Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Chemical

Jak pielęgnować ząbki u niemowlaka?

Polecane posty

Czy któraś z mam konsultowała się w sprawie pielęgnacji pierwszych ząbków ze stomatologiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zależy ile ma twoja pociecha bo jak jest ich już sporo to jest fajna pasta do zębów nenedent bez fluoru dla dzieci które nie umieja płukać i wypluwać pasty. najważniesza jest systematyka i nauczenie dziecka tak by się nie zraziło do szczoteczki. ja od roku mam elektryczna szczoteczke i sie sprawdza świetnie tak samo jak ta pasta. jeśli masz mniejsze dziecko to chyba się gazą nasączoną w rumianku nałożoną na palec przemywa ząbki a w zestawach do tej pasty są specjalne szczoteczki nakładki na palec którymi się myje ząbki(szczerze mówiąc tej szcoteczki nie umiałam zastosować bo jest bardzo duża)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zęby mleczne pełnią ważną rolę w przygotowaniu miejsca zębom stałym. Wspierają one również górną i dolną szczękę oraz siebie nawzajem. Ciągłe żucie zębami mlecznymi jest warunkiem prawidłowego rozwoju szczęki. Jeżeli dziecko traci zbyt wcześnie zęby mleczne, to może to przeszkodzić w prawidłowym umiejscowieniu innych zębów. Dlatego tak ważne jest utrzymanie zębów mlecznych w zdrowiu, dopóki nie zostaną naturalnie zastąpione zębami stałymi. Zęby mleczne Zęby mleczne są jak dzieci - wymagają specjalnej opieki. Szkliwo zębów mlecznych oraz nowych zębów stałych jest ciągle miękkie i nie w pełni dojrzałe. Jak się rozwijają zęby mleczne? - Pierwsze zęby mleczne zaczynają się kształtować (mineralizować) w 4. miesiącu ciąży. - Do czasu narodzin dziecka wszystkie zęby mleczne są już "przygotowane" do wyrznięcia. W tym czasie dochodzi nawet do mineralizacji pierwszych zębów stałych, które się wyrzną w 6. roku życia. - Ząbkowanie zaczyna się około 4. miesiąca życia dziecka. - Zazwyczaj wszystkie 20 zębów mlecznych pojawi się do 3. roku życia. - Każdy nowy ząb pojawiający się w jamie ustnej jest zdrowy i wolny od próchnicy. Wskazówki: W wypadku problemów z wyrzynaniem się zębów można zastosować specjalne żele. Należy jednak unikać żeli zawierających cukier i nie podawać dziecku leków homeopatycznych (małe globulki) zawierających laktozę. Niektóre z dostępnych globulek zawierają ksylitol, który może wywoływać biegunkę. Jak powinno się dbać o higienę jamy ustnej dzieci z zębami mlecznymi? Po wyrznięciu się pierwszych zębów mlecznych, należy je szczotkować raz dziennie pastą elmex® Dla Dzieci. Zęby mleczne kształtują jamę ustną dziecka od wieku 3 i pół do 8 lat. Pełnią one ważną funkcję przygotowania miejsc dla zębów stałych. Należy więc szczególnie dbać o to, by były wolne od próchnicy. Próchnica zębów mlecznych może spowodować powstanie próchnicy w zębach stałych. Staranna higiena jamy ustnej jest także niezbędna od momentu pojawienia się pierwszych zębów stałych, czyli w wieku 6-9 lat. Fluor pełni ważną rolę w ochronie zębów przed próchnicą. Na początku higieny jamy ustnej dziecka wystarczy stosowanie pasty o obniżonej zawartości fluoru w ilości odpowiadającej wielkości ziarna grochu. Nawet jeśli dziecko połknie pastę, to nie spowoduje to żadnych komplikacji Bardzo ważna jest prawidłowa technika szczotkowania. Proszę rozpocząć szczotkowanie od powierzchni żujących, a następnie szczotkować powierzchnie zewnętrzne i na końcu wewnętrzne powierzchnie zębów. Wskazówki: - Od samego początku życia dziecka proszę delikatnie oczyszczać jego jamę ustną delikatną tkaniną - nigdy nie używając siły! - Jak najwcześniej pozwól dziecku bawić się szczoteczką do zębów - Proszę czyścić zęby po każdym posiłku i słodkiej przekąsce - Zachęcaj