Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Flu

Poprawna polszczyzna

Polecane posty

Witam!!! Drodzy uzytkownicy, chcialam sie dowiedziec jak poprawnie mowi sie słowo : tata czy tato. Weszłam wlasnie w dyskusje z chlopakiem ktory uwaza iz mowi sie tata np. tata poszedł do lasu, ja twierdze, ze to slowo jest niepoprawne. Uwazam iz mowi sie: Tato poszedł do lasu?? Co wy n a to?????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
na wstępie - jestem filologiem słowiańskim Wydaje mi się, że poprawnie jest \"tata\", a \"tato\" jest formą wołacza, analogicznie do \"mama - mamo\".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Droga Ksenoforyno!!! Prosze zapytac mamy, jak bedziesz miec mozliwosc. Bardzo prosze o wyjasnienie tej kwestii,zalezy mi na tym ,aby dowiedziec sie jak jest poprawnie.Tobie Ewo, rowniez dziekuje !!! Pozdrawiam wszystkich ktorzy dolacza sie do tego problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mgr filologii polskiej
tata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tak to jest.....
formy oboczne toż dałam link do słownika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
moja znajoma mówi - ide z tata:P jak mozna tak mówic? ide z tata na zakupy. Zwracali uwage czy tez mówi idziesz z mama? nie, idę z mama mówiła, jednak jak idzie z ojcem to mówi - ze idzie z tata:). Albo znam babke jedną co mówi - daj tatowi:) mówi się daj tacie, nie mówi się daj tatowi - to śmiesznie brzmi:)]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M tata D taty C tacie B tatę N z tatą Msc o tacie W Tato!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gdzie jest tata o TATO wołam ciebie - słyszysz mnie? tato!!!!! i tam patrzcie jest mój tata. O stoi sobie mój tata i tak patrzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tak to jest.....
Płomykówka się drze, że to reginalizm wschodni i mówi, żebyśmy już zaczęli prosić Mikołaja o słowniki pod choinkę. Widać, że nie dostawała zabawek.:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To żmiję wykarmiłam moją Neozdradą.:D M. tata D. taty C. tacie B. tatę N. tatą Ms. tacie W. tato! M. tato D. taty || tata C. tacie || tatowi B. tatę || tata N. tatą || tatem Ms. tacie W. tato! Pluralis identyczne dla obu form: M. tatowie D. tatów C. tatom B. tatów N. tatami Ms. tatach W. tatowie! Mówcie \'ojciec\'. :classic_cool:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem czy w jakiejś gwarze to funkcjonuje. Nigdy się nie spotkałam z taką formą. Wymysliłaś na poczekaniu czy słyszałaś jak ktoś posługuje się tym \'tat\'?;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no np. nie ma tat? idą dwie dziewczynki i ch tatowie:P ida dalej albo nie wyszli z domu jeszcze. I jedna pyta drugą? nie ma tat?:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
\'Tatów\'. \'Tat\' - oficjanie niefunkcjonująca; nieuznawana przez słowniki; hipotetycznie możliwa regionalnie. Rozumiem o co Ci chodzi, ale nie mam, niestety, pojęcia czy w jakiejś części kraju tak się nie odmienia. Dlatego pytałam czy sama stworzyłaś tę formę, czy spotykasz się z taką odmianą. Tak czy siak, nie polecam jej.;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Idę z tatą na ryby,czy to dobrze? bo juz nie wiem???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×