 2 tyg w listopadzie i 3 tyg w grudniu, 2 tyg stycznia az do porodu, od dnia porodu jestem na macierzynskim, od sierpnia nie zostala mi pzreliczona podstawa wymiaru ani razu pomimo ze od stycznia dostalam podwyzke, a wyplaty mam ciagle mniej :/ jesli mozesz mi powiedziec kiedy bede mogla liczyc na nowe obliczenie tej sredniej z 12mcy ?? na chwile obecna chce wrocic do pracy i zrezygnowac z macierzynskiego bo po prostu nie oplaca mi sie to jak amma dostawac 73% normalnej pensji bez premii itd rozwazam syt aby moj maz wybral pozostala czesc macierzynskiego jednak nie wiem co musze zrobic by to zalatwic i czy mojemu mezowi bedzie obliczony macierzynski czy bedzie otrzymywal to co ja, od czego jest uzalezniony ten tzw. tacierzynski :/ bede wdzieczna za odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Wiolu a ja tak jeszcze pozwole sie dopytac:)napisalas ze prawdopodobnie dostane srednia z ostatnich 12 miesiecy, tez tak slyszalam tylko ze nie wiem jak to sie liczy. ja bede miala 10 miesiecy małego zusu i 2 miesiace dużego. slyszalam ze kwota bedzie wynosila ok 100zl i do tego jeszcze trzeba bedzie odprowadzac skladke zdrowotna 195zl, czyli teoretycznie bede -100zl miesiecznie? czy to moze byc prawda?i jeszcze jedno..wyplate zwolnienia dokonuje sie po 180 dniach ciaglosci pracy, a przy urlopie macierzynskim chyba jest inaczej, nie musi byc az taka dluga ciaglosc. powiem o co chodzi- myslalam czy by na kilka miesiecy nie zawiescic dzialalnosci, wtedy przynajmniej nie bede do tego doplacac, a potem odwiesic i isc na sam urlop macierzynski.. czy przy oplaceniu dwoch zusow duzych (a wczesniej dwoch miesiacach zawieszenia) tez bede miala liczone z ostatnich 12 miesiecy, czy beda mogli mi juz wyplacic normalny macierzynski??????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mika_b
Witam wszystkich! Co do obliczenia wysokosci zasilku macierzynskiego znalazłam cos na stronie: http://mojafirma.infor.pl/praca-ubezpieczenia/porady/56843,Jaka-jest-podstawa-wymiaru-swiadczen-dla-osob-prowadzacych-dzialalnosc-gospodarcza-na-wlasny-rachunek.html moze to cos komus pomoze.... Z tego co zrozumialam ( a nie jestem wcale pewna czy zrozumialam !!!! ) do obliczenia zasilku macierzynskiego liczy sie srednia z sumy PODSTAW składek ( a nie samej sumy składek) ale tylko dla okresu za który byla płcona składka chorobowa. Z tego chyba wynika ze składkę chorobową oplaca się płacic dopiero wtedy jak bedziemy w stanie płacic przyzwoita składkę ZUS - bo zwiększa sie wtedy podstawa a razem z nią zasiłek . To znaczy dla przecietnej osoby która co miesiąc zaciska pasa warto to zrobic jak najpozniej przed porodem. Czy jestem w błedzie ????? Tak na prawdę jest tak mało informacji na ten temat.... A tak na marginesie jak widze ile stron jest poswieconym tym blogoslawionym które zatrudniono na etat, dla których warunki wypłaty zasiłku są proste to ogarnia mnie bezradniość... Dziękuję wszystkim za ewentualne podpowiedzi. pozdrawiam,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 myszsza jeśli przerwa miezy zasiłkami jest krótsza niż 3 m-ce to podstawa jest ta sama, zobacz dokładnie na dni zwolnień Mąż dostanie ze swojej pensji 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 ainom_ Wg mnie podstawą do obliczenia jest podstawa składki na ubezpieczenie społeczne pomniejszona o 18,71% kiedyś, ale nie wiem dokładnie, nie chce wprowadzić Cię w błąd http://www.zus.pl/pliki/poradniki/porad8.pdf http://www.zus.pl/pliki/poradniki/porad4.pdf Na logikę, w czasie macierzyńskiego nie powinno się odprowadzać zdrowotnej, była mowa o zdrowotnej ale dla osoby pracownika, który ma jednocześnie działalność gospodarczą. Niestety nie wiem dokładnie Poczytaj linki, wyżej, wg mnie po zawieszeniu powinno liczyć się jako nowy okres ubezpieczenia chorobowego. