Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość kdma

koszta zastepstwa procesowego

Polecane posty

Gość kdma

witam wiem ze to juz walkowaliscie ale sprawa jest dosc powarzna mialem sprawe o odszkodowanie (niedawno sie zakonczyla) zostalo zasadzone 8000 odszkodowania i 2400 kosztow zastepstwa procesowego . zgodnie z umowa mam oddac adwokatowi 30% brutto . kiedy przyslal mi rozliczenie bylem delikatnie w szoku bo rozliczyl mnie tylko z kwoty odszkodowania i ominol koszta zastepstwa chcialbym sie dowiedziec komu te koszta sie nalez skoro w umowie jest napisane ze zabiera te 30 % i koniec od zdobytych pieniedzy. jestem ciemny w tych sprawach i prosze was o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Koszty zastępstwa procesowego jak sama nazwa wskazuje sa za to zastepstwo, czyli te 2400 dla adwokata, zawsze tak jest. Gdybys nie mial adwokata, nie byloby zasadzonych kosztow zastepstwa, logiczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość makowa245
Koszty zastępstwa procesowego należą się tobie. Nie słuchaj cwanych adwokatów. W wyroku koszt ten oddawany jest tobie a nie adwokatowi. Też miałam takiego cwaniaczka, zapłaciłam mu to co było umówione, do tego za każdą sprawę, a on mi po wyroku wyjechał, że jeszcze koszty zastępstwa mu się należą (3500pln). Koszty te są dla ciebie, są częściowym pokryciem kosztów opłacenia prawnika. I zapewniam cię, że nic mu nie musiałam więcej dopłacić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość makowa245
Wszystko ładnie pięknie, przeczytałam to co podrzuciłeś w linku. "Wszelkie koszty sądowe w tym zastępstwa prawnego winny obciążyć stronę przegraną." To cytat z linku, który przesłałeś. To w takim razie co z pieniędzmi, które zapłaciłam adwokatowi wcześniej - to są przecież też koszty sądowe. Oj kręcicie z tymi opłatami drodzy prawnicy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cytat z linku
"Przepisy KPC statuują zasadę, że wynik procesu decyduje o obowiązku zwrotu kosztów procesu przeciwnikowi, a w konsekwencji powinien otrzymać je radca prawny lub adwokat." nikt nic nie kreci, nie rozumiem w ogole tego tematu. Praktyka i przepisy wygladaja tak, ze to sa koszty dla radcy lub adwokata. Od kilku lat "siedze" w temacie i NIGDY nie mialam sytuacji, zeby profesjonalny pelnomocnik nie otrzymal tych kosztow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cytat z linku
cos w tym stylu:) przeciez jak klient przychodzi do kancelarii, to profesjonalny prawnik powinien po przeanalizowaniu sprawy powiedziec mu, jak widzi szanse na wygranie ewentualnego procesu. Jesli pomimo tego, ze np radca prawny mowi, ze sa male szanse, a klient upiera sie, zeby :isc do sądu", to ok, ale za pisanie pism, chodzenie do sadu to sa koszty, za ktore klient musi zaplacic zgodnie z umowa. Jesli jednak okaze sie, ze wygrali sprawe, te koszty zastepstwa procesowego sa jakby "nagroda" za wygrana, to nic nadzwyczajnego, normalka, dlatego nie rozumiem, w czym problem. Takie sa przepisy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cytat z linku
poza tym z wyrokiem, gdzie sa zasadzone koszty zastepstwa procesowego, radca prawny moze sam dochodzic tych kosztow, tzn sklada wniosek do komornika i komornik w jego imieniu dochodzi tych kosztow od strony przegranej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cytat z linku
a juz paragrafu 4ego nie łaska wkleić????????????????? 4. Wysokość kosztów sądowych, zasady zwrotu utraconego zarobku lub dochodu oraz kosztów stawiennictwa strony w sądzie, a także wynagrodzenie adwokata, radcy prawnego i rzecznika patentowego regulują odrębne przepisy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cytat z linku
wyraźnie jest napisane o WYNAGRODZENIU adwokata lub radcy prawnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cytat z linku
ponadto nie mylcie WYNAGRODZENIA w zwiazku z zasadzonymi kosztami od wygranej sprawy od kosztow zwiazanych z prowadzeniem sprawy, a to co innego. Skoro tacy madrzy jestescie, to nie korzystajcie z uslug prawnikow, a wtedy nie bedzie problemu z kosztami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Piesnasukizłe
