Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

kala19

CZY SWIADKOWA MOZE BYC WEDLUG WAS MĘŻĄTKĄ?

Polecane posty

BO MOI PRZYSZLI TESCIOWIE SIE BUNTUJA ZE TAK NIE MOZE BYC ZE BIORE SIOSTRE KTORA MA MEZA..A JA NAWET JAKBYM CHCIALA WZIAZC KOLEZANKE TO I TAK WSZYSTKIE MAJA JUZ MEZOW..SIOSTRA JEST MI NAJBLIZSZA,ZRESZTA JEJ SWIADKOWA ROWNIEZ BYLA MEZATKA..CZY TO TAKIE STRASZNE?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kijowo owo
jasne ze moze byc mezatka, czemu nie? czasy, gdy swatalo sie swiadkow juz dawno minely.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Sabadiaa
A dlaczego nie? Mężatka jest gorsza? Nigdy nie spotkałam się z czymś takim, że to może być powód do oburzania się :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no ja mu to powiedzialm ze kiedys byl taki przesad..a teraz? czasy sie zminily na wsi moze tak jest ale nie w miastach..wkurzylam sie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! to jest moj slub i chyba ja mam decydowac a nie oni!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Sabadiaa
No i widzisz i sama sobie odpowiedziałaś na pytanie. To TWOJE wesele i to TY decydujesz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ciemnogród
co za bzdury!!!!!!!!ja byłam świadkowa jako już mężatka,moja siostra też na ślubie naszego brata...skąd takie pomysły,pierwszy raz słyszę!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hehe pomysly rodza sie u moich tesciow w ich dziwnych glowach..;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przesąd mówi że małżeństwo będzie takie jak zaślubionego świadka lub świadkowej, ale pisałam wczesniej że to wiejskie zabobony ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hehe nawet dobrze bysie skladalo bo malzenstwo mojej siostry jest udane;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mój brat poprosił na świadków 2 brata i jego żonę (nikt się nie buntował:) twój ślub. na świadka wybierz osobę ci najbliższą a nie jedyną wolna;/ ja się czułam głupio jak poprosił mnie kuzyn z którym mam mały kontakt ale byłam pierwszą z linii nie hajtniętą jeszcze gr... więcej z tego problemów. siostra będzie towarzyszyć zawsze ci doradzi:) nie łam się siostra i koniec:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ok,wiec nie lamie sie ;) dzieki Wam za wsparcie dziewczynki ;* a oni niech spadaja moje wesele moj slub i moj mąż ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NIE świadkowa MUSI byc dziewicą!!!!!!!!!!!! a tak na serio-ważne by była to bliska Ci osoba a to czy męzatka ie ma znaczenia;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
siostra jest mi najblizsza osobą..;) nie ma innej takiej..po prostu tak musi byc i nikt mi w tym nie przeszkodzi.ale fakt ze wkurzylam sie z tego powodu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość szafa_gra
przede wszystkim jedna kwestia - świadek na ślubie to wymóg przede wszystkim prawno-cywilny, nawet na ślubie kościelnym (konkordatowym). I wiek świadka, jego stan cywilny, płeć nie ma żadnego znaczenia. Mogą być to nawet dwa stare chłopy i nikt nie ma prawa sie wam do tego przyczepić , ani rodzina ani ksiądz ŚWIADEK MA BYĆ OSOBĄ DOROSŁĄ, trzeźwą i ma miec dowód tożsamosci - tyle jesli chodzi o wymagania co do śwaidków!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
:) dobrze dziewczyno tak trzymaj:) twoje wesele ty i przyszły mąż jesteście najważniejsi. spróbuj wytłumaczyć teściom ze ważne jest dla ciebie żeby świadkowa była ci osobą najbliższą bo nie warto psuć sobie relacji takim bzdurami. myślę ze jak przedstawisz im swoje racje to zrozumieją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wytlumacze im to na spokjne,,jescze raz dziekuje dzoewczynki ;) caluje Was mocno!! powodzonka!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moze być mężatką, byłam na weselu u kuzynki i nasza ciotka była świadkową a drugim świadkiem był jakiś tam brat młodego który tez był po slubie. Po prostu tradycja móiw że na drużbów się powinno brać niezamężnych. Chociaż wiem że czasem księża oczywiście bezprawnie wymagają od świadków czegos typu akt slubu czy zaświadczenie o spowiedzi. Bierz siostrę i się nie przejmuj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
