Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Sexy Flexy Jolly

ZUS, ZASIŁEK CHOROBOWY I CIĄŻA

Polecane posty

Dowiedziałam się, że jestem w 8 tygodniu ciąży. 31 sierpnia 2010r. kończy mi się umowa na czas określony, która nie zostanie mi przedłużona. Nie czuję się najlepiej, ciągle wymiotuję i jestem osłabiona a moja praca do lekkich nie należy. Czy mogę dostarczyć pracodawcy zaświadczenie o ciąży i od razu zwolnienie lekarskie do końca sierpnia? Czy takie zwolnienie, jeżeli będzie trwało dłużej niż czynny stosunek pracy, czyli na przykład jeszcze do końca września (wtedy od 1 września dostanę zasiłek chorobowy od ZUS), przeszkadza w zarejestrowaniu się w Urzędzie Pracy jako bezrobotna? Czy ZUSowi wyda się podejrzane jeżeli dostanę "chodzone" L4 do końca września?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość +*koleżanka koleżanki
idz tera do gin i zalatw sobie chorobowe i przedużaj je az do porodu. W tedy pracodawca nie może cie zwolnic i bedziesz dostawac 100% WYNAGRODZENIA. a POTEM MOŻESZ IŚĆ JESZCZE NA MACIERZYŃSKIE 5 MIESIECY NIE REJESTRUJ SIE JAKO BEZROBOTNA BO ZADNYCH PIENIAZKÓW NIE WEZNIESZ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ale nie wiążą się z tym jakieś konsekwencje dla mnie lub dla mojego lekarza? Bo ja bym musiała mieć zwolnienie "chodzone", bo dwa razy w tygodniu jeżdżę do psychologa w związku z depresją. Poza tym na jakiej podstawie gin ma wypisać tak długie zwolnienie? Gdyby ciąża była zagrożona i musiałabym leżeć plackiem - to ok. Ale w sytuacji gdy wszystko jest dobrze, a ja na dodatek muszę ciągle po lekarzach jeździć w związku z innymi schorzeniami, to chyba trochę dziwne się wyda nawet dla postronnej osoby a co dopiero dla ZUS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość +*koleżanka koleżanki
nO CO TY MÓWISZ NA L4 MOŻESZ BYĆ CAŁĄ CIĄZE I DLA NIKOGO TO NIE JEST DZIWNE ŻE SIĘ W CIĄŻY ŹLE CZUJESZ. a LEKARZ NIE MUSI CI WYSTAWIAC ZWOLNIENIA NA CAŁĄ CIĄŻE TYLKO NA MIESIĄĆ A POTEM PRZEDŁUŻAĆ. aLE WAŻNE ŻEBYŚ ZACHOWAŁA CIĄGŁOŚĆ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ale to jest umowa na czas określony, a ja jestem w ciąży poniżej 3 miesiąca, więc prawo przedłużenia umowy mnie nie dotyczy. Czy bezrobotna ciężarna, a później matka ma prawo do jakichkolwiek świadczeń finansowych ze strony państwa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość +*koleżanka koleżanki
PRACODAWCA MUSIO CI PRZEDŁUŻYĆ UMOWE W CZASIE CIĄŻY!!!! nAWET WCZORAJ BYL O TYM PROGRAM W TV.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niemozliwe poprostu
impossible byc oslabionym w ciazy i wymiotowac. jestes chyba jedyna kobieta w ciazy ktora ma takie objawy na swiecie ;/ a pozniej sie dzwiwia ze pracodawcy nie chca mlodych dziewczyn zatrudniac, po kombinuja jak moga ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mama 8 tygodniowej śmieszki
PRACODAWCA MUSI CI PRZEDŁUŻYĆ UMOWE DO KOŃCA PORODU. zAPAMIETAJ RAZ NA ZAWSZE I NIE REJESTRUJ SIE JAKO BEZROBOTNA BO DOSTANIESZ WIELKIE GLÓWNO A NIE KASE.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nie słuchaj tej
koleżanki, koleżanki bo cię wprowadza w błąd. zwolnienie możesz dostać tylko do końca umowy, a później - no cóż...z kimś to dziecko przecież poczęłaś prawda??? na nim spoczywa obowiązek utrzymania ciebie i waszego dziecka (przynajmniej moralny obowiązek ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poprzednikowi dziękuję za inteligentną wypowiedź, żegnam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia - polecam dobrego psychiatrę. +*koleżanka koleżanki Musi przedłużyć, ale jak moja umowa kończy się w 3 miesiącu ciąży, a ja jestem dopiero w 2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nie słuchaj tej
nie musi przedłużać umowy w tak wczesnej ciąży!!!! przepisy są jasne!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Określając mojego poprzednika miałam na myśli "niemozliwe poprostu". Aby nikt inny nie czuł się urażony wolałam to sprostować :) A co do innych wypowiedzi - właśnie o to chodzi, że ciąża jest zbyt wczesna i nie ma obowiązku mi przedłużać umowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niemozliwe poprostu
