Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

lamia 2

jak samodzielnie podłączyć żyrandol

Polecane posty

Gość ale cham !
zoskasamoskaaa To zrob te proby z godz 17:40 i napisz co wyszlo. Ja dzisiaj jeszcze ze dwie godzinki na kafe i bede mial dluzsza przerwe, bo wyjazd na Swieta. I chyba nie pozostanie Ci nic innego , jak zaprosic Tego znajomego elektryka:D Jednak bedziesz musiala stracic na kawe i paczusia z budyniem;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bfg9000
Przewody w suficie przy włączniku jednobiegunowym powinny być: ---- fazowy - brązowy - neonówka świeci, gdy włączony ---- neutralny - niebieski - nie świeci ---- ochronny - zółto/zielony - nie świeci W przypadku zupełnie innych kolorów, bądź połączeniu niezgodnie z normami przewód fazowy (w którym jest prąd po włączeniu wyłącznika ściennego i włączonych bezpiecznikach), można zlokalizować próbnikiem - neonówką na 230V. W lampie, z instalacją do jednoczesnego świecenia wszystkich żarówek, powinno być: ---- fazowy - brązowy-------------------|----|----| X X X żarówki ---- neutralny - niebieski --------------|----|----| ---- ochronny - zólto/zielony --------- metalowe części żyrandola Jest też możliwe, że ktoś przerobił ten żyrandol do sterowania 2+1 żarówek, zupełnie ignorując kolory przewodów. Sprawdzenia czy tak przerobiono należy dokonać sprawdzenia w następujący, bezpieczny sposób: - odłączyć żyrandol od kostki na suficie (pradu) - wykręcić wszystkie żarówki - wkręcić tylko jedną zwykłą żarówkę do oprawki, która nie działa prawidłowo - za pomocą omomierza znaleźć parę przewodów, gdzie omomierz wykaże obecność żarówki (tylko tam wykaże małą rezystancję) Gdyby nie udało się tą metodą znaleźć tych przewodów, gdzie jest żarówka (wszędzie duża rezystancja), to uszkodzenie jest w oprawce tej żarówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ale cham !
bfg9000 Czlowieku, gdyby ta kobieta miala w domu omomierz, albo miernik uniweralny, to dawno juz by te kabelki byly przebadane.:D Ona ma tylko do dyspozycji neonowke. Wystarczylaby do tego tez plaska bateryjka z zaroweczka:D, ktorej pewnie tez nie ma w domu:D Pomijajac fakt, ze autorka nie wiedzialaby, jak posluzyc sie tymi przyrzadami. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość buhajowy wizgun
a może niech napisze, czy to jest budownictwo nowe czy stare, bo w starszych mieszkaniach przewody anty-przepięciowe były tylko w kuchni i łazience w kontaktach, w oświetleniach czegoś takiego nie było, a po 2 to niech zrobi zdjęcia tego żyrandola w szczególności kostki wyjściowej i 3 zdjęcia oprawek żarówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ale cham !
Autorka ma problem z jedna oprawka, ze nie swieci. Kabelki w suficie ma juz opanowane. Po prostu z jej zyrandolem jest cos nie w porzadku i ma jakis defekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bfg9000
Taki mierniczek, to kilkanaście złotych i warto po prostu go mieć. Można i żaróweczką z bateryjką ale zaraz powstaje kwestia podłączenia kabelków - nie chciałem, po prostu, aby sprawdzała pod napięciem sieci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zoskasamoskaaa
