Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

bicycle

Niech mi ktoś wytłumaczy pewną rzecz

Polecane posty

a mianowicie jaka jest różnica między zagłebianinem a ślązakiem? powiedziałam kiedyś do kolegi, który mieszka w Dąbrowie Górniczej \"ty hanysie\" i się obraził :( mieszkam na drugim końcu Polski i nie wiedziałam o jakiś podziałach... Tożsamość zagłębiowska to nie jest rzecz wtórna - o co w ty6m chodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hanys jest ze śląska nie? a z zagłebia - gorol? nie jestem pewna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość o granice
biegnaca przez okreg gornoslaski w czasie zaborow, wojny i plebiscytu... roznica ta widoczna jest takze w gwarze - czesc zaglebianska nie ma germanizmow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość o granice

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość o granice
z zaglebia jest zagłębiak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość z gór
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hanysy to mieszkańcy śląska, gorole to reszta świata mieszkająca za Przemszą, rzeką graniczną. Zagłębie to Sosnowiec, Będzin, Dąbrowa Grn i dalej. Jak tam chcesz jechać z Katowic to musisz mieć paszport, bo zagłębie to inaczej zagranica :D. Tego się nie da wytłumaczyć tu trzeba mieszkać coby to zakminić ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość o granice
spoza okregu gornoslaskiego... to synonim dla kogos obcego, kto nie zna kultury i gwary

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
za Nonsensopedią Zagłębiacy, Zagłębiaki – mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego, przez swych sąsiadów zza Brynicy nazywani „cholernymi gorolami”. Zagłębiacy są pochodzenia różnego, w wyniku czego, jak twierdzą ich sąsiedzi, nie znają kultury. Zamieszkują rozległą krainę, od „tej rzeki”, po coś tam – tj. żaden Ślązak nie wyjechał jeszcze poza Śląsk, dlatego teoretycznie do Zagłębia można zaliczyć Brunei, Bhutan, Malawi i inne, równie powszechnie znane, krainy Zagłębiacy każą do siebie mówić per panie magistrze, nawet jeśli skończyli jedynie podstawówkę. Parają się przeważnie górnictwem (także gorolstwem) i zdobywaniem władzy nad światem (patrz. towarzysz Gierek). Most Cudów Istnieje most cudów na rzece brynicy. Oto parę przykładów cudów tego mostu: * Jedziesz na kole wyjeżdzasz na rowerze(Śląsk=>Sosnofiec) * Jedziesz Tramwajem wyjeżdzasz Banom (Sosnofiec => Śląsk) * Pojednej sronie jest Kaszanka a po drugiej krupniok!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eno eno masz cos do sosnowca? :classic_cool: ale zaglebie to chyba TYLKO Bedzin, Dabrowa i Sosnowiec. myle sie? jak dalej niby i chodzilo o GOROLA a nie o GÓRALA serio to kazdy kto jest spoza slaska i zaglebia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość oo ciekawe co piszecie
jeszce malo chwytam, ale powolutku A ci np z Soli ziemi czarnej Kutza to skąd? A od Morcinka? Bo wiecej chyba gorniczych dziel nie znam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Oo, a ja zylam w przekonaniu, ze Zaglebie to tylko te 3 miasta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
z mojego skromnego doświadczenia na \"ty hanysie\" nie obrażą się tylko mieszkańcy wsi i małych miasteczek na górnym śląsku :o;) ci z miasta raczej poprawiają goroli :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×