a ja tobie polecam wizyte w zusie :) jakby cie tam lekarze zobaczyli dali by ci kopa w dupe, a nie l4. Co jedna wielce chora w ciazy ;/ i z naszych skladek na takie leserstwo kasa idzie ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość +*koleżanka koleżanki
Kobiety w ciąży podlegają szczególnej ochronie i zgodnie z art. 177 1 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. W przypadku umowy na czas nieokreślony nie ma znaczenia, od kiedy ona trwa. Nie ma także znaczenia zaawansowanie ciąży. Inaczej jest przy umowach na czas określony, na wykonanie określonej pracy lub na okres próbny. Wówczas należy brać pod uwagę okres trwania i zakończenia umowy o pracę w odniesieniu do skończonych miesięcy ciąży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zgodnie z art. 177 par.3 Kodeksu pracy, umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. W takim przypadku pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński po ustaniu stosunku pracy. Zasada ta nie dotyczy jednak umów o pracę zawartych na czas określony w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nie ma sie co dziwic ze
pracodawcy nie chca tego zatrudniac otworzy taka szpare pracuje na czas okreslony i pracodawca nie chce jej przedluzyc bo do niczego sie nie nadaje i chce zatrudniac kogos lepszego to musi takiej glupiej cipie dac umowe za to ze szpare rozlozyla i placic za siedzenie w domu, naprawde nie dziwie sie tym pracodawcom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ale tak na prawdę żadna z Was nie odpowiedziała mi na zadane pytanie. Więc proszę, szczególnie Niebieskooka26, która strzela paragrafami, aby powiedziała co w takiej sytuacji mówi prawo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Niestety nic Ci nie
przysługuje - szkoda,że nie masz stałej umowy o pracę bo wtedy chroni Cię prawo... Ubezpiecznie zdrowotne dostaniesz jak się zarejestrujesz W UP , ale z ZUSu po ukończeniu umowy już żadnych pieniążków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niestety ale tak. Skoro czujesz się źle idź na zwolnienie lekarskie. Na l4 nie musisz leżeć plackiem a wręcz przeciwnie. Jeśli lekarz nie bedzie chciał dać Ci zwolnienia to go po prostu zmień. Dbaj o Siebie bo stres który przeżywasz teraz da Ci znać po ciąży ze zdwojoną siłą. Nie patrz na to żeby komuś Twoje zwolneinie pasowało.Myśl o Sobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Po zakończeniu umowy o pracę jeśli będziesz na zwolnieniu lek.zasiłek chorobowy będziesz dostawać z ZUS. Nie jest tak na pewno że koniec pracy = koniec mozliwości kontynuowania chorobowego. Jeśli bedziesz na zwolnieniu pieniadze z chorobowego wypłacać Ci bedzie zus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zwolnienie lekarskie podczas trwania umowy o pracę przynosisz dla pracodawcy. Zrób tak aby termin zwolnienia przekraczał datę Twojego zwolnienia. Wtedy zakład wypisuje druk Z-3 + załączniki. Ty bedziesz musiała wypisać u nich oświadczenie do zus. Po ustaniu stosunku pracy zwolnienie zanosisz do zus juz sama.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z praktyki powiem że zwolnienie pracownic w ciąży sięga nawet 1 całego miesiąca. Przepisy pozwalają na pobieranie zasiłku chorobowego maksymalnie przez 182 dni. Od 1 stycznia 2009 r. zostały w tej kwestii wyróżnione kobiety w ciąży, które zachowują prawo do zasiłku chorobowego za czas niezdolności do pracy przez 270 dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ten miesiąc zwolnienia dotyczy zwolnienia branego jednym "ciurkiem". Często zdarza się że kobietki w stanie odmiennym na zwolnieniu lekarskim przebywają całą ciążę bez przerwy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niebieskooka26: Czyli jak dobrze zrozumiałam - teraz, czyli 2 tygodnie przed ustaniem stosunku pracy dostanę L4, które będzie wypisane np. na 30dni, później w związku z dalszą niezdolnością do pracy mogę takie zwolnienie przedłuzać, ale zanoszę je wtedy do ZUS a nie do byłego pracodawcy? Ale na kogo wtedy takie przedłużone zwolnienie zostaje wystawione - na ZUS czy na byłego pracodawcę? Czy moja niezdolność do pracy może być w ZUS tłumaczona jedynie ciążą, czy musi być to powód bardziej poważny jak ciąża zagrożona?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×