Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość chce zrobic ogródek

Kupiłam nasiona i chcę zrobić ogródek warzywny.Mam kilka pytań

Polecane posty

Gość chce zrobic ogródek

Jak zacząć? Dodam, że mam grządki już stare ale nie muszę nic kopać tylko, że prolem jest w tym, że po pierwsze nie mam kompostu (ile trwa zrobienie takiego kompostu? można go zastąpić jakimś nawozem uniwersalnym do warzyw?) i mam dosyć twardą ziemię i w związku z tym pytanie czy dokupić ziemi? czy na tej posiać i po prostu nawozić? ale czym nawozić? czy w ogóle nawozić? Kiedyś tam miałam warzywa i nic specjalnego nie robiłam ale teraz chcę bardziej o to zadbać. Napiszę jakie nasiona kupiłam jeszcze: marchewkę, pomidory malinowe (potrzebują one jakiś szklarni w ogóle? czy normalnie mogą być w ogródku na grządce?), dynie, sałatę lodową, kapustę pekińską, fasolkę szparagową, groszek, koperek, majeranek, rzodkiewkę i na razie tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grządki stare,czyli kiedyś tam przekopane i tak proponuję spulchnić i odchwaścić na wiosnę.Kompost robi się jakieś 2,3 lata,można więc użyć nawozów np.obornika(ale trzeba zwrócić uwagę,że nie wszystkie warzywa lubią rosnąć w pierwszym roku po oborniku) można podsypać jakiegoś specjalnego pod warzywa,ale uwaga! będziemy je jeść więc trzeba dokładnie czytać etykiety.Jest szansa,że ziemia nie jest zmęczona i ten rok może nie wymagać jakiegoś specjalnego nawożenia lecz nie napisałaś co tam rosło wcześniej? Trawa? Chwasty? Musisz zapoznać się z tzw dobrym i złym sąsiedztwem warzyw (np. ogórki nie lubią pomidorów) zapisać gdzie co posiałaś żeby w przyszłości stosować płodozmian(pomidory nie mogą rosnąć po sobie,kapusta również) Pomidory można ryzykować bez osłon,ale to ruletka i na bank trzeba je opryskać przed zarazą.Ogólnie-nie jest to jakaś filozofia.Po skopaniu ładnie wytyczyć grządeczki,posiać,posadzić i po wschodach zacząć reguralnie odchwaszczać.Bardzo dobrym nawozem jest gnojówka z pokrzyw,ale nie lubią jej czosnek,cebula i bodajże fasola.Z tymi nasionami poradzisz sobie bez problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Autorko ale
narobiłaś mi ochoty na ogródek warzywny. Kiedy trzeba zacząć sianie pierwszych warzyw ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chce zrobić ogródek
to właśnie zależy od warzyw jakie chcesz posiać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Autorko ale
Marchew,pietruszkę,sałatę zwykłą i lodową, rzodkiewki, (seler,por,paprykę,ogórki i pomidory posadzę później z sadzonek).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Autorko ale
jeszcze cebulę ;-) A Ty co siejesz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chce zrobić ogródek
Ja się tak napialiłam, że zamówiłam chyba z 30 różnych nasion :D Min pomidory, kilka rodzajow salat, kalafior, groszek, fasole szparagowa, rzodkiewkę, ogorki, koper, lubczyk, cukinie, brokul,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chce zrobić ogródek
ucielo mi: papryke, cebule, kalarepe i jeszcze kilka innych ktorych nie pamietam bo dopiero zamowilam i czekam az mi przyjda. Nie wiem czy wszystkie uda mi sie zasiac i co z nich wyjdzie ale sprobuje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Autorko ale
Arbuz smakowicie wygląda :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Autorko ale
Rzeczywiście Ty to wszystko będziesz miała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chce zrobić ogródek
ja w ogrodzie mam też owoce, jabłka, śliwki, maliny, gruszki, czereśnie i porzeczki, szkoda tylko że nikt tego nie chce jeść i tyle co ktoś z rodziny przyjedzie to sobie naobiera bo tak to by zgniły na drzewach :( też ich nie zaprawiam bo jak raz zrobilam soki i przetwory to bylo to samo i musialam rozdać, ja sama za owocami nie przepadam, dziwna jestem ale tak już mam :p Warzywa za to jak najbardziej i mam zamiar jak urośnie ich sporo, porcjować i mrozić na zimę :) W sklepach taki kalafior teraz nie dość, że drogi za taką malutką główkę to jeszcze w ogóle smaku nie ma. Jak kupiłam ostatnio i gotowałam kalafiorową nawet zapachu kalafiora nie miała :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chce zrobić ogródek
no a arbuz kupiłam bo mi się spodobał na opakowaniu :p z tym, że arbuzem domownicy nie pogardzą o ile coś z niego wyjdzie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Autorko ale