Opuścić broń!:-D Hej wszystkim. Ale cham -cytuję instrukcję, dużymi literami piszę o wynikach: "Połączysz: 1) czarny sufitowy- brazowy zyrandolowy nastepnie wlaczysz wlacznik i probowka sprawdzisz kabelki od zyrandola niebieski, czy jest w nim prad-NEONÓWKA ŚWIECIŁA, oraz zolty od zyrandola-ŚWIECIŁA. 2) czarny sufitowy- niebieski zyrandolowy i po wlaczeniu wlacznika sprawdzisz probowka pozostale kabelki od zyrandola, czy jest w nich prad, ZŁÓTY OD ŻYRANDOLA ŚWIECIŁA, BRĄZOWY OD ŻYR. ŚWIECIŁA 3) czarny sufitowy- zolty zyrandolowy i po wlaczeniu wlacznika sprawdzisz tak jak poprzednio kabelki zyrandolowe, czy jest w nich prad.NIEBIESKI OD ŻYR. ŚWIECIŁA, BRĄZOWY OD ŻYR ŚWIECIŁA" Czyli po wyk 3 podłączeń które zleciłeś, w każdym przypadku neonówka świeciła po dotknięciu pozostałych wolnych kabli od żyrandola. Rozkręciłam żyrandol, podgięłam do góry blaszkę(kilka prób), nic to nie dało, po podłączeniu żółty-żłóty, nieb.-nieb., czarny-brazowy, nadal świecą dwie te same. Chyba sobie dam już spokój. Co do kawy i pączka to wczoraj już straciłam dobry obiad i wódeczkę, dzwoniąc do uk do kumpla elektryka:) To stare budownictwo, wszędzie elektryka nowa ale elektryk poszedł na skróty i zostawił stare przewody włącznik-żyrandol!!! czyli te przewody stare Z żyrandola wychodzą 3 najzwyklejsze kabelki żółtozielony, niebieski i brązowy, przewody w środku miedziane nitki, kostka najzwyklejsza pomarańczowa na 3 wejścia z sufitu wiszą 3: czarny, niebieski i żółtozielony, po odłączeniu lampy neonówka zapala się tylko pryz dotknięciu czarnego sufitowego, gmeranie w oprawce nie pomogło, wygląda gut nie mam ochoty dłużej się z tym bawić, dwie świeczki na razie wystarczą a ja poczekam na kumpla ale cham-dzięki za pomoc,w wesoło było!:) Życzę Ci cudownych, radosnych Świąt oraz spokojnej podróży 👄 wizgun nie mam siły już na żyrandol, ani na zdjęcia, będzie jak jest omomierza też nie mam i nabywać nie zamierzam, ani bateryjki z żaróweczką, no i jestem chora:( DZIĘKUJĘ BARDZO ŚLICZNIE WSZYSTKIM!:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bfg9000
bo po tych testach jestem pewien że to żyrandol 2+1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość buhajowy wizgun
czyli jak w pozostałych kabelkach był prąd to połączenia wewnątrz żyrandola są poprawne sprawdzałaś żarówki czy są dobre?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zoskasamoskaaa
tak, sprawdzałam czyli wychodzi na to, że żyrandol sprawny jeśli przy ostatnim teście świeciła się neonówka po dotknięciu wszystkich wolnych kabelków od żyrandola? czy to nie jednoznaczne jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ale cham !
zoskasamoskaaa Nie jestem pewny , czy dobrze robilas test. Mialas sprawdzic trzy sposoby podlaczenia i czy przeplywa prad. We wszystkich trzech opcjach podlaczenia masz napiecie na kabelkach zyrandolowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ale cham !
zoskasamoskaaa Opisz mi jak wypadla opcja pierwszego i drugiego podlaczenia, bo na podstawie tylko trzeciego testu nie moge wyciagnac wnioskow, bo za malo danych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bfg9000
Jak zrobiła test podłączając tylko fazę z kostki (czarny sufitowy), kolejno do każdego z przewodów żyrandola i w każdym przypadku miała zawsze świecenie neonówki na dwóch pozostałych przewodach żyrandola (tych niepodłączonych do fazy), to na 100% ma żyrandol 2+1. Wtedy niech łączy przewody żyrandola i sprawdza świecenie żarówek: - zawsze 2 przeowdy żyrandola razem i jeden osobno - nie patrzeć na kolory - i te 2 żyrandolowe razem do czarnego sufitowego a pozostały do niebieskiego sufitowego - będą świecić jedna lub dwie lub 3 żarówki - wybierać inna parę przewodów żyrandola dopóki nie zaświecą 3 - sukces

