Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość gość

imiona slowianskie

Polecane posty

Gość gość
Wiem, ze to troche dziwne i bardzo odstajace imie, ale na C podoba mi sie Czębira. Z meskich: Czabor i Czcibor.

Gość gość
Z męskich słowiańskich poza Miłoszem, Samborem i Mieszkiem nie podoba mi się żadne. No, jeszcze Stanisław ujdzie, ale dziecku bym tak nie dała. Ale żeńskich już jest więcej ładnych: Sława, Bogna, Dobrawa, Wisława, Tomira, Nawojka (męska wersja mi się nie podoba), Milena...

Gość gość
To bardzo duzo imion Ci sie podoba. Ja rowniez bardzo lubie Mieszka i Sambora. Dodaje do tego ugrupowania jeszcze Ziemowita (Ziemka). Sambora rozwazalabym dla syna poniewaz latwy w wypowiedzi i do napisania za granica. Akurat mi zdecydowanie wiecej imion meskich sie podoba. Zenskich tylko kilka.

Gość gość
Mi rowniez podoba sie Nawojka, ale Nawoj nie. Nawoja zreszta rowniez nie tylko Nawojka. Cos z -wojem to juz wole Wojmir sto razy wiecej.

Gość gość
Zastanawiala mnie ta Jolanta podana przez Marskiego. Jakos nie podchodzilo mi to pod polskie imie. Zastanawiajac sie nad tym i innymi imionami jako fakt przyjelam, ze Wanda jest staropolskim imieniem. Jezeli wezmiemy pod uwage Wande i Jolante i t zamienimy na d to wtedy mamy Wanda i Jolanda, ktore zdaja sie wyraznie miec taki sam jeden czlon i brzmia jak imiona z tego samego jezyka. To tylko takie moje przemyslenie.

Gość gość
Imiona polskie, ktore maja angielskie skroty: Sambor (Sami) Lelislawa (Lejla) Mojmira (Mojra) Znacie jakies inne przyklady?

Gość gość
Z tego co wiem Nikola to staropolskie imie, zenska forma od Mikolaj, jedna osoba na kafe podpuscila ze patologia i wszyscy powtarzaja jak papugi A Tomire , co teraz niby taka popularna, znam wylacznie z kafe, bo popularyzujecie, a w przyrodzie nie wystepuje.kafe tworzy wlasny kanon i mode imion

Gość gość
17:04 Nikola słowiańskie? Ciekawe jakim cudem skoro Mikołaj jest imieniem pochodzenia greckiego. Nikola to spolszczona Nicole.

Gość gość
Po wypowiedziach ludzi na forums zrozumialam, ze zadna glupota nie jest im obca. Nie wiem czy to jest brak edukacji czy myslenia. Nie mozemy jednak zbyt ostro oceniac przecietnych Polakow jezeli na polowie stron internetowych imiona obcojezyczne sa nazywane polskimi. Bardzo rzadko zpotykam sie z artykulami, ktore rozrozniaja pomiedzy spolszczonymi formami zagranicznych imion, a slowianskimi/polskimi imionami. NAjbardziej smieszy i irytuje mnie to z jaka dumna pisza, ze wracamy do tradycyjnych imion polskich. Ostatnio przeczytalam artykul, ktory wlasnie tak chwalil ten powrot do tradycji w jednym zdaniu,a w nastepnym napisal, ze imie Gniewko to produkt fantazji rodzicow i podal je w tej samej kategori jak ten piekielny Natan, ktory mnie tak irytuje. Natan wogole zadnego uroku nie ma. Takze wyprowadzajmy z bledu i ciemnoty ilu sie da rodakow z cierpliwoscia i zrozumieniem...

Gość gość
Imiona na D, ktore mi sie podobaja: Dalbor Dalwin Dargorad Domarad (Domasz) Dobromil Drogomir Damroka Dąbrówka/Dobrawa Dobromiła Dobromira Dobroniega Dobrosława, Dobrochna Domaczaja Drogomira Sporo tych imion na D

Gość gość
gość dziś Ty może już więcej nie "myśl", bo ci to nie wychodzi: "Jolanta (gr. ion + anthos – fiołek + kwiat) – imię żeńskie pochodzenia greckiego. W Polsce to imię używane jest od XIII w., początkowo w formie Jolenta. " "Wanda – imię żeńskie zapisane po raz pierwszy przez Wincentego Kadłubka, wcześniej nieznane. Według Kadłubka było to imię legendarnej władczyni Krakowa, córki Kraka. Początkowo, w XII-XIV w., zapisywane jako Węda lub Wanda. Stało się popularne w XIX w., w związku z romantyczną modą na średniowiecze. Etymologia imienia Wanda nie została dotychczas jednoznacznie wyjaśniona. Może ono pochodzić od starosłowiańskiego słowa węda (czyli "wędka"; wymawianego w dawnej polszczyźnie z a nosowym: wanda; wedle Kroniki wielkopolskiej "uroda Wandy łowiła rycerzy"), litewskiego vandene ("rusałka") lub vanduo ("woda, fala"), niemieckiego Wenedka ("Łużyczanka, Słowianka") lub skrótu germańskich imion typu Wendelburg, Wendelgard. Jeszcze inna hipoteza mówi, że imię to powstało od nazwy plemienia Wandalów, lub wodza Chorwatów Avandzy wzmiankowanego przez X-wiecznego arabskiego kronikarza Al-Masudiego. "

