Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość orkaaa1977

Dżem i sok z truskawek-prosty i bez konserwantów!

Polecane posty

Gość orkaaa1977

4 kg truskawek myjemy i przekładamy do sporego garnka.Zasypujemy 1 kg cukru.Zostawiamy na noc aż puści sok. Rano gotujemy na wolnym ogniu i w czasie gdy truskawki puszczają więcej soku to go odlewamy łyżką stołową do drugiego garnka.Robimy tak aż zostaną nam praktycznie same truskawki.Następnie dodajemy do truskawek jeszcze 1 kg cukru i gotujemy jeszcze na wolnym ogniu do czasu aż truskawki zrobią sie szkliste (ok 2 godz. zależy to od ognia).Można dodać sok z cytryn.Gorący wkładamy do wyparzonych słoików i przewracamy do góry dnem.Do soku dodajemy też 1 kg cukru i gotujemy( zbieramy pianę).Gorący sok nalewamy do słoików i zakręcamy.NIE PASTERYZUJEMY! Mi wyszło z 4 kg 9 słoików dżemu i 9 soku.Smacznego!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość A jak cenowo te wielorazowe
Super dzieki za przepis :) Wlasnie myslalam o dzemach ale wszedzie pisza o zelfiksach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
myślę sobie , że tym sposobem to można z innych owoców sezonowych zrobić pyszności. Dobrze by było jakbyś ten temat przeniosła na topik pt. Przetwory na zimę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czy
a jakie duze mialas te sloiczki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zapewne wielkości słoików takich po dżemach , czyli ok. 200 g, może ciut większe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czy
jakie duze by nie byly te sloiczki to bardzo duzo jej wyszlo z 4 kg truskawek. Az 18 sloiczkow. Jest to w ogole mozliwe`?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sposób to fajny ,ale chyba bardzo,bardzo pracochłonny ;) Jak to zrobiłaś że tyle słoiczków Tobie wyszło?????? Mi ostatnio z 5 kg truskawek wyszło 12 słoiczków dżemu (słoiki takie standardowe po 200 g)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość orkaaa1977
Może to zależy od truskawek ile mają soku w sobie? Też jestem zaskoczona.Jutro zrobie znowu,zobaczymy ile tym razem będę miała.A słoiki miałam normalne.Róbcie dziewczyny,ja już trochę swoich rozdałam na posmakowanie i wszystkim smakowało! Mogłam nie dawać bo chcą jeszcze a robić im się nie chce.Ja sama też nie mam dość czasu bo mam mała dzidzię i to dla niego właśnie te specjały :))Teraz czekam na porzeczki ale nie wiem skąd je zdobyć :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość orkaaa1977
Pracochłonne nie jest,przynajmniej nie trzeba pasteryzować czego nie lubię! Synek spał a ja w tym czasie robiłam porządki w kuchni i robiłam te dżemy i soki hehe :) czasem trzeba się poświęcić no nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość orkaaa1977
Miałam dziś zrobić jeszcze ten dżem ale będąc na zakupach mały płakał i już nie pojechałam na targ gdzie zawsze kupuję i nici z dżemu....A wam dziewczyny jak idzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czy
a ten sok to bezposrednio do picia czy to taki do rozrabiania z woda wychodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość orkaaa1977
Tak,sok jest do rozrabiania z wodą.Cukru zarówno do dżemu jk i do soku można dać więcej lub mniej jak kto woli ale dzem jak i sok powinny być słodkie :))))) :)) smacznegoooo !!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość monikaaaaaaaaaaaaam
ja też wczoraj robiłam tak jak Ty orkaaa 1977 - patrząć na Twój przepis to jakbym go sama pisała , a do tego też dla mojego maluszka właśnie robiłam :D:D mi wyszło 15 buteleczek po soku kubuś tych mniejszych i 8 słoiczków dżemu , a miałam 3 ubianki truskawek. takim sposobem robienia soku i dżemu - robi babcia mojego męża, pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zniszczona wit C
Niestety przepis ten jest małowartosciowy, ponieważ przez długotrwałe gotowanie w tych wyrobach jest zniszczona cała witamina C. Ergo szczególnie dla dzieci takie wyroby nie nadaja się, najwyzej jako używka atrakcyjna słodyczą cukru i odrobiną soli mineralnych. Jesli chce się zrobić przetwór wartosciowy dla dziecka z zawartoscią witC należy wsadzać truskawki do wyprażonych słoików lekko zasypać cukrem, zakrecać wygotowanymi pokrywkami i natychmiast pasteryzować 10 min. (małe słoiczki 200-300ml) w temperaturze ok.70 stopni - absolutnie NIE doprowadzać do gotowania! Chcąc oszczedzić miejsce w słoikach, ale godząc się na częściową utratę witaminy C można truskawki zasypać na 2-3 godziny w garnku, aby wcześniej pusciły sok i dopiero wtedy napełniac słoiczki i pasteryzować krótko jak wyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zniszczona wit C