"a juz paragrafu 4ego nie łaska wkleić?" A po chuj? Przecież jakby wysokości owych kosztów nie regulowały przepisy, to te mendy żądałyby kwot dowolnych (np. za zastępstwo procesowe z urzędu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cytat z linku
wlasnie to jest to ryzyko dla klienta. NIGDY nie ma gwarancji, ze sprawa bedzie wygrana. Poza tym jest swoboda umow, Poza tym to jest praca, bardzo odpowiedzialna, okupiona latami nauki i wyrzeczen i mega trudna, wiec i wysoko ceniona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cytat z linku
zastepstwo z urzedu to juz inna bajka, wiec tego nie mieszajmy, i bez wulgaryzmow prosze. Dobranoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość to moze ja cos wyjasnie
Koszty zastepstwa procesowego naleza sie stronie. Sad zasadzajac je zaklada, ze strona, ktora jest reprezentowana przez adwokata lub radce juz mu zaplacila, wiec to jej zwraca te koszty. Zazwyczaj sa to stawki minimalne, okreslone w rozporzadzeniu. Ale moze sie tak zdarzyc, ze strona na tym zyska, bo np. zaplacila adwokatowi 1000 zl, a kosztow ma 1200. Inna kwestia jest to, czy w umowie zawarta bedzie klauzula, ze koszty sadowe naleza sie adwokatowi. Ale ogolnie rzecz biorac domniemanie jest takie, ze to sa koszty dla STRONY. Tak jest i ja tak stosuje w kancalarii, gdzie pracuje. Wszystko zalezy od UMOWY!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Piesnasukizłe
"Tak jest i ja tak stosuje w kancalarii, gdzie pracuje. Wszystko zalezy od UMOWY!!!!!!!!!!!!!!!" A czy mi się zdaje że jakieś tam standardy zawodowe zabraniają uzależnianie wynagrodzenia adwokata od rezultatu procesu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość to moze ja cos wyjasnie
chodzi o taki zapis, ktory mowi, ze w przypadku wygrania procesu, oprocz umowionego juz honorarium adwokatowi przysluguja rowniez koszty zastepstwa procesowego zasadzone przez sąd. To nic sprzecznego z etyka zawodowa. To nie jest uzaleznianie honorarium od wyniku procesu, to jakby dodatkowe wynagrodzenie za rezultat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Piesnasukizłe
"To nie jest uzaleznianie honorarium od wyniku procesu, to jakby dodatkowe wynagrodzenie za rezultat." Ty przeczytaj to co napisałaś. Od strony prawnej jesteś "kryta" O moralności nie ma co wspominać - żaden prawnik jej nie ma. Ale od strony wspomnianych standardów. Jak myślisz? Szczerze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kdma
witam doloze wam jeszcze ciut bo widze ze temat sie rozwinol: wienc tak pojechalem rozliczyc sie do tego adwokata -tak owijal ,owijal by tylko unikac tematow ktore mnie ciekawia wienc w koncu zapytalem go gdzie jestzwrot kosztow ktore ponioslem na przyjazd do sadu i owe 3 komisje lekarskie (dodam ze pracuje za granica) i owy adwokat stwierdzil mi ze niedonioslem mu potrzebnych dokomentow :D palant jeden ja mu caly czas powtarzalem o tych kosztach a on probuje zwalic wine na mnie wienc mu mowie ze nie poto bralem adwokata bym sam mosial myslec o jakis papierach i ze to byl jego obowiazek by mnie poinformowac co jest potrzebne a on co ... hehe szybka ucieczka z tematu co za nasienie co wy na to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Sartweb
Masz problem z prawnikiem? Wez mnie na twojego pelnomocnika o ile prowadzisz firme, a rozprawiem sie uczciwie z jego pazernoscia w sadzie. Prawnik biorac sprawe ustala wynagrodzenie np. 1000 zl. Jesli przegrana to nic wiecej nic mniej nie dostanie. Jesli wygrana to tez mu nic nie nalezy sie, chyba, ze w umowie zawarles, ze otrzymuje premie za wygrana, lub otrzymuje zwrot poniesionych kosztow sadowych, ktory czesto prawnik przemyca i wowczas jak to nazwal prawnik premia, a ja nazwie ukrytym przemyceniem dla nieuczciwego wzbogacenia sie i mu nalezy sie, bo strona podpisujaca umowe, czyli klient nie rozumie tego zapisu. Jednakze, jesli nie ma tego zapisu to zwykle placac za usluge raz, nie powinno placic sie za nia ponownie. Tel. 501768844

