Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość gość

imiona slowianskie

Polecane posty

Gość gość
Dnia 17.04.2019 o 00:56, Gość gosc napisał:

Mitow greckich i egipskich uczy sie nie dlatego, ze jest ich wiele, ale dlatego, ze w Polsce jest kult kultur obcych.  Podaj mi jakies zrodla gdzie jest powiedziane, ze nie wiemy nic na temat mitologi slowianskiej (nie tylko polskiej oczywiscie), ze nie znamy glownych bogow i ich sfery wplywow czy tez nie znamy zadnych obyczajow przedchrzescijanskich.  

O biblii i mitach uczy się dlatego, że to podstawy europejskiej kultury, motywy od wieków obecne w sztuce i literaturze. To po prostu trzeba znać, bez tego nie zrozumiesz obrazów, książek, ba, nawet ogromnej ilości filmów i odniesień popkulturowych. I nie wmawiaj mi czegoś, czego nie napisałam. Nigdzie nie napisałam, że o mitologii słowiańskiej nie wiemy nic. Napisałam, że wiemy bardzo bardzo mało, i na podstawie tego, co wiadomo można mało co z wierzeń odtworzyć (z sensem oczywiście, bo dopisać sobie wymyślone historie każdy może - ta wiedza jest tak "dogłębna", że nawet interpretacji świetnie zachowanego posągu "Światowida" jest kilka różnych i każda może być równie trafiona; albo żadna).

Fajnie, że różne rzeczy są w różnych miejscach odkrywane, ale to oznacza często tylko tyle, że dana grupa archeologów miała kupę szczęścia, bo trafiła na coś cudem zachowanego. Bez dalszych odkryć nie oznacza to natomiast wcale, że było to coś charakterystycznego dla tego tylko terenu czy z niego się wywodzącego, mogło być znane na połowie kontynentu, wywodzić się z jego drugiego końca, ale akurat w tych wykopaliskach trafił się tego ślad. Ale fakt, podręczniki historii mogły by takie ciekawostki odnotowywać,  tak jak "daj ać ja pobruszę" np.

Gość gosc

Wiem dlaczego uczy sie o mitach, ale nie wiem dlaczego nie uczy sie nic o naszych mitach i zwyczajach naszych przodkow.  Zachowaly sie tradycyjne piesni, wiele obyczajow oddzielnych i zapozyczonych przez kk.  Jest to czescia naszej histori i tradycji.  Nie powinno byc takiego zdziwienia staropolskimi imionami jak jest.  Nie mowie o ograniczeniu nauki o innych kulturach, ale dolaczeniu naszego dziedzictwa kulturowego w edukacji.

Takich odkryc jakie podalam jest mnostwo, ale trzeba sie tego dogrzebywac w internecie poniewaz w szkole nas tego nie ucza i to dla mnie jest problemem.  Powinnismy znac nasze dziedzictwo tak dobrze jak znamy greckie, egipskie czy babilonskie.  Nigdzie nie ma jakiegos wysilku, zeby te wszystkie odkrycia polaczyc w pelniejszy obraz naszej przeszlosci.  Najnowsze odkrycia, i tutaj przyznam, ze wiele odkryc jest bardzo swiezych, zmieniaja wizerunek naszej histori, ale nie jest to odzwierciedlane w szkolnictwie i w naszych ksiazkach o histori Polski.  W Niemczech potrafia pisac o osadach slowianksich na ich terenach (np. Groß Raden), a u nas nadal nic nie pisze sie, ani nie dyskutuje, ze czesc terytorium Niemiec to jest rowniez historia slowianska.

Ja po prsotu uwazam, ze "swego nie znacie, a cudze chwalicie" bardzo dobitnie odzwierciedla wiedze o naszym  dziedzictwie historycznym, kulturalnym jak rowniez archeologicznym.

Gość Gość

Witamy Tomiłę z Pabianic!  Wreszcie znalazlam Tomisię, gratuluje rodzicom, piękne imię.

Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

Zaloguj się, aby obserwować