Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość gość

imiona slowianskie

Polecane posty

Gość gość

czytam liste imion slowianskich bo szukam imienia dla corki no i padaaaam: falislawa niemila siegniewa a hit to mszczuja. nie jestem zwolenniczka nowoczesnych imion ale wole juz nazwac dziecko nikolka niz mszczujka!!!!!

Gość gość
taa jak wynajdujesz te najgorsze to pewnie że nikolka idealnie się wpisze w ten krąg ale są też ładne słowiańskie imiona jak chociażby Dobrosława, czy Dobromira, Bogumiła, Bogusława, a nawet Ludmiła co już nie do końca jest słowiańskim imieniem

Gość gość
Czytałaś listę imion i oczywiście wybrałaś najgorsze z najgorszych imion :D po co? Po to uzadadnić wybór Nikola!? Nikt nie karze ci wybierać między starosłowiańskim a zapożyczeniami tego typu.

Gość gość
Jezeli wszystkie sa paskudne to widac, ze nie masz gustu. Jagna, Dobrochna, Tomira (Tomisia), Tolislawa (Tola), Damroka, Danika, Lubomira, Ludmila, Samboja, Mojmira, Nawojka, Milochna, Radochna. Kazimierz, Wojciech, Wojmir, Nadar, Sambor, Boran, Ziemowit, Mieszko, Mirmil, Milosz, Gniewomir, Czcibor, Zbigniew, Jarogniew, Jaromir, Radomir, Lech.

Gość gość
Zalezy komu wierzysz. Po przeczytaniu Białczyńskiego zgadzam sie z nim, ze Agnieszka jest poslsim imieniem. Fakt, Jagna jest skrotem od Jagnieszki. Agnieszka oznacza czystosc niby z innego jezyka, ale dawno temu oczyszczano ogniem i ogien/agnie maja ten sam korzen a indoeuropejskiego imienia. Takze wedlug mnie Agnieszka jest polski imieniem to nie byla pomylka.

Gość gość
Zalezy komu wierzysz. Po przeczytaniu Białczyńskiego zgadzam sie z nim, ze Agnieszka jest polskim imieniem. Fakt, Jagna jest skrotem od Jagnieszki. Agnieszka oznacza czystosc niby z innego jezyka, ale dawno temu oczyszczano ogniem i ogien/agnie maja ten sam korzen z indoeuropejskiego jezyka. Takze wedlug mnie Agnieszka jest polski imieniem to nie byla pomylka. *troche tylko mi sie klawiszze pomylily...

Gość gośćhdjd
Nikola już jest oklepane, pierwsze nazwane tak dziewczyny maja już po 30 lat. Nie wiem dlaczego to imię dalej wzbudza takie kontrowersje

Gość gość
Mnie sie zadne slowianskie imiona dla kobiet nie podobaja. Brzmia strasznie. Sasiadka nazwala swoja corke Boguslawa, MASAKRA

Gość gość
gość dziś Polskie nie równa się słowiańskie - słowiańskie to te, które są "przedchrześcijańskie".

Gość gość
też uważam że imiona słowiańskie są straszne. Tak "chłopsko" brzmią, zero kobiecości, delikatności itp.

Gość gość
A mi bardzo podoba się imię Żywia - to od słowiańskiej boginii życia i płodności.

Gość gość
Słowiańska jest też Milena, Milana, Danuta i moim zdaniem to są ładne imiona. Może Kazimiera czy Zdzisława nie brzmią zbyt kobieco, ale te wymienione na początku na pewno są kobiece. Mogą się nie podobać, ale nie są paskudne. Ja lubię

Gość gość
12:54 Polskie jak najbardziej rowna sie slowianskie. Slowianskie imiona moga nie byc polskie, ale polskie moga byc tylko slowianskie.

Gość gość
Ciekawe jak ludzie, ktorzy nie znaja tematu maja takie utrwalone opinie. Czy ktos gdziekolwiek uzna Milana za ciezkie i chlopskie imie?

Gość gość
Ja uwielbiam slowainskie imiona, ale Zywi jakos nie moge przyswoic jeszcze. Tomiła, Tomira, Tolisława, Miła, Miłoslawa sliczne imiona i bardzo miekke same w sobie, a przy spieszczeniach to rozplywaja sie na ustach.

