Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość gość

imiona slowianskie

Polecane posty

Gość gość
Do osoby, ktora zaczela ten temat. Czytam liste imion zagranicznych bo szukam imienia dla dziecka no i padaaaam: Adolf Alfons Abbadon Kunegunda Hildegarda Hermenegilda Pulcheria Lucyfer Montezume Nebuchadnezzar Pacyfik Nie jestem zwolenniczka polskich imion ale wole juz nazwac dziecko Mszczuja niz Pulcheria.

Gość gość
Fascynujaca ksiazka o jezyku polskim: https://bialczynski.pl/krolestwo-sis-i-jego-cuda/sztuka-krolestwa-sis/polska-wizja-baji-tleledrag-t-s-marski-ksiega-popiolow/ Autor okresla imiona takie jak Wanda, Barbara, Jolanta, Jan, Jacek, Tomasz, Łukasz i Szczepan jako polskie czyli slowianskie. Wydaje mi sie, ze kazda osoba zainteresowana naszym jezykiem powinna ja przeczytac jakkolwiek nie musi wierzyc wszystkiemu.

Gość gość
Jedyne 'nowoczesne' slowienaskie imie dla dziewczynki to Milena (i nawet je rozwazalam dla corki).

Gość gość
16:09 Dziekuje za napisanie niektore hehe... Oczywiscie, ze wiele z tych imion brzmi bardzo dziwnie dla nas dzisiaj (tak malo tych imion jest uzywanych wlasciwie tylko kilka standardowych z koncowka na -slaw) i moze sie nie podobac. Mi rowniez nie podoba sie wiele zapozyczonych i spolszczonych imion rowniez. Niektore oczywiscie podobaja mi sie i to nawet na rowni ze slowianskimi jak np. Dagmara. Takze niektore beda sie podobac, a inne wogole, ale wrzucac je do jednego worka mowiac, ze zadnego nie lubie to przesada.

Gość gość
Poniewaz jest to watek o imionach slowianskich moze bedziemy pisac o imionach polskich, ktore sie nam najbardziej lub najmniej podobaja. Moje ulubione imiona meskie to: Dargorad (Dargo)- kiedys bardzo teraz mi juz przeszlo. Domarad (Domasz)- obecnie ulubione Sambor Nadar (Nadek) Tolislaw (Tolek) Imiona zenskie: Tomira- ulubiona Tomisia Tolislawa (Tola)- mam jakis pociag do tego skrotu Tola hehe Danika Nawojka

Gość gość
"Imiona słowiańskie – imiona wywodzące się z przedchrześcijańskiej tradycji słowiańskiej lub tworzone na ich wzór. Należą do nich rdzenne (rodzime) polskie imiona, tj. imiona utworzone ze słów używanych w języku staropolskim. " W żadnej mierze do imion słowiańskich nie można więc zaliczyć żadnych Agnieszek czy Piotrów, ale też będzie wiele imion POLSKICH które słowiańskie nie są: Grażyna, Idzi, Szczęsny, Wawrzyniec, Kordian...

Gość gość
gość dziś No to albo autor wypisuje bzdury, albo ty przekręcasz. To są spolszczone imiona zagraniczne, i Tomasz czy Barbara są tak samo "słowiańskie" jak i Nikola :D

Gość gość
gość dziś No faktycznie, geodeta to jest taki "ekspert" od kwestii językowych, że jak napisze, że białe to zielone to cała Kafeteria musi uwierzyć, i już :D

Gość gość
A ja mam corcie Jagode.Imie z bajerem.Nawet nauczyciele jakos slodko mowia Jagodka!

Gość gość
A przeczytalasz co napisal, ze krytykujesz czy po prostu jak leniwiec znowu wydajesz opinie bez zaanajomienia sie z tym co ten facet pisze i jegoo argumentow?

