Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

detralexiarka

szukam sprawdzonego przepisu na chleb z ziarnami

Polecane posty

Gość pyszny chlebuś
Bardzo prosty chleb na zakwasie Składniki: 500g mąki 300g mody 150g zakwasy żytniego 8g drożdzy łyżeczka soli dodatki według uznania - cebulka przysmażona na masełku jeżeli chcemy cebulowy - kminek - ziarna - otręby... co kto woli Chleb na jedną keksówkę. Składniki do miski, wszystko potraktować mikserem, przełożyć do foremki i do wyrośnięcia. Przepis sprawdzony, chleb pyszny i zawsze wychodzi. Ja osobiście uwielbiam wersję z rodzynkami :) i najlepszy chleb jest na zakwasie właśnie więc jeżeli nie macie to samemu można zrobić. Nie polecam chlebów na drożdzach suszonych- wychodzą gliniaste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość warto spróbować
Chleb z ziarnami, na zakwasie 1 szkl. ziaren sezamu 1 szkl. ziaren słonecznika 1 szkl. ziaren dyni 1 szkl. siemienia lnianego 1 szkl.płatków owsianych albo jęczmiennych 1 szkl. otrąb (mieszane po 1/3 części owsianych, pszennych i żytnich) 1 szkl. mąki żytniej 1 kilogram i 1 szkl. mąki pszennej 2 łyżki soli 2 łyżki kminku (wg, uznania jak kto lubi)1 łyżka cukru zaczyn (1 szklanka), 6 szklanek wody i 2 łyżki miodu. Wszystkie suche składniki wymieszać, dodać wodę wymieszaną z miodem i zaczyn. Po wymieszaniu zaczyn (część ciasta) odłożyć do większego słoiczka zaczyn rośnie! (ok. 2/3 słoiczka dżemowego albo 1 szklanka), zakręcić i odstawić na 2-3 dni do lodówki (utrzymuje „moc na max 2 tyg. Używać do następnych wypieków. Ciasto wymieszać, przełożyć do kek sówek (3 krótkie) albo 2 średnie okrągłe formy, odstawić w cieple na 12 godzin. Wstawić do zimnego piekarnika na temp. 180 st C, piec ok. półtorej godziny (z termoobiegiem krócej). Po upieczeniu wierzch chleba posmarować olejem. Taki zakwas (zaczyn) na pierwszy raz można dostać w piekarni, jeśli nie to zrób sama - kup zakwas w butelce, dodaj 3 łyżki mąki zytniej i trzymaj w ciepłym 3 dni, po tym czasie dodaj jeszcze łyżkę mąki pszennej, zamieszaj i jeszcze trzymaj w ciepłym 2 - 3 dni. Powinno w tym czasie "ruszyć" i całość być gęsta, ciastowata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość owoco-maniaczka
Najpierw przygotowuję zakwas: I dzień - wieczór:do 2 litrowego słoika daję 1/2 szklanki mąki żytniej pełnoziarnistej i 1/2 szklanki letniej wody,dokładnie mieszam przykrywam słoik folią aluminiową,niezbyt szczelnie i pozostawiam na 12 godzin. II dzień rano mieszam zakwas i dodaję 1/2 szklanki mąki żytniej pełnoziarnistej i 1/2 szklanki letniej wody,dokładnie mieszam,odstawiam na 12 godzin,po tym czasie dokładnie mieszam i odstawiam (przykryte folią) na następne 12 godzin. III dzień rano znów dodaję 1/2 szklankę mąki pełnoziarnistej i letniej wody 1/2 szklanki,mieszam dokładnie,przykrywam,zostawiam na 12 godzin,mieszam i zostawiam na 12 godzin. IV dzień rano znów dosypuję mąki i jeśli zakwas jest rzadki nie dolewam już wody(ma mieć konsystencję ciasta naleśnikowego) Słój z zakwasem odstawiam na 2 dni do lodówki (zakręcony wieczkiem),po tym czasie wyjmuję i odstawiam na 4 godziny w ciepłym miejscu i jest już gotowy do użycia.Nadmiar zakwasu chowam zakręcony do lodówki,posłuży (po dokarmianiu przez kila dni tj.dosypywaniu mąki i dolewaniu wody,trzymaniu w cieple) na następny chleb. SKŁADNIKI NA CHLEB: 60 dkg mąki żytniej 40 dkg mąki pszennej 0,5 litra letniej wody 2 łyżeczki soli 1 łyżeczka cukru 30 dkg zakwasu 5 dkg drożdży Ciast dokładnie wyrobić w misce (jest lepiące i trudne do wyrobienia)mieszać ręcznie przez ok 15 minut.Pozostawić przykryte w misce na ok20 minut w ciepłym miejscu .Przygotować formy( ja piekę z wym składników w formach o wym.15 x 38 cm oraz 15 x 25 cm.)Formy smaruję olejem i wykładam równo ciasto,ciasto nie może zajmować więcej niż 1/2 pojemność blachy.Przykrywam i odstawiam do wyrośnięcia,tak by ciasto urosło ,całkowicie wypełniając formę.Przez cały czas rośnięcia ciasto trzeba nawilżać letnią wodą(smarować pędzelkiem lub spryskiwać.(przynajmniej kilka razy-wtedy chleb nie popęka)ostatnie nawilżanie tuż przed włożeniem do piekarnika,chleb możesz posypać makiem,sezamem,słonecznikiem,lub oprószyć gruboziarnistą mąką.Piec w uprzednio nagrzanym piekarniku 40-45 minut w temp.220stopni.(jak będzie już dobrze zrumieniony). Pozdrawiam i życzę powodzenia w pieczeniu.Jeśli chcesz chleb bardziej pszenny to zmień ilość mąki pszennej a zmniejsz żytnią i dodaj ulubione ziarna ,z tego przepisu będzie ok 3 keksówki.Mnie wychodzi jedna taka większa 12 cm x 38 cm i druga 12 cm x 25 cm,więc jeśli nie masz takiej większej to pewnie ze trzy wyjdą po dodaniu ziaren.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robiłam ten chleb z ziarnami na zakwasie, jest przepyszny!! trochę zrobiłam modyfikację przepisu, nie dałam otrąb, poniewaz uzywam mąki z pełnego przemiału, zamiast mąki pszennej dałam kilo mąki orkiszowej. chleb pięknie wyrósł i jest przepyszny!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ania