Poza tym polecam uzywać do dżemów CZYSTEJ pektyny, jest ona produkowana przez Pektowin-Jasło http://www.pektowin.com.pl/index.php?q=dzemfix&menu=przetwory Chodzi mi o PEKTYNĘ, a nie o te dżemfixy, bo w pektynie (na prawym zdjęciu) nie ma konserwantów i jest to czysty ekstrakt z jabłek. Cena jest o połowe nizsza niż dżemfixów i tym podobnych. Niestety w sklepach trzeba się o nie dopytywać, bo handel woli sprzedawać droższe preparaty z konserwantami i cukrem :-( "Pektyna jabłkowa Preparaty pektynowe zawierają wyizolowane z surowca roślinnego rozpuszczalne w wodzie heteropolisacharydy. Wykorzystując zdolność pektyny do tworzenia żeli, używa się jej w wielu gałęziach przemysłu spożywczego i farmaceutycznego. Pektyna jako substancja pochodzenia roślinnego jest najlepszym środkiem żelującym do produkcji dżemów i galaretek owocowych. Jako naturalny składnik owoców sprawia, że przetwory wyprodukowane z jej dodatkiem zachowują w pełni cechy organoleptyczne charakterystyczne dla użytego surowca. W postaci handlowej występuje jako proszek barwy jasnożółtej bądź jasnoszarej. Nie posiada zapachu. "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość orkaaa1977
być może witamina sie niszczy nie wiem, A w powidłach też bo są jeszcze dłużej robione i grzane.Podobno są zdrowe :) Wit.C dzieci dostają w świerzych owocach a takie soki są o niebo lepsze od kupnych i tak sampo dżemy.My wychowaliśmy się na babcinych dżemach i moje dzieci też na nich będą się chowały :) :) Kiedyś nie było takich rzeczy w sklepach i nasze drogie i kochane babcie sobie radziły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacobs
A ja zamrazam truskawki w całości ,albo zmiksowane w kubkach po wiekszych jogurtach-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość orkaaa1977
dziś robiłam z czerwonych porzeczeK :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość 260602006
Zrobilam dzemy i wyszly mi plynne,staralam sie odlac jak najwiecej soku.Co zrobilam nie tak? dodam,ze zrobilam z przepisu podanego wyzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość orkaaa1977
zrobiłam jeszcze z truskawek nie mogłam sie oprzeć.Truskawek jest już koniec,też były jakieś takie dziwne,rzadkie.Miały w sobie dużo wody,nie to co na początku :) Trzeba pamiętać o odlewaniu soku i to jak najwięcej.Teraz to dodałam więcej cukru i wrzuciłam troszkę agrestu bo słyszałam,że są żelujące. Sezon się skończył,teraz czas na inne owoce ja czekam teraz na wiśnie i mam nadzieję że nie będą drogie :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość margolka66
Moje dziecko i ja nie przepadamy za przetworami z truskawek - ale Truskawki najlepsze na żywca tych mogę zjeść w sezonie tonę!!!! Ale by coś tam w zimie mieć z tej przyjemności to je hurtowo mrożę ale nie takie same tylko - myję je dokładnie, daję do gara lub michy posypuję cukrem - jak kto lub dużą ilością lub mniejszą i potrząsam delikatnie naczyniem , tak by truskawki dokładnie otoczyły się w cukrze.Do woreczków i wio do zamrażarki.Są dużo lepsze od tych bez cukru i chyba tak bardzo nie tracą witamin?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość i_know_places
Ostatnio z tesknoty za truskawkami w sklepie znalazłam suszone crispy o tym smaku. umialaja mi czekanie;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Wlasnie tego szukalam,juz kiedys robilam i wyszlo super.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
a co będzie jeśli poddam dżem i soki pasteryzacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
hey, właśnie skończyłam robić sok i dżem z tego przepisu, soku wyszło mi 12 słoiczków dżemowych a samego dżemu tylko 4... hmm myślę że truskawki w tym roku są wodniste i to dlatego, ale za to smak super:) polecam!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
ja zrobilam tylko nie mam pojecia, co zrobie z sokiem, bo to jednak duzo cukru, wiec jak to pić,(wiem, z woada) ale nie uznaję slodzonych sokow- macie jakis pomysl? Bo slodkie to bardzo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sami302
można dodać sok z cytryny i nie będą już takie słodkie a przy okazji dodajesz wit. C

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
kurcze fajny przepis ale aż 3 kg cukru dlaczego tak dużo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×