dziecko do samodzielnego szczotkowania zębów i przyglądaj się jak to robi - nie stosuj przymusu! - Szczotkuj swoje zęby razem z dzieckiem - Ustaw lustro w łazience w ten sposób, żeby dziecko mogło widzieć siebie podczas szczotkowania - Pomagaj dziecku w szczotkowaniu zębów - Technika szczotkowania: rozpocznij od szczotkowania powierzchni żujących, następnie szczotkuj powierzchnie zewnętrzne. Z nauką szczotkowania powierzchni najbliżej języka zaczekaj aż Twoje dziecko osiągnie wiek przedszkolny - Szkliwo zębów jest bardziej miękkie i wrażliwe po zjedzeniu kwaśnych owoców, wypiciu soku owocowego lub innego słodzonego napoju. Zaczekaj 30 minut po spożyciu tych produktów, zanim zaczniesz szczotkowanie zębów. Pozostałości kwaśnego jedzenia i napojów mogą być wypłukane wodą lub płynem do płukania jamy ustnej z fluorem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja kupiłam w aptece paste nenedent-baby i szczoteczke i malą wieczorem sobie sama myje zeby- bardzo to lubi :) a procz zebów myje czasem misia, czasem lalke :D:D:D ale staram sie zeby myla wylącznie zabki :D:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A czy zaczęłyście dbać o ząbki wówczas, gdy pojawiły się pierwsze, czy gdy ich było już kilka? Nie chciałabym niczego zaniedbać, ale też nie chcę przedobrzyć. Bo może ścieranie szczoteczką tak mięciutkiego szkliwa przyniesie więcej szkody niz pożytku.... Szczoteczkę już mamy, bardzo pomagała nam przy ząbkowaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja robiłam tak
juz od narodzin nalezy czyscic jame ustną tak aby nie bylo pleśniawek i innych takich i ktos juz pisał ze gazą i rumiankiem, jak dzidzi ma mało ząbkow to nadal możesz myć gazą ale czym wczesniej przyzwyczaisz go do szczoteczki tym lepiej, są specjalne szczoteczki dla dzieci wiec idz do apteki i pytaj, ja malemu myłam ząbki regularnie ale niestety i tak ma pruchnice tylko na gorze a na dole zeby rowne i piękne i nie wiem od czego to zalezy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja jej przecieralam gazą nawinietą na palec zamoczoną w cieplej przegotowanej wodzie a jak juz miala 4 zęby :D:D to jej kupilam szczoteczke i paste :) a co jak szalec to szalec :D:D:D teraz już 9 wychodzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kama tarska
Zęby trzeba myć od pierwszego ząbka - wtedy wszystko będzie ok. Wprowadźcie dziecku miękką szczoteczkę i pastę bez fluoru. Jeśli zaczynacie mycie od samego początku, to dziecko ma później o niebo mniej problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maria banas
Zgadza się. Jeśli zaniedbacie zęby dziecka od samego początki, to sami później będziecie płakać po swoich decyzjach. Tego chcecie? Sądzę, że nie... Tak więc systematyczność od pierwszego ząbka. Zapewniam was, że wtedy wszystko będzie super.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
A guzik prawda-moje dzicko zaczelo myc zeby w wieku 18 miesiecy, teraz ma 5 lat zeby biale i zddrowe-wszystkie. Dla porownania corkakolezanki, ktora jest w wieku mojego dzieckja i ktorej o zeby dbano od "pierwszego zabka" ma juz 2 plomby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maria banas
To jeszcze zależy od genów - jedne dzieci od początku mają odziedziczone fatalne zęby po rodzicach, a inne dzieci mają te zęby idealne. Ale w większości przypadków odpowiednia pielęgnacja, to całkowita podstawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kama tarska
Niestety - w niektórych przypadkach kompletnie nic nie pomaga. U nas ajona dała fajne efekty, ale jednocześnie wiem, że brak systematyczności w przyszłości może mieć wyłącznie negatywne skutki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×