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość buhajowy wizgun
wydaje mi się że nie dokońca tak powinno być ­ czarny(faza) sufitowy - podłączony do masy żyrandola - pozostałe dwa przewodzą prąd ­ w pozostałych przypadkach na jednym powinien byc prąd a na drugim nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bfg9000
Jak to jest żyrandol typu 3 równocześnie, to potrzebne są w nim tylko 2 kable. Trzeci żyrandolowy powinien być przewodem ochronnym (jak żyrandol ma części metalowe). Jak po odłączeniu do tego "ochronnego" fazy na pozostałych jest świecenie neonówki to jest to inny typ żyrandola, bo ochronny nie powinien być łączony ani do neutralnego ani do fazowego. Świecenie na obu wskazuje, że to żyrandol 2+1, a przewód "ochronny" wcale nie jest ochronnym tylko przewodem roboczym w konfiguracji 2+1. Kolory w tym wypadku są prawdopodobnie przypadkowe. Obstawiam, że zachowując kolor neutralny w suficie i żyrandolu (niebieskie), żółto-zielony przewód żyrandola jest drugim przewodem zasilającym tę 3cią żarówkę. Ale to tylko przypuszczenie, bo kolory mogą być zupełnie przypadkowo wykorzystane w żyrandolu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bfg9000
oops "Jak po odłączeniu do tego "ochronnego" fazy..." ma być Jak po podłączeniu do tego "ochronnego" fazy..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zoskasamoskaaa
DZIAŁA HURRRRRRRRRAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ale cham -dobrze robiłam test, co tam można zrobić źle?;) we wszystkich trzech opcjach łączenia dwóch kabelków sufit-żyrandol, w pozostałych dwóch wolnych kabelkach od żyrandola płynął prąd (probówka się świeciła przy każdym z 6 łącznie badanych kabelków) odgięłam tą oprawkę, dalej nie świeciła, wymieniłam żarówki energooszczędne na zwykłe świeczkowe wszystkie 3 świecą przy połączeniu żłty-żółty, nieb.-nieb., czarny-brązowy HURRA!!!:-D Tylko żarówka energooszczędna (każda) nie chce świecić w tej oprawce. Ona ma troszkę grubszy jakby szerzej zakończony gwint w stosunku do zwykłych żarówek. Gdybym tak od początku wkręciła tam zwykłą... ale pod ręką w szafce były energooszczędne i dopiero teraz spróbowałam zwykłych. Widzę niewielka asymetrię jak zajrzę do tej felernej oprawki i do zawsze sprawnej. Ta blaszka zakończona jakby kulką na dnie, w tej felernej oprawce nie dosięga do środka oprawki, jest o jakieś 2mm krótsza niż w pozostałych 2 oprawkach. nie potrafię tego poprawić a nie chcę jej odłamać bo jest raczej delikatna. Ale działa:) Może jakoś się uda uruchomić tą energo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zoskasamoskaaa
ale cham -pisząc "przy ostatnim teście świeciła się neonówka po dotknięciu każdego wolnego kabelka od żyrandola" miałam na myśli CAŁY TWÓJ TEST czyli 3 próby, w 3 próbach świeciła się neonówka po dotknięciu każdego wolnego kabelka, w 1 w 2 i w 3 próbie świeciłą się po dotknięciu wolnych żyrandolowych kabelków:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ale cham !
zoskasamoskaaa To jeszcze sprawdz, czy dotykajac neonowka do zyrandola nie masz jakiegos przebicia, bo jak zyrandol metalowy jest to roznie moze byc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ale cham !
zoskasamoskaaa Ok. Wazne ze swieci:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bfg9000