Ja pamiętam,że arbuza i dynie to moi dziadkowie zawsze mieli w ogrodzie :-) tak mi się miło z dzieciństwem kojarzy :-). Autorko kiedy zaczynasz pierwsze prace w ogrodzie ? A właśnie może ktoś poleci dobrą słodką odmianę marchewki, i żeby wzeszła taką łatwą w uprawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chce zrobić ogródek
Zacznę jak tylko będzie pogoda bo dzisiaj u mnie śnieg spadł :( Marchewkę też zamówiłam, odmiany nie znam, wszystko brałam na ślepo, początkująca jestem więc nie bardzo się znam ale w razie czego będę uczyła się na błędach :p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kompost o ile nie ma tam być uprawy grzybków można odpuścić:P.Ja polecam większosć nawozów mineralnych poza azotowymi bo te ostatnie najmniej zdrowe:P.A co do kompostu to można go chwilowo zastąpić sianem:classic_cool:.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zapoznaj się lepiej z uprawą warzyw, nie wszystkie warzywa wysiewa się do ziemi nawiezionej obornikiem, tylko dopiero na drugi rok po oborniku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość strefa-zieleni.pl
Jeśli chodzi o pomidory malinowe, to zależy jaką odmianę kupiłaś - są zarówno odmiany szklarniowe (np. Pink King) jak i gruntowe ( np. Malinowy Olbrzym). Natomiast z nawozów polecam nawozy naturalne oraz takie które nie odkładają się w warzywach - na rynku jest sporo takich produktów. Super jest też naturalny kompost, kompostowanie to w ogóle strasznie fajna sprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do chce zrobić ogródek
Posiałaś już coś ? Wzeszło już ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do chce zrobić ogródek
Autorko :-) odezwij się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zoyyykaaa
Ale Wam zazdroszczę. Mnie się marzy chociaż kilka warzyw a raczej zieleniny na balkonie tylko czy to się uda?? Myślałam o takiej długiej doniczce jak na kwiaty i tam chciałabym mieć koperek, zieloną pietruszkę, szczypiorek, marzyłaby mi się sałata lae ja zielona jestem i nie wiem co z czym i dlaczego. Z tym koperkiem mam problem bo w nasionach jest tylko koper, czy to to samo co koperek taki ze sklepu w pęczku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zoyykaa dasz radę
W donicach posadź: sałatę (miałam rok temu w takiej długiej doniczce jak na pelargonie)teraz sałatę kupisz już w sadzonkach jeśli posiejesz to trochę poczekasz aż wzejdzie z rozsady będzie szybciej. Ja już posadziłam sałatę zwykłą i lodową. Posadź cebulę dymkę-szybko będziesz miała szczypior, kup też pietruszkę naciową z rozsady (ona ma już teraz jakieś 4cm) szybko będziesz miała zieleninę. Wysiej też trochę kopru. Koper to ten koperek w pęczkach. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zoyykaa dasz radę
Później kup sobie pomidorki koktajlowe z rozsady (teraz trochę zimno), paprykę jeśli lubisz wszystko będzie ci rosło w doniczkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Panna Pelagia
Ogórki też prowadzone na sznurku do góry, będą owocowały,kup nasiona np. sałatkowych F1 - samopylnych:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Panna Pelagia
1 nasionko ogórka do 1 doniczki:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chce zrobic ogródek
Hej ;) Tak, już posiałam :) Pomidorki już są dosyć duże i przesadziłam je do skrzynek, brukselka też już wyszła ale przesadzę ją dopiero jak pogoda się poprawi a reszta warzyw od razu do grządek :p Mam nadzieje że coś z nich wyjdzie ;) Oczywiście dziękuję wszystkim za odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pani es
Porady tego Pana !!!!Max Zander vel Klaun gffggghhh@tlen.pl'; to za przeproszeniem o kant dupy rozwalić.To mają być warzywa ekologiczne !!! A nie tablica Mendelejewa:( ;-( .Taki szajs to bez pracy , można w sklepach kupić!!!! Pozdrawiam i do uprawy zdrowych warzywek namawiam:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zoyyykaaa
A powiedzcie - gdzie kupić te roślinki z rozsady ?? Wiem, że głupie pytanie ale autentycznie to mój "pierwszy raz" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zoyykaa dasz radę
Warzywa do posadzenia teraz już kupisz u ogrodnika.A za 2-3 tygodnie na ryneczkach,bazarach pewnie będą sprzedawać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×