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ludzie! Jacy Wy ciemni jesteście! Koszty zastępstwa procesowego sąd zasądza na rzecz pełnomocnika, czyli Rady Prawnego lub Adwokata. Jeśli strona pozywająca nie ma pełnomocnika, sąd nie zasądza kosztów zastępstwa procesowego. Za tą "przyjemność" nie płaci klient tylko strona pozwana. Taka dola jest ustawowo zagwarantowana Radcom Prawnym i Adwokatom. Jeśli nie przekażecie im tych pieniędzy, mogą Was pozwać i z całą pewnością wygrają. Ignorantia iuris nocet (Nieznajomość prawa szkodzi) Znam temat, ponieważ mój mąż jest radcą prawnym. Narodzie, edukacja!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hckdcfnskf
do postu powyzej OSZUSCIE!!!! KLAMCO!!!! sam jestes ciemny Koszty zastępstwa sa kosztami zwracane osobie wygranej a nie adwokatowi... Przestan ludzi ciemnymi nazywać. To są koszty które strona przegrana ponosi w czesci za oplate twojego adwokata i np.. w sprawie za odszkodowanie wynoszace 60 tys takie koszty są w wysokosci 2,4 tys jest to tylko czesc kosztów poniewaz adwokat zazwyczaj bierze 10% kwoty o jaką sie ubiega.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hckdcfnskf
Zwrot kosztów zastępstwa procesowego - sąd zasądza od strony "przegrywającej" na rzecz strony "wygrywającej" sprawę. A zatem zwrot tych kosztów od strony przeciwnej należy się tej stronie, na rzecz której zostały koszty przyznane. Powinno to wynikać z treści orzeczenia sądowego. TO NIE SA KOSZTY DLA ADWOKATA!!!!!!!! tylko zwrot podniesienia kosztów adwokackich dla osoby wygranej !!! nie dajcie sie nabrac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rereere
Oczywiscie ze tak Sad zasadza zwrot kosztów powodowi wedl stawek a powód omawia kwote za sprawe ze swoim adwokatem np 5 tys a sad zwraca powodowi 3000 tzan nie sad tylko strona przegrywajaca! i w zaden sposob te 3000 nie naleza sie juz adwokatowi... Dlaczego takie bzdety wypisujecie cyt'artPrzepisy KPC statuują zasadę, że wynik procesu decyduje o obowiązku zwrotu kosztów procesu przeciwnikowi, a w konsekwencji powinien otrzymać je radca prawny lub adwokat." BZDURAAAAAAAA art 96 mówi ze zwrot kosztów przysluguje stronie przeciwnej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! a nie adwokatowi!!!!!!! POWODOWI! POWÓDCE !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
No ale ludzie zamiast pojsc do adwokata lub radcy ktorzy uczyli sie 10 lat, aby wykonywac zawod i daja gwarancje pewnego wystarczajacego poziomu do prowadzenia sprawy, wola sluchac rad żon radców prawnych ( j.w.) i quasi kancelarii gdzie wlascicielami sa ludzie po awfie albo po pedagogice( dla jasnosci nie mam zadnych zastrzezen do tych osob tylko nie w tej branzy...) i lepiej takim osobom zlecic sprawe niz prawnikowi z uprawnieniami, a potem 30% oddajecie na dzien dobry, a i jeszcze roczna skapitalizowana rente potrafia potracic. Ale coz chcacemu nie dzieje sie krzywda:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A czy mi się zdaje że jakieś tam standardy zawodowe zabraniają uzależnianie wynagrodzenia adwokata od rezultatu procesu? Tak,mylisz sie. Przepis prawny mowi ze jest maximum jakie moze otrzymac adwokat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
http://www.rp.pl/artykul/664604.html Co do ustalen dot.prowizji dla adwokata, jest orzeczenie sn. Po drugie stawki sa okreslone w rozporzadzeniu ms wiec to dla klienta dobrze jak adwokat pobiera tylko stawke minimalna. Ale i prowizji mu nikt nie zabroni:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wyjaśniam: Koszt zasądzone w wyroku od strony przerywającej dla wygrywającej, która ma pełnomocnika ( radcę lub adwokata ) są dla strony, a nie pełnomocnika. Jest taka możliwość, że np. w umowie z klientem zawieram taki zapis, że koszty zasądzone od strony przeciwnej otrzyma radca. Jest tak często, gdy np. widzę, że klient nie jest w stanie zapłacić mi jakiejś kwoty z góry za sprawę, to umawiam się, że w razie wygranej koszty będą moje. Ale rzadko tak robię, bo wiadomo, sprawy ciągną się długo, a z czegoś trzeba żyć:) Inna sytuacja zachodzi, gdy radca lub adwokat został ustanowiony przez Sąd z urzędu. Wtedy zasądzone w wyroku koszty nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu należą się radcy lub adwokatowi, ponieważ te koszty ponosi Państwo za stronę, która wykazała, że nie jest w stanie ponieść tych kosztów bez uszczerbku dla utrzymania koniecznego siebie i rodziny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jbhgkjhkjh
Nareszcie ktoś mądry ;radca prawny 2013 napisal prawdę; Szkoda tylko, ze są nieuczciwy adwokaci którzy nawet na swoich stronach internetowych twierdzą ze nalezy się im zwrot kosztów. Te koszty są i tak niższe od kwoty jaką chce adwokat za moją sprawę 5000 a zwrot jak w ogóle bedzie to 2,400...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Witam..mam pytanie..Nasz Radca chce ode mnie kase za przegrana sprawę..Czyli nie dość ze mi sprawę przegral i to ja zapłaciłem koszty zastępstwa adwokata strononie przeciwnej,to teraz dostaje pozew od mojego adwokata zebym jemu zaplacil. proszę o pomoc,z tego co mi pisze adwokat to art. 735 par 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×