Tu jest schemat żyrandola 2+1 z 4 przewodami. http://www.forumsep.pl/files/thumbs/t_wyacznik_wiecznikowy_i_podczenie_yrandola_103.jpg Można zinterpretować wyniki testu z podaniem fazy i neonówką. Przy założeniu, że nie ma prawdziwego przewodu ochronnego PE, a przewód czarny ze schematu jest faktycznie przewodem zółto-zielonym żyrandola, to widać że podawanie na którykolwiek z przewodów żyrandola fazy daje na innych świecenie neonówki (wszystkie żarówki wkręcone).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ale cham !
zoskasamoskaaa Ja juz spadam , bo na mnie juz czas i dluga droga przede mna. Pozdrawiam Cie serdecznie i gratuluje wytrwalosci i zacietosci. Zaoszczedzilas kawe i paczusia z budyniem;) Teraz mozesz ja sama wypic, zagryzajac owym paczusiem:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bfg9000
Skoro świecą 3, a na PE też jest faza, to ja bym tego żyrandola nie dotykał (jak jest metalowy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zoskasamoskaaa
Bfg9000 -z fizyki miałam zawsze albo 2 albo 5 (to była zawsze poprawa tej dwói!:)) więc nie każ mi się męczyć i kuć po to żeby zrozumieć:) Do mnie trzeba jak do blondynki -najlepiej kolorami.;) Wiesz, sprawdzałam obudowę żyrandola bo jest metalowa, neonówka nie świeci. Poza tym mam takie bezpieczniki w skrzynce, że przy najmniejszym przebiciu od razu wywala korki (np. jak żarówka się przepala i strzela) więc raczej krzywda by mi się nie stała -mam nadzieję. Dziękuję Ci za pomoc!:) Ale cham! Może jeszcze jedziesz więc dla Ciebie na drogę: :) Dziękuję ogromnie za pomoc, sama bym przecież nic nie wskórała!:) Jeszcze raz bezpiecznej podróży i szerokości!:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ale cham !
zoskasamoskaaa Dzieki za kawke i paczusie. To jest to, co lubie:D Jestem juz w domu i postanowilem Ci odpisac:) Pewnie bez wsparcia szybciej bys sie poddala, a nie o to chodzi. Trzeba byc ambitnym:D Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pan elektryk
dziwne to jest, przecież świetlówki kompaktowe ("żarówki energooszczedne") powinny miec dokładnie taki sam trzonek z gwintem jak klasyczne żarówki. Może kupiłać jakieś chińskie po kilka zł? Szkoda pieniędzy na taki chłam. Co do "bezpieczników" wywalających przy najmniejszym przebiciu to pewnie masz na mysli wyłaczniki przeciwporażeniowe (różnicowo-prądowe)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ja kompletnie nie znam się na takich rzeczach. Na szczęście mój mąż potrafi wszystko ostatnio nawet odnowił stary żyrandol. Wymienił elementy http://www.metalbernat.com.pl/cat_2 teraz wygląda naprawdę bardzo ładnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
zyrandol ma 5 zarowek i ma 2 kabelki a a na sufie ma 3 kable jak go podloczyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Elektryka to nie jest coś dla wszystkich. Jak nie wiesz JAK to raczej uważaj co robisz. Zły pomysł możesz opłacić swoim życiem. Jednak wracając do tematu, zobacz jak podłączyć samą kostkę elektryczną:

https://ardant.pl/kostka-elektryczna-jak-podlaczyc/

Tutaj z kolei masz rysunki i schematy:

https://ardant.pl/czy-da-sie-i-jak-podlaczyc-zyrandol-na-3-4-5-zarowek-majac-3-lub-4-kable-w-suficie/

Rób wszystko z rozwagą, wyłącz prąd z instalacji. Zdobądź próbnik do napięcia, poproś o pomoc kogoś kto się zna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×