Gość gość
Setki polskich imion nie zostalo wogole zapisane i dzieki kosciolowi katolickiemu na zawsze wymazane z pamieci. Kazde z imion jest zapisane po raz "pierwszy". Mieszko rowniez nie wiadomo jaka ma etymologie, ale nikt nie twierdzi, ze nie jest to imie polskie. Rozumiem, ze probujesz sie czegos nauczyc, ale wikipedia nie jest zrodlem naukowym jakie ty lubisz. Wiem, ze na innych forum jest troche nudno i szukasz kogo mozesz zdenerwowac i imion do wysmiewania sie, ale jezeli nie podobaja ci sie imiona polskie to daruj sobie. Naprawde cytujac wikipedie nie potwierdzasz swojej inteligencji.

Gość gość
Przepraszam cytujac wikipedia potwierdzasz poziom swojej inteligencji szczegolnie uwazajac ja za zrodlo naukowe.

Gość gość
I znowu wdaje sie w polemike z osoba, ktora moze bede miala cos ciekawego do omowienia gdzies za 50 lat jak uderzy mnie demencja i zasmiecam forum. Przepraszam

Gość gość
gość dziś Dużo lepsze źródło niż "zamieniłam literki i wymyśliłam sobie".

Gość gość
Sulisława: Sulina, Sulika Kolejne cudowne imie polskie. Szczerze mowiac to chcialabymm miec wiele dzieci, zebym mogla uzyc chociaz kilku z tych pieknych, tradycyjnych, polskich imion. Przeczytalam o blizniakach Mieszku i Siemku- czyz nie brzmia te imiona swietnie i szczegolnie razem?

Gość gość
gość dziś Akurat dyskusja na temat imion na wielotematycznym forum nie wymaga powaznych opracowan naukowych. Ale jesli na temat tych imion znalazlas lepsze informacje, niz wikipedia, chętnie poczytam.

Gość gość
gość dziś Ja też chętnie poczytam, jeśli to będzie specjalista od onomastyki czy inny językoznawca, a nie niedorobiony geodeta fantasta czy pani z forum "sewydumałam" :)

Gość gość
22:36 Ja rowniez chetnie poczytam artykuly o tych imionach ze zrodel innych niz wikipedia, moze podaj nam, szczegolnie ciekawa jestem tych naukowych artykulow jezykoznawcow, prosze podziel sie z nami.

Gość gość
gość dziś Kuźwa, no następny "mądry" :D Faktycznie, nowina, że w różnych krajach imiona były tworzone w podobny sposób bo kiedyś imię miało mieć często znaczenie "życzeniowe" - magiczne: miało "wróżyć" dziecku przyszłość. Stąd imiona dwuczłonowe, czy to słowiańskie (z całego kręgu słowiańszczyzny, na Bałkanach bardzo dobrze są zachowane do dziś), czy to germańskie (Siegmund - sigu=zwycięstwo, munt=opieka czyli "ten, który opieką gwarantuje zwycięstwo", Hedwig = waleczna - oba elementy imienia oznaczają walkę etc). A te "miry" i inne (nie będę się rozdrabniać i wypisywać, gdzie autor może mieć ciut racji, a gdzie - w większości - wypisuje bzdury piramidalne typu pani wyżej "sobie przestawiam literki i mi pasuje") mają bardzo proste wytłumaczenie: język pragermański i prasłowiański to języki wywodzące się z tego samego języka praindoeuropejskiego, długo obok siebie współistniejące i przenikające się.

Gość gość
W moim artykule o zaszyfrowanych Trackich inskrypcjach, udało mi się złamać ich kod i odczytać również napis na nagrobku trackiego wojownika." Świat archeologii i językoznawstwa powinien skakać z radości tak wysoko, że księżyca by dosięgał. A tu ani huhu nigdzie ani słowa o tym "doniosłym odkryciu":D

Gość gość
00:20 Przeczytaj co ta pani napisala najpierw. Napisala, ze sobie rozmyslala nad tym i podzielila sie tymi rozmyslaniami. W ani jednym momencie nie napisala, ze tak jest, czy jest to ogolnie przyjetym faktem. Czepiasz sie poniewaz chcesz sie czepnac, poniewaz lubisz. Nie wiem czy mam sie smac, plakac czy zalowac. Ty po prostu nie umiesz czytac. Przykro mi, rozumiem, ale na twoim miejscu w sumie siedzialabym cicho i nie chwalila sie tym.

Gość gość
Brajan jest ładnym imieniem staropolskim ale wymaga rodzeństwa - wiadomo: Bra(t)jan(a). Alan też może być (to skrót od staropolskieo ala(ka)n(t) oznaczającego wino hiszpańskie, więc pewnie chodzi o kogoś, kto takie wino lubi). Ale taka Dżesika już nieładne, ze względu na pochodzenie właśnie (zniekształcone "gdzie sika?!"). Żaklina (pochodzenie niejasne, zniekształcone "zaklina" - czyli czarownica? czy może od "żak+linija" - rodowód żaka?)

Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

Zaloguj się, aby obserwować