Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Georgia

Dlaczego tak dużo osób robi ten błąd?

Polecane posty

Gość swetterek
A ja wspolczuje osobom, ktore nie maja swojego zycia i ktore przezywaja kazdy blad jezykowy na forum. Nie lubie czytac postow z bledami ortograficznymi, bo potem zapamietuje takie zle napisane wyrazy, ale nie draznia mnie malo zauwazalne bledy, np. jak ktos napisze tę zamiast tą. Wyjdzcie troche do ludzi, bo za dlugo siedzicie w swiecie wirtualnym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zasada jest taka
Cytat ze Słownika poprawnej polszczyzny: "Odmiana zaimków różnorodzajowych jest taka sama jak odmiana przymiotników; występują w niej takie same oboczności tematów, a końcówki są identyczne (patrz przymiotnik)" w słowniku jest tez odmieniony zaimek "tę" ... Niech ktoś znający się poda szcegółową, dokładną ZASADĘ odmiany zaimka 'ten' w rodzaju żeńskim czyli 'ta' wg jakiego wzoru odmiany to odmieniać???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zasada jest taka
o kurka dzięki za ostatni link do poradni PWNu szkoda że pan Mirosław Bańko nie podaje zasady :-( kto zna niech poda zasadę odmiany Mnie, niestety, pani w szkole wbiła, ze to się odmienia dokładnie tak jak przymiotnik - co słownik poprawnej polszczyzny potwierdza w zacytowanej zasadzie Nie wiesz ile mnie przez lata kosztowało wieczne oduczane się uzywania 'tę' 😭 A dbam o swój język :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maszynka do świergolenia
http://gregry.w.interia.pl/ formy "tę" używamy jedynie w bierniku, a więc: kogo?co?(widzę) tę książkę tę dziewczynę,tę wiadomość itp. formy "tą" używamy jedynie w narzędniku z kim? z czym? (idę) z tą dziewczyną z tą książką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maszynka do świergolenia
"Rzeczywiście w języku mówionym upowszechniają się formy biernika l. poj. zaimka wskazującego ta w postaci tą, np. złowić tą rybę. Bardzo często słyszymy ją nawet w środkach masowego przekazu. Nie jest to jednak forma poprawna. Wydawnictwa normatywne zalecają stosowanie zaimka wskazującego ta w bierniku l. poj z końcówką -ę. A zatem poprawna będzie postać: złowić tę rybę; widzę tę książkę. Pozdrawiam serdecznie. "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość klalduh
mnie wkurza jak kupa ludzi na kafe pisze ja rozumie zamiast ja rozumiem, niewiem gdzie wy sie uczyliscie ale we wszystkich szkolach jakich bylam wszedzie uczono ze pisze sie rozumiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ja jestem dysortografem i wiecznie ktos mi pisze zebym sie cofnela do podstawowki :( czy to moja wina ze tak mam??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kanapka z pasta BHP
nie chodzi o to, ze czepiamy sie wszystkich bledow bo kazdemu sie czasem przytrafia (nie napisze zdarz(ż)a bo nie jestem pewna jak sie pisze :P ) ale sa pewne granice :o jak widze slowo 'jusz' czy 'muwi' to mnie szczela 😠

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zasada jest taka
To nikt nie wie według której deklinacji odmieniamy zaimek 'ten' w rodzaju żeńskim czyli 'ta' ??? A tu podobno sami specjaliści od wszystkiego ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maszynka do świergolenia
Zaimki określone (wskazujące): M, W :ten ta D: tego tej C: temu tej B: tego tę N: tym tą Ms:tym tej Jeżeli nie o taką odmianę chodzi, to ja nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kanapka z pasta BHP
sunia no cos ty :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maszynka do świergolenia
O właśnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość OOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
a mnie denerwują wulgaryzmy i w ogóle pisane łacznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
15:38 [zgłoś do usunięcia] agatka... a ja jestem dysortografem i wiecznie ktos mi pisze zebym sie cofnela do podstawowki czy to moja wina ze tak mam?? owszem, Twoja - szkoła to właśnie czas, kiedy dzieci powinny sobie przyswoić zasady pisowni, nieważne czy mają dysortografię, czy nie - każde dziecko może się nauczyć poprawnej pisowni, jednym to po prostu przychodzi łatwiej, a innym trudniej i tyle. dorosły człowiek powinien to już znać, nie mówiąc o tym, że może chociaż zainstalować firefoxa albo sprawdzić pisownię w wordzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość klaudynaaa
Tez jakoby jestem zwiazana z tematem ... ahh duzo by gadac... Robilam test osobowosci wg dalay lamy - wyniki sa niezwykle (z trzech tylko pytan) tu : http://tnij.org/testosobowosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×