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 mika_b link nie da się otworzyć 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiletto chciałabym zapytac ile bedzie wynosiła moja pensja na urlopie wypoczynkowym po macierzyńskim. teraz jestem na macierzynskim i to srednia z 12 miesiecy samej podstawy przed zwolnieniem lekarskim, ale ja miałam wczesniej równiez premie, jak przejde na urlop wypoczynkowy to jak mi wyliczą płace????Bedą brac premie pod uwage czy tylko z podstawy? I z ostatniej podstawy czy tak jak na zwolnieniu lekarskim średnia????Urlopu mam 50 dni wiec jest to dla mnie wazne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość agawasik
W piatek okazalo sie ze jestem w ciazy,mysle ze to 4,5 tydzien.Jestem zatrudniona na umowe o prace na okres probny 3 miesiace.Umowa konczy mi sie z koncem marca.Czy musza przedluzyc mi ja do porodu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
bardzo Ci dziekuje🌼🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zgaga80
Droga Wiolu,czy składa się jakiś wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego - cały chce wykorzystać po porodzie, i co jest potrzebne do uzyskania zasiłku macierzyńskiego; wniosek, jakie dokumenty i gdzie i kiedy go nalezyzłożyć Z gory dziękuję z apomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Anastazja123 Wg mnie z okresu pracy z premią 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 agawasik Umowa nie może byc rozwiązana jeśli rozwiązywałaby się po uplywie 3-go m-ca ciąży, a u Ciebie chyba nie będzie. Policz dobrze. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 zgaga80 urlop – u pracodawcy, podanie + akt urodzenia dziecka zasiłek – jesli pracodawca zatrudnia powyżej 20 osób jest uprawniony do wyplaty zasilku 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej wiolu mam do ciebie pytanie pracuje na umowe zlecenie od dwóch lat czy gdy bede w ciąży mogą mieć macierzynski?słyszałam ze przez pół roku jak sama cos opłace to takz góry dziiekuje za odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hmmm ....................
Mam dalsze pytanie - to Twoja odpowiedz na poprzednie moje pytanie "hmm................. Niestety jeśli nie urodzisz przed powrotem tej osoby zastępowanej to niestety nie przysługuje Ci przedłużenie umowy do dnia porodu" Nawet jeśli będę na L4 w tym czasie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 rihana Składkę na ubezpieczenie chorobowe, to jest 2,45% podstawy. Płaci zleceniodawca, tylko z Twojej kasy, musisz zadeklarować, że chcesz, żeby płacil. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 hmmm .................... W kodeksie pracy jest, że umowa ..... zostaje przedłużona do dnia porodu – NIE DOTYCZY UMOWY NA ZASTEPSTWO. IDZIEMY DALEJ W czasie usprawiedliwionej nieobecności nie można wypowiedzieć umowy 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z tego co ja sie orientuje zasiłek rehabilitacyjny to 107% pensji a nie 100%. Ja przynajmniej miałam tak wypłacane Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z tego co ja sie orientuje zasiłek rehabilitacyjny to 107% pensji a nie 100%. Ja przynajmniej miałam tak wypłacane Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość natsza76