Witam Polecam gotową mieszanke na chleb z ziarnami

lub zakup mąki i ziaren ze sklepu internetowego upieczchleb

tydzien temu zrobiłam zakupy i jestem mega zadowolona

polecam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość majola

Nie przepadam za gotowymi mieszankami, nie mam wtedy tej satysfakcji, ze sama upiekłam chleb. Zwłaszcza, że ja lubię eksperymentować, na przykład używać różnych mąk. Ostatnio ciągle robię pełnoziarnisty z mąki lubella i dodaję rózne ziarna, słonecznik, dynię, bardzo smaczny chleb wychodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecam przepis na chleb pszenno żytni z siemieniem lnianym i biały sezamem. Robię ten chlebek często bo bardzo nam smakuje. 😋

SKŁADNIKI: 150 g mąki żytniej typ 200 (lub 130 g jeśli użyjesz świeżych drożdży), 350g mąki pszennej typ 750, 1 łyżeczka cukru, 1,5 łyżeczki soli (10 g), 1 op. Zakwasu żytniego Dr. Oetkera, 1 op. Drożdży suszonych instant Dr. Oetkera  (lub 25 g świeżych drożdży), 400 ml ciepłej wody, 3 łyżki oleju (1 do wysmarowania formy), 20 g siemienia lnianego, 5 g białego sezamu, 1 łyżeczka mąki pszennej. 

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA: Wymieszaj w misce mąkę żytnią, pszenną, cukier, sól, zakwas żytni i drożdże suszone (jeśli używasz świeżych drożdży przygotuj rozczyn: drożdże rozkrusz, dodaj 1 łyżeczkę cukru, 50 ml ciepłej wody i 1 łyżeczkę wymieszanych wcześniej mąk. Odstaw w ciepłe miejsce na ok. 1 godz. Gdy rozczyn podwoi swoją objętość wymieszaj go z pozostałymi suchymi składnikami). Stopniowo dodawaj ciepłą wodę, ciągle wyrabiając ciasto za pomocą miksera z końcówką do ciasta drożdżowego. Przykryj ciasto ściereczką i postaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na ok. 1 godz. Foremkę o wymiarach 10 x 30 cm wysmaruj olejem i wyłóż papierem do pieczenia. Gdy ciasto podwoi swoją objętość zagnieć je jeszcze raz za pomocą miksera dodając 2 łyżki oleju, siemię lniane i biały sezam. Posyp lekko mąką pszenną i natnij delikatnie chleb nożem. Odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 1 godz. Piekarnik nagrzej do temp. 220°C. Formę z wyrośniętym chlebem wstaw do piekarnika i piecz przez 15 min, a następnie zmniejsz do temp. 190°C i piecz jeszcze przez ok. 30 min. Upieczony chleb wciągnij z piekarnika i pozostaw do wystudzenia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też czasem piekę chleb, ale ostatnio zmieniałam piekarnik i powiedzmy, że jeszcze nie całkiem go potrafię "wyczuć". Wypróbuję wasze przepisy, bo moje dwa sprawdzone, jak na razie nie wychodzą najlepiej. Chlebki są smaczne, ale jakoś nie chcą wyrosnąć i takie bardzo zbite wychodzą 😞 a bardzo lubię mieszać różne mąki i dodawać otręby, słonecznik albo suszone owoce. To niestety dodatkowo obciąża chleb. Tak smakowo, ostatnio zachwyciła mnie też mąka gryczana pełnoziarnista bio 500 g wystarcza na taki mniejszy chlebek, albo na domieszanie z mąką pszenną. To już zależy od preferencji smakowych. Tez dobra opcja, jak ktoś odchodzi od glutenu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×