Gość gość
gość dziś Owszem, przejrzałam. Nawiedzeniec od turbolechitów i spiskowej teorii dziejów, jedyne "źródła" na jakich się opiera to jemu podobni. Taki historyczny Zięba :O

Gość gość
Przejrzalam, szkoda, ze nie napisal tego jako komiksu to wtedy moze bys cos zalapala. Jezeli nie przeczytalas to prosze nie komentuj poniewaz nie mozesz dyskutowac na temat czegos, o czym nie masz zielonego pojecia. Jak chcesz wydac opinie na ten temat to przeczytaj tylko pierwsza czesc o jezyku polskim i z checia wtedy podebatuje z toba. PRosze nie wypowiadaj sie na temat jezeli nie zapoznalas sie z nim.

Gość gość
Wiesz nie rozumiem, nie pofatygowalas sie, zeby przeczytac chociaz kilka stron, a wydajesz opinie. To jest nielogiczne.

Gość gość
gość dziś Polecam lekturę: https://histmag.org/Wielka-Lechia-nie-istniala-baza-artykulow-14682 Pod każdym artykułem - i każdy z kolei obali ci to, co ten pisarz slavic fiction wymyśla - masz rozległą bibliografię, czyli coś, o czym pan geodeta chyba nawet pojęcia nie ma (a może i ma, ale co on niby za "źródła" ma podawać?). Chcesz dyskutować? To podaj mi jako bazę do dyskusji publikacje NAUKOWE napisane przez historyków języka polskiego, językoznawcę wyspecjalizowanego w starej polszczyźnie czy chociażby diachronistę (jeśli twierdzisz, że w jakiś magiczny sposób "Agnieszka" stała się imieniem słowiańskim). Czekam. I z przyjemnością wtedy podyskutuję.

Gość gość
To ty mi podaj. Ja podalam artykul do dyskusji i ty go zignorowalas, ale postanowilas go ocenic i tak. Nie mamy wiec o czym rozmawiac

Gość gość
18:10 Napisalam chyba wyraznie, ze zrodlem jest jezyk praindoeurpejski czy w takim razie uwazasz, ze imie to powstalo w czasie chrzescijanstwa? Pomylily ci sie chyba daty.

Gość gość
Widze, ze wiele osob nie przeczytalo tematu tego forum IMIONA SLOWIANSKIE JEzeli ZADNE imie slowianskie ci sie nie podoba to jest w zlym miejscu. PRzestaje dyskutowac tutaj z ludzmi poniewaz znam tego buraka z Warszawy z innego forum, pseudointelektualistki MAgdalenki. Teraz bede tylko pisala jakie ciekawe lub dziwne imiona slowianskie odkryje, a wyznajacych imiona niemiecke, hebrajskie, greckie, angielskie itd bede ignorowac poniewaz maja oni swoje forum do pokazu

Gość gość
Nadar wydaje mi sie podobne do Natan, ale ten Natan wogole mi nie podchodzi. Nadar czy Natan? Pytam ludzi ktorzy lubia swoje korzenie oczywiscie wiec od razu zapraszam do podania swoich ulubionych imion.

Gość gość
Lelisława SIW podaje 1 kobietę o imieniu Lelisława w woj. sieradzkim. SSNO III 240 dokumentuje imię Lelistryj z 1065 r. z Wielkopolski, które Mal I 92 odnosi do starop. lelejać (się) ‘chwiać (się)’, ‘wahać (się), ‘kołysać (się)’; w staroruskim także ‘chwalić’, w ros. ‘pieścić, pielęgnować, głaskać’; w II członie wystąpił rze-czownik sława. Imiona Lelida, Lelina, Lelita, Lelio, Lelja, Lella, Lellis i Lilia oraz pochodne odnoszę do ap. lilia; co innego Leila, Lejla. Z ksiazki Edwarda Brezy, Sopot 2008. Czyli polska Lelislawa w skrocie brzmi jak angielska Lejla. SUPER!

Gość gość
Imiona na B, ktore mnie zainteresowaly. Barnim Bogdasz Bolemir Bogdana Bogna

Gość gość
Do gościa, który rozważa imię Milena. Jest jeszcze imię żeńskie Milana.

Gość gość
gość dziś Gie podałaś. Pytam o materiały NAUKOWE a nie wypociny niedoszłego geodety.

Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

Zaloguj się, aby obserwować