Gość gość
gość dziś Ty się dobrze czujesz? :O Imion polskich jest od groma, a tylko nikła część z nich ma korzenie słowiańskie (większość "polskich" imion to spolszczone imiona łacińskie, hiszpańskie, włoskie etc.). Polskie imiona słowiańskie to te, które nosili ludzie z czasów Mieszka czy wcześniejszych. Rosyjskie imiona słowiańskie to te, które tam noszono przed chrystianizacją itp. itd. Felicja, Iga, Marek, Krystyna, Piotr i 500 innych... to są imiona POLSKIE ale żadne z nich nie jest imieniem słowiańskim, na Swarożyca! :O

Gość gość
2:29 Moge sie Ciebie o to samo spytac, Sama piszesz, ze sa to spolszczone zapozyczenia imion zagranicznych w tym samym zdaniu twierdzac, ze sa to polskie imiona. Wogole czytasz co piszesz? Te twoje imiona polskie to jest to samo co Nikola czy Brajan tylko sprzed kilku wiekow. Siegnij nieraz po ksiazke poniewaz o oficjalnej edukacji to juz pewnie za pozno.

Gość gość
2:29 Podaj chociaz jeden link gdzie te twoje tak zwane imiona polskie sa sklasifikowane jako polskie, a nie jako spolszczone wersje obcojezycznych imion. Widzisz roznice? Taki jest wlasnie problem z wieloma Polakami dzisiaj, nawet nie zdaja sobie sprawy, ze uzywaja zagranicznych slow lub imion i holduja wrogom, ktorzy mordowali naszych rodakow przez wieki nadajac im imiona po naszych oprawcach. Imiona polskie= tylko imionom slowianskim.

Gość gość
2:29 Nie ucz mnie histori. Ja dobrze znam roznice miedzy imionami polskimi, a obcymy. Jedynym powodem dla ktorego jest tyle imion obcych w uzyciu w Polsce byl zakaz nadawania imion polskich wydany przez kosciol katolicki w XVI wieku. Zakaz ten zostal wprowadzony poniewaz Polacy nie chcieli dawac swoim dzieciom obcojezycznych imion pomimo, ze byli chrzescijanami. Polacy trwali przy swoich tradycjach nadajac imiona polskie czyli slowanskie. Imion polskie, ktore przetrwaly byly tymi, ktorych nosiciele zostali swietymi zanim zostal wprowadzony zakaz czyli np, Wojciech i Stanislaw. Takze nie dyskutuj ze mna na temat histori dopoki sama nie posiadziesz podstawowej wiedzy na ten temat.

Gość gość
Felicja, Iga, Marek, Krystyna, Piotr IMIONAMI POLSKIMI???? Idz sie leczyc, albo poczytaj sobie na ten temat.

Gość gość
Dla tych, ktorym istniejace imiona slowianskie sie nie podobaja- zapoznaj sie z czlonami imion slowianskich plus zdrobnieniami i ogolnie zasadami ich tworzenia i mozesz stworzyc swoje wlasne imie, zeby brzmialo dokladnie tak jak sobie zyczysz. Tego samego nie mozna powiedziec o zagranicznych imionach uzywanych teraz w Polsce takich jak Iga, Hanna, Zofia, Izabela, Jakub, Mateusz, Franciszek czy Szymon. Na jednym z forum pani napisala, ze stworzyla imie Bojomir z tego co pamietam, ktore jest juz zapisane w statystykach polskich. Kazdy moze zrobic to samo wiec nie ma mozliwosci, zeby powiedziec, ze imiona slowianskie brzmia tak czy inaczej i dlatego ich nie wybierzesz poniewaz mozesz stworzyc imie brzmiace dokladnie tak jak chcesz, te same litery uzywane sa we wszystkich imionach... Ogolna uwaga: powiedzenie, ze zadne imiona slowianskie sie nie podobaja jest nielogiczne poniewaz nikt tutaj wlacznie ze mna, a fascynuje sie i grzebie w tym od dawna, nie moze stwierdzic, ze zna wszystkie imiona polskie nie mowiac juz o ogole imion slowianskich z innych krajow. Bzdury ludzie piszecie po prostu. Prawdziwszym okresleniem byloby, ze imiona, ktore do tej pory spotkaliscie nie spodobaly sie wam.

Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

Zaloguj się, aby obserwować