Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość benclalallalaa

W jakich utworach ??? HELP

Polecane posty

Gość benclalallalaa

Motyw duszy i ciala. Prosze o jakies rady ktore chetnie wykorzystam... Dokladnie chodzi o ich postrzeganie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
moze sredniowiecze? kiedy dusza byla najwazniejsza, musiala pozostac czysta, by po smierci zasluzyc na raj, a cialo i jego potrzeby nie bylo wazne. przyklady: legenda o swietym aleksym, swiety szymon slupnik, sw franciszek... ogolnie mozna do kazdej epoki cos znalezc, czy wazniejsze byly sprawy duchowe czy normalne potrzeby czlowieka ale nie wiem czy o to Ci chodzi:p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość benclalallalaa
kwiat_sniegu dzieki.. Dokladnie to mem temat maturalny :dusza i cialo w literaturze wybranych epok -omow temat analizujac wybrane utwory literackie i filozoficzne. postawilam teze : Na przestrzeni epok nastepuje zmiana postrzegania motywu duszy i ciala w literaturze i nurtach filozfoficznych. teraz mysle dalej.... nad utworami m.in. legende o sw aleksym juz mam + platon i inne niepewne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość benclalallalaa
teaza nie po polskiemy ;) przestawic musze, teraz widze ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciezki temat wzielas. ja mam motyw cierpienia, przynajmniej jest wszedzie:p moze jeszcze naturalizm? ze czlowiekiem pierwotne instynkty rzadza, czyli zadne tam sprawy duchowe, tylko posiadanie majatku, dobrobytu i seks:d przyklad: chlopi chociazby. no i caly romantyzm, sprawy duchowe, sercowe, uczucia najwazniejsze, rozum zupelnie nie. "romantycznosc" mickiewicza moglaby byc niezla, no i tez werter, ktory sie w koncu zabija, bo dusza za bardzo cierpi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość benclalallalaa
najgorsze w nim jest to ze jest niby rozległy a cizeko cokolwiek znalezc :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ldhkhsklg
'Dziady', w ktorejs balladzie chyba tez. Poszperaj w googlach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość benclalallalaa
up

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość madzixx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość madzixx
A ma ktoś propozycje utworów w których występuje motyw zniewalania człowieka? Nie należy on do lekkich i przyjemnych, ale może ktoś chciałby pomóc? :) pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość benclalallalaa
tez chyba zalezy jakiego zniewolenia. Mi sie tozraz kojazy z brakiem praw itp przez nizsze warsty spoleczne... ludzie bezdomni itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość benclalallalaa
up

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zniewalanie mozna zrozumiec baaardzo roznie chyba. na pewno zniewolenie pod wplywem milosci, ktora jak widac mozna wszedzie niestety wcisnac - ze jest tak silna, nie mozna sie od niej uwolnic. moze byc zniewolenie psychiczne - wlasnie od milosci, albo od cierpienia (to z mojej prezentacji:p) np. kochanowski w trenach nie mogl sie uwolnic od cierpienia i bolu po stracie dziecka. no i zniewolenie narodu polskiego pod zaborami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość benclalallalaa
milosc i przeskok do wojen/zaborów... nie wiem, mi nauczyciel mowil tylko zebym za bardzo nie rozbiegala sie w pomyslach... ;) No ale mozna tez popatrzec na to jak na milosc do ojczyzny ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Madzixx
Chodzi mi bardziej o kwestie zniewalania w obozach koncentracyjnych, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Chciałam nawiązać też do problemu utraty człowieczeństwa zarówno przez zniewolonych jak i oprawców. Myślałam o opowiadaniach Tadeusza Borowskiego i "innym Swiecie" Gustawa Herlinga Grudzińskiego. Ale to troszkę mało, dlatego zwróciłam się o pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość benclalallalaa
up

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no moze, ale tylko podalam rozne przyklady, jak mozna byc zniewolonym. na polskim jestem przy 20leciu miedzywojennym i sie nie orientuje w tym temacie w takim razie ;] benclalallalaa - jesli chodzi o rozbieganie sie w pomyslach, to chyba w Twoim temacie to nie grozi, nie?;p mozesz po prostu porownac filozofie, gdzie "dusza byla wazniejsza" z tymi gdzie "cialo jest wazniejsze" i jak to sie zmienialo w czasie. i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×