my poprosiliśmy na świadków małżeństwo, najpierws sie zgodzili, a później odmówili, z tego względu, że to komuś przynosi pecha - nie wiem do dziś, czy nam czy im. Nie zraziliśmy się i poprosilismy drugie małżeństwo i Ci byli - było super.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kwiatek55
Uważam że to głupota iż świadkowa nie może być mężatką. Skoro świadkowa musi być stanu wolnego to równie dobrze nie powinna mieć chłopaka czy narzeczonego bo to też przyniesie pecha- jak wierzyć w zabobony to całkowicie skoro ma być wolna to ma być wolna na całego !!! A takiej całkowicie wolnej świadkowej (bez chłopaka czy narzeczonego) z pewnością by się nie znalazło... bo każdy ma jakąś swoją drugą połówkę. Dawniej brało się "wolną" świadkową i świadka by ewentualnie ich wyswatać, tylko i wyłącznie po to. Dawniej wesele było okazją do poznania przyszłego męża czy żony, teraz czasy się zmieniły mamy wiele możliwości poznania innych ludzi, dawniej tego nie było a wesele było okazją do znalezienia miłości swojego życia. Zapewne wasi pradziadkowie , prababcie, dziadkowie,babcie czy ciotki poznały swoją drugą połówkę na weselu. KONIEC Z ZABOBONAMI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość makatka03
co ma piernik do wiatraka? pierwsze słyszę... Ja też będę miała obojga świadków po ślubach. Taki sam "przesąd/tradycja" jak to, że na wieczorze panieńskim muszą być same panny :) wtedy też musiałabym chyba pić do lustra, bo wychodzę za mąż jako ostatnia z grona koleżanek i z najbliższej rodziny :) No i znam pary, u których było 2 świadków płci męskiej na ślubie koscielnym i też nie było problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja bym nie chciała diamentów
Jak już ktoś wcześniej napisał świadkiem może być praktycznie każdy, kto spełnia kilka wymogów (np. jest pełnoletni) i nie ma znaczenia czy to będzie babcia, kobieta w ciąży czy 2 facetów. Kwestie, że "to przynosi nieszczęści" to oczywiście tylko głupie zabobony, a zabobonów nie znoszę. Dziwi mnie, że to głównie w kościele katolickim narosło tak wiele przesądów np. wokół ślubu, a pewnie niewielu katalików zdaje sobie sprawę, że grzechem jest wierzyć w takie rzeczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niezdecydowana 23latka
haha glupi jest ten przesad, swiadkowie moich rodzicow oboje byli juz po slubach, slub jednego swiadka nie przetrwal rozwiedli sie, a moi rodzice sa szczesliwym malzenstwem z prawie 30 letnim stazem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gggoooonnoo
Lisabet Aa jaka jest róznica miedzy swiadkowa i druhna ? bo dla mnie to to samo , tylko nazwy rózne :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Świadkowa i świadek to osoby podpisujące papierek zaświadczający o ślubie :) a druhny to laski ubrane w jednakowe kiecki idące za panną młodą razem z drużbami :) u nas niezbyt często sie to zdarza i dlatego pewnie nie widzisz różnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość monis-29
Świadek nawet nie musi byc katolikiem - on tylko podpisuje kwitek na protokole - musi za to mieć dowód osobisty :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kolejny dowód na to ze juz
szanowna tesciowa ci brużdzi!:O :O Co to za pierdoła?!?!?! To moze za czasów szanownej mamusi świadkowała panienka coby potem ze swiadkiem móc swobodnie kotłować sie w stodole na sianie!:O matko co za ciemnota !Moim swiadkiem była moja siostra (mezatka a od strony meża jego przyjaciel o zgrozo tez żonaty-aaa i świadkowie byli na weselu z meżem/zoną!🖐️ to wasze wesele i nie słuchaj pierdół !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
moja świadkową miala być siostra ale ksiądz w jej parafi KARTUZY uznał że skoro ma tylko ślub cywilny to musi podpisac oświadczenie że w perzeciagu roku weźmie slub koscielny. co o tym myslicie?? słyszalyście o takim czymś żeby ksiadz zmuszał kogos do slubu koscielnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
jakiś poyebany. zlozcie skarge na niego i wezcie slub w inej parafii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×