Mam pytanie dot. następującej kwestii. Będąc w ciązy bylam kilka dni na l-4 w lutym i kilka dni w marcu. W lutym też dostałam wypłatę należnych mi prowizji za sprzedaż z roku poprzedniego. W drugiej polowie marca muszę iść znowu na zwolnienie prawdopodnie do końca ciązy. Moje pytanie to czy do wyplaty podczas zwolnienia będę miała liczone wpływy z miesiąca lutego? Będę wdzięczna za odp.:) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
natsza76 To zależy na jakich zasadach są wypłacane, podejżewam, że to są jakieś wewnętrzne zasady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość asia_s
Mam takie pytanie. Zasatanawiam się nad urlopem wychowawczym. Ile wynosi zasiłek wychowawczy?? I czy dla samotnej matki są do niego jakies dodatki?? dzieki bardzo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Nuvola
Witam! Mam taki problem. Pracuje na umowę o prace na czas nieokreślony oraz prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą (pośrednictwo w handlu). Ostatnio dziecko mi się rozchorowało i dostałam opiekę od pediatry. Wzięłam tylko do zakładu gdzie pracuje, bo nawet przez myśl mi nie przyszło na działalność- bo mogę w domu telefon odebrać, lub wieczorem emaila wysłać. Nie przeszkadza to w opiece nad dzieckiem. Nie wiem jak powinno się postąpić w takiej sytuacji? Co gdyby L4 było na mnie? Albo gdyby opieka była dłuższa? Czy muszę brać wtedy zwolnienie również na działalność? Dzięki stokrotne!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kalkulka
Mam taki problem: Jestem zatrudniona na czas nieokreslony, przebywam na urlopie wychowawczym, który kończy mi sie 10 kwietnia br. Nie chce wracać tam do pracy, chciałabym się zwolnić i zarejestrować w PUP jako bezrobotna i szukać nowej, ale wiem, że jeśli zwolnię się sama nie otrzymam zasiłku. I tu moje pytanie: W jaki sposób załatwić z pracodawcą zwolnienie z pracy, abym otrzymywała zasiłek i w międzyczasie szukała innej pracy??? Dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kalkulkanie kombinuj
przeciez pracy juz mozesz szukać,powiedz odrazu,ze chcesz iśc na płatne bezrobocie :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość BeataW
To ja jeszcze dopytam nie pisałam o tym wcześniej,bo nie wiedziałam,czy to ma znaczenie... Chodzi o to,że pracodawca nie wypłaca mi chorobowego (35 dni),bo twierdzi,że w całości zasiłek ma wypłacić mi ZUS...czy w przypadku,kiedy pracuję na umowę-zlecenie (mam opłacanae wszelkie dobrowolne składki) faktycznie pieniążki dostanę z ZUS-u?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marz28
Witam Mam pytanie. 0d 2 list. 2007 jestem zatrudniona u teścia w firmie i tak sie zdarzyło ze również w listopadzie zaszłam w ciąże, niestety ze względów zdrowotnych nie moge pracować i od stycznia jestem na zwolnieniu. Zus przysłał mi pisemko że mam złozyc wyjaśnienia w sprawie zatrudnienia w celu ustalenia uprawnień do zasiłku chorobowego. Na domiar złego nie ma zaswiadczenia lekarskiego przy przyjęciu do pracy oraz mam ten sam adres zamieszkania co pracodawca. Czy moja sprawa jest z góry przegrana czy moze mam jakąś szanse...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zus****
w styczniu moja córka była chora, dokładnie 28 stycznia, poszłam z nią do lekarza i dostałam zwolnienie na dziecko od 28 stycznia do 30 stycznia (3 dni) teraz okazuje się, że zus wymaga zaświadczenia z pracy mojego męża, że w tych dniach pracował i nie mógł zająć się dzieckiem mój mąż pracował ale tylko 28 stycznia i zakład na ten dzień wystawił mu zaświadczenie co ja mam zrobić - przecież to bez sensu, nawet nie wiedziałam o tym przepisie - dostałam zwolnienie od lekarza na 3 dni i już! możesz mi pomóc zus kasy mi jeszcze nie wypłacił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×