Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość gość

Własna działalność, urlop wychowawczy, drugie dziecko

Polecane posty

Gość gość

Witam serdecznie, Mam kilka pytań na które nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi. Prowadzę działalność gospodarczą (w sierpniu miną dwa lata), odprowadzałam najniższe składki. Obecnie korzystam z zasiłku macierzyńskiego, planuję przejść na urlop wychowawczy. W związku z tym mam kilka pytań: 1) Czy można mogę przerwać urlop wychowawczy w dowolnym momencie w czasie jego trwania? 2) Czy urlop wychowawczy można rozbić na części? 3) Czy jeśli w razie ciąży w czasie urlopu wychowawczego z tytułu urodzenia dziecka przysługują jakieś świadczenia? 4) Po zakończeniu urlopu wychowawczego przez jaki okres trzeba opłacać składki żeby przysługiwał zasiłek macierzyński na kolejne dziecko? Jak oblicza się wysokość takiego zasiłku? Mam nadzieję, że rozpisałam pytania dość jasno. Z góry dziękuję za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ja tylko mogę odpowiedzieć na ostatnie pytanie. Składki obliczane są z ostatnich 12 miesięcy, a jeśli odprowadzane były krócej to się liczy za te miesiące kiedy nie były odprowadzane jako te liczone od najniższej normalnej podstawy (nie obniżonej). Prawdopodobnie, żeby móc otrzymywać macierzyński wystarczy odprowadzić jedną składkę. Żeby iść na zwolnienie w ciąży minimum 90 dni (ale tu być może liczy się wychowawczy i nie ma okresu wyczekiwania).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Na działalności nie ma urlopu wychowawczego, mozesz zawiesić dzialalnosc, o potem przed nastepnym porodem odwiesic i będziesz mieć macierzyński, ale urlop wychowawczy przysluguje jedynie pracownikom, a Ty takim nie jestes.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Acha i zawiesić dzialalnosc mozesz maksymalnie na 2 lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Super, dzięki. Skoro od 2016roku najniższy zasiłek macierzyński podnoszą do 1000zł, to rozumiem że jeśli po wychowawczym odwieszę działalność i opłacę raz składki to dostanę zasiłek 1000zł a nie jakieś 1000zł:12?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Minimum będziesz miała 1000zl, ale z działalności przy normalnych składkach, nie preferencyjnych, wychodzi ok. 1100-1200 chyba (z tego do opłacenia składka zdrowotna). Bo jeśli opłacasz krócej to wtedy za te pozostałe miesiące liczą tę normalną, najniższą składkę (nie preferencyjną).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Rozumiem, czyli np jeśli raz po wychowawczym opłacę wyższą skłądkę tzn chyba jest około 1000zł i w tym samym miesiącu urodzę to zasiłek macierzyński i tak nie będzie niższy niż 1000zł. Natomiast pobierając zasiłek macierzyński i tak będę musiała opłacać składkę zdrowotną. A jeśli opłacę składki 1000zł przez 3 miesiące (bo to chyba warunek wymagany żeby przejść na chorobowe) i przejdę na chorobowe to jaka będzie wysokość chorobowego? Naprawdę bardzo dziękuję za pomoc, bo nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi, a w zusie głupio mi pytać..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Wysokość chorobowego powinna być 100% podstawy, ale tego nie jestem w 100% pewna. Można zadzwonić na infolinie ZUS i tam anonimowo zapytać, ale przepisy mają się zmienić, więc jeśli nie jesteś w ciąży i tylko teoretyzujesz to trzeba by się wstrzymać dopóki przepisy się nie wyklarują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
No tak, lepiej poczekać bo przepisy co chwilę się zmieniają. Albo zostać bezrobotną i problem z głowy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ja tak miałam z pierwszym dzieckiem że po odjęciu składki zdrowotnej to wychodziło mi jakieś 10zł na życie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Z tym że bezrobotni nie mają prawa do urlopu wychowawczego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Właśnie że mają prawo do urlopu na tych samych prawach co urlop wychowawczy :) Poczytaj w necie. Innymi słowy lepiej być bezrobotnym i nie kombinować :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×